Şimdi Ara

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
543
Cevap
43
Favori
94.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • inverter klimaların bakım masrafı diğer klimalara göre daha mı fazladır? arada ne kadar fark vardır?
  • Daha öncede başka bir konuya yazmıştım burayada yazayım dedim izmir bucada oturuyorum evimizde iki adet klima var fujitsu inverter asya14lc diğeride 12.000 btu'luk düz vaillant klimaları aldığımız firmadan aramışlar cihazlara bakım yaptırmak istermisiniz diye klima temizliği ve gaz kontrolü dahil 65tl ye yapabileceklerini söylediler bizde kabul ettik bu ayın 22 sine tarih vermişler bakımdan sonra görüşlerimi belirtirim.
  • Geçen sene bakımını ben yapmıştım. Eliniz biraz yatkınsa zor değil aslında. Nasipse bu senede bakımını yapacağım. Gerekli malzemeleri Çankayadan bulabilirsiniz. Ben 1 LT Klima temizleme sıvısını 10 TL' ye almıştım. Bellirli miktarda sulandırıp sıkıyorsunuz. 2-3 bakım için yeterli geliyor.
  • malesef askerde olduğum için mecburen firmaya yaptırmak zorundayız :)
  • Merhaba. 3-4 nafta önce 18000 btu klima aldım 2. el. Klima su anda sökük vaziyette. Taktirmam gerekiyor. Adamın dediğine göre 2006 yılında alınmış klima. Klima duvar tipi split klima. Taktirmadan önce iyice bir temizlenmesini istiyorum. Nasıl bir bakım yaptırmam gerekiyor. Bakım + kurulum nasıl bir maliyet gerektirir? Her türlü kablosu, bakır kablosu mevcut klimanın, zaten sitede oturuyorum, adamlar gelecek ve uğraşmadan kolay bir sekilde kuracaklar aleti. Ne kadar bir ücret makuldur iyi bir bakım+ kurulum için . Bu arada İstanbul Kartal da oturuyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

konuyu canlı tutalım

Bakim olarak masraf farki olmaz. Ama arizasi yuksek fiyat olabilir. Profesyonel birine bakim yaptirmakta fayda var. Basina bir sey gelirse masrafi agir olur. Bu konuya dikkat edin. Bu arada kendi bakaim yapan arkadslara tavsiyem 2 yilda bire profesyonel bakim yaptirmakta fayda var. Kampanya disi 75 tl altinda bakim yapandanda korkun derim.
  • -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 17 Temmuz 2020; 0:3:3 >
  • Oncelikle genel bakim ev ortaminda kullanilan klimalarda 2yilda bir yapilmasi tavsiye olunur. Isyerleri icin her yil yapilmali.

Genel bakimda klima yerinden sokulmuyor. Bulundugu yerde klima serpantin ve ic unite alt plastik tablasi haric hersey sokuluyor. Dis unite kapalari sokulup,ozelleikle serpantinler temizleniyor. Gaz atip tekrar vermek yok,sadece klima toplandiktan sonra calistirilip genel kontrol yapiliyor. Gaz vs.problem varsa ilave veya gerekli islem yapilir. Bu ayrica ucrete dahildir. Bu tarz bakimin bizdeki bedeli 75 TL.

Birde agir bakim var.klima yillarca zor ve kirli sartlarda kullanilmissa,yerinden sokuluk atolyeye alinir,tamamen demonte edilir ve detayli bir sekilde temizlenir,neredeyse ilk gun gibi olur klima. Bu islemde yine gazi toplanir ve sonra geri verilir. Zaten gerek olmadikca gaz atip vermek iyi degildir ,tavsiye etmem. Bu arada bu tarz bakimdan sonra havsalar mutlaka kontrol edilmeli,gerekirse yenilenmelidir. Biz bu tar bakimi ya cok gerekli ise yada soktak tasima islemi sirasinda yapariz. Soktakla beraber olursa montaj bedeli harici 75 TL,sadece bakim icin sokup,atolyede bakim ve montaji 150 TL ye yapiyoruz.

Klimalarin bakimini tamamen kendi ekibimiz yapar. Ayrica bakim icin bir birime vs.gitmez.

Bazilarida gelir bir ilac sikar serpantine,antibakteriel vs.muhabbeti eder 40-50 TL alir gider,biz buna fisfis bakim diyoruz.

Klimayi sokup dagitip gercek bakim yapmak,montajdan daha buyuk ustalik ve sanat gerektirir aslinda. Kirip dokecek bir suru yere el atiyorsun. Yani bence bakim yapacak adami secmek cok daha onemli. Kirilan parcalanan elinde kalir.

Bakim isi gercek usta adam isidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

teşekkür ederim hocam .

ben klimanın vakumlanmadığı şüphesindeyim.

ve tesisat kararmış iyice.

Orta halli bakım yani gerekli yerleri söküp kimyasal ilaçla temizleme + tesisatı yenileme + montaj + gaz deşarj/şarj + vakum desek fiyat olarak ne olur hocam ?

Gaz Kontrolünde Vakumlu olup olmadığı anlaşılır mı ? gaz kontrolünde sorun yoksa tamam mıdır ? gazda problem olmadığı halde böyle bir işlemin yapılması fiyatı nedir ?

servis elemanları evaporatördeki(iç) ve kondenserdeki(dış) serpatinlerin bazıları eğilmiş vs. ise düzeltir mi ? nasıl bir maliyeti olur

Bugün baktım da blower fan yer yer kirlilik olduğu için yalpalıyor gibi gözükebilir mi ? sanki yalpalama var onu nasıl düzelttiririm.

usta birini nasıl seçebilirim?
    teşekkür ederim

Bakır boru oksitlenir ve siyahlaşır bu gayet normal.Hatta bu korozyon bakırın kendini dış etkenden korumasıdır.

Gaz kontrolünde vakum yapılmış mı yapılmamış mı anlaşılamaz.Maceraya gerek yok ,elleme derim.

Fan kirlendi ise genel bakım şart,dediğim gibi biz yerinde bakımı 75 TL ye yapıyoruz.Makulu bu.

İllada gazı değiştireyim dersen,bakım yapılırken yanında 50 TL farkla olabilir,bakırı değiştirme.

Fan öyle görünür ama balans ayarı yapılmıştır,titreme yoksa iç ünitede sorun yok,eger sallanıyorsada düzeltemezsin fan blower değişecek demektir.

İyi usta konusuna gelince '' kavun değilki gö...nü koklayasın şans.Bak biz iyi usta var diyoruz,söktak 150 TL ,bakım 75 TL ama kazıkçı adamız buralarda..yakında bizdede kalmaz iyi usta,yada ben bu işi bırakacağım...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Oncelikle genel bakim ev ortaminda kullanilan klimalarda 2yilda bir yapilmasi tavsiye olunur. Isyerleri icin her yil yapilmali.

Genel bakimda klima yerinden sokulmuyor. Bulundugu yerde klima serpantin ve ic unite alt plastik tablasi haric hersey sokuluyor. Dis unite kapalari sokulup,ozelleikle serpantinler temizleniyor. Gaz atip tekrar vermek yok,sadece klima toplandiktan sonra calistirilip genel kontrol yapiliyor. Gaz vs.problem varsa ilave veya gerekli islem yapilir. Bu ayrica ucrete dahildir. Bu tarz bakimin bizdeki bedeli 75 TL.

Birde agir bakim var.klima yillarca zor ve kirli sartlarda kullanilmissa,yerinden sokuluk atolyeye alinir,tamamen demonte edilir ve detayli bir sekilde temizlenir,neredeyse ilk gun gibi olur klima. Bu islemde yine gazi toplanir ve sonra geri verilir. Zaten gerek olmadikca gaz atip vermek iyi degildir ,tavsiye etmem. Bu arada bu tarz bakimdan sonra havsalar mutlaka kontrol edilmeli,gerekirse yenilenmelidir. Biz bu tar bakimi ya cok gerekli ise yada soktak tasima islemi sirasinda yapariz. Soktakla beraber olursa montaj bedeli harici 75 TL,sadece bakim icin sokup,atolyede bakim ve montaji 150 TL ye yapiyoruz.

Klimalarin bakimini tamamen kendi ekibimiz yapar. Ayrica bakim icin bir birime vs.gitmez.

Bazilarida gelir bir ilac sikar serpantine,antibakteriel vs.muhabbeti eder 40-50 TL alir gider,biz buna fisfis bakim diyoruz.

Klimayi sokup dagitip gercek bakim yapmak,montajdan daha buyuk ustalik ve sanat gerektirir aslinda. Kirip dokecek bir suru yere el atiyorsun. Yani bence bakim yapacak adami secmek cok daha onemli. Kirilan parcalanan elinde kalir.

Bakim isi gercek usta adam isidir.

teşekkür ederim hocam .

ben klimanın vakumlanmadığı şüphesindeyim.

ve tesisat kararmış iyice.

Orta halli bakım yani gerekli yerleri söküp kimyasal ilaçla temizleme + tesisatı yenileme + montaj + gaz deşarj/şarj + vakum desek fiyat olarak ne olur hocam ?

Gaz Kontrolünde Vakumlu olup olmadığı anlaşılır mı ? gaz kontrolünde sorun yoksa tamam mıdır ? gazda problem olmadığı halde böyle bir işlemin yapılması fiyatı nedir ?

servis elemanları evaporatördeki(iç) ve kondenserdeki(dış) serpatinlerin bazıları eğilmiş vs. ise düzeltir mi ? nasıl bir maliyeti olur

Bugün baktım da blower fan yer yer kirlilik olduğu için yalpalıyor gibi gözükebilir mi ? sanki yalpalama var onu nasıl düzelttiririm.

usta birini nasıl seçebilirim?
    teşekkür ederim

Özür dileyerek araya girmek istiyorum;

Bakır boru kararmış dediniz borunu nekadarı çıplaktaki ? 5-10cm mi 1mden fazlasımı tamamı mı?

• Klimayı temizlemeyeli 2 yıl oldu.Artık temizleme vaktinin geldi :)
  • Merhaba arkadaşlar
    Buradaki bilgiler ışığında bende kendi klimamı temizledim çok da güzel oldu :)

Bir kaç resim paylaşmak istedim.
     KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!
    Sonuç

• bende bu hafta klima temizliğini yaptırmayı düşünürum filtredeki tzların temizlenmesi şart

• quote:

Orijinalden alıntı: silverhands

bende bu hafta klima temizliğini yaptırmayı düşünürum filtredeki tzların temizlenmesi şart

filtredeki tzların temizlenmesi şart

bunu kendin yapamıyonmu gardaşım çıkar yıka tak
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutankemon

quote:

bende bu hafta klima temizliğini yaptırmayı düşünürum filtredeki tzların temizlenmesi şart

bizim general marka büyük klimalar kendim yaptırıyorum zatne çalışanlara 50 tl bakım parasımı verecem :D ayrıca 4 adey var bundan epey büyük birde

• quote:

quote:

quote:

bizim general marka büyük klimalar kendim yaptırıyorum zatne çalışanlara 50 tl bakım parasımı verecem :D ayrıca 4 adey var bundan epey büyük birde

Siz her hafta iç ünite filtlerelerini temizlemiyormusunuz

ne kadar büyük olursa olsun her hafta temizlenmesi lazım en fazla 5 dakikanızı alır.

senede birde yada iki senede bir genel bakım onu servis yapar

• yok kardeş ne haftası 1 kez temizlettim filtresini o kadar öyle her zaman temizlenmesi gerekirmi bu klimaların?

• quote:

yok kardeş ne haftası 1 kez temizlettim filtresini o kadar öyle her zaman temizlenmesi gerekirmi bu klimaların?

Arkadaşım kullanma kulavuzunda bile yazar evde 15 günde bir iş yerlerinde her hafta valla yoksa o klimayı ok götürür, filtlere tıkarınır pislik, hastalık, virüs solursunuz, serpantinler tıkanır fare ölüsü gbi kokar.

filtre temizligi her hafta.

genel bakım iş yeri için senede bir veya iki defa. siz filtlere bakın battaniye gibi olmuştur valla klimaya acıdım birde kaliteli klima.

• quote:

quote:

yok kardeş ne haftası 1 kez temizlettim filtresini o kadar öyle her zaman temizlenmesi gerekirmi bu klimaların?

Arkadaşım kullanma kulavuzunda bile yazar evde 15 günde bir iş yerlerinde her hafta valla yoksa o klimayı ok götürür, filtlere tıkarınır pislik, hastalık, virüs solursunuz, serpantinler tıkanır fare ölüsü gbi kokar.

filtre temizligi her hafta.

genel bakım iş yeri için senede bir veya iki defa. siz filtlere bakın battaniye gibi olmuştur valla klimaya acıdım birde kaliteli klima.

hocam yarın ilk işimiz bunu temizletmek olacak

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.