Şimdi Ara

KLİMA ARIZA YARDIM !!!! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
6
Favori
27.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ferrari S.p.A.

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Öncelikle Merhabalar.

Arçelik 15000 Btu klima var. (4620 AY) Klima 9.Yılını doldurmak üzere.

Yazın gayet iyi soğuturken kışın evi ısıtamıyor. Salonda filan kazakla oturuyoruz.

Isınamıyoruz+150-190 tl fatura ödüyoruz ısıtsa içim yanmayacak.

Isıtmama sebepleri nelerdir?

Filtrelerini filan temizledim. İçini söküp temizlesem klimanın performansı artar mı?

Bu arada Antalya'da yaşıyorum. Klimayı açtığımız vakit hava 5-6 derece filan oluyor.

Kullanım alanınız 25 m2 nin üzerinde ise dış hava 7 derecenin altına düştü mü bu cihazdan çok şey beklemeyin.Tabi birde Antalya lılar bu kadar soğuğa alışık değiller.Bu sene soğuk aniden bastırdı...Ama kötü geldi..

Birde 9 senelik klimanıza bu zamana kadar profesyonelce bakım yapılmadı ise artık iyi bir ağır bakım gerektirir.Fanları falan söküp temizlenmeli.Siz kendiniz yapabilirmisiniz bilemem.Bu konuda Klima bakımı adı altında konumuz var orayı inceleyin. Yinede bakım yapılınca çok iyi ısıtacaktır diye bir şey garanti değil.Sonuçta arç. bu..

Antalya da profesyonel bakım desteği isterseniz sizi yönlendiririz.Ama 50 TL ye kalite bakım olmaz bilesiniz...

Öncelikle mesajımı cevapladığınız için teşekkür ederim.

2-3 sene önce klimamıza genel bir bakım yapılmıştı klimayı söküp götürdüler birkaç gün sonra tekrar geri getirdiler. Hatta klimamızı takan adam bayağı bir kir çıktığını söylemişti. Klima bakımı ile ilgili konuyuda inceledim.

Bu arada odamız 20m2.

Birde Klimada Otomatik Temizleme fonksiyonu var bu fonksiyon ne kadar etkilidir?

Bence klimada sıkıntı yok.Isı size yetmiyor.Havalar bir kaç güne kadar normale döner.Egerki 8-10 derce hava sıcaklığında normal çalışmaya başlarsa klasik arç. durumudur..Kocaustanın dediği gibi dış ünite de buzlanma varmı onuda kontrol edin.Fanı hızlıda ve havayı aşağıya yönlendirin...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: son kararım

Klima dış ünitesinde 2 gündür ses var, sanki pervane bir yere vuruyormuş gibi. Isıtmada sorun yok, 23 derecede kullanıyoruz. Bu ses bir arıza belirtisi olabilir mi, servis çağırmalı mıyım? Yoksa şu soğuklarda olan bir durum mu zamanla düzelir mi?

Fan bir yere vuruyor gibi diyorsunuz,makinenin dış ünitesine bakın bakalım buzlanma varmı.Bazen çok kalın buzlanma oluyor.Fan pervanesi buzlara çarpar.Böyle bir durum varsa açil müdahale lazım.Fan kırılabilir...

Abi baktım buzlanma yok. Şöyle bir şey fark ettim, iç üniteyi auto fana alınca dış üniteden bu sesi duyuyorum. İç ünite fan hızını high yapınca, dış ünitede ses gidiyor. Daha önceki tecrübelerimden dolayı servis çağırmaya korkuyorum, beni kararsız bıraktı açıkçası...
  • Dış Üniteye baktım her hangi bir buzlanma görmedim.
  • quote:

Dış Üniteye baktım her hangi bir buzlanma görmedim.

Bir de üflediği yere, fana çarptırmadan bir termometre sokup 5 dakika kadar bekleyin, bakalım ne ölçecek.
    Klimanın üst tarafındaki emdiği bölge ile bu üflediği yer arasında 20C gibi fark çıkması lazım.

Bu ölçümü klimayı en üst sıcaklık ayarında, orta fan hızında çalıştırıp 10 dakika kadar sonra ölçün.
  • quote:

Bence klasik Arç.çalışması.Hava sıcaklığı 10 dereceyi bulsun düzelir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Klima dış ünitesinde 2 gündür ses var, sanki pervane bir yere vuruyormuş gibi. Isıtmada sorun yok, 23 derecede kullanıyoruz. Bu ses bir arıza belirtisi olabilir mi, servis çağırmalı mıyım? Yoksa şu soğuklarda olan bir durum mu zamanla düzelir mi?

Fan bir yere vuruyor gibi diyorsunuz,makinenin dış ünitesine bakın bakalım buzlanma varmı.Bazen çok kalın buzlanma oluyor.Fan pervanesi buzlara çarpar.Böyle bir durum varsa açil müdahale lazım.Fan kırılabilir...

Abi baktım buzlanma yok. Şöyle bir şey fark ettim, iç üniteyi auto fana alınca dış üniteden bu sesi duyuyorum. İç ünite fan hızını high yapınca, dış ünitede ses gidiyor. Daha önceki tecrübelerimden dolayı servis çağırmaya korkuyorum, beni kararsız bıraktı açıkçası...

Filitrenizi temizleyin.Klimanız tıkalı olabilir balım isteyebilir.yada hava emişi çok sıcak baypas var. Fan hızını düşürünce gaz basıncı yükseliyor.kompresör bağırıyor yada titriyor.İlerisi için iyi değil...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Filitrenizi temizleyin.Klimanız tıkalı olabilir balım isteyebilir.yada hava emişi çok sıcak baypas var. Fan hızını düşürünce gaz basıncı yükseliyor.kompresör bağırıyor yada titriyor.İlerisi için iyi değil...

Abi, 26 Eylül'de iç ünite temizliğini servise yaptırdım, filitreleri her hafta sonu temizlerim. Sanırım dediğiniz gibi hava emişinde bir sorun var, auto fanda oda istenen sıcaklığa gelmeden sık sık dur kalk yapıyor, yüksek fanda bu sorun yok. Bu gün yine dış ünitede ki sesi dinledim, pervane değil kompresör titriyor. Abi öneriniz nedir, servis mi yoksa böyle yüksek fanda kullanmaya devam mı edeyim?
  • Servis bir şey yapacağı yok bence.Yüksek fanda kullanmak iyidir.Klima ne marka...

• MHİ zj modeli.

Abi, bir önceki mesajınızda ilerisi için iyi değil demiştiniz, ne gibi sorunlar olabilir ileride? bu kompresör sesi beni düşündürüyor.
  • quote:

quote:

Klimanın kumandasından baktım oda sıcaklığını 21 derece olarak gösteriyor.

21 derece iyimidir?
  • quote:

quote:

quote:

21 derece iyimidir?

İyidir

• selamlar ben de 9luk panasonic ethera var 25 derece ye set etmeme rağmen 20 21 dereceyi geçmiyor oda 13metre kare acaba odaya küçükmü geldi yerler laminant cam ısıcam yaptırdık yine deyişen bir şey olmadı 24 saat açık ağız sıcaklığını ölçmedim ama normal gözüküyor sorun neolabilir birde -15 diyorla ama günde 3 4 defa 1.2dakika duruyor cevaplarsanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: metyu35

selamlar ben de 9luk panasonic ethera var 25 derece ye set etmeme rağmen 20 21 dereceyi geçmiyor oda 13metre kare acaba odaya küçükmü geldi yerler laminant cam ısıcam yaptırdık yine deyişen bir şey olmadı 24 saat açık ağız sıcaklığını ölçmedim ama normal gözüküyor sorun neolabilir birde -15 diyorla ama günde 3 4 defa 1.2dakika duruyor cevaplarsanız sevinirim

Merhabalar...

Ortam sıcaklığını ne ile ve klimaya ne kadar uzakta ölçtünüz acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

selamlar ben de 9luk panasonic ethera var 25 derece ye set etmeme rağmen 20 21 dereceyi geçmiyor oda 13metre kare acaba odaya küçükmü geldi yerler laminant cam ısıcam yaptırdık yine deyişen bir şey olmadı 24 saat açık ağız sıcaklığını ölçmedim ama normal gözüküyor sorun neolabilir birde -15 diyorla ama günde 3 4 defa 1.2dakika duruyor cevaplarsanız sevinirim

Merhabalar...

odada dijital termometre var ağız sıcaklığını ölçemedim ama içerisi klima kapalıyken 14 15 lerde klimayı açdığım da 19 21 e çıkıp artık kendini kısıyo anca 28 e getir diğimde 24 ü görüyor tabi buarada 2gün önceleri izmirde hava baya soğuktu buseferde günde 2.3 defa 1.2 dakika durdu ama dış sıcaklık -5 ten azdeyildir beni cihaz pke yani -15miş
  • quote:

MHİ zj modeli.

Abi, bir önceki mesajınızda ilerisi için iyi değil demiştiniz, ne gibi sorunlar olabilir ileride? bu kompresör sesi beni düşündürüyor.

Diyelimki filitreyi temizlrmrdiniz,yada makine bakımsızlıktan tıkalı veya siz klimayı düşük fanda kullandınız.Isıtmada iç ünite gazın ısısını alamadığı için gaz basıncı gittikçe yükselir.Buda kompresörü mekanik olarak zorlar.Klima inv.ise bu tarz yanlış kullanımlara göre kendi tedbir alıp kompresörü kısmalı..

Tabi birde şu var klimanız belkide siz fanı kısınca kompresörü de kısıyor ve sessizleşiyor.Fan hızlı iken ise tam gaz çalışıp sesi artıyor olabilir.Durum bu ise normal..

• quote:

quote:

quote:

21 derece iyimidir?

İyi gibi ama Antalyalılar üşür o ısıda

• es.a 2013 temmuz ayında demir döküm 9000 lik aldım oda yaklaşık 15 metre kare . batı kuzey cephe evin yalıtımı kötü ; hem batıya hem kuzeye bakan büyük pencereler var ..mersin (burda evlerin yalıtımı sıcak diye pek iyi yapılmıyor) güney batı cephede ki koskoca salonda bekoyla rahat ısnırıken odam ise sanki farklı bir şehirdeymişim gibi oluyor .özellkle gece ve sabah ısıtmıyor .son 7 günlük soğuk hava dalgasında iflas etti . sürekli açık olmasına ragmen sadece soğuğu kırıyor.

aslında inverter mit elec alacaktım ; fakat yaz dısında 10 ay başka şehirde yasadıgım için ısıtmayı önemsemedim. (şimdi ise mersine taşındım tamamiyle. )şimdi bu durum sanırım klimanın kaliteisiz olmasından kaynaklanıyor . öyle mi ... ?

arkadasım mit heavy almış ;doğal gaz geldiği için kullanmıyor bana verecek .. alsam odanın bu kötü yalıtımına ragmen sorun çözülür mü kaç btuluk olmalı ? .... teşekkürler.
  • quote:

quote:

MHİ zj modeli.

Diyelimki filitreyi temizlrmrdiniz,yada makine bakımsızlıktan tıkalı veya siz klimayı düşük fanda kullandınız.Isıtmada iç ünite gazın ısısını alamadığı için gaz basıncı gittikçe yükselir.Buda kompresörü mekanik olarak zorlar.Klima inv.ise bu tarz yanlış kullanımlara göre kendi tedbir alıp kompresörü kısmalı..

Tabi birde şu var klimanız belkide siz fanı kısınca kompresörü de kısıyor ve sessizleşiyor.Fan hızlı iken ise tam gaz çalışıp sesi artıyor olabilir.Durum bu ise normal..

Abi, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Benim klimada tem tersi durum var, yüksek fanda ses yok düşük fanda titreme gibi bir tak tuk sesi geliyor. En iyisi yüksek fanda kullanmak sorun devam ederse servis çağırırım.

Tekrar çok çok teşekkür ederim...
  • quote:

quote:

quote:

Merhabalar...

odada dijital termometre var ağız sıcaklığını ölçemedim ama içerisi klima kapalıyken 14 15 lerde klimayı açdığım da 19 21 e çıkıp artık kendini kısıyo anca 28 e getir diğimde 24 ü görüyor tabi buarada 2gün önceleri izmirde hava baya soğuktu buseferde günde 2.3 defa 1.2 dakika durdu ama dış sıcaklık -5 ten azdeyildir beni cihaz pke yani -15miş

Ortama cihaz kapasitesi uygun.. Sensörler yanlış ölüm yapmış olabilir mi ? Durduğuna göre bu durum olabilir. Filtreler vb. temizdir sanırım.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Merhabalar...

Ortama cihaz kapasitesi uygun.. Sensörler yanlış ölüm yapmış olabilir mi ? Durduğuna göre bu durum olabilir. Filtreler vb. temizdir sanırım.

öncelikle cevaplar için teşekkürler filitreler temiz açıkcası daha önce panasonic,in düz inverter modelini almıştım ye serisi yazın sorunsuz kullandım montaj yaparken vakumlama yapmadılar kışın hiç ısıtma yapmadı ondan ve yapdığım şıkayetlerden sonra cihazı geri alıp farkını verip ethera aldık hiç memnun deyilim nano.g yi açdığımızda klima simsiyah oluyor hatta üflediği duvar bile siyah diyer sorunlarıda üstte yazdığım gibi inşallah elektirik bari azgelir almazsa servisle yine görüşme yapıcam saygılar
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.