Şimdi Ara

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
544
Cevap
43
Favori
94.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • klima temizledim 4 ay once mbirol bey dediği gibi

eşim aradı telefonla klimamdan su sızıyor iç üniteden şıp şıp diye sizce nedendir markası DAİKİN
  • quote:

Orijinalden alıntı: spayk07

Merhaba arkadaşlar
    Buradaki bilgiler ışığında bende kendi klimamı temizledim çok da güzel oldu :)

Bir kaç resim paylaşmak istedim.
     KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!
    Sonuç

Temizleme için hangi ürünleri kullandınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: fast-man

klima temizledim 4 ay once mbirol bey dediği gibi

eşim aradı telefonla klimamdan su sızıyor iç üniteden şıp şıp diye sizce nedendir markası DAİKİN

eğer uzun süreden beri yapılan ilk temizlikse muhtemelen siz iç üniteyi yıkarken su çıkış yeri bir şekilde yıkama sonucunda aşağı inen birbirine yapışmış toz partikülleri tarafından tıkanmış olabilir.

mümkünse iç üniteye tekrar tekrar belli miktarda su dökerek çıkışının aynı şekilde olup olmadığını kontrol ederseniz sorununuz muhtemelen çözüzlecektir..

hatta benim klimanın iç ünitesini yıkarken bi ara küçük yaprak şeklinde toz yumağı gibi bişey çıkmıştı dışarıdaki çıkışa koyduğum 5 lt lik bidona.sırf ilk çıkan kiri görmek için koymuştum..eğer iç üniteyi temizlik esnasında yerinden sökmediyseniz yani su tahliye eğiminde sorun yoksa alt taraftaki çıkış yeri tozdan tıkanmış olabilir..
    umarın sorununuz çözülür..kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: dedektif

Cif Power Cream - Yanmış yağ, Ağır yağlı kir, İnatcı Mutfak kiri

Bir fotoğraf ekliyecektim fırçalar dahil ama çekmeyi unutmuşum :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Oncelikle genel bakim ev ortaminda kullanilan klimalarda 2yilda bir yapilmasi tavsiye olunur. Isyerleri icin her yil yapilmali.

Genel bakimda klima yerinden sokulmuyor. Bulundugu yerde klima serpantin ve ic unite alt plastik tablasi haric hersey sokuluyor. Dis unite kapalari sokulup,ozelleikle serpantinler temizleniyor. Gaz atip tekrar vermek yok,sadece klima toplandiktan sonra calistirilip genel kontrol yapiliyor. Gaz vs.problem varsa ilave veya gerekli islem yapilir. Bu ayrica ucrete dahildir. Bu tarz bakimin bizdeki bedeli 75 TL.

Birde agir bakim var.klima yillarca zor ve kirli sartlarda kullanilmissa,yerinden sokuluk atolyeye alinir,tamamen demonte edilir ve detayli bir sekilde temizlenir,neredeyse ilk gun gibi olur klima. Bu islemde yine gazi toplanir ve sonra geri verilir. Zaten gerek olmadikca gaz atip vermek iyi degildir ,tavsiye etmem. Bu arada bu tarz bakimdan sonra havsalar mutlaka kontrol edilmeli,gerekirse yenilenmelidir. Biz bu tar bakimi ya cok gerekli ise yada soktak tasima islemi sirasinda yapariz. Soktakla beraber olursa montaj bedeli harici 75 TL,sadece bakim icin sokup,atolyede bakim ve montaji 150 TL ye yapiyoruz.

Klimalarin bakimini tamamen kendi ekibimiz yapar. Ayrica bakim icin bir birime vs.gitmez.

Bazilarida gelir bir ilac sikar serpantine,antibakteriel vs.muhabbeti eder 40-50 TL alir gider,biz buna fisfis bakim diyoruz.

Klimayi sokup dagitip gercek bakim yapmak,montajdan daha buyuk ustalik ve sanat gerektirir aslinda. Kirip dokecek bir suru yere el atiyorsun. Yani bence bakim yapacak adami secmek cok daha onemli. Kirilan parcalanan elinde kalir.

Bakim isi gercek usta adam isidir.

ustam olayı çok güzel özetlemişsin..

açmış olduğunuz bu başlık sayesinde inanın ülkedeki tüm insanlar bilinçleniyorlar..

sayenizde daha önce de bahstetiğim gibi bende ki klimalarıda bu şekilde temizledim..tabi yüzeysel sizin fıs fıs bakım diye tabir ettiğiniz yöntemle..fakat dış ünitelerinde hortumla tazyikli suyla epeyce yıkadım..

bu başlığı gördükten ve kendi klimalarıma yüzeysel temizlik yaptıktan sonra işyerinde bulunan yaklaşık 7-8 tane klimaya da bakma fırsatım oldu meraktan..abovvvvvv bi de ne göreyim ortalığı pislik götürüyo..arkadaşlar gözlerine inanamadılar..neyse filtreleri temizledik ama iç temizliğe servisleri bakacak bir sürü farklı marka..

daha sonra arkadaşlar evlerindeki klimalar için hemen servisle görüştüler..bende sizin bahsettiğiniz gibi yüzeysel temizliğin kısa vadeli bir çözüm olduğunu ve asıl işin servis tarafınadan yapılması gerektiğini anlattım..

işyerinde arkadaşlar da klimaya olan merakımızdan dolayı gün içerisinde klimalarla ilglii ilginç sorular soruyorlar bilmediklerimi sallamaıyorum tabii,forumdonanımhabere bakın diyorum ama böyle bir sitenin varlığından bile bihaber olanlar var. vs vs..

güzel başlık güzel açıklamalar..ellerinize emeğinize sağlık..

klimayı aldık taktık kullanıyoruzla işin bitmediğini,asıl önemli olanın kullanmaya başladıktan sonra olduğunu bu yazıları okuyan herkes umarım anlamıştır..

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gerbera -- 12 Haziran 2012; 11:50:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gerbera

quote:

eğer uzun süreden beri yapılan ilk temizlikse muhtemelen siz iç üniteyi yıkarken su çıkış yeri bir şekilde yıkama sonucunda aşağı inen birbirine yapışmış toz partikülleri tarafından tıkanmış olabilir.

mümkünse iç üniteye tekrar tekrar belli miktarda su dökerek çıkışının aynı şekilde olup olmadığını kontrol ederseniz sorununuz muhtemelen çözüzlecektir..

hatta benim klimanın iç ünitesini yıkarken bi ara küçük yaprak şeklinde toz yumağı gibi bişey çıkmıştı dışarıdaki çıkışa koyduğum 5 lt lik bidona.sırf ilk çıkan kiri görmek için koymuştum..eğer iç üniteyi temizlik esnasında yerinden sökmediyseniz yani su tahliye eğiminde sorun yoksa alt taraftaki çıkış yeri tozdan tıkanmış olabilir..

klimamı senede 2 defa temizlerim dış tahliyesi kapalı değil sadece iç uniteden su damlıyor baya hemnde acaba iç unite tahliye borsunamı elledim temizlik yaprken anladım temizledikten sonrada yaz modeunda çlışmıştım hiç su damlamamışta yeni dün oldu hemen kapadım klimayı once aşırı nemden sandım ama baktım hala devam ediyor su gelme olayı

• quote:

quote:

quote:

klimamı senede 2 defa temizlerim dış tahliyesi kapalı değil sadece iç uniteden su damlıyor baya hemnde acaba iç unite tahliye borsunamı elledim temizlik yaprken anladım temizledikten sonrada yaz modeunda çlışmıştım hiç su damlamamışta yeni dün oldu hemen kapadım klimayı once aşırı nemden sandım ama baktım hala devam ediyor su gelme olayı

evet bir gariplik var bu işte..

işten anlayan bir servis görse iyi olur aslında ama yine de siz bilirsiniz..

• quote:

quote:

quote:

quote:

evet bir gariplik var bu işte..

işten anlayan bir servis görse iyi olur aslında ama yine de siz bilirsiniz..

hocam bence tava içinden tıkanma var. arkadaş demiş acaba temizlik esnasında tahliye borusnamı elledim. bence büyük htimal drenaj tavasına dökülenler gidip tıkadı tava çıkış hattını. şayet elle ulaşma imkanının varsa bir pipetle hava üfleyebilirlerse tıkanıklık açılabilir.

benim klimaların 2si yanyana kazma servsi tek hattan gider verdi ikisne birinin montajı çok kötüydü. gider tıkanmış adam boruyu kesip bir üfledi yepyeni klimanın elektrik tesisatına gelecekti az kalsın leş gibi su. o gün bu gündür devamlı kontrol ediyorum korkudan. temizlik esnasında sökme işlemini düzgün yapabiliyorsanız bu sorunu siz çözersiniz:))

mesela spike07 prfesyonelce yapmış bu işlemi resmen

• quote:

quote:

hocam resimlerinize bakarsak süper sökmüşsünüz klimanızı tebrikler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

hocam resimlerinize bakarsak süper sökmüşsünüz klimanızı tebrikler.

Teşekkürederim arkadaşım, Biraz meraklıyım söküp takmaya :)

• Merhaba arkadaşlar, evimde kullandığım 9000 Btu Arçelik klimam var. yaklaşık 5 senedir kullanıyorum. Sık sık filtrelerini yıkarım, yılda birde evaporatöre su sıkıp durulama yaparım, biriken toz vs akıp gitsin diye.

Bugün internetten würth marka 300ml temizleme ve dezanfektan sprey aldım, fiyatı 95TL. klimayı bununla temizlemek, dezanfekte etmek istiyorum. Sizce iç ünitenin ön kapağını sökmelimiyim? Üstten spreyi püskürtüp sonra durulasam yeterli olurmu?

Ayrıca bu iç ünite ön kapağınıda daha önce hiç sökmedim, kolay bir işlemmidir? Nasıl söküleceğini anlatan bir link vs. varmıdır?

Saygılarımla, herkese iyi forumlar..
  • Herkese selam,

Öncelikle kliması su akıtan arkadaşım,köylü kardeşin dediği gibi,dranaj tıkanmış olabilir yada az geçiyordur.Öncelikle biraz pis bir iştir ama,dranaj hortumunun dışarıbi ucundan depodan benzin çeker gibi bir vakum yapın,yada yavaşça üfleyin.Ama üflemek açacagı gibi pislik varsa klima içine geri gidecektir.Karar size kalmış.Sonrasında klimanız kapalı iken küçük pet şişe veya çaydanlıkla klima peteklerinden süzülecek gibi yavaş yavaş su dökün bakalım ne olacak.1 litrede sorun yoksa sorun çözülmüştür.yok hala geliyorsa sıkıntı var o zaman dranaj hortumu tavadan veya ek yerinden çıkmış olabilir.Birde yaşanan bir şey daha ,yeni nesil V petekli klimalarda dranaj tavası 2 tanedir Arka ve ön tava.Arka tavadaki biriken su küçük bir olukla ön(ana tava)tavaya gelir oaradan ön tavada biriken sular hortumla gider. İşte bazen o küçük oluk tıkandı ise arka tava suyu klimanın arkasından dışarı sızar ve alt kısımdan akar.Eger sıkıntı bu ise profesyonel çözüm lazım.

Bu arada köylü de klimacı oldu çıktı.Ben vakit bulamadığım zamanda verdiği desteğe teşekkür ederim.Diğer yazan arkaşlara da teşekür ederim.Bir şeyler verebildiysek,birilerine yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.....

Elimizden geldiğince yardımlarımız devam edecek,, bizi izlemeye devam edinnnnnnn

işe girişipte klimayı kıran,parçalayanlar için sorumluluk kendine aittir............

• quote:

Herkese selam,

Öncelikle kliması su akıtan arkadaşım,köylü kardeşin dediği gibi,dranaj tıkanmış olabilir yada az geçiyordur.Öncelikle biraz pis bir iştir ama,dranaj hortumunun dışarıbi ucundan depodan benzin çeker gibi bir vakum yapın,yada yavaşça üfleyin.Ama üflemek açacagı gibi pislik varsa klima içine geri gidecektir.Karar size kalmış.Sonrasında klimanız kapalı iken küçük pet şişe veya çaydanlıkla klima peteklerinden süzülecek gibi yavaş yavaş su dökün bakalım ne olacak.1 litrede sorun yoksa sorun çözülmüştür.yok hala geliyorsa sıkıntı var o zaman dranaj hortumu tavadan veya ek yerinden çıkmış olabilir.Birde yaşanan bir şey daha ,yeni nesil V petekli klimalarda dranaj tavası 2 tanedir Arka ve ön tava.Arka tavadaki biriken su küçük bir olukla ön(ana tava)tavaya gelir oaradan ön tavada biriken sular hortumla gider. İşte bazen o küçük oluk tıkandı ise arka tava suyu klimanın arkasından dışarı sızar ve alt kısımdan akar.Eger sıkıntı bu ise profesyonel çözüm lazım.

Bu arada köylü de klimacı oldu çıktı.Ben vakit bulamadığım zamanda verdiği desteğe teşekkür ederim.Diğer yazan arkaşlara da teşekür ederim.Bir şeyler verebildiysek,birilerine yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.....

Elimizden geldiğince yardımlarımız devam edecek,, bizi izlemeye devam edinnnnnnn

işe girişipte klimayı kıran,parçalayanlar için sorumluluk kendine aittir............

hahhaha klimacı olmakmı hocam diplomamı isterim ozaman. sağol abi teşekkür ederimde bir değil bin fırında ekmek yesem zor o işi en basit klimacı çırağı bile beni ayakkabısına bağ yapar:))

hocam hava üfürme işlemini direkt iç ünite tavasından yapılmasını söyledim borudan yapılırsa aynen dediğiniz gibi klimanın içine gidip birken su varsa zarara sebebiyette verebilir. bizim kazmalar kestikleri borudan hüfleyince yepyeni klimanın elektrk panosuna az kalsın su gidecekti. çünkü tava gideri hemen bağlantını altındaymış

• arkadaşlar
    Mitsubishi inverter klimanın ön kasasını çıkarmak için vidalar nerede?önde 2 tane görünüyor.başka nerede var acaba?
  • İzmirde klima bakımların sadece 40 tl ye yapan bir firma var isteyene telini veririm bana uygun geldi temizlik için kaçırılmayacak fırsat
  • İzmir / Buca' da işini çok iyi yapan ve iyi niyetli klimacı arkadaş var, isteyene telefonlarını verebilirim. 35 TL' ye bakım yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .DeDe.

İzmirde klima bakımların sadece 40 tl ye yapan bir firma var isteyene telini veririm bana uygun geldi temizlik için kaçırılmayacak fırsat

Extralarge

Hocalar açıklayın şunu fiyat harika, bir test edelim.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar
    Buradaki bilgiler ışığında bende kendi klimamı temizledim çok da güzel oldu :)

Bir kaç resim paylaşmak istedim.
    Sonuç

Küçük fırça çok işe yaradı

• quote:

quote:

quote:

Sen 50 lik bir tekirdağ gönderiver ,bu işi bağlayalım.

birol bey iç ve dış unite için şu bilgisayar temizleme körüğü ihtiyacımız varmı

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/bilgisayar-temizleme-korugu-hava-ufleme500watt-55048615

çankayada necip bilgisayara sordum 35 le 45 arasında fiyat soyledi iç unite temizliği için şartmı toz almak

Bu aralar DH den mesaj gelmiyor forumlarda yazıldığında.Ancak kendim girersem görüyorum.

Konunuza gelince böyle bir makineye neden gerek duydunuz anlayamadım.Bu tür bir alet kullanmıyoruz biz.zaten o yapışmamış kuru tozları üfleyebilir.Klimadakiler genelde yapışık oluyor.Yani iş yapmaz.Zaten tozuda her yere dağıtır.

Selamlar..

birol usta taşınmış sanırm bucadan nereye taşındı acaba

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.