Şimdi Ara

Gaz deşarjlı far (xenon) otomatik fark yükseklik ayarlayıcısı yok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merhaba 2012 de açılmış bir konu var yalnız sonuca ulaştırılmamış
    aracım megan 2 2006 model muayneden bu kusur yuzunden kaldı tamircilere götürdüğümde doğru düzgün anlayan çıkmadı bu arabada bu donanım yok dediler
    sonra bi tamnirci var ama çok pahalıya maal olur dedi
    şimdi sorum şu bu aracı aranızda kullanan ve başına böyle bir sıkıntı çıkan varmı
    varsa sorunu nasıl aştınız en düşük maliyetle ne yapabilirim aracı nasıl muayneden geçirebilirimGaz deşarjlı far (xenon) otomatik fark yükseklik ayarlayıcısı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaKy -- 8 Mayıs 2020; 17:34:13 >

• Gerçekten xenon far var ise otomatik far ayarının olması lazım, peki manuel ayar varmı?
  • Renault yetkili servisine danış normalde megane 2 lerin xenon farlı olanları var ama belki senin araç için halojen donanımdır, sonradan yapılmıştır. Orda yapmamışlardır vs

Ayrıca arabanda daha önemli bir sorun var motor numarası okunmuyor farı halledersin ama motor numarasını kazımışlar ise arabanda her türlü tuvdan kalacaksın...

Edit ; Motor numarasına hafif kusur yazmışlar yanlış görmüşüm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 8 Mayıs 2020; 20:42:16 >
  • Megane 2 dynamic'lerde ayrıca techno opsiyonlarında xenon far geliyordu. Sizinki tecno pack mi? Far yıkama da var mı?

Muhtemelen önceki sahibi halogen farı xenon far ile değişmiştir. Bu şekilde muayeneden geçmez. Çıkma halogen iki far alın, takın. Muayeneden sonra çıkarırsınız.

Ben de aracıma orjinal xenon far seti takmak istiyorum, mesela arka aksa takılan seviye kolu Türkiye'de orjinal 1300tl birşey, muadili çinde 300-400tl civarı. Bunu alınca da bitmiyor. Afs modülü (Adaptif forward system) de alıp kablo tesisatını yapmanız gerekiyor. Daha far yıkamalar vs.. var.

Anlayacağınız orjinal istiyorsanız maliyetli oluyor. 200-300'e iki orta halli çıkma far alın geçin.

Aşağıdaki fotoğraflarda, biri orjinal xenonlu ve far yükseklik ayar tuşu yok, otomatik. Birisi halogen farlı ve yükseklik ayar tuşu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi individual -- 8 Mayıs 2020; 18:58:53 >

• Aracınıza sonradan xenon far takılmış, onları söküp standart halojen ampul takmanız lazım. Xenon farlı araçlarda her çalıştırmada araç yüksekliğini kontrol edip ona göre uygun far ayarını otomatik olarak yapan bir sistem mevcut normalde, sizin araçta sonradan xenon takıldığı için bu sistem yok.

@Storm Raider,

Belgede belirtildiği üzere motor numarasının okunamayışı hafif kusur, konu sahibi far problemini çözerse aracı muayeneden geçer. Başka husustan ağır kusur vermemişler.
  • Storm Raider kullanıcısına yanıt
    Motor numarası blokta olduğu için çoğu araçta motor inmeden okunamaz. Bu yüzden hafif kusur zaten. Muayeneye engeli yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dadas_ismail -- 8 Mayıs 2020; 19:37:59 >
  • Diablo kullanıcısına yanıt
    Doğru gözüm kaymış onuda ağır kusur okumuşum
  • Farlarınızı bi çekip atar mısınız emin olalım. Büyük ihtimal orjinal olmayan xenon taktılar. Onlar sökülüp yerine orjinal sarı halojenler takılacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismailcem34

Gerçekten xenon far var ise otomatik far ayarının olması lazım, peki manuel ayar varmı?
    xenon far vardı ama muayneden kaldı diye normal hellojen mi ne diyorlar tam bilmiyorum satandart ampuller ile değiştik ama muayne tekrarında tekrar kaldık araç 10 yıla yakın bizde 5 yıldır biz kullanıyoruz 3 4 yıl bi akrabamızdaydı zaten onlardan almıştık bu şekilde araç defalarca muayneden geçmişti
    içerde manuel ayar yok aracın orjinali xenon lu
  • quote:

Orijinalden alıntı: individual

Megane 2 dynamic'lerde ayrıca techno opsiyonlarında xenon far geliyordu. Sizinki tecno pack mi? Far yıkama da var mı?

Muhtemelen önceki sahibi halogen farı xenon far ile değişmiştir. Bu şekilde muayeneden geçmez. Çıkma halogen iki far alın, takın. Muayeneden sonra çıkarırsınız.

Ben de aracıma orjinal xenon far seti takmak istiyorum, mesela arka aksa takılan seviye kolu Türkiye'de orjinal 1300tl birşey, muadili çinde 300-400tl civarı. Bunu alınca da bitmiyor. Afs modülü (Adaptif forward system) de alıp kablo tesisatını yapmanız gerekiyor. Daha far yıkamalar vs.. var.

Anlayacağınız orjinal istiyorsanız maliyetli oluyor. 200-300'e iki orta halli çıkma far alın geçin.

Aşağıdaki fotoğraflarda, biri orjinal xenonlu ve far yükseklik ayar tuşu yok, otomatik. Birisi halogen farlı ve yükseklik ayar tuşu var.

aracın orjinalinde xenon var full pkaetin bi altı die biliyorum zaten arkada far yükselik sensörler var ama çalışmıyor galiba önlerdede far sensörlerinin biri boş şuan araca helojen far taktık ama yine geçmedi muayneden. işin kötü yanı aracın bu donanımından anlayan usta bulamadım kimsenin haberi yok sanki

• quote:

Megane 2 dynamic'lerde ayrıca techno opsiyonlarında xenon far geliyordu. Sizinki tecno pack mi? Far yıkama da var mı?

bizimkinde içerden ayar tuşu yok otomatik olandan işte sıkıntı burda başlıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Aracınıza sonradan xenon far takılmış, onları söküp standart halojen ampul takmanız lazım. Xenon farlı araçlarda her çalıştırmada araç yüksekliğini kontrol edip ona göre uygun far ayarını otomatik olarak yapan bir sistem mevcut normalde, sizin araçta sonradan xenon takıldığı için bu sistem yok.

@Storm Raider,

Belgede belirtildiği üzere motor numarasının okunamayışı hafif kusur, konu sahibi far problemini çözerse aracı muayeneden geçer. Başka husustan ağır kusur vermemişler.
    bizdeki sıkıntı otomatik olması sonradan xenon takılmadı şuan üzerinde helejon var zaten 1 muayne yaktık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Josepth

Farlarınızı bi çekip atar mısınız emin olalım. Büyük ihtimal orjinal olmayan xenon taktılar. Onlar sökülüp yerine orjinal sarı halojenler takılacak.
    gece olduğu için şuan çekemiyorum ama aynı farın temsili resmini internette buldum ekliyorum mercekli far die geçiyor sanırımGaz deşarjlı far (xenon) otomatik fark yükseklik ayarlayıcısı yok

• HaKy H kullanıcısına yanıt
    Evet bu mercekli far. Xenon olduğuna emin misiniz ama? Çünkü mercekli olmasına rağmen sarı halojen ampul de çıkabiliyor bazı modellerinde. Eğer xenonda eminseniz farları açıpkapadıgınızda yukarı aşağı yapması gerekiyor. Yapmıyorsa beyinde sıkıntı olma olasılığı yüksek. Öncelikle clip cihazına bağlanıp arızayı görmek gerekiyor. Ya da tanıtım yapılması da gerekebilir sadece. Silivri taraflarındaysanız yardımcı olurum
  • ben sultanbeyliğindeyim tamirci misiniz bostancı falan çok dolandım ama hiç anlayan çıkmadı servise götürcem onlarda baya bi masraf çıkarır gibi geliyor arka sensörler yerinde ön far sensörlerinin biri eksik dediğiniz gibi yukarı aşağı yapmıyor yıllardır araç bizde
  • HaKy H kullanıcısına yanıt
    Kisa cevap: arabayi calistirdiginda o farlar yukari aşağı yapar hale gelecek. Tum far sistemi Orijinali gibi olacak.

Servise gidin.Sorunu ve çözümü tam olarak tespit etsinler. Renault sonuçta 1000Euro çıkmaz herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 9 Mayıs 2020; 14:56:44 >
  • Benim aracımda far yükseklik ayarı için düğme var ama çalışmıyor.Yükseklik ayarını araba kendi otomatik yapıyor ve bu şekilde muayeneden geçtim.
  • Josepth kullanıcısına yanıt
    Mercekli halogen far makyajlı yani 2007 modellerden sonra geldi diye biliyorum.

Konu sahibinin aracı eski kasa. Bu kasalarda halogen farlılar merceksiz, xenon farlılar mercekli fara sahip.

Konuya tekrar gelirsek;
    Far yükseklik ayarı bulunmuyor denmiş. Yani otomatik yapıyor. Eğer yapmıyorsa;
    1- Araç lifte kaldırılıp aks üzerinde bulunan far seviye kolu kontrol edilmeli.
    2- Seviye sensöründen gelen bilgiyi yorumlayıp yükseklik ayar motoruna sinyal gönderen afs beyni kontrol edilecek.

Ben yukarıda sormuştum ama tekrar sorayım, ön tamponlarda ayrıca far yıkama da var, değil mi?

Aks üzerindeki megane 2'ye ait yükseklik ayarı kolu;
    https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/renault-megane-2-zenon-far-yukseklik-ayar-beyni-8200078466_pdp_515238692?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=402909765061&utm_term=85049732079&ga_prodid=515238692&ga_merchantid=129793855&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwqdn1BRBREiwAEbZcR1Alt_L5qar9SGB7tV7cIfgbqXetw4atxkSVIgWqbkSY4CNnFyltdRoCtYMQAvD_BwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi individual -- 9 Mayıs 2020; 15:44:54 >

• quote:

Mercekli halogen far makyajlı yani 2007 modellerden sonra geldi diye biliyorum.

Konu sahibinin aracı eski kasa. Bu kasalarda halogen farlılar merceksiz, xenon farlılar mercekli fara sahip.

Konuya tekrar gelirsek;
    Far yükseklik ayarı bulunmuyor denmiş. Yani otomatik yapıyor. Eğer yapmıyorsa;
    1- Araç lifte kaldırılıp aks üzerinde bulunan far seviye kolu kontrol edilmeli.
    2- Seviye sensöründen gelen bilgiyi yorumlayıp yükseklik ayar motoruna sinyal gönderen afs beyni kontrol edilecek.

Ben yukarıda sormuştum ama tekrar sorayım, ön tamponlarda ayrıca far yıkama da var, değil mi?

Aks üzerindeki megane 2'ye ait yükseklik ayarı kolu;
    https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/renault-megane-2-zenon-far-yukseklik-ayar-beyni-8200078466_pdp_515238692?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=402909765061&utm_term=85049732079&ga_prodid=515238692&ga_merchantid=129793855&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwqdn1BRBREiwAEbZcR1Alt_L5qar9SGB7tV7cIfgbqXetw4atxkSVIgWqbkSY4CNnFyltdRoCtYMQAvD_BwE
    ilginiz için teşekkür ederim far yukama yok die biliyorum
    akşama aracın içini dışını altını üstünü farkarını komple detaylı foto göndericem size şuan işteyim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.