Şimdi Ara

Klima Sıcak Hava verir mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
46
Cevap
0
Favori
70.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • klimanın sıcaklık ayar düğmesini sıcak konuma getirdiğin zaman tabikide sıcak hava verir+klimam kapalı pozisyondayken aracın hava yönlendirme düğmesini buhar çözme konumuna getirdiğim zaman otomatik olarak klima devreye girer
  • quote:

Orjinalden alıntı: erenuz

Bir ekleme daha
    Aracınızın motor bölümüne veya kullanım kılavuzuna bakın. Soğutucu akışkan eğer R134a ise klimanız sadece soğutma yapabilen tiptir. Zira bu akışkan heat-pump klimalarda kullanılmaz. R22 veya R410a veya R407a kullanan klimalar heat-pump özelliği vardır.
    Ufak bir hatırlatma daha R22 kullanan klimaların üretimi 2010 yılından itibaren Montreal protokolü gereği yasaklanmıştır. Türkiye de bu protokolü imzalamıştır.

Benim GP 1.3 MJ'te r134a kullaniliyor. Klima soguk havada motor da sogukken iceriye sicak hava veriyor?? Bu iste bir is var?
  • quote:

Orjinalden alıntı: tamay_aytam

lada vegada da var bu özellik, kliması olmadığı halde kalorifer sıcaklığı derece olarak ayarlanabiliyor ve içeriden okuduğu sıcaklığa göre kalorifere sıcak veya soğuk hava vererek dereceyi koruyor. yani teorik olarak bunu yapmaya çalışıyor da ne kadar başarılı o biraz meçhul. ladanın vegasına şu koyduğu özelliği reno scenice koymuyor. koyunca da adı dijital klima oluyor ve de fahiş fiyat istiyor yahu.
    quote:

Orjinalden alıntı: aBaBaDaN

E ben klimayı sürekli açık tutuyorum 31 derecede ve klima açıkkende kapalıykende aynı sıcaklığı veriyor.Nasıl oluyor peki

çok doğaldır lada dediğimiz araçlar rus arabası.. adamlar önce kendilerini düşünmüşler.. adamlar devamlı kış yaşıyor ve araçlarında üşümemeleri öncelikli hale geliyor.. bundan yaklaşık 5 6 sene öncesine kadar bizde de bi rus aracı vardır tavria die..kışın kalorifer çok tatmin ediciydi.. yazın ise sadece bir hareket ile kaloriferi devreden çıkarır dışardan gelen havanın direk olarak içeri vermesini sağlardık.. diğer yandan fransa italya gibi ülkelerde üretilen araçlar da kolorifer ısıtma yerine klima ve soğutma öncelik kazanıyor..

• quote:

Orjinalden alıntı: tamay_aytam

lada vegada da var bu özellik, kliması olmadığı halde kalorifer sıcaklığı derece olarak ayarlanabiliyor ve içeriden okuduğu sıcaklığa göre kalorifere sıcak veya soğuk hava vererek dereceyi koruyor. yani teorik olarak bunu yapmaya çalışıyor da ne kadar başarılı o biraz meçhul. ladanın vegasına şu koyduğu özelliği reno scenice koymuyor. koyunca da adı dijital klima oluyor ve de fahiş fiyat istiyor yahu.
    quote:

Orjinalden alıntı: aBaBaDaN

E ben klimayı sürekli açık tutuyorum 31 derecede ve klima açıkkende kapalıykende aynı sıcaklığı veriyor.Nasıl oluyor peki

Hocam benim söylediğimde otomatik klimalı avensisten bahsediyorum.Ve ben klimayı açtığımda yarım saat bile çalışsa soğuk hava gelmiyor.Yani kaç dereceye ayarlıyorsan o sıcaklığı veriyor.

• vallahi zor durumda kalmadıkça açmayın klimayı boşuna enerji sarfiyatı.
    sağ ön camı ve sol arka camı biraz açın yazın serinlersiniz.

kışında içersi ısınıyor zaten biraz yol gidince, kaloriferi açın derim. ön cama verin , buhar çok yapmaya başlarsa mecbur klima 24 dereceye getirmek iyidir.
  • Araç klimaları ev klimaları gibi değil. Ev klimaları ısıtma için de kullanılabiliyor, ama çok elektirik harcadığı pek kullanılmaz bu şekilde.

Araçlarda ısıtma ve soğutma sırasında değişik sistem kullanılıyor. Soğutma sırasında gerçekten klima gibi çalışıyor. Bir gaz devri daim yaparak sıcak ve soğuk havanın ayrılmasını sağlıyor. Buzdolabı benzeri bir sistem sanırım.

Isıtma konumunda ise motor sıcaklığını kullanarak içerdeki havayı ısıtıyor. Neden sadece bu mod var bilmiyorum, belki mekanizma basit olsun diye ve tabi standart klima sistemi çok benzin yaktığı için bilemiyom. (ford focus aracımın kullanma klavuzuna baktım motor ısınmadan klima ısıtmaz diyor)

Ama keşke motor ısınmadan ısıtabilseydi, kışın araç buz gibi oluyor, 5 dk donuyo insan sabah sabah.

yani ısıtma sırasında yakıt sarfiyatı sıfır. Soğutma sırasında yüzde 20 ye kadar çıkabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 15 Ekim 2008; 12:21:43 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.