Şimdi Ara

Klima Sıcak Hava verir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
70.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhba arkadaşlar bugün bi arkadaşlar klima hakkında tartıştık. Ben klima sıcak hava vermez motor ısındıktan sonra radyatördeki sıcaklık fana sıcak olarak üfleyerek aktarılır diyorum. Hatta sıcak verirken klimayı açsak bile bi anda soğuğa geçer diyorum. Arkadaşta benim dediğimin tam tersinde direniyor. Bu konuda hangimizin doğru söylediğini teknik olarak açılayabilecek arkadaşlardan yardımcı olmalarını talep ediyorum.

• Klima soğutmada kullanılır, zaten tüm araçların sıcak havaları eşittir hemen hemen. Klimada önemli olan soğutmadır... BENCE
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yarbay

Klima soğutmada kullanılır, zaten tüm araçların sıcak havaları eşittir hemen hemen. Klimada önemli olan soğutmadır... BENCE
    bende katılıyorum klimada amaç soğutmadır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemalettin_38

Alıntıları Göster
    Klima neden sıcak hava vermez? Klimanın sıcak hava vermesi çok mu zor?
    Kışın arabayı çalıştırınca araba ısınana kadar içinde titremektense araç klimalarında normal ev klimalarında olduğu gibi sıcak hava üfleme durumu olsa fena mı olurdu?
  • quote:

Klima soğutmada kullanılır, zaten tüm araçların sıcak havaları eşittir hemen hemen. Klimada önemli olan soğutmadır... BENCE
    sıcaklık ayar düğmesi kırmızı bölgede iken bir de klima düğmesine basarsanız klima devreye girer.

ve dediğiniz gibi içeriyi soğutmaz. zira ısı ayarı düğmesi ile klima apayrı şeyler. klima ısı ayar düğmesine tabidir. ısı ayar düğmesi sıcaktaysa sıcak, soğuktaysa soğuk hava verir.

klimanın asli fonksiyonu soğutma olsada diğer bir önemli fonksiyonu da nem(camlardaki buğu) almadır.

ben kışın klimamı sürekli kullnıyorum. hiç bir camımda zerre kadar buğu olmuyor. daha bezle cam sildiğimi hatırlamam.

ama klima kendiliğinden sıcak hava vermez; standart kalorifer sistemini kullanır. ama standart kalorifer sisteminin yapamadığı tam buğu alma fonksiyonunu klima yapar.

ayrıca ister soğuk ister sıcak olsun klima ışığı yanıyorsa ekstra yakıt tüketmeye devam edersiniz.

hayırlı günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: supremum

Klima neden sıcak hava vermez? Klimanın sıcak hava vermesi çok mu zor?
    Kışın arabayı çalıştırınca araba ısınana kadar içinde titremektense araç klimalarında normal ev klimalarında olduğu gibi sıcak hava üfleme durumu olsa fena mı olurdu?

Alıntıları Göster
    efet bak bu konuda haklısın bence klima olduğu saman daha sıccak ve daha kısa zamanda ısıtıyor
  • SEN HAKLISIN.
    KLİMA SICAK HAVA VERMEZ... KLİMALI ARAÇLARDA, ARACIN İÇİNDE, HAVA GİRİŞ YÖNÜNE GÖRE ÖNCE KLİMANIN PETEĞİ SONRA DA KALORİFER PETEĞİ VARDIR... KLİMA PETEĞİ HİÇ BİR ZAMAN ISINMAZ. VE HAVAYI DA ISITMAZ. KOMPRESÖR AÇILDIĞINDA HAVAYI SOĞUTUR...
    KALORİFER PETEĞİ DE HİÇBİR ZAMAN HAVAYI SOĞUTMAZ, MOTOR ÇALIŞTIĞINDA ISITIR...

quote:

Orjinalden alıntı: stramare

Merhba arkadaşlar bugün bi arkadaşlar klima hakkında tartıştık. Ben klima sıcak hava vermez motor ısındıktan sonra radyatördeki sıcaklık fana sıcak olarak üfleyerek aktarılır diyorum. Hatta sıcak verirken klimayı açsak bile bi anda soğuğa geçer diyorum. Arkadaşta benim dediğimin tam tersinde direniyor. Bu konuda hangimizin doğru söylediğini teknik olarak açılayabilecek arkadaşlardan yardımcı olmalarını talep ediyorum.

• quote:

Alıntıları Göster
    yağışlı ve soğuk havalarda klima ön camdaki buharı çözmekte çok işe yarıyor kalorifer bir türlü çzöemiyor çözsede zor çözüyor camı açıp kapatınca geri geliyor ama klima açıksa hiç bişey olmuyor her zaman tertemiz o yüzden ben kışlarıda açıyorum klimamı bi avantajı olduğu kesin ama nedir çözemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Platinium

yağışlı ve soğuk havalarda klima ön camdaki buharı çözmekte çok işe yarıyor kalorifer bir türlü çzöemiyor çözsede zor çözüyor camı açıp kapatınca geri geliyor ama klima açıksa hiç bişey olmuyor her zaman tertemiz o yüzden ben kışlarıda açıyorum klimamı bi avantajı olduğu kesin ama nedir çözemedim

Alıntıları Göster
    evlerdeki gibi sıcak havada verse süper olurdu anında.. ama sanırım onun için ayrıca bi elektrik tesisatı gerekir tıpkı evlerdeki klşimnalar gibi..

acaba direk aküyle çalışan klimalar bu sıcak havayı verir mi ki desek? sanırım akünün akımı yetmez ona..

en güzeli kışın buğu çözmede kullanacaz o zaman...

ama birde termal transporterlar var.. sanırım onlar dediğim gibi elektrik tesisatıyla çalışıyor...bilmiyom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oneMoreCupofCoffee -- 1 Şubat 2007; 0:02:02 >

• quote:

efet bak bu konuda haklısın bence klima olduğu saman daha sıccak ve daha kısa zamanda ısıtıyor

Alıntıları Göster
    araç motorundan bağımsız klimalarda sıcak komundayken içeriyi ısıtabilir, ama normalde araç motoru ısınmadan içeriye sıcak hava üflemez diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

sıcaklık ayar düğmesi kırmızı bölgede iken bir de klima düğmesine basarsanız klima devreye girer.

ve dediğiniz gibi içeriyi soğutmaz. zira ısı ayarı düğmesi ile klima apayrı şeyler. klima ısı ayar düğmesine tabidir. ısı ayar düğmesi sıcaktaysa sıcak, soğuktaysa soğuk hava verir.

klimanın asli fonksiyonu soğutma olsada diğer bir önemli fonksiyonu da nem(camlardaki buğu) almadır.

ben kışın klimamı sürekli kullnıyorum. hiç bir camımda zerre kadar buğu olmuyor. daha bezle cam sildiğimi hatırlamam.

ama klima kendiliğinden sıcak hava vermez; standart kalorifer sistemini kullanır. ama standart kalorifer sisteminin yapamadığı tam buğu alma fonksiyonunu klima yapar.

ayrıca ister soğuk ister sıcak olsun klima ışığı yanıyorsa ekstra yakıt tüketmeye devam edersiniz.

hayırlı günler.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

hayırlı günler.

Hassas olduğum bir hususta affınıza sığınarak bir düzeltme yapmak istiyorum
    Isı ve sıcaklık farklı anlamda kelimelerdir
    Ve otomobillerimizin ısıtma-soğutma sistemlerinde klima ısı ayar düğmesi değil, sıcaklık ayar düğmesi vardır.

Klimanın buğu çözmesi konusunda, klima havanın nemini sıkar, yani alır ve ön camınıza kuru hava üflenir, bu da camda oluşan buğunun daha kolay giderilmesini sağlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

hayırlı günler.

Hassas olduğum bir hususta affınıza sığınarak bir düzeltme yapmak istiyorum
    Isı ve sıcaklık farklı anlamda kelimelerdir
    Ve otomobillerimizin ısıtma-soğutma sistemlerinde klima ısı ayar düğmesi değil, sıcaklık ayar düğmesi vardır.

Klimanın buğu çözmesi konusunda, klima havanın nemini sıkar, yani alır ve ön camınıza kuru hava üflenir, bu da camda oluşan buğunun daha kolay giderilmesini sağlar.

Alıntıları Göster
    Araçlar sıcak hava verir ama sıcak havayı klima vermez bildiim kadarıyla. Klima soğutma içindir tekrar söylemek gerekirse. Sıcak havayı da klimalı ve klimasız araç eşit olarak verir

• quote:

Araçlar sıcak hava verir ama sıcak havayı klima vermez bildiim kadarıyla. Klima soğutma içindir tekrar söylemek gerekirse. Sıcak havayı da klimalı ve klimasız araç eşit olarak verir

Alıntıları Göster
    Klima açıkken eğer sıcak konumdaysa sıcaklık düğmesi o zaman klima sıcak hava verir.Hatta ben 31 dereceye ayarlıyorum sıcaklığı ve klimayıda açıyorum.Camlarda buğu falan kalmıyor ve aynı sıcaklığıda içeriye veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: FletneR_

Klima açıkken eğer sıcak konumdaysa sıcaklık düğmesi o zaman klima sıcak hava verir.Hatta ben 31 dereceye ayarlıyorum sıcaklığı ve klimayıda açıyorum.Camlarda buğu falan kalmıyor ve aynı sıcaklığıda içeriye veriyor.

Alıntıları Göster
    tabi ki verir
    yanlış bir kanı var
    klima sadece soğuk verir zannediliyor ama yanlış
    klima ayarladıktan sonra sıcak havayı da verir
    ki ben daha az önce tipo'da yaptım
    arabayı yeni çalıştırdım
    soğuk haliyle
    içide soğuk arabanın
    mecburen klimayı açtım
    sıcak hava geldi ama motorun gücünü baya bi çekti
    benzini de haliyle

not.bu arada tipo satılık arkadaşlar
    96 model
    slx-klimalı
    orijinal-115.000 km'de
    orijinal uzaktan kumandalı-hidrolik direksiyonlu
    ilgilenen arkadaşlar pm atabilirler....

• quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

tabi ki verir
    yanlış bir kanı var
    klima sadece soğuk verir zannediliyor ama yanlış
    klima ayarladıktan sonra sıcak havayı da verir
    ki ben daha az önce tipo'da yaptım
    arabayı yeni çalıştırdım
    soğuk haliyle
    içide soğuk arabanın
    mecburen klimayı açtım
    sıcak hava geldi ama motorun gücünü baya bi çekti
    benzini de haliyle

not.bu arada tipo satılık arkadaşlar
    96 model
    slx-klimalı
    orijinal-115.000 km'de
    orijinal uzaktan kumandalı-hidrolik direksiyonlu
    ilgilenen arkadaşlar pm atabilirler....

Alıntıları Göster
    çorum klima

• quote:

Orijinalden alıntı: tigerson

çorum klima

Alıntıları Göster
    araçlardaki klimalarda heat pump yoktur evdeki klimalarla karıştırmayın. ısıtamaz yani. ortamdaki nemi aldığı için buğu konusunda başarılıdırlar. özetle böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oneMoreCupofCoffee

evlerdeki gibi sıcak havada verse süper olurdu anında.. ama sanırım onun için ayrıca bi elektrik tesisatı gerekir tıpkı evlerdeki klşimnalar gibi..

acaba direk aküyle çalışan klimalar bu sıcak havayı verir mi ki desek? sanırım akünün akımı yetmez ona..

ama birde termal transporterlar var.. sanırım onlar dediğim gibi elektrik tesisatıyla çalışıyor...bilmiyom

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

termal transporterlerde ısıtma klimayla degil vebesto denilen aracın motorundan bagımsız calışıp ayrıca mazot yakan bir kalerifer sistemi ile ısınıyor.Askerde şöför olanlar bilebilir bir cok woswagen lerde buna benzer sistemler vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ankara33

quote:

termal transporterlerde ısıtma klimayla degil vebesto denilen aracın motorundan bagımsız calışıp ayrıca mazot yakan bir kalerifer sistemi ile ısınıyor.Askerde şöför olanlar bilebilir bir cok woswagen lerde buna benzer sistemler vardır.

Alıntıları Göster
    Dediğin sistem zaten şu anda mercedes otobüslerinde bulunmaktadır. Ama binek araçlarda bu sistem yok. Ama forumda halen daha bi sonuca biz bile varamadık. Buradada çalışmaz diyenler çoğunlukta ama az bir sayıda olsa çalışır diyenlerde var. Bu konuya nokta koyacak bi usta ya da bilgisi fazla olan bir üyemizin teknik bilgilerle nokta koymasını temenni ederim...

quote:

Orjinalden alıntı: ankara33

quote:

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar iki tip klima vardır. Birincisi sadece soğutma işlemi yapan bildiğimiz klima ikincisi de heat-pump özelliği olan hem ısıtma hem soğutma yapabilen tiptir(piyasada splip klima olarak satılanlar)
    Sadece soğutma özelliği olan klimalar soğutmada heat-pump olanlara göre biraz da verimli çalışır. Hazır arabada ısı kaynağı da varken (motor) genellikle araba üreticileri heat-pump özelliği olan klimalar kullanmazlar. Yani arabalardaki klimalar sadece soğutma yapabilir. Eğer motor sıcakken arabanın sıcaklık ayar düğmesini en sıcağa alır klimayı da çalıştırırsanız kompresörü devreye girer ve çalışır ama bakar ki ayarlanan sıcaklık çalışma aralığından daha yüksek, bir müddet sonra durur. zira onun görevi sadece soğutmaktır.
    Çorum kaloriferi diye tabir edilen tesisatta ise motor soğutma suyu radyatörden önce bu peteğe girer ve standart sistemlere göre çok daha hızlı ve fazla ısı verebilir. Yani siz klimayı çalıştırırsınız, kompresör devreye girer ama aslında gelen ısı çorum kaloriferinden geliyordur, burda yanılmayın.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    standart bir klima sadece motor ısındığında yani kalorifer peteğine sıcak su geldiğide sıcak hava verir.
    ama kliması motor ısınmadan sıcak hava veren araçlar da vardır. türkiyede ne deniyor tam bilmiyorum ama bu tip klimalara Rusyada klimatronik diyorlar. rusya gibi bir coğrafyada da çok işe yarıyor. türkiyede bildiğim kadarıyla sadece djital klimaya klimatronik diyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karenin -- 1 Şubat 2007; 10:31:31 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.