Şimdi Ara

Kimsenin kurban etini dağıtmaması? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hastalıktan dolayı bu sene fazla kesen yok sanırım. Geçen sene 10-15 kişi vermişti koyacak yer kalmamıştı. Bu sene 4-5 kişi verdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-D62C81441

Bu memlekette fakir yok birader, bütün şehri arşınlaman lazım ki et yiyemeyen bir iki kişi bulabilesin.

Kimse kusura bakmasın her ay 600 liralık sigara içipte kurban kesmeyen adama et götürüpte buyur ye demem.

O sigarayı içmese ,vatandaş kurban kesenez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen katılıyorum, adam kurbanı kesiyor doğru kasaba eti işletmeye götürüyor. Ben en az 2/3 ünü 7 pay olarak dağıttım. İşin ilginci kesmeyen ve pay verebileceğim aile bulmakta bayağı zorlanıyorum.

• kesilen kurbandan pay dağıtmadığınız zaman kurban yerine geçmez diye biliyorum.

• Tavsiye edilen 3'te 2 dağıtmak geri kalanını kendin tüketmek. Maksat durumu olmayanların etten faydalanması. Kurban kesebilecek güce sahip birisi zaten marketten de alır yer.

• Kurban neden market etin den daha pahalı ? Üstelik Marketteki en kaliteli et den daha pahalı 1 kg ete 90-95 tl verir misiniz ?

• Dini vecibeleri bilen yok ki.
    Adam kurban kesiyor. Mangallık, yemeklik, rakılık diye ayırıp deep freeze kaldırtıyor.İşe yaramayan yapyağlı kısmını ya dağıtıyor ya atıyor.
    Ben ailemle yaşarken kurban min.3 de 1 ni kendimize alıyorduk.Bazen biraz daha azını sonra diğerini çevrede muhtaç insanlara dağıtıyorduk. Akrabaya falanda vermiyorduk. Harbi garibana dağıtıyorduk...
    Diğer türlü kendine kesip usule uymazsan kestiğin kurbanın bir anlamı yok ki. Ha bayramda kesmişsin ha yılbaşında anca kendini kandırırsın...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Memlekette fakir yok diyen de çıktı.Süper 

• 4 yıl önce kapısını çalıp ikramda bulunduğum komşum, "biz kokusu yüzünden kurban eti yiyemiyoruz" dediğinde şaka yaptığını düşünmüştüm. Ta ki elimde tabaklar kapıda kalana kadar. O günden sonra ihtiyacı olduğunu hissetmediğim hiç bir kimsenin kapısını çalmadım.

İlk gün işim bitince eve gelip çok büyük bir kısmını poşetliyorum. Hepsini arabanın ön koltuğuna yığıp çıkıyorum dışarı. Ne kadar çöp karıştıran, eski toplayan varsa o anki durumuna göre 1,2 ya da 3 poleş veriyorum. Eve döndüğümdeki keyif paha biçilemez. Bu sene tam 3 saat sokak sokak dolandım.

Kimse, Bayram günü, çocuğu ile çöp karıştıran birinden fakir olamaz.

Kimse, komşu ya da akraba olduğu için ihtiyacı olanın hakkından pay sahibi olamaz. Bendeki vicdan öyle söylüyor.

• pirmes kullanıcısına yanıt

ALLAH kabul etsin

• Zorunlu değil bildiğim kadarıyla.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Durumu olmayan kişileri tespit etmek zorlaştı. Komşuyu tanımıyoruz ki ihtiyacı olanı bulalım da verelim. Komşularda kurban kesiyorlar..

• Küçükbaş kesen bir aile olarak bir bacağını veriyoruz. Zaten 52 kilo. Löp et 10 kilo çıkıyorsa iyi. Çoğu yağ, kemik, iç organlar, kafa bilmem ne. Daha fazlasini veremiyoruz. Zaten yıldan yıla görüyoruz eti. O eti de yıla bölüp yiyoruz işte. Yoksa kim bir akşam yemeği için 100 lira bayılabiliyor.

• akyurt kullanıcısına yanıt

Komşun sigara içiyor en az aylık 300 tl masrafı olacak, Arabası var evi var ama kurban kesmiyor şimdi bu adama kurban eti verilir mi ? Verilmez ki

Ben etrafıma bakıyorum yok abi kesemeyen yok akrabalardan var onlar da parazit gibi parası falan var adam 4.5 bin tl maaş alıyor kesmiyor

Ben çok aradım mahallede bulamadım biri şu fakir diyor bakıyorum kağıt topluyor hesaplıyorum aylık 4-5 bin tl para kazanıyor yani benden fazla kazanıyor

• Et yeme şenliği

• Ben dagitiyim dedim kesemeyenler vardi mahallede 2 3 une zorla verebildim etde ayip olmasin diye lop lop etti yani 4 er kilo rahat gelir mirin kirin ediyorlar hevesimi kirdi zaten ilk gittim kişi yok yok yok gerek yok dio dahada asla gitmem bagis yapiliyosa versinler yapilmiyosa kalsin

• quote:

Orijinalden alıntı: SudaEriyenAspirin

bizde de tam tersi. 2 küçükbaş kesildi evde kavurma yapmaya et yok. hepsini dağıttılar

Hepsini dağıtmaları yanlış olmuş. Kendinize de dinen bir miktar ayırmanız gerekirdi.

• Kurban işi 2020 de şov işine dönmüştür , canı gönülden dini vecibe için yapanlar, kurban kesenlerin yüzde beşini geçmez

• Dağıtanda gidip kurban kesen başka bir akrabasına dağıtıyor kendi aralarında dönüyorlar :D

• Kurban etinin 1/3'ü değil 2/3'ü dağıtılmıyor mu?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.