Şimdi Ara

Kışın Klima İle Isınma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
14 Misafir (1 Mobil) - 13 Masaüstü1 Mobil
5 sn
286
Cevap
18
Favori
81.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • birol hocam çok uzun yazdığınız için alıntı yapmadım ama size cevap olarak yazıyorum :)

ya Allah aşkına 16 m2 yer dediğin nedir ki ? kapısız penceresiz de değil ancak yüksekliği nedir bilmiyoruz eğer anormal bir yükseklik söz konusu ise o zaman bir şey diyememde normal tavan yüksekliği olan bir yer ne kadar korumasız olursa olsun orası mutlaka ısınır ,tabi ısınma kişiden kişiye değişir kimi 20 derece kimi 26 derecede ısınır

ancak sarfiyatın biraz yüksek olacağı kesindir bunun için zaten alim olmak gerekmiyor :)

ben hala iddia ediyorum ki o klima sorunlu (tavan yüksekliği aşırı değilse)

geçen sene adamın biri -20 derecede en uyduruk klimayla ısınmayı başardı (ben asla olmaz diye inat etmiştim )

peki 3-4 derecelerde 40 dakikada bir defrosta girmesine ne diyorsunuz ???

birde bu kadar çok harcayan klima nasıl süper inverter oluyormuş :)

9 köy pencereyi açık unuttuğumda dahi klima kendini kısmış diye defalarca söylemişti ,hani kullanılan alan biraz büyük olsa tamam diyeceğim ama el kadar oda nasıl ısınmazmış ben bu işi hiç anlamadım

o kadar çok merak ettim ki arkadaş benim yakınımda bir yerde oturuyor olsa özellikle gidip evi inceleyeceğim

birde sormayı unuttum bu arkadaş hangi şehirde oturuyor iç anadolu veya doğuda bir yerde oturuyorsa o zaman boşuna konuşuyor olabilirim :)

• Sayın Mbirol,
    değerli bilgileriniz için teşekkür ederim,
    klimayı aldığım yer aynı zamanda klimanın servisi,
    servis bu klimanın saçma sapan çalıştığı konusunda firma ile yanımda görüşüp,
    farklı bir model ile değişim yapılması için ricacı oldu,yani benim buradaki servisle,
    bir sorunum yok,itiraz eden taraf modern klima?distribitör yani...
    evim çatı değil benim üstümde bir kat var altımda bir kat aradayım yani,
    klimadan önce bir yık ufo ile gayet güzel ısınıyorduk,maksadımız daha ekonomik ısınmak,
    akrabam yan apartmanda arçelik klima ile ayda 60 tl ye tişörtle gezerken ben 3000 tl ödeyip,
    ayda 375 tl elektrik faturası verip battaniye ile oturyorsam ortada bir gariplik var demektir..
    inanın ben önce sorunu kendimde aradımiher denilenide yaptım ama malesef bu klima
    kendini ısıtmaktan aciz...
    klima tavandan yaklaşık 40 cm aşşağıda takılı,kuzey cephem kör,üstte kat var altta kat var,
    klimayı follow me fonksiyonu ile kullandığımızda bile şunu yapıyor,
    set değeri 26 derece kumandanın ortamda okuduğu 20 derece klima çoktaan dış fanı devirden düşürüp
    iç fanıda kısmış oluyor?bu durumda ısınmak mümkün değil...
    iç fanı manuel olark yükseğe alınca bu seferde dış fan devirden düşmüyor..
    kaldıki klimanın agız çıkış sıcaklığı gördüğümüz en yüksek değer 47 derece,
    yani kullanıcı olarak gözlemlerimiz bunlar...ev konusunda şunu diyebilirim,
    ısınır ısınmaz karar vermeniz açısınan,fatura 375 tl geldiğinden beri
    evde klima açmıyoruz,evden donarak ölen kimse yok :)

• kemal1414,
    Samsun da oturyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: maveeraa

kemal1414,
    Samsun da oturyorum

işin gerçeği ben ege bölgesi gibi düşünmüştüm ama samsun iklimi nasıldır bilemediğimden net bir cevap veremiyorum lakin sizin anlattıklarınıza bakınca o cihazın kesin olarak problemli olduğu kanaatimde diretiyorum

ufo ile ısınan yerin klima ile ısınmaması mümkün değil ,ayrıca siz başka örneklerde göstermişsiniz ki bunlardan bir tanesi klima ile ısınılabildiğinin kanıtı

bir diğeri servis de cihazın problemli olduğunu söylemesi benim tahminimi güçlendiriyor

her şeyden öte firma müşteri memnuniyeti kapsamında o klimayı değiştirmesi gerekirdi hatta o servise inanmıyorsa başka bir servisi görevlendirmeliydi

klima forumlarını araştırırsanız göreceksiniz ki 900-1000 tl. lik klimalar için bile kendini yırtıp haklarını arıyorlar ve büyük çoğunluğununda mağduriyetleri giderildi , 1 tane samsung klima şikayeti var onu firma kabullenmemiş ve adam mahkemeye vermiş galiba bir o sorun çözülmedi onun dışında firmalar mallarına sahip çıkıyorlar

biz her zaman servislerden şikayetçi olduk ama bu defa firma merdiven altı klimacıları gibi bir tavır sergilemiş,tekrar o firmaya yazıklar olsun diyorum

ben 1600 tl. verdiğim cihaz için eurovent değerleri niye uymuyor diye sürekli o markayı topa tutuyorum siz 3000 tl. vermişsiniz ki ne deseniz haklısınız

• quote:

Sayın Mbirol,
    değerli bilgileriniz için teşekkür ederim,
    klimayı aldığım yer aynı zamanda klimanın servisi,
    servis bu klimanın saçma sapan çalıştığı konusunda firma ile yanımda görüşüp,
    farklı bir model ile değişim yapılması için ricacı oldu,yani benim buradaki servisle,
    bir sorunum yok,itiraz eden taraf modern klima?distribitör yani...
    evim çatı değil benim üstümde bir kat var altımda bir kat aradayım yani,
    klimadan önce bir yık ufo ile gayet güzel ısınıyorduk,maksadımız daha ekonomik ısınmak,
    akrabam yan apartmanda arçelik klima ile ayda 60 tl ye tişörtle gezerken ben 3000 tl ödeyip,
    ayda 375 tl elektrik faturası verip battaniye ile oturyorsam ortada bir gariplik var demektir..
    inanın ben önce sorunu kendimde aradımiher denilenide yaptım ama malesef bu klima
    kendini ısıtmaktan aciz...
    klima tavandan yaklaşık 40 cm aşşağıda takılı,kuzey cephem kör,üstte kat var altta kat var,
    klimayı follow me fonksiyonu ile kullandığımızda bile şunu yapıyor,
    set değeri 26 derece kumandanın ortamda okuduğu 20 derece klima çoktaan dış fanı devirden düşürüp
    iç fanıda kısmış oluyor?bu durumda ısınmak mümkün değil...
    iç fanı manuel olark yükseğe alınca bu seferde dış fan devirden düşmüyor..
    kaldıki klimanın agız çıkış sıcaklığı gördüğümüz en yüksek değer 47 derece,
    yani kullanıcı olarak gözlemlerimiz bunlar...ev konusunda şunu diyebilirim,
    ısınır ısınmaz karar vermeniz açısınan,fatura 375 tl geldiğinden beri
    evde klima açmıyoruz,evden donarak ölen kimse yok :)

Önceleri Birol ustanın yazdıkları yeterlidir diye düşünmüştüm ama, en sonunda "geçen yıl ufo ile ısınabildiğinizi" yazdığınızda durum değişti.
    Ufo denen şeyin büyüğü bile 2500 watt ısı verir.
    O enerjiyle ısınabilen bir mekan 12 binlik bir klima ile ısınamıyorsa; ki 12 binlik klimanın ortalaması 4000 watt, inverter ise üst kapasite 4500-5000 watt civarı olur), akla ilk gelen şey o klimanın sorunlu olması.

Bunun dışında diğer şeyler, iç ünitenin çok yüksek monte edilmiş olması (aslında çok ta fazla etki etmez), ve klimanın havasını vurduğu yerin çıplak zemin/beton olması.
    Eğer havanın vurduğu zemin çıplak ve hele de beton ise, ısınamamak ve olağanüstü yüksek tüketim durumları yaşanabilir.
    Çünkü aletten 50C civarı çıkan sıcak hava tüm sıcaklığı zemine bırakarak oda içerisine çok daha düşük bir sıcaklıkla dağılır.

Önce zemin durumunu düzeltin, daha doğrusu zemini halı gibi şeylerle kapatıp yalıtın; buna rağmen tekrar sorun devam ediyorsa o klima aptaldır.

Bu arada, servis geldiğinde klimanın delta t değerini, yani aldığı ve verdiği havanın sıcaklık farkını ölçtürün.
    Eğer bu değer düşükse, zaten durum klimanın sorunlu olmasının kesin kanıtıdır. Sadece servisin bu ölçümü raporlaması klimanın geri alınması veya değişimi için yeterlidir.

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 24 Şubat 2013; 3:16:56 >

• sayın kocausta,
    tavan yüksekliğim 2,90,klima tavandan 40 cm aşşağıda takılı,
    oda zeminim ahşap parke döşeli,parkenin üstündede halı var,biliyorum daha ne olabilir bi evde,
    agız çık sıcaklığı demişsiniz 50 derece ise;;; bu klimada gördüğümüz en yüksek değer 47 derece,
    1 saatlik çalışma sonucu: set değeri 26derece emiş değeri üstten yapılan ölçüm 23 derece ev ısısı 21 derece,
    bu yapılan ölçümler klima iç fan son hızda yapılan ölçümler,otomatiğe alındığında çoktan uykuya yatmış oluyor..

bu linkte firma ile yazışmalarımız mevcut:
    http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1628075/midea-klima-isitmiyor/b770p
    konuya ışık tutması amacı ile verdim forum kurallarına aykırımıdır link vermek bilmiyorum,
    oradaki müşteriye gerekenler izah edildi dedikleri şey ise servise klimanın değişim ve iadesinin
    mümkün olmadığını bildirmiş olmalarıdır kesinlikle modern klimadan ne bir yetkili ne bir temsilci
    bugüne kadar beni arayıpta derdin ne diye sormamıştır,buradaki en büyük hatam şehir dışında bulnduğum
    bir ande servis gelip klimayı evden almış servis fişi düzenlememiş 41 gün sonra yerine takmıştır,
    servise sorun nedir diye sorduğumda sensörlerden bazıları ve kart değişimi yapıldı diyor ama modern klima
    hiçbir işlem yapmadan gönderdik diyor yani konu tam bir muamma bu arad olan bize oluyor...

• quote:

sayın kocausta,
    tavan yüksekliğim 2,90,klima tavandan 40 cm aşşağıda takılı,
    oda zeminim ahşap parke döşeli,parkenin üstündede halı var,biliyorum daha ne olabilir bi evde,
    agız çık sıcaklığı demişsiniz 50 derece ise;;; bu klimada gördüğümüz en yüksek değer 47 derece,
    1 saatlik çalışma sonucu: set değeri 26derece emiş değeri üstten yapılan ölçüm 23 derece ev ısısı 21 derece,
    bu yapılan ölçümler klima iç fan son hızda yapılan ölçümler,otomatiğe alındığında çoktan uykuya yatmış oluyor..

bu linkte firma ile yazışmalarımız mevcut:
    http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1628075/midea-klima-isitmiyor/b770p
    konuya ışık tutması amacı ile verdim forum kurallarına aykırımıdır link vermek bilmiyorum,
    oradaki müşteriye gerekenler izah edildi dedikleri şey ise servise klimanın değişim ve iadesinin
    mümkün olmadığını bildirmiş olmalarıdır kesinlikle modern klimadan ne bir yetkili ne bir temsilci
    bugüne kadar beni arayıpta derdin ne diye sormamıştır,buradaki en büyük hatam şehir dışında bulnduğum
    bir ande servis gelip klimayı evden almış servis fişi düzenlememiş 41 gün sonra yerine takmıştır,
    servise sorun nedir diye sorduğumda sensörlerden bazıları ve kart değişimi yapıldı diyor ama modern klima
    hiçbir işlem yapmadan gönderdik diyor yani konu tam bir muamma bu arad olan bize oluyor...

*Montaj yüksekliğinden gelen bir sorun yok.
    Şüphelendiğim, zemine ısı bırakma durumu yok; parke+halı olması bu ihtimali eliyor.

Durum tamamen klimanın gerekli ısı transferi işlevini yapamadığını, yani ısıtamadığını gösteriyor.
    Yani "ayıplı mal".

Şikayetvar yazışmalarında gördüğüm bir şey dikkatimi çekti: "Mekanınızda hem mekanınızı hemde klima cihazımızı (cihazınızı değil..!! cihazımızı) Istanbul MMO bilirkişi heyeti ile birlikte inceleyelim." diye yazıyor.
    Ne denmek isteniyor ki?
    MMO geldiğinde sizin iş görmeyen klimayı mı kontrol/test edecek, yoksa firmanın getireceği başka bir klimayı mı, orasını anlayamadım.

Burada önemli olan sizin mekanın izolasyonunun dandikliği değil, klimanın ısı transferi yapamıyor olması.
    MMO'dan önce y.servisin klimada ölçüm yapmasını isteyin.
    Klimayı çalıştırıp, emdiği havayı ne kadar ısıtarak verdiğinin anlaşılacağı delta t ölçümünü yapmalarını isteyin.

İnverter klimaların ağız çıkış sıcaklığı ille de 50C olacak diye birşey yok, alet bu sıcaklığı devamlı olarak oda sıcaklığına, verilen set değerine ve fan hızına göre değiştirebilir.
    Örneğin; oda sıcaklığı 20C, set değeri 30C ve yavaş fan hızında 55C de görülebilir.
    Ya da oda sıcaklığı 25C, set değeri 27C, yüksek fan hızında 39C de olabilir.
    Burada aranacak olan, aletin iç ünitesinin odaya kazandırdığı toplam ısı miktarıdır.

Elinizdeki 12 binlik inverterin zorlandığında, dışarısı 7C, içerisi 22C ve orta nemlilik durumunda (genelde klimacıların referans şartları bu civarlardır) saatte 4.5-5 kW civarı ısı transfer edebilmesi gerekir.
    Yani 2.5 kW gücündeki bir Ufo ısıtıcının yaklaşık iki katı kadar.
    Devamlı olarak ta 4 kW civarı verebilmeli, yani gene de 2500'lük Ufo'nun 1.5 katı kadar.

Servis klimanın bu değerleri veremediğini gösteren bir rapor verirse aslında firmanın MMO kontrolü de istememesi gerekir, ki o zaman adamlar işi yokuşa sürüp tüketiciyi zorlamak istiyor demektir.
    Bilmiyorum ama, bir MMO heyetinin gelip evde bu tür bir test yapması en azından 3-5 yüz lira demektir, bu da müşteriyi sindirmeye çalışmaktır.

Ben için teknik durumunu yazdım, yasal prosedür için de bu konuları bilenlere danışın.

• ustam o yazışmada gözden kaçırdığınız bir nokta var
    ben samsunda ikamet ediyorum,farkındaysanız modern klima yetkilisi
    samsun MMO dan bilirkişi kabul etmiyor,
    Istanbul MMO dan masrafları size ait olmak üzere bilirkişi getirin,
    rapor alın o raporla birlikte mahkemeye gidin kazanırsanız geri alalım diyorlar
    Valla yokuşmu rampamı siz karar verin ben ömrü hayatımda böyle bir saçmalık görmedim,
    hafta içi özel bir servise dediğiniz ölçümleri yaptıracağım,çıkan değerleride size yazacağım,
    gerçi klimada şu an başka sorunlarda ortaya çıktı kumanda arızalandı kumanda ekranı bazı
    değerleri göstermiyor neye bastığımızı görmüyoruz,klimanın kayar kapağı yan açılıyor,
    klima kapalıyken bazen lcd ekranda devir göstergesinin bir ışığı yanıp sönüyor(servise sordum arıza kodu değilmiş)

• quote:

ustam o yazışmada gözden kaçırdığınız bir nokta var
    ben samsunda ikamet ediyorum,farkındaysanız modern klima yetkilisi
    samsun MMO dan bilirkişi kabul etmiyor,
    Istanbul MMO dan masrafları size ait olmak üzere bilirkişi getirin,
    rapor alın o raporla birlikte mahkemeye gidin kazanırsanız geri alalım diyorlar
    Valla yokuşmu rampamı siz karar verin ben ömrü hayatımda böyle bir saçmalık görmedim,
    hafta içi özel bir servise dediğiniz ölçümleri yaptıracağım,çıkan değerleride size yazacağım,
    gerçi klimada şu an başka sorunlarda ortaya çıktı kumanda arızalandı kumanda ekranı bazı
    değerleri göstermiyor neye bastığımızı görmüyoruz,klimanın kayar kapağı yan açılıyor,
    klima kapalıyken bazen lcd ekranda devir göstergesinin bir ışığı yanıp sönüyor(servise sordum arıza kodu değilmiş)

Evet, yer konusunu kaçırmışım. Bu durumda iş yokuşluktan çok ta öte birşey artık.

Valla biraderim, fena halde bir dolaba sokulmaya çalışıldığınız anlaşılıyor, allah kolaylık versin.
    Bence elinizin erebildiği her mecrada olayı duyurmaya çalışın.
    Forumda Midea satıcıları da var, onlara da ulaşıp temas kurabilirseniz belki faydaları olabilir.

• Bu işi Tüketici mh. çözer.Taraflar uyuşmayacak görünüyor.Modern biraz daha hassan davranmalıydı bence.Büyüklük satılan adetler vs. ile olmuyor malesef. Samsun da bayi kim.Güçsüz mü,ithalatçıya baskı yapamıyor mu.Ya bulaşmak istemiyor,yada sözü geçmiyor...
  • peki 3-4 derecelerde 40 dakikada bir defrosta girmesine ne diyorsunuz ???

Kemal hocam klima tapa gaz çalışırsa dış ünite sık buzlanacağı için ,yazılım gereği 40-45 dakika ara ile defrosa girer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

peki 3-4 derecelerde 40 dakikada bir defrosta girmesine ne diyorsunuz ???

Kemal hocam klima tapa gaz çalışırsa dış ünite sık buzlanacağı için ,yazılım gereği 40-45 dakika ara ile defrosa girer.

bilgi için sağolun hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Bu işi Tüketici mh. çözer.Taraflar uyuşmayacak görünüyor.Modern biraz daha hassan davranmalıydı bence.Büyüklük satılan adetler vs. ile olmuyor malesef. Samsun da bayi kim.Güçsüz mü,ithalatçıya baskı yapamıyor mu.Ya bulaşmak istemiyor,yada sözü geçmiyor...

Samsundaki bayii,aynı zamanda ürünün yetkili servisi,güven ısı
    onlarda ellerinden geleni yaptılar saolsunlar,yanımda durumu izah ettiler,
    rica ettiler ama sonuç olarak modern klima kesinlikle cihazda arıza olduğunu kabul etmiyor.
    Malesef mahkemelerde sürüneceğiz,şimdi siz değerli ustalarımın tavsiyeleri üzerine
    klimanın verdiği değerleri 2 ayrı özel serviste ayrıca kendi servisindede test ettirip raporlattıracağım,
    bikaç problemi var önemsemediğimiz kumandası arızalı,kapağı 3 cm çapraz açılıyor,öndeki lcd ekranda
    devir gösyergesinin bir kademesi sinyal şeklinde bazen yanıp sönmeye başlıyor,bunlarıda arıza olarak servis fişine
    işletip gerekeni yapacağım,3 ayda bir klima parası elektrik harcayp battaniye ile oturuyoruz,bizede yazık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maveeraa -- 26 Şubat 2013; 0:38:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

çoğu kişinin önemsemediği bir konu daha aklıma geldi :)

malesef biz ülke olarak okumayı pek sevmediğimizden klima ile alınan kullanım klavuzlarını mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum

ben öyle insanlarla karşılaştım ki adam bir cihaz almış yıllarca kullanmış ama o cihazın verebileceği çoğu şeyi öğrenemeden (hiç kullanmadan) hurdaya gitmiş

forumda da bazen soruluyor şu lamba yanıyor neden ? - dış üniteden bazen su geliyor gibi hatta klimasına 3-4 yıl veya daha uzun hiç bakım yapmayanları gördük

bir diğer konu klima yanına sadece bu cihaz için mutlaka sigorta taktırmalarının büyük avantaj olacağını söyleyebilirim

çünkü klima temizlik ve bakımı yapacağınızda sadece bu sigortayı kapatırsınız böylece evin diğer elektriklerini kesmemiş olursunuz ,tabi birde ekstra koruma yapmış olursunuz ,birde varsayalım evden bir müddet ayrılacaksınız tam o arada klima çalışırken elektrik kesildi diyelim bu durumda çoğu klima elektrik gelmesiyle birlikte hangi duruma ayarladınızsa o konumda kendiliğinden çalışmaya başlayacaktır ,bunu istemiyorsanız dışarı çıkacağınız zaman sigortasını kapatabilirsiniz

ben biraz teferruata gireceğim ama eğer imkan varsa en azından klimanın olduğu hatta voltaj koruma rolesi ve kontaktör taktırabilirseniz böylece aşırı voltaj yüklemelerinde cihaz korunmuş olacaktır

kışın klimaları açıp ısnmak hoş bir şey olabilir yalnız tek odanın ısınması sorun oluyor belki doğalgaz kadarda fatura ödemesi olmaz ama diğer odalar

• quote:

Orijinalden alıntı: yandex79

quote:

çoğu kişinin önemsemediği bir konu daha aklıma geldi :)

malesef biz ülke olarak okumayı pek sevmediğimizden klima ile alınan kullanım klavuzlarını mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum

ben öyle insanlarla karşılaştım ki adam bir cihaz almış yıllarca kullanmış ama o cihazın verebileceği çoğu şeyi öğrenemeden (hiç kullanmadan) hurdaya gitmiş

forumda da bazen soruluyor şu lamba yanıyor neden ? - dış üniteden bazen su geliyor gibi hatta klimasına 3-4 yıl veya daha uzun hiç bakım yapmayanları gördük

bir diğer konu klima yanına sadece bu cihaz için mutlaka sigorta taktırmalarının büyük avantaj olacağını söyleyebilirim

çünkü klima temizlik ve bakımı yapacağınızda sadece bu sigortayı kapatırsınız böylece evin diğer elektriklerini kesmemiş olursunuz ,tabi birde ekstra koruma yapmış olursunuz ,birde varsayalım evden bir müddet ayrılacaksınız tam o arada klima çalışırken elektrik kesildi diyelim bu durumda çoğu klima elektrik gelmesiyle birlikte hangi duruma ayarladınızsa o konumda kendiliğinden çalışmaya başlayacaktır ,bunu istemiyorsanız dışarı çıkacağınız zaman sigortasını kapatabilirsiniz

ben biraz teferruata gireceğim ama eğer imkan varsa en azından klimanın olduğu hatta voltaj koruma rolesi ve kontaktör taktırabilirseniz böylece aşırı voltaj yüklemelerinde cihaz korunmuş olacaktır

kışın klimaları açıp ısnmak hoş bir şey olabilir yalnız tek odanın ısınması sorun oluyor belki doğalgaz kadarda fatura ödemesi olmaz ama diğer odalar

doğalgaz bu kadar pahalı olmasa tabi ki kalorifer daha ideal ama güç yetmiyor

ayrıca klimayı sadece ısınmak için değil aynı zaman da yazın serinlemek içinde kullanıyoruz yani kalorifer olsa bile serinlemek için yine klima gerekiyor

• Aynen, herkes ısınmada kalorifer diyor ama bana akdeniz ikliminde klima daha mantıklı geliyor, en az 5.000 tl ver kombi taktır (bir çok eksiği ile) kışın haraç parası gibi gaz faturası öde sonrada yazında yanmamak için 2.500 tl ver klima al birde bizim ev gibi olursa 3 tane klima al hiç mantıklı değil.
    Ben yaz kış bütün evi iki klima ile serinletip ısıtıyorum.
  • Doğalgaz ancak merkezi sistem olursa öyle ekonomik bir ısınma yöntemi olur, bizim merkesi sistem ve ısınma maliyeti yıllık 1000 lirayı bulmuyor. Denizli'de yaşıyorum, akrabalarım ve tanıdıklarım kombi ile ısınıyor en az 400 lira gaz faturası ödüyorlar üstelik fazla da yakmadıkları halde. Bizim burada klima ile kesinlikle ısınılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YAMAN_NR

Doğalgaz ancak merkezi sistem olursa öyle ekonomik bir ısınma yöntemi olur, bizim merkesi sistem ve ısınma maliyeti yıllık 1000 lirayı bulmuyor. Denizli'de yaşıyorum, akrabalarım ve tanıdıklarım kombi ile ısınıyor en az 400 lira gaz faturası ödüyorlar üstelik fazla da yakmadıkları halde. Bizim burada klima ile kesinlikle ısınılmaz.

bazı yerlerde ise tam tersi oluyor :)

ben Ankara da görevli iken Elvankent de oturuyordum ,burası 90 konutluk bir site idi ve ne kavgalar oluyordu bir bilseniz

kalorifer kazanı altında olan bina çok memnundu ama uzakta kalanlar donuyoruz ama bir dünya para ödüyoruz diye isyan ediyorlardı

işin ilginci kazan sabah 7:30 gibi yanmaya başlıyor 10:00 gibi söndürülüyor 16:30 gibi tekrar yakılıyor gece 22 civarlarında kapatılıyordu ,sabah işe gitmek için 07:00 civarı evden çıkmam gerekiyor ama o saatte ev buz gibi olduğundan öyleye kadar bir türlü ısınamıyordum,akşam eve geldiğimde ise daha ev ısınmamış oluyordu

bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı her toplantıda kombi sistemine geçelim diyenlerle merkezi sistemde devam edelim diyenler arasında kavga çıkıyordu :)

üstelik bayağı yüklü paralar ödüyorduk

• quote:

quote:

Doğalgaz ancak merkezi sistem olursa öyle ekonomik bir ısınma yöntemi olur, bizim merkesi sistem ve ısınma maliyeti yıllık 1000 lirayı bulmuyor. Denizli'de yaşıyorum, akrabalarım ve tanıdıklarım kombi ile ısınıyor en az 400 lira gaz faturası ödüyorlar üstelik fazla da yakmadıkları halde. Bizim burada klima ile kesinlikle ısınılmaz.

ben Ankara da görevli iken Elvankent de oturuyordum ,burası 90 konutluk bir site idi ve ne kavgalar oluyordu bir bilseniz

kalorifer kazanı altında olan bina çok memnundu ama uzakta kalanlar donuyoruz ama bir dünya para ödüyoruz diye isyan ediyorlardı

işin ilginci kazan sabah 7:30 gibi yanmaya başlıyor 10:00 gibi söndürülüyor 16:30 gibi tekrar yakılıyor gece 22 civarlarında kapatılıyordu ,sabah işe gitmek için 07:00 civarı evden çıkmam gerekiyor ama o saatte ev buz gibi olduğundan öyleye kadar bir türlü ısınamıyordum,akşam eve geldiğimde ise daha ev ısınmamış oluyordu

bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı her toplantıda kombi sistemine geçelim diyenlerle merkezi sistemde devam edelim diyenler arasında kavga çıkıyordu :)

Doğrudur, site sakinleri arasında birlik olmadığı zaman da sorunlar çıkabiliyor.

Eğer daire sayısı fazla ise ek pompa takmak gerekebiliyor. Kazana uzak olan daireler kuvvetle muhtemel yetersiz devirdaim sisteminden ötürü ısınamamıştır. Bizde 50 daire var, kazanın pompa gücü yeterli olmayabilir diye ek pompa takıldı. Her daire güzel ısınıyor.

Sizin oturduğunuz sitede kalorifer çok geç saatte yanıyormuş hele Ankara gibi soğuk bir şehirde 7.30 geç bir saat. Bizim sabah 6.30'da yanar gece 12'de söner. İyi günlerde gündüz hiç yanmaz ya da az yanar. Bu gibi iyi yönetilmeyen ve sorun çıkan sitelerde bireysel ısınma iyi çözüm olabilir.

• quote:

quote:

quote:

Doğrudur, site sakinleri arasında birlik olmadığı zaman da sorunlar çıkabiliyor.

Eğer daire sayısı fazla ise ek pompa takmak gerekebiliyor. Kazana uzak olan daireler kuvvetle muhtemel yetersiz devirdaim sisteminden ötürü ısınamamıştır. Bizde 50 daire var, kazanın pompa gücü yeterli olmayabilir diye ek pompa takıldı. Her daire güzel ısınıyor.

Sizin oturduğunuz sitede kalorifer çok geç saatte yanıyormuş hele Ankara gibi soğuk bir şehirde 7.30 geç bir saat. Bizim sabah 6.30'da yanar gece 12'de söner. İyi günlerde gündüz hiç yanmaz ya da az yanar. Bu gibi iyi yönetilmeyen ve sorun çıkan sitelerde bireysel ısınma iyi çözüm olabilir.

bu tür sitelerde insanı çileden çıkartan o kadar çok olay oluyor ki anlat anlat bitmez :)

yanlış hatırlamıyorsam ben Kasım ayında taşınmıştım kapıcı bir belge getirdi anlayana kadar canım çıktı ,neymiş efendim kalorifer kazanı mazotluymuş ve o sene doğalgaza geçilmiş o nedenle kazan boşaltılmış doldurulmuş muş da ,eee bana ne diyorum olurmu diyorlar bu su gideri ortakmış ve öyle 5-10 tl.falan da değil yanlış hatırlamıyorsam 50 tl. kadar bir para istiyorlar

yahu diyorum bu ne biçim bir kazanmış ki 90 daireye kişi başı 50 tl. düşüyor baraj falanmı bu diyorum ama anlat anlatabilirsen :)

peki bunu ev sahipleri değil de niye kiracılardan alıyorsunuz ben giderken 50 tl. lik suyu bana mı vereceksiniz dediğimde olurmu öyle saçma iş diyorlar sen şimdi kullanıyorsun ve sen ödeyeceksin ,tövbe sabır çeke çeke bir oluyorduk :)

tabi birde ev sahiplerinde kira parası kadar masraf istemeleri de ayrı bir komedi adamlar daha 5 yıl olmadan 2 nci defa kalorifer sistemine para ödüyorlar ve daha ilk yıl millet ısınamıyoruz o nedenle biz kombi sistemine geçmek istiyoruz diyorlardı ,yani tam bela

ortaklık mı aman şurda dursun illa bir problem çıkıyor ama mecbur kalınca da başa gelen çekiliyor

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.