Şimdi Ara

Otomatik Vites Park Etme/Çalıştırma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
1
Favori
50.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelike açılmış olan diğer başlıkları inceledim ancak soracağım soruya gerek burası olsun gerek başka sitelerde çok farklı cevaplar verilmiş.
    Lütfen doğruluğundan emin olan arkadaşlar cevaplasın, "ben böyle deniyorum birşey olmadı" gibi cevaplar soru işaretlerini atmamı sağlamayacak.

Otomatik vites bir aracı park ederken;

1) Öncelikle uygun park yeri bulunur
    2) Araç çalışır durumdadır
    3) Ayak frende
    4) Vites "N"ye alınır (ayak frende)
    5) El Freni çekilir (ayak frende)
    6) Ayak frenden çekilir (aracın el freni üzerine oturulması sağlanır)
    7) Vites "P"ye alınır
    8) Kontak kapatılır.

Aracı çalıştırırken;

1) Vites "P"de iken araç çalıştırılır (ayak frende)
    2) Vites "D"ye alınır (ayak frende)
    3) El freni indirilir (ayak frende)
    4) Ayak frenden çekilir.
    5) Gitmeye hazır hale getirilir.

Arkadaşlar, bu anlattıklarım doğru mudur? Eğer hatalı bir durum var ise, sizlerden ricam, bu maddeler şeklinde cevap vermeniz.

Teşekkürler.

• Ben park ederken N ye hiç almıyorum ve gerekte görmüyorum.Yaptığım işlem park edeceğim yere girdikten sonra zaten ayak frende el frenini çeker P ye atar ve kontağı çıkarırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ruinob

Merhaba,

Öncelike açılmış olan diğer başlıkları inceledim ancak soracağım soruya gerek burası olsun gerek başka sitelerde çok farklı cevaplar verilmiş.
    Lütfen doğruluğundan emin olan arkadaşlar cevaplasın, "ben böyle deniyorum birşey olmadı" gibi cevaplar soru işaretlerini atmamı sağlamayacak.

Otomatik vites bir aracı park ederken;

1) Öncelikle uygun park yeri bulunur
    2) Araç çalışır durumdadır
    3) Ayak frende
    4) Vites "N"ye alınır (ayak frende)
    5) El Freni çekilir (ayak frende)
    6) Ayak frenden çekilir (aracın el freni üzerine oturulması sağlanır)
    7) Vites "P"ye alınır
    8) Kontak kapatılır.

Aracı çalıştırırken;

1) Vites "P"de iken araç çalıştırılır (ayak frende)
    2) Vites "D"ye alınır (ayak frende)
    3) El freni indirilir (ayak frende)
    4) Ayak frenden çekilir.
    5) Gitmeye hazır hale getirilir.

Arkadaşlar, bu anlattıklarım doğru mudur? Eğer hatalı bir durum var ise, sizlerden ricam, bu maddeler şeklinde cevap vermeniz.

Teşekkürler.

evet tam anlamı ile doğrusu budur...

fakat bende alışkanlık olmuş, park ederken "P ve el freni" yapıp kontağı çıkartıyorum.

• Ben arabayi genelde N'de bırakıyorum.P'yi asiri bir yokus olmadigi surece nerdeyse hic kullanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevaplarınız için teşekkürler ancak mesajımda da belirttiğim gibi;
    Bu anlattıklarım çerçevesinde bir yanlışım mevcut mudura cevap arıyorum. Ben bu yolu izleyeceğim ve doğruluğundan emin olmak istiyorum.

Sizlerin tecrübeleriniz neticesinde edindiğiniz bilgilere saygım var ancak istediğim cevap bu değil.

Panthér arkadaşım senin cevabın için ayrıca teşekkür ederim.
  • Araç hareket halindeyken veya durma işlemi tam olarak tamamlanmamışken kesinlikle “P” park konumuna almayın. Aracı durdururken tavsiyem ayağınız frendeyken el frenini çekin vitesi “N” boşa alın ayağınızı frenden çekin ve aracın yükünün el frenine aktarılmasını sağlayın sonra frene basın ve vitesi “P” park konumuna alın. Böylece şanzımana yük bindirmemiş olursunuz. Eğer P konumunda vitese sürekli yük bindirirseniz zamanla şanzıman hasar görebilir ve yüksek maliyetli tamirle karşılaşabilirsiniz.
  • Park kısmında hata var bence. Ayak frendeyken vitesi N konumuna alıp el frenini çekip freni bırakırsanız dogrudur araç el frenine oturur. Ama ayak frenden çekilip vitesi P konumuna geçirebilmek için önce R ye almanız gerek buda sarsıntılı ve sert bir geçişe neden olur.

En sağlıklısı durduktan sonra el frenini çekip ayak vitesteyken P konumuna alıp stop etmek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.