Şimdi Ara

kılima sıcak üflüyor ... nedeni ne olabilir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
36.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arac connect , klima sabah calistrdigimda normaldi sonra sıcak üflemeye basladi gazi bitmistir diyerek gazini tamamladik cihaza baglayip

o an soguk ufledi iyi eksikmis ondanmis dedim ama aradan 20 dakka gecti geri sıcak üflüyo simdi

ne yapmam lazim nedeni ne olabilir ki ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kaçak testi yapmadan mı gaz bastırdınız?...Eğer öyleyse kaçak vardır sistemde...
  • Klima gazı bitmemiş delik var gaz kaçırıyor sanırım.

Usta baksın değiştirir.

Forumda biri sıfır aracında klima çalışmıyor diye gitmişti.

Sonra gaz koymuşlar çalışmış.

Sonra klima yine çalışmamış.Meğersem delik varmış değiştirmişler.O gazın konduğu bölümü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rapator

Kaçak testi yapmadan mı gaz bastırdınız?...Eğer öyleyse kaçak vardır sistemde...

Bilmiorum ki kacak testi yaptimi yapmadimi , makinaya bagladi model girdi arabayi calistirdik soguk üfledi 20 dakka sonra eve gelirken baktim yine sicak ufluo

bana klima cihazinin kacak kontrol edio saten die bi kere laf etmisti

• quote:

Orijinalden alıntı: Kutu149

Klima gazı bitmemiş delik var gaz kaçırıyor sanırım.

Usta baksın değiştirir.

Forumda biri sıfır aracında klima çalışmıyor diye gitmişti.

Sonra gaz koymuşlar çalışmış.

Sonra klima yine çalışmamış.Meğersem delik varmış değiştirmişler.O gazın konduğu bölümü.

Saolun yarin delik kacak varmi diye bahsedecegim kendisine umarim buyuk bi masraf acmaz bana

bi araba verdik ödünc basimiz agridi bozuldu geldi bi yeri aha

• AMAN HOCAM DİKKAT!
    Bir kere bana da olmuştu aynısı. klima gazıdır, işte radyatör delinmiştir felan dendi.
    Ama motor pervanesi durmuş, bi küçük chip mi nedir , sigortasında bi temassızlık olmuş. iyi de uzun yoldan gelmiştik Ağustos ortası
    bu haliyle. sonra şehiriçinde araba hararet yaptı, ucuz atlattım.
    sonradan anladık ki motor pervanesi olduğunu. o halledilince klima da soğuk üflemeye başladı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BojanBogdanovic

AMAN HOCAM DİKKAT!
    Bir kere bana da olmuştu aynısı. klima gazıdır, işte radyatör delinmiştir felan dendi.
    Ama motor pervanesi durmuş, bi küçük chip mi nedir , sigortasında bi temassızlık olmuş. iyi de uzun yoldan gelmiştik Ağustos ortası
    sonradan anladık ki motor pervanesi olduğunu. o halledilince klima da soğuk üflemeye başladı.

Hocam saol uyarin icin , hararetim falan normal ama yarin bir kez daha gözlemleyecegim

• Klima radyatör fanı çalışmıyordur. Aynısı başıma geldi. Araç hareket edince klima çalışıyor, durunca klimada duruyorsa fanda sorun vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akula06 -- 31 Temmuz 2014; 21:43:56 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akula06

Klima radyatör fanı çalışmıyordur. Aynısı başıma geldi. Araç hareket edince klima çalışıyor, durunca klimada duruyorsa fanda sorun vardır.

Yok sicak uflemeye baslayinca ister dursun ister yurusun farketmior

• quote:

Orijinalden alıntı: umm.7

quote:

Orijinalden alıntı: BojanBogdanovic

AMAN HOCAM DİKKAT!

Hocam saol uyarin icin , hararetim falan normal ama yarin bir kez daha gözlemleyecegim

rica ederim hocam, klima acelesi yok diye geciktirmiştim, nerdeyse motoru yakacaktım. ufak da olsa sorun bi an evel çözümüne bakmak lazım.

• Up

• Klimaya gaz koyduk ama sıcak üflemeye devam etti.
    Sonra "Senin klima kompresörü bozuk, tamiri 300 TL" deyince öyle bıraktım.
    Hemen ardından hiç hararet sorunu olmayan araba su kaynattı.
    Radyatör tıkanmış deyip, Şu an sanayide çıkma radyatör uydurmaya çalışıyorlar.
  • Gaz bastırdıktan sonra sıcak üfleme olayı benimde başıma geldi. 200 lira daha bayıldım müşürü arızalı dediler.
    Klimanın ucu bucağı yok. Ustanın bakması şart.
  • Belli başlı 4 parçası var zaten klimanın. (Kompresör , kondenser , evaporatör , genleşme valfi)

En muhtemel olanlar;

Kompresör arızası (en pahalısı) veya

Gaz kaçağı olabilir (Gaz koydurup, bir müddet soğutmadan sonra yine sıcak üflemeye başlıyorsa kaçak var demektir)

@Tuvnera

Araç ne? Kompresörde asıl maliyeti oluşturan sızdırmazlık mevzusu. Yeni kompresör 500 lira civarındadır zaten. O yüzden sağlamı yeni almak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Discursive

Belli başlı 4 parçası var zaten klimanın. (Kompresör , kondenser , evaporatör , genleşme valfi)

En muhtemel olanlar;

Gaz kaçağı olabilir (Gaz koydurup, bir müddet soğutmadan sonra yine sıcak üflemeye başlıyorsa kaçak var demektir)

@Tuvnera

Araç ne? Kompresörde asıl maliyeti oluşturan sızdırmazlık mevzusu. Yeni kompresör 500 lira civarındadır zaten. O yüzden sağlamı yeni almak.

1997 model 660cc motorlu Subaru Vivio LPG
    Aldığımdan beri klima hiç çalışmıyordu. Sadece soğuk değil motorun sıcağını da vermiyordu.
    İlk götürdüğüm elektrikçi direkt gaz bitmiş deyip kalan gazı da boşalttı sonra "Buna eski tip gaz lazım o da ben de yokmuş, h.içi gel" dedi bir daha gitmedi.
    Baryam arefesi hazır sanayiye girmişken klimaya da baktırayım dedim. İlk elektrikçi 60 TL dolum dedi. Sonra daha önceki elektrikçinin eski tip gazdan bahsettiğini söyleyince yapmam dedi.
    Yakındaki diğer elektrikçiye gittim, durumu anlattım. "Ben onu gözelce yağlarım yeni tip gazda da çalışır. Zaten eski tip gaz yasaklandı" deyip kağıt parçasını külah yaptı ve komresyon yağından az miktar sisteme boşalttı. Sonra gaz bastı.
    5 dakka sonra işlem bittiğinde birşey değişmedi, klima soğuk üflemiyordu ama klimayı açınca arabanın rolanti devri dalgalanıyordu.
    Baktı, etti sonra "Senin klima kompresörü bozuk, tamir ettirmeli. Baryam sonrası gel sana 300 TL' ye yaparım" deyince ben de "Boşversene camı açarım daha iyi" deyip arabayla çıkıyordum önümü kesi "Abi koyduğum gazın maliyeti var, 60 TL rica edeyim" dedi.
    "Sana 50 TL yeter" deyip içimden söverek ayrıldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Belli başlı 4 parçası var zaten klimanın. (Kompresör , kondenser , evaporatör , genleşme valfi)

En muhtemel olanlar;

@Tuvnera

1997 model 660cc motorlu Subaru Vivio LPG
    Aldığımdan beri klima hiç çalışmıyordu. Sadece soğuk değil motorun sıcağını da vermiyordu.
    İlk götürdüğüm elektrikçi direkt gaz bitmiş deyip kalan gazı da boşalttı sonra "Buna eski tip gaz lazım o da ben de yokmuş, h.içi gel" dedi bir daha gitmedi.
    Baryam arefesi hazır sanayiye girmişken klimaya da baktırayım dedim. İlk elektrikçi 60 TL dolum dedi. Sonra daha önceki elektrikçinin eski tip gazdan bahsettiğini söyleyince yapmam dedi.
    Yakındaki diğer elektrikçiye gittim, durumu anlattım. "Ben onu gözelce yağlarım yeni tip gazda da çalışır. Zaten eski tip gaz yasaklandı" deyip kağıt parçasını külah yaptı ve komresyon yağından az miktar sisteme boşalttı. Sonra gaz bastı.
    5 dakka sonra işlem bittiğinde birşey değişmedi, klima soğuk üflemiyordu ama klimayı açınca arabanın rolanti devri dalgalanıyordu.
    Baktı, etti sonra "Senin klima kompresörü bozuk, tamir ettirmeli. Baryam sonrası gel sana 300 TL' ye yaparım" deyince ben de "Boşversene camı açarım daha iyi" deyip arabayla çıkıyordum önümü kesi "Abi koyduğum gazın maliyeti var, 60 TL rica edeyim" dedi.
    "Sana 50 TL yeter" deyip içimden söverek ayrıldım.

Klimayı açınca hiç hava gelmiyorsa evaporatör kısmındaki üfleyen fan bozulmuştur.

Sonuçta klimanın fanı ortamdaki havayı alıyor bir radyatöre üflüyor (üfleyen fan evaporatör kısmında) , radyatörden akan düşük basınçtaki soğutucu akışkan üflenen havanın ısısını çekiyor (yani ortamdaki havanın ısısını) ve bu döngü devam ettiğinde ortam soğumuş oluyor.

Kompresör arızalı olsaydı, klima havalandırma deliklerinden sadece ortamın ısısını üflerdi.

• Discursive D kullanıcısına yanıt
    Klima açık veya değil hava akımında sorun yok.
    Sorun hava akımı ne soğuk gelmediği gibi motorun sıcaklığını da alıp gelmiyor. Motorun sıcağını alsaydı en azından hararet sorununu bir nebze atalatabilirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 1 Ağustos 2014; 13:40:33 >
  • quote:

Sorun hava akımı ne soğuk gelmediği gibi motorun sıcaklığını da alıp gelmiyor. Motorun sıcağını alsaydı en azından hararet sorununu bir nebze atalatabilirdim.

Klima motorun sıcaklığını almaz yalnız. Orada başka bir mesele var bence.
  • quote:

quote:

Klima motorun sıcaklığını almaz yalnız. Orada başka bir mesele var bence.

Klimayla almaya çalışmıyorum zaten.
    2-3 ay önce havalar soğukken Normal fan üflerken en sıcağa alıyordum ama yine soğuk üflüyordu.
  • quote:

En muhtemel olanlar;

@Tuvnera

Dün gazi biraz eksikmis tamamlamistik eger kacak varsa bugun klima cihazina bagladigimizda tekrar eksik gosterir kacagi anlamis oluruz demi ?

Üfürme gucu falan ayni sicaga aliorum sicak ufluo klima tusunu kapatiyorum ilik ufluyo beyni de varmis bu klimanin ondada problem olabilir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.