Şimdi Ara

Kışın Klima İle Isınma (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
286
Cevap
18
Favori
81.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Orijinalden alıntı: YAMAN_NR

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: YAMAN_NR

Doğalgaz ancak merkezi sistem olursa öyle ekonomik bir ısınma yöntemi olur, bizim merkesi sistem ve ısınma maliyeti yıllık 1000 lirayı bulmuyor. Denizli'de yaşıyorum, akrabalarım ve tanıdıklarım kombi ile ısınıyor en az 400 lira gaz faturası ödüyorlar üstelik fazla da yakmadıkları halde. Bizim burada klima ile kesinlikle ısınılmaz.

bazı yerlerde ise tam tersi oluyor :)

ben Ankara da görevli iken Elvankent de oturuyordum ,burası 90 konutluk bir site idi ve ne kavgalar oluyordu bir bilseniz

kalorifer kazanı altında olan bina çok memnundu ama uzakta kalanlar donuyoruz ama bir dünya para ödüyoruz diye isyan ediyorlardı

işin ilginci kazan sabah 7:30 gibi yanmaya başlıyor 10:00 gibi söndürülüyor 16:30 gibi tekrar yakılıyor gece 22 civarlarında kapatılıyordu ,sabah işe gitmek için 07:00 civarı evden çıkmam gerekiyor ama o saatte ev buz gibi olduğundan öyleye kadar bir türlü ısınamıyordum,akşam eve geldiğimde ise daha ev ısınmamış oluyordu

bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı her toplantıda kombi sistemine geçelim diyenlerle merkezi sistemde devam edelim diyenler arasında kavga çıkıyordu :)

üstelik bayağı yüklü paralar ödüyorduk

Doğrudur, site sakinleri arasında birlik olmadığı zaman da sorunlar çıkabiliyor.

Eğer daire sayısı fazla ise ek pompa takmak gerekebiliyor. Kazana uzak olan daireler kuvvetle muhtemel yetersiz devirdaim sisteminden ötürü ısınamamıştır. Bizde 50 daire var, kazanın pompa gücü yeterli olmayabilir diye ek pompa takıldı. Her daire güzel ısınıyor.

Sizin oturduğunuz sitede kalorifer çok geç saatte yanıyormuş hele Ankara gibi soğuk bir şehirde 7.30 geç bir saat. Bizim sabah 6.30'da yanar gece 12'de söner. İyi günlerde gündüz hiç yanmaz ya da az yanar. Bu gibi iyi yönetilmeyen ve sorun çıkan sitelerde bireysel ısınma iyi çözüm olabilir.

bu tür sitelerde insanı çileden çıkartan o kadar çok olay oluyor ki anlat anlat bitmez :)

yanlış hatırlamıyorsam ben Kasım ayında taşınmıştım kapıcı bir belge getirdi anlayana kadar canım çıktı ,neymiş efendim kalorifer kazanı mazotluymuş ve o sene doğalgaza geçilmiş o nedenle kazan boşaltılmış doldurulmuş muş da ,eee bana ne diyorum olurmu diyorlar bu su gideri ortakmış ve öyle 5-10 tl.falan da değil yanlış hatırlamıyorsam 50 tl. kadar bir para istiyorlar

yahu diyorum bu ne biçim bir kazanmış ki 90 daireye kişi başı 50 tl. düşüyor baraj falanmı bu diyorum ama anlat anlatabilirsen :)

peki bunu ev sahipleri değil de niye kiracılardan alıyorsunuz ben giderken 50 tl. lik suyu bana mı vereceksiniz dediğimde olurmu öyle saçma iş diyorlar sen şimdi kullanıyorsun ve sen ödeyeceksin ,tövbe sabır çeke çeke bir oluyorduk :)

tabi birde ev sahiplerinde kira parası kadar masraf istemeleri de ayrı bir komedi adamlar daha 5 yıl olmadan 2 nci defa kalorifer sistemine para ödüyorlar ve daha ilk yıl millet ısınamıyoruz o nedenle biz kombi sistemine geçmek istiyoruz diyorlardı ,yani tam bela

ortaklık mı aman şurda dursun illa bir problem çıkıyor ama mecbur kalınca da başa gelen çekiliyor

Alıntıları Göster
    Düzenbazlar faka basmışlar.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22803515.asp

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

daha yeni mi anlamışlar ,atı alan üsküdarı geçti

üstelik bence bunlar göstermelik hareketler eğer gerçekten üzerlerine gidilse o halde tv.ler de hala 6 kavanoz gerçek balı nasıl 100 tl.ye satıyorlar ?

ulen çakma bal bile bundan daha pahalı iken bunlar nasıl oluyorsa hakiki balın 6 kavanozunu 100 tl.ye satıyorlar ,6 kavanoz kaç petekle dolar varın siz hesaplayın

sonra hakiki balı kim kaybetmiş de biz bulalım ,bu balı arı yapıyor inek değil

• quote:

quote:

daha yeni mi anlamışlar ,atı alan üsküdarı geçti

üstelik bence bunlar göstermelik hareketler eğer gerçekten üzerlerine gidilse o halde tv.ler de hala 6 kavanoz gerçek balı nasıl 100 tl.ye satıyorlar ?

ulen çakma bal bile bundan daha pahalı iken bunlar nasıl oluyorsa hakiki balın 6 kavanozunu 100 tl.ye satıyorlar ,6 kavanoz kaç petekle dolar varın siz hesaplayın

sonra hakiki balı kim kaybetmiş de biz bulalım ,bu balı arı yapıyor inek değil

Alıntıları Göster
    Android telefonu olanlar yüklesinler.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xenon.klimabtuhesaplayici&feature=more_from_developer

• quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Android telefonu olanlar yüklesinler.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xenon.klimabtuhesaplayici&feature=more_from_developer

Alıntıları Göster
    Çok basit bir uygulama, her şeyi risksiz bir şekilde hesaplıyor.Kişi başına btü değerini 700 btülerde veriyor.Fikir verebilir bir uygulama

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yandex79

quote:

çoğu kişinin önemsemediği bir konu daha aklıma geldi :)

malesef biz ülke olarak okumayı pek sevmediğimizden klima ile alınan kullanım klavuzlarını mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum

ben öyle insanlarla karşılaştım ki adam bir cihaz almış yıllarca kullanmış ama o cihazın verebileceği çoğu şeyi öğrenemeden (hiç kullanmadan) hurdaya gitmiş

forumda da bazen soruluyor şu lamba yanıyor neden ? - dış üniteden bazen su geliyor gibi hatta klimasına 3-4 yıl veya daha uzun hiç bakım yapmayanları gördük

bir diğer konu klima yanına sadece bu cihaz için mutlaka sigorta taktırmalarının büyük avantaj olacağını söyleyebilirim

çünkü klima temizlik ve bakımı yapacağınızda sadece bu sigortayı kapatırsınız böylece evin diğer elektriklerini kesmemiş olursunuz ,tabi birde ekstra koruma yapmış olursunuz ,birde varsayalım evden bir müddet ayrılacaksınız tam o arada klima çalışırken elektrik kesildi diyelim bu durumda çoğu klima elektrik gelmesiyle birlikte hangi duruma ayarladınızsa o konumda kendiliğinden çalışmaya başlayacaktır ,bunu istemiyorsanız dışarı çıkacağınız zaman sigortasını kapatabilirsiniz

ben biraz teferruata gireceğim ama eğer imkan varsa en azından klimanın olduğu hatta voltaj koruma rolesi ve kontaktör taktırabilirseniz böylece aşırı voltaj yüklemelerinde cihaz korunmuş olacaktır

kışın klimaları açıp ısnmak hoş bir şey olabilir yalnız tek odanın ısınması sorun oluyor belki doğalgaz kadarda fatura ödemesi olmaz ama diğer odalar

doğalgaz bu kadar pahalı olmasa tabi ki kalorifer daha ideal ama güç yetmiyor

ayrıca klimayı sadece ısınmak için değil aynı zaman da yazın serinlemek içinde kullanıyoruz yani kalorifer olsa bile serinlemek için yine klima gerekiyor

ev için doğru kış için doğru bir tercih değil elektrikli ısıtıcılar çok daha ekonomik

• quote:

Arkadaşlar ben klimacı değilim ama senelerdir iş yeri ve evlerimde klima kullanıyorum elimizden geçmeyen marka kalmadı (kullanıcı olarak).

Ben bilgim doğrultusunda ve bütün forumu okuyup derlediğim bilgilerle bir kaç cümle yazacağım, ustalarda eklerse, hata varsa düzeltirse konuya eklerim.
    ..........

Klima kullanıcı adayı olarak bu faideli bilgilendirmeler için müteşekkiriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgundem -- 16 Mart 2013; 17:35:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgundem

quote:

Arkadaşlar ben klimacı değilim ama senelerdir iş yeri ve evlerimde klima kullanıyorum elimizden geçmeyen marka kalmadı (kullanıcı olarak).

Ben bilgim doğrultusunda ve bütün forumu okuyup derlediğim bilgilerle bir kaç cümle yazacağım, ustalarda eklerse, hata varsa düzeltirse konuya eklerim.
    ..........

Klima kullanıcı adayı olarak bu faideli bilgilendirmeler için müteşekkiriz.
    güzel konu
  • Mat35 kullanıcısına yanıt
    ya sprey falan değilde dış üniteye ısıtıcı döşüyolar karlanma falan olmuyo.....karlanma olmayınca defrosta da düşmüyo ve sürekli ısıtmada çalışıyo....daha verimli oluyo....
  • kemal1414 kullanıcısına yanıt
    KARDEŞ DIŞ ÜNİTEYE ISITICI DÖŞEMEK DAHA MANTIKLI BENCE
  • Klima almaktan soğudum bir klimanın ne kadar ayar ve gereksinimi varmış en iyisi vantilatör valla
  • quote:

Orijinalden alıntı: AUZEF

Klima almaktan soğudum bir klimanın ne kadar ayar ve gereksinimi varmış en iyisi vantilatör valla
    klimanın ne gibi ayarı olacak anlamadım :)

kumandadan soğutma seçip dereceyi ayarlarsın ve son olarak fanı ister otomatik ,ister kendi seçtiğin bir konuma alırsın hepsi bu kadar

ama vantilatör yetiyorsa o zaman başka :)

birde bu konu kışın ısınmak için yapılacakları anlatıyor,yazın defrost gibi bir durum olmayacağı için özellikle klimayı sadece yazın soğutma için kullanacaklar için bir sıkıntı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 3 Ağustos 2013; 17:51:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: muharrem bilen

bir araştırayım bakalım :)

kendi servisleri bu işi yapıyor mu ? ,birde ne kadar elektrik tüketimine sebep olur bunların hepsi soru işareti
  • quote:

quote:

kendi servisleri bu işi yapıyor mu ? ,birde ne kadar elektrik tüketimine sebep olur bunların hepsi soru işareti

Yok oldu olacak kaz tüyü yorgan al sen ona,biraz pahalıdır ama en azından tüketimi yok...

• quote:

quote:

quote:

Yok oldu olacak kaz tüyü yorgan al sen ona,biraz pahalıdır ama en azından tüketimi yok...

aslında iyi fikir

ya hocam bu arkadaşın söylediği gibi sonradan ısıtıcı takmak oluyor mu ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

aslında iyi fikir

Buna ben deegil atasozu cevap versin.

Delinin birr bir kuyuya tas atmis,kirk tane akilli cikarmamis.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

aslında iyi fikir

Buna ben deegil atasozu cevap versin.

Delinin birr bir kuyuya tas atmis,kirk tane akilli cikarmamis.

peki dış ünitenin altına soba kursak olurmu

• Yazlık ve kışlık klima alsak hangi marka önerirsiniz, bide klima hortumu ne kdr uzun olursa o kadar randımanı düşermi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali63661

Yazlık ve kışlık klima alsak hangi marka önerirsiniz, bide klima hortumu ne kdr uzun olursa o kadar randımanı düşermi ?

bakın bu sayfada olan inverterlerden maddi durumunuza uygun olanı alabilirsiniz,

http://forum.donanimhaber.com/m_73516648/f_//tm.htm#73516648

azami boru ne kadar olabileceği klimaların kataloglarında yazar,benim şahsi kanaatim çok uzun veya aşırı kısa boru mesafesi çok gerekmedikçe olmamalıdır, (yapılıp kullanan çok kişi var ama ben olsam mümkün olduğunca 3-5 metre arası olmasını isterdim)

• peki hocam.
    A sınıfı yada inverter arasında ne fark var.

Arçelik yada baymaktan hangisini önerirsiniz (Isıtma ve soğutma için)bu ay bitmeden alacaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali63661

peki hocam.
    A sınıfı yada inverter arasında ne fark var.

Arçelik yada baymaktan hangisini önerirsiniz (Isıtma ve soğutma için)bu ay bitmeden alacaz

A sınıfı ile inverter kavramları farklıdır ,A sınıfı demek o cihazın verimlilik değeridir ,inverter ise bir sistemdir ,yani klimanın durmak yerine kısması veya artması şeklinde çalışarak hem konfor hemde enerji tasarrufu yapmasıdır

her iki klima da ısıtmada sorun çıkartır ,size gösterdiğim link de ki asgari orta segmen klimalardan birini seçmeniz gerekiyor ,hatta gücünüz yetiyorsa verimli üst sınıf klimalardan seçmek çok daha doğru bir karar olur ,gerçi o listeyi güncellemek gerekiyor çünkü bazı klimaların kod numaraları değişti
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.