Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2044. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: okou99 , okou99 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 17 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü3 Mobil1 Android
5 sn
57.246
Cevap
703
Favori
4.432.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20422043204420452046
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sn0wFlake

Merhaba hocam mobil klima sormuştum size fakir ac12 aldım ama performansından memnun kalmadım maalesef özellikle güneş aldığı saatlerde 28 dereceden aşağı düşüremedim ve gece çalıştırmak için fazla gürültülü kesin gider bu ses aşağıya o yüzden multi split klima arıyorum biri 12 biri 14 metrekare güneş alan olan odalar için tek dış ünite kullanacağım en önemli kriterim dış ünitenin sessiz olması (tercihen iç ünitenin de)araştırmalarıma göre kafama en çok yatan daikin oldu ama sizin de fikrinizi almak isterim klima+dış ünite tavsiyesi konusunda
    Merhaba. Malesef mobil klima ne kadar kaliteli olursa olsun bir yere kadar memnun ediyor. Çünkü dış ünitesi de bir anlamda içeride ve on-off mantığıyla çalışıyor. Kompresör de sesli ve titreşimli.

Multi'lerde 7000 btu seçeneği var. Yine keşif hizmeti almanızı tavsiye ederim ancak 12m2 olan alana 7000,14m2 olan alana 9000 btu uygundur. Multi sistemde zaten keşif hizmeti almanız şarttır. Çünkü borulamanın nereden nereye yapılacağı,drenaj tesisatı,elektrik tesisatı gibi işlemler için servis önceden bir keşif yapmalı ve buna göre malzeme+işçilik fiyatı çıkarmalıdır. Multi sistemlerde bakır boru,kablo,montaj ayrı olarak fiyatlandırılır,ücretlidir.

Normal şartlarda artık dış ünitelerin hepsi sessiz. Kaliteye,markaya göre değişiyor. Daikin için bütçeniz yeterli ise gayet iyi bir tercih olur.

İç üniteleri asgari olarak Shira Eco modelinden seçmenizi,dış ünitenin de iç ünitelerin kapasitesine eşit(18000 btu) seçilmesi performans ve verimlilik bakımından sizin için avantajlı olur. İç üniteler aynı anda çalıştığında dış ünite ikisine de yeterli gelir ve kapasite kaybı yaşanmaz. Dış üniteyi de mümkünse R32 gazlı seçiniz. Daikin web sitesi üzerinden multi sistem klimalar başlığında ürün fiyatlarını görebilirsiniz,fiyatlarına bakmadıysanız.

Alternatif olarak bu ayarda Mitsubishi Electric'ten fiyat almanızı tavsiye ederim. Daikin ile fiyat farkı çok değildir. Kaliteleri birbirine çok yakındır. Buna karşılık M.Electric biraz olsun daha ucuz olabilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

Baymak AUX üretimi bir cihaz. Yorumlara baktığınızda genel kullanıcı izlenimleri olumlu ancak ileriye dönük tam aksi olabiliyor. Prime serisi daha yeni bir seri.

Bütçeniz bu aralıkta ise tavsiye edebilirim. Yazlık kullanımı için de sorun oluşturmaz. Alternatif olarak Arçelik 12325 serisini tavsiye edebilirim bu ayarda.

Saygılarırmla...

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim, biraz araştırınca.

şu 2 ürün 18.000 BTU dikkatimi çekti.

ALTUS ALK 1820 A++ 3600 TLhttps://www.epey.com/klima/altus-alk-1820.html

LG Dual Eco S3-W18KL3BA Klima 3650 TL https://www.epey.com/klima/lg-dual-eco-s3-w18kl3ba.html

Max 4.000 TL bütçe ile ve 18.000 BTU için siz olsanız hangisini alırsınız ?

• quote:

Orijinalden alıntı: sefayksl

Merhabalar,
    105 m2 dükkanımız için klima ihtiyacımız var, aşağıda ki modeli düşünüyoruz. Daha uyguna Sunny var ama Vestel daha iyidir sanıyorum.

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu klimanın bir saatlik ortalama tüketimi ne olacaktır?
    https://www.epttavm.com/item/65139601_vestel-sst-50-salon-tipi-klima?utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.45.9
    Merhaba.

Sunny,Sunny adıyla pek tanınmasa da klimaları Midea üretimidir. Bu bakımdan aslında Sunny daha iyidir. Ancak servisi pek yaygın değildir. Servis yaygınlığı bölgenizde ne durumda bunu tespit etmenizi tavsiye ederim. Bir de Sunny'i almayı düşündüğünüz site linkini verebilir misiniz? Sunny vb. markalarda 48000 btu bandında iki tip dış ünite vardır. Onu tespit etmemiz adına...

Vestel üzerinden yorum yaparsak

Soğutmada 3500W civarı güç çekmektedir.

Elektriğin birim fiyatı bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama değer olarak 50 kuruş diyelim,siz elektriğin birim fiyatını faturanızdan öğrenebilirsiniz.

1 kW/h = 0,5 TL = 50 Kr

1 kW = 1000W

3500W = 3,5 kW

Bu cihaz saatte 3,5kW güç çekiyor.

3,5 kW x 0,5 TL = 1,75 TL saatlik tüketimi.

Örneğin 10 Saatlik çalışmanın 6 saatinde devrede kalsa(10 saatlik çalışmada toplam 6 saat dış ünite devrede olsa) 6x1,75 = 10,5 TL günlük tüketimi olacaktır.

Bu hesapta çalışma saati ve elektriğin birim fiyatı tahminidir. Çalışma saati klimanın bulunduğu ortama göre değişiklik gösterir. Daha az çalışabilir veya çalışma süresinde dış ünite hiç durmayabilir...
    Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: auzdil

Teşekkür ederim, biraz araştırınca.

şu 2 ürün 18.000 BTU dikkatimi çekti.

ALTUS ALK 1820 A++ 3600 TLhttps://www.epey.com/klima/altus-alk-1820.html

LG Dual Eco S3-W18KL3BA Klima 3650 TL https://www.epey.com/klima/lg-dual-eco-s3-w18kl3ba.html

Max 4.000 TL bütçe ile ve 18.000 BTU için siz olsanız hangisini alırsınız ?

Alıntıları Göster
    Merhaba.

Benim tercihim ikisi arasında olması gerekirse Altus olurdu. LG de sınıfında iyi ancak LG'nin servis durumları biraz karışık. Kendi iddialarında servis düzenini değiştiriyorlar,kendi servis ağlarını kuracaklar. Ancak bu dönüşüm doğru ise,dönüşüm esnasında mevcut servis hizmetlerini de aksatıyorlar. Şimdilik LG'den servis dolayısıyla uzak durmak gerekir. Bu durumda Altus'u tavsiye ederim,servisi Arçelik'tir. Cihaz da Arçelik'in ürünüdür.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Aragorn

arkadaşlar merhaba. bugün fiyat almak için iklimsa bayisine gittim.
    güneydoğu bölgesinde 23 m2 ev için 12 bin btu düşünüyorum. aklımda 2 model vardı.

Mitsubishi Heavy SRK35ZSP-S Silver Serisihttps://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/mitsubishi-heavy-srk35zsp-s-silver-serisi-a-enerji-sinifi-12000-btuh-inverter-klima

Mitsubishi Heavy SRK35ZS-S Premium Serisi https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/mitsubishi-heavy-srk35zs-s-premium-serisi-a-enerji-sinifi-12000-btuh-inverter-klima

silver serisi için 4200 tl, premium serisi için 5300 tl fiyat verdi. ordaki çalışan indirimde olması sebebiyle sharp önerdi.
    https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/sharp-ay-xp12vhk-tokyo-serisi-a-enerji-sinifi-12000-btuh-inverter-klima

fakat inirimde olduğu için fazladan indirim yapamayacağını söyledi. 4950 tl.

sharp hoşuma gitti. özellik olarak mitsubishi premium serisi ayarında. ve ek olarak a+++
    sizce hangi ürünü almalıyım. Sharp aklıma yattı ama buraya yazmadan almak istemedim. yardımcı olursanız sevinirim
    Merhaba.

Tokyo serisi için fiyat "bu haliyle" gayet uygun. İndirimsiz hali bence birkaç bin lira fazla. İndirimli haliyle yorumlarsak direkt alın derim.

Alternatif olarak M.H.I'ya dönerseniz Premium serisini tavsiye ederim. Silver serisini alacak olursanız onun yerine farklı bir markaya bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker3581

Bir sürü şey yazdım ama malesef bağlantı probleminden dolayı uçtu gitti.
    İzlenimleriniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bu sayede insanlar kararsızlıktan kurtuluyor. Zira 5505 üstad tüm sorularıma tatminlar cevaplar verdi ve alacağım klimalar bende netleşti.
    Arayışta olanlar için güzel bir bilgilendirme olmuş.
    Faydalı olmasına sevindim hocam. Şimdiden hayırlı olsun.

Marka ne olursa olsun aldıktan sonra izlenimlerinizi paylaşırsanız şahsım adına memnun olurum. Aynı cihazı düşünen forumdaşlarımıza da rehber olur.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: recep

merhaba
    ben niobe taktırdım, kullanıyorum cihazdan memnunum
    üstadın yazdıklarına ilaveten bir şeyler yazayım niobe klimalar yeni üretim değil ve 410 gazlı bana gelen 2016 üretimi dış ünitede üretim yılı etiketi var
    yeni üretim ve 32 gazlısı yok
    sordurdum kullanıcı açısından bunu çok önemi yok denildi, fiyatı bu yüzden avantajlı
    eğer eca seçenekler arasında ise spylos yerine mutlaka niobe alınmalı

niobe çift sıra kondanser dış ünite kapağını açıp
    boyutunu bile ölçmüştüm sanırım 50x75 idi
    gmcc 108cm³ kompresör var diğer 12liklerden biraz büyükmüş ve akışkan gaz miktarı 1kg dır diğer 12likler 750gr sanırım bu gerçek kapasite ve verimlilik icin önemli

a5 performans benim içinde seçenekti
    kendi sitesinde teknik tabloları diğer markalar gibi tam değildi gibi hatırlıyorum ve yüksek seer ve scoop değerleri ılıman iklim için verilmişti sanki
    bunu araştırın derim
    iki model benzer segment cihazlar
    ben alırken niobe oldukça ucuzdu

kullanımda
    niobe iyi izolasyonlu yaklaşık 20 m² salonu soğutuyor ve iki odayı çok rahat kırıyor otomatik fan set 27-28°C
    bu bütçe için sessizlik çok iyi
    katalog desibel değerleri tutuyor gibi güvenilir desibelmetre ile ölçüm yapmadım tabi
    uzaktan kumanda yatay yönlendirme ve yatay salınım var pek çok modelde yok benim için önemli olmasada ihtiyacı olana iyi mesela
    kumanda pek şık sayılmaz ve uzaktan algılamıyor yaklaşmak gerekiyor

arıza olmazsa servis sıkıntı olmaz
    ilk montaj iyi yapılsın yeterli
    periyodik bakım ve temizlik için başka servislerden de hizmet alınabilir

sadece soğutma için alınacaksa niobe olur
    ısıtma için de kullanılacaksa japon markalara bakılmalı diye düşünüyorum
    hürmetler
    Merhaba. İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim hocam.

Saygılarımla...

• quote:

Merhaba.

Tokyo serisi için fiyat "bu haliyle" gayet uygun. İndirimsiz hali bence birkaç bin lira fazla. İndirimli haliyle yorumlarsak direkt alın derim.

Alternatif olarak M.H.I'ya dönerseniz Premium serisini tavsiye ederim. Silver serisini alacak olursanız onun yerine farklı bir markaya bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim

Yarın ilk iş Altus siparişi vermek olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: auzdil

Teşekkür ederim

Yarın ilk iş Altus siparişi vermek olacak

Alıntıları Göster
    Rica ederim. Hayırlı olsun. Montaj aşamasında servisin mutlaka vakum işlemini yapmasını sağlayınız. Bu şekilde sıklıkla ön hatırlatmada bulunuyorum,vakum işlemini daha önce duymadıysanız,bilmiyorsanız önemini ve süreci anlatabilirim. Mutlaka yapılması gereken ancak servislerin erkenden işi bitirip kaçmayı istemelerinden dolayı türlü asılsız bahanelerle yapmadan montajı tamamladığı bir işlemdir.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Silver da açıkcası çok gönlüm yoktu. Siz de öyle deyince direkt eledim. Çok giriş bir model. Peki sizce sharp ın bu modeli mi daha üst kalitede mhi premium mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aragorn

Silver da açıkcası çok gönlüm yoktu. Siz de öyle deyince direkt eledim. Çok giriş bir model. Peki sizce sharp ın bu modeli mi daha üst kalitede mhi premium mu?
    İkisi de orta sınıfta olan cihazlar. Sharp'ın bu modeli gayet iyi ancak teknik verilerin bazılarını vermemişler. Verimlilik değeri olarak da arada kayda değer bir fark yok. Servisi de aynı olduğu için,hangisi uygun fiyatlı ise onu tercih ediniz. Birbirlerine çok yakınlar. İklimsa üzerinden alacaksanız Sharp'ın R32 gaz avantajı var.

Saygılarımla...
  • Merhabalar.... İzmir’e yeni taşındım evime klima taktırmak istiyorum. Yaklaşık 25 metrekare bir salonum ve direk salona açılan 9 ar metrekarelik 3 odam var.. Elimde 12000 btu luk yaklaşık 7 yıldır kullandığım bir klimam mevcut.. Sizce bunu salona taktırsam ara sırada odaların kapılarını açsam yeterli olur mu???? veya Sizce Baymak ın 18000 lik yeni bir modeli var hem performans hem de tasarruf açısından ona mı geçmeliyim... Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 31 Ağustos'ta düğünüm var klima işini'de aradan çıkartmış oldum.Çok şükür eksik birşey kalmadı.DemirDöküm A5 Performans A+++ 12000 Btu aldım 3380 tl ye.Klima5505 yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deep~DarkNeSs -- 4 Ağustos 2019; 19:49:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deep~DarkNeSs

31 Ağustos'ta düğünüm var klima işini'de aradan çıkartmış oldum.Çok şükür eksik birşey kalmadı.DemirDöküm A5 Performans A+++ 12000 Btu aldım 3380 tl ye.Klima5505 yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.
    Hayırlı olsun hocam. İzlenimlerinizi vakti gelince paylaşırsanız şahsım adına memnun olurum.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: falxcon

Merhabalar.... İzmir’e yeni taşındım evime klima taktırmak istiyorum. Yaklaşık 25 metrekare bir salonum ve direk salona açılan 9 ar metrekarelik 3 odam var.. Elimde 12000 btu luk yaklaşık 7 yıldır kullandığım bir klimam mevcut.. Sizce bunu salona taktırsam ara sırada odaların kapılarını açsam yeterli olur mu???? veya Sizce Baymak ın 18000 lik yeni bir modeli var hem performans hem de tasarruf açısından ona mı geçmeliyim... Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum....
    Merhaba.

25m2 salon için 12000 btu yeterlidir. Mevcut klimanızı buraya taktırabilirsiniz. Ara sıra kapıları açıp kullanacaksanız az biraz etki eder. Ancak hissedilir bir etki için kapılar açık ve cihaz da olabildiğince hiç kapatılmadan kullanılmalıdır. Bu şekilde tasarruf sağlayıp verim alabilirsiniz. Yeni bir cihaz alacak olsanız yine 12000 btu tercih etmek uygun olur. 18000 btu fazla gelecektir.

Baymak'ın yeni modeli çıktı ancak benim tavsiyem son tercih olmalıdır veya bütçe ancak Baymak için uygunsa tercih edilmelidir...

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam odaların kapıları sürekli açık olacak ise mekan 55/60 m2 ye çıkıyor... O zaman eski 12000 lik yeterli olmaz diye düşündüm... Bütçem 4000 TL civarı Sizin önerebileceğiniz bir model var mıdır???

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mrb. 1 hafta önce sigma comfort dms modelini alıp montajını yaptırmıştım. Şimdi hergün aksam 22.00'dan sabah 7.30 kadar kullanıyoruz. Soğutmasından memnunum. Fakat önceki kiralık evde kullandığım arçelik klımalar(yaklaşık 12 senelik) içeriği buz gibi yaparlarken bu klima aynı derecede(23-24 derece) içeriği çok soğuk yapmıyor. Bunun nedeni yeni nesil(r32) gazlardan mı kaynaklı?
    İkinci bir sorum dış üniteye su çıkış borusu takmamışlar(yeni farkettim:)), ben mi alim yoksa servisi çağırım kendileri mi taksa daha iyi olur?
  • quote:

Merhaba.

Sunny,Sunny adıyla pek tanınmasa da klimaları Midea üretimidir. Bu bakımdan aslında Sunny daha iyidir. Ancak servisi pek yaygın değildir. Servis yaygınlığı bölgenizde ne durumda bunu tespit etmenizi tavsiye ederim. Bir de Sunny'i almayı düşündüğünüz site linkini verebilir misiniz? Sunny vb. markalarda 48000 btu bandında iki tip dış ünite vardır. Onu tespit etmemiz adına...

Vestel üzerinden yorum yaparsak

Soğutmada 3500W civarı güç çekmektedir.

Elektriğin birim fiyatı bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama değer olarak 50 kuruş diyelim,siz elektriğin birim fiyatını faturanızdan öğrenebilirsiniz.

1 kW/h = 0,5 TL = 50 Kr

1 kW = 1000W

3500W = 3,5 kW

Bu cihaz saatte 3,5kW güç çekiyor.

3,5 kW x 0,5 TL = 1,75 TL saatlik tüketimi.

Örneğin 10 Saatlik çalışmanın 6 saatinde devrede kalsa(10 saatlik çalışmada toplam 6 saat dış ünite devrede olsa) 6x1,75 = 10,5 TL günlük tüketimi olacaktır.

Bu hesapta çalışma saati ve elektriğin birim fiyatı tahminidir. Çalışma saati klimanın bulunduğu ortama göre değişiklik gösterir. Daha az çalışabilir veya çalışma süresinde dış ünite hiç durmayabilir...
    Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam,

Öncelikle zaman ayırıp ayrıntılı bir bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ediyorum. Baktığım ürünün linkini aşağıya ekliyorum.
    https://www.epttavm.com/item/30648852_sunny-sny480-salon-tipi-klima?utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.88.2

Dükkanımız ters L şeklinde, giriş ortalama 40 metrekare, arka taraf 55-60 metrekare. Totalde 100 metrekare. Bir adet salon tipi mi mantıklı olur sizce yoksa 2 adet duvar tipi mi?

Dükkanımızın çizimi aşağıda ki gibi.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Aşağıda ki iki modeli farklı iki noktaya koymamız performans ve tüketim açısından daha mı faydalı olacaktır yoksa bir adet salon tipi mi acaba? Osmaniye bölgesi olduğu için kışın aşırı soğuk olmuyor ısıtma performansı çok önemli değil bizim için yazında içeriyi terletmeyecek kadar soğutması yeterli olur. İş yeri olduğu için yazları 3-4 ay günde 10 saat çalışabilir.
    https://www.akakce.com/klima/en-ucuz-baymak-elegant-plus-12-a-12000-btu-inverter-duvar-tipi-fiyati,6018510.htmlhttps://www.akakce.com/klima/en-ucuz-baymak-elegant-plus-18-a-18000-btu-inverter-duvar-tipi-fiyati,6018511.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefayksl -- 5 Ağustos 2019; 14:15:55 >

• Geçen hafta tavsiyeleriniz ile de a5 performans almıştım. Ancak yatırmayı düşündüğüm yatak odası için ev sahibi ile bir türlü anlaşamadık, daha doğrusu site karar ile bina dışına klima aparati takmak yasakmış, sadece balkona konulabilirmis. Balkondan da yatak odasına bazı sebeplerden yol bulamadık, kısaca oturma odasına taktırdım klimayı. Ancak yatak odasının sıcağını çözemedim. Mobil klimalara baktım, sesinden dolayı uyuyamayacağım gibi borusu falan yine bir dünya iş. Hava soğutuculara baktım, internette nerdeyse tavsiye edene rastalamdim. Odayı soğutmak için başka önerebileceğiniz yöntem var mı? Tshirtu ıslatıp giyip, yatmak hariç :)

• Merhabalar. Yeni taşınacağım ev için klima arayışındayım. Hem ısıtma hem soğutma amaçlı kullanacağım. Sessiz olması önemli bir faktör. Antalya’da yaşıyorum. 1 oda 30m2 (18000 btu) 1 oda 16 m2 yatak odası (9000 btu) düşünüyorum. Aklımda 4 model var açıkçası.
    1- Daikin Shira Eco
    2- Daikin N Serisi
    3-Mitsubishi Electric Enviro serisi
    4-Mitsubishi Electric HaZe serisi

Daikin N serisi hakkında pek iyi değil diye duydum. Aynı şekilde ME Haze serisi hakkında da. Ancak sizin de görüşlerinizi merak ediyorum. Hem ısıtma hem soğutma anaçlı kuşşanacağım o yüzden performans önemli ve sessiz çalışması. Bu iki faktöre göre değerlendirme yapabilirseniz sevinirim

• 
Sayfa: önceki 20422043204420452046
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.