Şimdi Ara

KERATOKONUS ve CROSS LİNKİNG TEDAVİSİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
422
Cevap
18
Favori
108.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Merhabalar..

  Geçen hafta tanısı konulan ve bir kaç gün önce cerrahi bir operasyon olan Crosslinking tedavisi geçirmiş biri olarak hastalık hakkında detaylı bilgi ve operasyon sonrası uzak durulması gereken hususlar üzerine bir konu açmaya karar verdim.

  Öncelikle devlet hastanesindeki göz doktoru size keratakonus tanısı koyduğunda benim gibi "Görme kaybı yaşayacak mıyım acaba?" korkusuna kapılmayın. Keratakonus müdahale edildiği takdirde ileri derecede görme kaybına yol açmaz.

  Hastalığın tanısı konulduktan sonra sizden kornea kalınlığı ve korneal topografi ölçümleri istenecek. Bu ölçümleri yapan farklı cihazlar var ama siz fotoğrafta görülen cihaz harici çekim yaptırmayın, çöpe gider. En detaylı çekim yapan cihaz bu. 3 boyutlu görüntü alma özelliği var.  Genelde 20-38 yaş aralığında görülen ve bulanık görme şikayetiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda durağanlık gösterdiği için "hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte" 30 yaş üstüne operasyon tavsiye edilmiyor. Korneanın incelmesi ve ileri doğru sivrileşerek koni biçimini alması şeklinde kendini gösteren rahatsızlığın tedavisinde 2 farklı yol izleniyor. Bunlardan ilki Crosslinkig ikincisi ve pek tavsiye edilmeyeni ise Ring tedavisi.(Korneanın içine yerleştirilen halka sayesinde oluşan konik yapıyı gerdirerek düzeltme operasyonu) Fakat bu operasyon hem daha zahmetli hem de hastalığı durdurmaktan ziyade oluşan görme kaybını düzeltmeye yönelik, yani operasyon sonrası hastalığın ilerlemeyeceğinin garantisi yok.


  Crosslinking tedavisi ise korneadaki bağlar arasına çapraz bağ atılmasını tetikleyen ve bu sayede dokuları sıkılaştırarak konik şekilde görülen ilerlemeyi durduran bir yöntem. Kısacası bu operasyon sonrası korneadaki her geçen gün ilerleyen şekil bozukluğu durdurulmuş oluyor. Durdurulmuş diyorum çünkü bu bir düzeltme operasyonu değil durdurma operasyonu zira önüne geçilmemesi halinde kornea nakline kadar giden bir süreci var.

  Normal Kornea .............. Kreatakonuslu Kornea


  Şimdi Crosslinking tedavisini biraz açalım.

  Operasyon öncesi yanınızda tek kullanımlık peçete, kuvvetli ağrı kesici ve güneş gözlüğü bulundurmanız isteniyor.(Güneş gözlüğünü steril hale getirmenizi tavsiye ederim.) Tek göz için yaklaşıık 45 dakika kadar süren operasyon iki gözün birleştirilmesiyle 1 saat 15 dakika civarı sürüyor. Bu süre zarfında uyanık olduğunuzu belirtmek isterim. Fakat narkoz etkili damla sayesinde hiçbir şekilde canınız yanmıyor rahat olun. Uyuşturucu damlanın etkisini göstermesiyle başlayan operasyonda öncelikle korneanın üzerindeki zarın bir kısmı alınıyor. Bu işlem uygulanacak damla ve UV ışın tedavisinin korneanın alt tabakalarına daha rahat nüfuz edebilmesi için hayati önem taşıyor. (Yeni çıkan bir yöntemle zar alınmadan da operasyon gerçekleştirilebiliyormuş ancak başarı oranı pek yüksek değilmiş.) Zaten zarın alınması 1-1.5 dakika kadar süren basit bir işlem. Akabinde 3 dakikada 1 olmak üzere çapraz bağların oluşmasında yardımcı olacak damla tatbik ediliyor ve 21 dakikanın sonunda UV ışık uygulamasına geçiliyor. Yine 3 dakikada 1 tatbik edilen damlalar eşliğinde 21 dakika sabit bir şekilde ışığa bakıyorsunuz. Son olarak zarı alınan bölgeyi koruma amaçlı numarasız yumuşak lens gözünüze yerleştiriliyor ve yürüyerek geldiğiniz hastahaneden yürüyerek evinize dönüyorsunuz.

  İzleme cesareti gösterebilecekler için operasyonun vidyosu.  Buraya kadar her şey normal. Ancak narkoz içerikli damlanın etkisi geçtkten sonra dünyanın başınıza yıkıldığını düşünebilirsiniz. (Kendi adıma konuşmam gerekirse daha önce geçirdiğim 2 ameliyatta da bu kadar acı çekmemiştim.) Konumuza dönecek olursak 1 ila 1 buçuk gün kadar giderek azalan bir ağrı-acı karışımına katlanmak zorundasınız. Aynı zamanda bu 1 buçuk günü tarif edilemez bir göz nezlesi ve burun akıntısıyla geçirmek durumundasınız. Bu sıkıntılı süreçte 3-4 saatte bir tok karna ağrı kesici almanız tavsiye edliyor. Tabii operasyon sonrası enfeksiyon kapma riskine karşı kendinizi karantinaya almanızda fayda var. Münkünse temiz bir odaya kapanın ve sadece damla, ağrı kesici gibi ihtiyaçlarınız için yanınıza girmelerine izin verin. Tekrar belirteyim ışıktan rahatsız olacağınız için güneş gözlüğü ile gezmek durumunda kalacaksınız güneş gözlüğünüzü günde bir kaç kez yıkayıp dezenfekte edin.

  Gözünüzdeki lensler zarı alınan bölge kendini yenileyene kadar kalacak. Kişiye göre farklılık gösteren süreç en fazla 4-5 gün sürüyor ve bu sürecin sadece ilk günü ağrılı geçiyor. Benim lenslerim ikinci günde alındı, doktora göre gerekli özeni göstermiş olmamın ve münkün olduğunca fazla uyumamın bunda payı var. Lensler çıktıktan sonra suyla temasın bir sakıncası yok ama tedbiri elden bırakmayıp 1-2 gün daha sabretmenizi tavsiye ederim. Operasyon sonrası uygulanacak damlaları ve saatlerini doktorunuz belirteceği için bu konuda detaya girmiyorum.

  Hastalığı durdurduktan sonra görmeyi iyileştirmek için gözlük ya da kontakt lens(sert lens) uygulanıyor. Henüz bu aşamaya gelemedim doktorum korneada meydana gelen değişikliklerin oturması için bir müddet beklememiz gerektirğini dile getirdi ve 3 ay sonraya gün verdi.

  Ankara'da keratakonus üzerine tecrübe sahibi sayılı doktor var. Özel hastanelerde uzman sıfatındaki doktorların masasına yatmanızı tavsiye etmiyorum zira benden haftalar önce benzer bir operasyon geçiren bir tanıdığım hâlâ düzelemedi. Ben ise henüz 6 gün önce ameliyat olmama rağmen bu satırları yazabilecek vaziyetteyim. Gazi Hastanesi profesörlerinden Dr. Kamil Bilgihan'ı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Hem işinde uzman(internetten araştırabilirsiniz) hem de gayet mütevazi bir yapısı var.

  Genetik bir rahatsızlık olan keratakonus için ailedeki diğer bireylerin de(kardeşler ve hatta kuzenler) kontrolden geçmesinde fayda olduğunu belirteyim.

  Merak ettiğiniz herhangi bir konu olursa pm yoluyla ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler, iyi forumlar..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Yalçın -- 23 Ocak 2012; 15:26:41 > • gazi üni hastahanesindemi oldunuz hastalık nekadar ileri yüzde kaç görmeniz var ?iki göze aynı andamı oldunuz ve nekadar ücret ödediniz paylaşırsanız sevinirim zira aynı hastalıktan müzdaribim her doktor kendince bişeyler söylüyor senelerdir halka tedavisi oldum bir işe yaramadı halkayla yaşamasıda cabası tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler
 • quote:

  Orijinalden alıntı: POLEMARCH

  gazi üni hastahanesindemi oldunuz hastalık nekadar ileri yüzde kaç görmeniz var ?iki göze aynı andamı oldunuz ve nekadar ücret ödediniz paylaşırsanız sevinirim zira aynı hastalıktan müzdaribim her doktor kendince bişeyler söylüyor senelerdir halka tedavisi oldum bir işe yaramadı halkayla yaşamasıda cabası tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler

  Aslında doktor Gazi Üniversitesi'nde yalnızca derse giriyor ve stajyer öğrenciler takıldıkları hususlarda hocaya danışıyorlar haricinde hastahanede muayenesi ya da ameliyatı yok. Tam gün yasasından ötürü profesörlerin hastahane içinde ücretli olarak hasta bakmaları kaldırılmış. Öncelikle randevu alıp muayenehanesine gitmeniz ve yapılacak operasyonu kararlaştırmanız gerekiyor. Muayene ve operasyon ücretini pm yoluyla bildirmem sanırım daha etik olur. Mesaj kutunuzu kontrol edebilirsiniz.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: S.Yalçın

  quote:

  Orijinalden alıntı: POLEMARCH

  gazi üni hastahanesindemi oldunuz hastalık nekadar ileri yüzde kaç görmeniz var ?iki göze aynı andamı oldunuz ve nekadar ücret ödediniz paylaşırsanız sevinirim zira aynı hastalıktan müzdaribim her doktor kendince bişeyler söylüyor senelerdir halka tedavisi oldum bir işe yaramadı halkayla yaşamasıda cabası tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler

  Aslında doktor Gazi Üniversitesi'nde yalnızca derse giriyor ve stajyer öğrenciler takıldıkları hususlarda hocaya danışıyorlar haricinde hastahanede muayenesi ya da ameliyatı yok. Tam gün yasasından ötürü profesörlerin hastahane içinde ücretli olarak hasta bakmaları kaldırılmış. Öncelikle randevu alıp muayenehanesine gitmeniz ve yapılacak operasyonu kararlaştırmanız gerekiyor. Muayene ve operasyon ücretini pm yoluyla bildirmem sanırım daha etik olur. Mesaj kutunuzu kontrol edebilirsiniz.

  Alıntıları Göster
  ben istanbuldaki arkadaşlara prof.dr. akif özdamarı tavsiye ederim 2009 dan beri tedavimi onunla sürdürüyorum
 • quote:

  Orijinalden alıntı: ZEYMED MEDİKAL

  Bu mesaj silindi.
  S. Yalçın öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 1. hafta önce ameliyat oldum. Ancak gözümdeki kuruluk, batma hissi ve şişlik geçmedi. Ayrıca gözüm ameliyat öncesine göre oldukça bulanık görüyor. Siz de ameliyat olduğunuzda 1 hafta sonrada bu rahatsızlıklar devam etti mi?
 • Merhabalar
  9 yaşında ece sude isminde kızım için 1 sene önce Büyükçekmece kolan hastanesinde göz doktoruna gittim. Kızıma her iki gözü için 1 numara gözlük verildi. Dün tekrar gittiğim doktorum kızımın gözü için 4,5 numaraya yükseldiğini ve 1 sene için bu çok büyük bir artış diyerek Keratokonus rahatsızlığından şüphelenerek asya göz hastanesinde bulunan bir teste gönderdi. Asya göz hastanesinde başka bir doktorada muayene olarak test yaptırdık. Keratokonus başlangıcı teşhisi konuldu. Kontrol edeceğiz bunun için 6 ay beklememiz gerektiği aynı testleri tekrarladıktan sonra tedavi yoluna gidileceğini her iki doktor da söyledi.
  Bu rahatsızlıktan dolayı ailece zor günler geçiriyoruz, kızım için ne yapabiliriz, tedavi için ne önerirsiniz. 6 ay sonra kızımın gözü 4,5 lardan 7-8 numaralara çıkabileceği söylendi. Kızımın kör olma olasılığı bizi çok korkutuyor. 6 ay beklemek bana anlamsız geliyor. Neden rahatsızlığın ilerlemesini bekliyoruz. bana bu konuda nasıl bir tedavi yolu önerirsiniz.
 • Ankara'da Ataturk egitim ve arastirma hastanesinde keratokonus icin acilmis bir merkez var. Ben bu merkezde Doc. Dr. Nurullah Cagil Bey'e ameliyat oldum. Kendisi gayet deneyimli ve yardimsever bir insan. Kamu kurulusu oldugundan dolayi tek kurus para vermedim. Emekli sandigi karsiladi. Eger farkli bir oneri isterseniz gidip muayene olmanizda yarar goruyorum.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: CaptainSagara

  Ankara'da Ataturk egitim ve arastirma hastanesinde keratokonus icin acilmis bir merkez var. Ben bu merkezde Doc. Dr. Nurullah Cagil Bey'e ameliyat oldum. Kendisi gayet deneyimli ve yardimsever bir insan. Kamu kurulusu oldugundan dolayi tek kurus para vermedim. Emekli sandigi karsiladi. Eger farkli bir oneri isterseniz gidip muayene olmanizda yarar goruyorum.
  S.Yalçın,

  Son durumunuz hakkında bilgi alabilmem mümkün mü acaba ??
  Ankarada kudret göz de ben de muayene oldum Daha önceleri de istanbulda hisar intercontinental de muayene olup tanı koyulmustu.
  Son muayenem den sonra ameliyat olmayı düşünüyorum ama çok kararsızım.

  Sizin ameliyat sonrası son durumunuz ve burada yazdıktan sonraki süreciniz nasıl gelişti bu konuuda da bilgi alabilir miyim

  Ve fiyat konusunda da bilgi alabilirsem çok sevinirim .

  Bu mesajı aradan 3 ay geçtikten sonra farkedecek misiniz o da şüpheli birsey tabii ama umarım görürsünüz ve cevap alabilirim .

  Gazi üni deki o dr u ben de internette arastırdığım kadarıyla iyi gibi oğrendim
  Fakat ben ankarada çalısan biri olarak istanbulda ameliyat olup bir kaç gün içinde ankaraya işime geri dönerim diye plan yapıyordum
  Bir sakıncası olur mu sizce yasadığınız tecrübelere göre cevaplarsınız sevinirim...
 • quote:

  Orijinalden alıntı: habuniaa

  S.Yalçın,

  Son durumunuz hakkında bilgi alabilmem mümkün mü acaba ??
  Ankarada kudret göz de ben de muayene oldum Daha önceleri de istanbulda hisar intercontinental de muayene olup tanı koyulmustu.
  Son muayenem den sonra ameliyat olmayı düşünüyorum ama çok kararsızım.

  Sizin ameliyat sonrası son durumunuz ve burada yazdıktan sonraki süreciniz nasıl gelişti bu konuuda da bilgi alabilir miyim

  Ve fiyat konusunda da bilgi alabilirsem çok sevinirim .

  Bu mesajı aradan 3 ay geçtikten sonra farkedecek misiniz o da şüpheli birsey tabii ama umarım görürsünüz ve cevap alabilirim .

  Gazi üni deki o dr u ben de internette arastırdığım kadarıyla iyi gibi oğrendim
  Fakat ben ankarada çalısan biri olarak istanbulda ameliyat olup bir kaç gün içinde ankaraya işime geri dönerim diye plan yapıyordum
  Bir sakıncası olur mu sizce yasadığınız tecrübelere göre cevaplarsınız sevinirim...

  Alıntıları Göster
  Ben Ucu Pamuklu Çubuk İle gözümdeki Sulanmayı Gideriyorlar Sanıyorken, Doktor Neşterle Korneamı Kazıyormuş O Derece Birşey Hissetmiyorsun Ameliyat Esnasında Muabbet Ve Müzik Keyfie İsteğe Bağlı xD. İlerleme Olmuyor Ama Bazen İyi Bazen Bozuk Görüyorsun


  Ameliyat Olmadan Önce Sağ Gözüm 2.5 Numaraydı Gözlerimi Kısarak Net Görüyordum Kısmanın Etkisimi Bilmiyorum Ama 25 Günde 2 Numara Forladı 2.5 dan 4.5 a CCL Oldukdan Sonra Şuan 3.5 Numaraya Düştü 1 Sene Oldu MaşaAllah Allah Bozmasın Bir İlerleme Yok :)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cans2934 -- 27 Mayıs 2013; 21:00:16 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Cans2934

  Ben Ucu Pamuklu Çubuk İle gözümdeki Sulanmayı Gideriyorlar Sanıyorken, Doktor Neşterle Korneamı Kazıyormuş O Derece Birşey Hissetmiyorsun Ameliyat Esnasında Muabbet Ve Müzik Keyfie İsteğe Bağlı xD. İlerleme Olmuyor Ama Bazen İyi Bazen Bozuk Görüyorsun


  Ameliyat Olmadan Önce Sağ Gözüm 2.5 Numaraydı Gözlerimi Kısarak Net Görüyordum Kısmanın Etkisimi Bilmiyorum Ama 25 Günde 2 Numara Forladı 2.5 dan 4.5 a CCL Oldukdan Sonra Şuan 3.5 Numaraya Düştü 1 Sene Oldu MaşaAllah Allah Bozmasın Bir İlerleme Yok :)

  Alıntıları Göster
  Merhabalar.
  08.11.2012 tarihinde CCL oldum. KCTURK sitesinde yazdıklarımı aynen buraya da aktarıyorum.
  CCL olmak isteyenler için bir nebze yardımcı olabilecek bilgiler diye düşünüyorum...

  Herkese merhaba;
  08.11.2012 tarihinde CL oldum. Sol gözüme Keratoconus teşhisi konuldu. Kornea kalınlığım 460mikron seviyelerinde. Görmem çok bulanıktı, 2 sene önce gittiğim doktorum göz tembelliği teşhisi koymuştu ama meğerse rahatsızlığım Keratoconus imiş. Sağ gözümle ilgili görme problemim yok ama ondada varmış rahatsızlık, kornea kalınlığım sağ gözümde 500mikron mertebelerinde.
  Neyse ameliyatımla ilgili bilgi vereyim;
  Ameliyatımı Dünya Göz Hastanesi Etiler Şubesinde Efekan Bey’e oldum. Sabah 9 da alındım 08.11.2012 tarihinde ameliyata. Hemen ameliyathane girişinde gözüme anestezi damlası damlatıldı ve önlük giydirildi bana. Neyse, ameliyathaneye girdim masaya yatırıldım, gözüme sanırım 1-2 şey daha damlatıldı, hazırlıklar yapıldı, Efekan bey geldi, sanırım epitelimi hafifçe kazıyarak aldı. Bu işlemler sırasında hiçbir acı hissetmiyorsunuz arkadaşlar sadece işlem yapılırken yapıldığını hissediyorsunuz. Sıfır acı tekrar ediyorum. Daha sonra epitelim alındıktan sonra yarım saat boyunca 3 dakika ara ile vitamin damlatıldı ve gözüm bir sıvı ile yıkandı. yarım saatin sonuna doğru anestezinin etkisi çok az azaldığından dolayı çok hafif yanma hissettim vitamin damlatıldığında (sarı ve yoğun sıvı) onun dışında hiçbirşey hissetmedim. Yarım saatin sonunda gözüm kapatıldı 5 dakika bir odada bekledim ve Efekan bey geldi. Gözüme baktı bir alet ile (göz vitamini tam olarak emmişmi diye baktı), tamamdır çok güzel emmiş dedi ve UV ışığın olduğu diğer odaya geçtim. Tekrar vitamin damlatıldı UV ışığı açıldı 5 dakika boyunca sarı-yeşil arası bir renge sahip olan ışığa baktım ve daha sık aralıklar ile vitamin damlatıldı.5 dakika sonra UV olayı bitti burdada hiçbir ağrı sızı vs. olmadı.Gözüm kapatıldı ve damlalarım ile taburcu edildim.

  Ameliyat sonrası:
  1.gün:Ameliyata sabah girdiğimden ameliyat günüme 1. gün diyorum. Bu gün taburcu olduktan sonra tek gözüm kapatıldı. 1 gün bandajın kalacağı söylendi. Eve döndük eşim ile birlikte. Araçta (tek gözüm kapalı olmasına rağmen) gözlerimi açamadım. Herhangi bir şekilde ufacıkta olsa ışığa bırakın bakmayı yandan bile yansımasına tahammül edemiyordum. Eve geldim. 1-2 saat için anestezinin etkisi tamamen geçti. Bir miktar ağrı-sızı oldu. Damlalarımı büyük bir dikkat ve hijyen kuralları maksimumda tutarak damlattık. İlk günün zorluğu hafif ağrı-sızı ve uç noktalarda olan ışık hassasiyeti idi. Ameliyat olmayan diğer göümde ilginçtir ışıktan çok etkilendi. İlk gün ameliyat olan gözüm abartmıyorum 1-2 dakika ara ile sürekli aktı göz yaşı ile, çok çok fazla burun akıntım olmadı. O kadar çok gözyaşı akıyorduki gözümden bandajdan en son gözyaşlarım taştı ve ilk gün 3 bandaj harcadım. İlk gece ise şansima çok rahat uyudum. Uykunun önemi çok büyük arkadaşlar gerçekten. Uyku ne kadar uyuyabilirseniz o kadar hızlı iyileşiyor gözünüz. Uyurken gece 2-3 kez uyandım, gözümü açtım gözyaşlarımı boşalttım ve tekrar uyudum. İlk gün ve gecem böyle geçti.

  2.gün: 2. gün ışık hassasiyedim dahada arttı. Ameliyat olan gözümden badajımı sabah çıkarttık. Gözümden gözyaşı akıntısı tüm gün devam etti. Bu olay çok rahatlatıyordu aslında beni gözüm kurumuyordu. Tüm perdeler kapalı olarak 2 gün evdeydim ilk gün yazmayı unuttum. Tüm perdeler kapalı, gözlerim sürekli kapalı olarak 2. günümü geçirmeye çalışıyordum. hiçbir şekilde ışığa tahammül edemiyorsunuz arkadaşlar bilginize. TV ye bakmadan sadece sesi ile 2 gün geçirdim çünkü bir müdden sonra sıkılıyorsunuz ve insan tv vs. sesi arıyor. Ameliyattan çıktığımda gözümde kanlanma vardı normal dendi 2. günde tamamen kanlıydı gözümün beyaz kısmı. 2. gecemdede çok çok rahat uyudum. Göz akıntım 2. gece sonlandı.

  3.gün: 3. günün sabahı gözümda hafif kuruluk vardı damlalarımı damlattık rahatladı gözüm. Işık hassasiyetim 3. gün %80 azalmıştı. Gözlerimi odada açabiliyordum. TV ye bakabiliyordum ama dakikalarca değil tabi 30-40 sn. Kanlanma halen vardı gözümde olabildiğince dinlenmeye çalıştım. Olabildiğince uyudum.

  4.gün: 4. gün kalktığımda ışık hassasiyetim neredeyse bitmişti. 4. gün normalde gözdeki koruyucu lens alınacaktı ama pazar günü olduğundan ertesi güne randevu verildi. 4 günde gözümde lens var anlayacağınız. gözlerim çok rahatlamıştı. Kanlanma %10′a düştü 1 günde. artık istediğim kadar tv ye bakabiliyordum. hatta eşimle İstinye park avm ye gittik ve 30 dakika kadar dolaştık. 4 gün sonra çok çok rahatlamıştım. Hatta 4. günün gecesi bu yazılarımı yazıyorum arkadaşlar sizlere.Laptopımın başında yardım almadan yazıyorum. Yarın lensim alınacak umarım lensten sonrada çok sorun yaşamam.

  yaşadıklarım bu şekilde arkadaşlar. özel sorularınız olursa her zaman yardımcı olurum mail atmanız yeterli.
  CL olacak arkadaşlarıma öneriim, ameliyattan sonra uyuyabildiğiniz kadar uyuyun, çok hızlı iyileşiyor gözünüz.

  yarın umarım epitelim yenilenmiş olarak tekrar kontrol deneyimlerimi yazarım.
  Hepinize acil şifalar diliyorum
 • Arkadaslar benim gozumde halka ve ccl ameliyati oldum ama nedense kendliinden bozulmaya basladi ilk ameliayboldugumda 5 dereceden 1.25 e dustu ama aradan 1 yil gecti suan 3 numaraya yukseldi ne yapsam bilemiyorum cok para harcadim artik ekonomik durum falanda kalmadi nasii bs edebiliriz bu hastalikla?
 • quantum_aso Q kullanıcısına yanıt
  Merhabalar.bugun etiler dunyagoz hast. De efekan bey e muayene oldum ve sag gzmden ccl amelyatı olmam gerektgnı soyledı.bu amelyat hakknda bna braz bılgı vereblrmsnz cok agrı yanma oluyor mu dayanlmaycak kadar? Bır deamelyattan snra gorme dahada bzulur mu? Yardmcı olursanz cok sewnrm .tesekkurler (ufkbkci@hotmail.com)
 • quote:

  Orijinalden alıntı: ufkbkci

  Merhabalar.bugun etiler dunyagoz hast. De efekan bey e muayene oldum ve sag gzmden ccl amelyatı olmam gerektgnı soyledı.bu amelyat hakknda bna braz bılgı vereblrmsnz cok agrı yanma oluyor mu dayanlmaycak kadar? Bır deamelyattan snra gorme dahada bzulur mu? Yardmcı olursanz cok sewnrm .tesekkurler (ufkbkci@hotmail.com)

  Yukarıda Anlattıklarım ıcınde sorularınızın cevbı var aslında...
  Dayanılmayacak agrılar degıl amelıyat ve sonrası
 • quantum_aso Q kullanıcısına yanıt
  Ccl amelyatndan snra gormenız nasl acaba.dahada kotlesıyormu?bnde efekan beye amelyat olcam:-( ltfn blgı vreblrmsnz
 • Gormem ilk baslarda ameliyat oncesine gore kotuydu. Su an daha iyi ama ccl den sonra goz daha hassas oluyor.dokunmak kasimak daha riskli. Bem gece uyurken kasiyorum gozlerimi iblincsiz. Birkac gece rastgele uyandim gozumde agri ile,bildiginiz hatur hutur kasiyorum uyku sirasinda. Senelik muayeneme gittigimde cok az bir miktar ilerleme goruldu gozumde. Efekan bey sorun yok olabilir bu kadar hafif ilerleme dedi. Birkac ay sonra tekear gidecegim kontrole. Kasimak gozlerin dusmani malesef...

  Daha onceden yazdigim gibi ameliyatta korkacak bir durum yok....
 • quote:

  Orijinalden alıntı: quantum_aso

  Gormem ilk baslarda ameliyat oncesine gore kotuydu. Su an daha iyi ama ccl den sonra goz daha hassas oluyor.dokunmak kasimak daha riskli. Bem gece uyurken kasiyorum gozlerimi iblincsiz. Birkac gece rastgele uyandim gozumde agri ile,bildiginiz hatur hutur kasiyorum uyku sirasinda. Senelik muayeneme gittigimde cok az bir miktar ilerleme goruldu gozumde. Efekan bey sorun yok olabilir bu kadar hafif ilerleme dedi. Birkac ay sonra tekear gidecegim kontrole. Kasimak gozlerin dusmani malesef...

  Daha onceden yazdigim gibi ameliyatta korkacak bir durum yok....
  Bende bu ameliyatı ocak.2013 tarihinde konyada özel bir hastanede oldum.çocukluğumdan beri gözlerim korkunç kaşınırdı ve ben arkadaşlarımın bile dikkatini çekecek derecede ovalardım gözümü.20-25 li yaşlarda doktora gittim ama kimse bana keratakonus olabilirsin demedi.sanırım bu hastalığın tamamen fark edilmesi de 2006'lı yıllarda olduğunu okumuştum.ne talihsizlik ki o yaşlarda bile tanısı konamadı bana.sol gözüm 4 numara iken sağ gözüm 0.25 numara astiğmattı.şans eseri haziran.2012 tarihinde gittiğim bir doktor benim hastalığımın teşhisini koydu.Allah razı olsun o doktordan isteyen olursa adını veririm konyada.hastalığımı tesbit ettikten sonra 6 ay kontrol altına alındı,6 ay sonra gittiğimde ameliyat olmamı tavsiye etti.aslında 2 -3 doktora gitmem gerekti fakat o zaman bu işte uzman olan konyada bir profesöre ulaşmak çok zordu ve bende uzakta görev yapıyordum,zamanım da yoktu.o profesör tam bir kornea uzmanıymış.ona ameliyat olmayı çok isterdim.neyse ameliyatın olsam da zararı olmayacağını öğrendikten sonra ameliyat oldum.Allaha şükür gayet başarılı geçti.ameliyat sırasında hiçbirşey hissetmiyorsun fakat ameliyattan sonraki 1,5-2 gün özellikle de narkozun etkisi geçtiğinde yaşanan ızdırap göze 30 saat kolonya dökülmesi kadar var.öyle böyle bir acı değil fakat 2.güne doğru gittikçe azalıyor.şuan her 3-6 ayda bir kontrole gidiyorum şükür ki iki gözde de ilerleme yok.ben sadece sol gözüme ameliyat oldum,sağ nispeten daha iyiymiş.bu hastalığı en çok tetikleyen durum,göz kaşınması ile gözün ovalanması imiş.genetik yatkınlıkla beraber güneşe çok maruz kalmanında etkisi varmış.bende sarışın biri olarak risk altıda imişim.gözü ovalamak resmen gözün ömrünü tüketen durummuş.bana diyen olmadı,zararını bilemedik ama artıık eşe dosta nerde görürsem sakın ha ovalamayın diyorum.ayrıca bu hastalık gerçekten çok sinsi.kim bile bilir ki tatlı tatlı göz ovma gözdeki damar basıncını arttırıp,korneye zarar veriyormuş :( Allah cümlemize şifa versin.ben bu sayfayı açan S.Yalçın isimli arkadaşın yazdıklarından amelyiat olmadan önce çok faydalandım.Yazdıkları hem çok aydınlatıcı hem moral verici olmuştu bana,Allah ondan razı olsun.bende bildiğimce sorusunu olanlara faydalı olmaya çalışırım .Saygılar  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lider1980 -- 16 Temmuz 2014; 19:22:37 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Lider1980

  Bende bu ameliyatı ocak.2013 tarihinde konyada özel bir hastanede oldum.çocukluğumdan beri gözlerim korkunç kaşınırdı ve ben arkadaşlarımın bile dikkatini çekecek derecede ovalardım gözümü.20-25 li yaşlarda doktora gittim ama kimse bana keratakonus olabilirsin demedi.sanırım bu hastalığın tamamen fark edilmesi de 2006'lı yıllarda olduğunu okumuştum.ne talihsizlik ki o yaşlarda bile tanısı konamadı bana.sol gözüm 4 numara iken sağ gözüm 0.25 numara astiğmattı.şans eseri haziran.2012 tarihinde gittiğim bir doktor benim hastalığımın teşhisini koydu.Allah razı olsun o doktordan isteyen olursa adını veririm konyada.hastalığımı tesbit ettikten sonra 6 ay kontrol altına alındı,6 ay sonra gittiğimde ameliyat olmamı tavsiye etti.aslında 2 -3 doktora gitmem gerekti fakat o zaman bu işte uzman olan konyada bir profesöre ulaşmak çok zordu ve bende uzakta görev yapıyordum,zamanım da yoktu.o profesör tam bir kornea uzmanıymış.ona ameliyat olmayı çok isterdim.neyse ameliyatın olsam da zararı olmayacağını öğrendikten sonra ameliyat oldum.Allaha şükür gayet başarılı geçti.ameliyat sırasında hiçbirşey hissetmiyorsun fakat ameliyattan sonraki 1,5-2 gün özellikle de narkozun etkisi geçtiğinde yaşanan ızdırap göze 30 saat kolonya dökülmesi kadar var.öyle böyle bir acı değil fakat 2.güne doğru gittikçe azalıyor.şuan her 3-6 ayda bir kontrole gidiyorum şükür ki iki gözde de ilerleme yok.ben sadece sol gözüme ameliyat oldum,sağ nispeten daha iyiymiş.bu hastalığı en çok tetikleyen durum,göz kaşınması ile gözün ovalanması imiş.genetik yatkınlıkla beraber güneşe çok maruz kalmanında etkisi varmış.bende sarışın biri olarak risk altıda imişim.gözü ovalamak resmen gözün ömrünü tüketen durummuş.bana diyen olmadı,zararını bilemedik ama artıık eşe dosta nerde görürsem sakın ha ovalamayın diyorum.ayrıca bu hastalık gerçekten çok sinsi.kim bile bilir ki tatlı tatlı göz ovma gözdeki damar basıncını arttırıp,korneye zarar veriyormuş :( Allah cümlemize şifa versin.ben bu sayfayı açan S.Yalçın isimli arkadaşın yazdıklarından amelyiat olmadan önce çok faydalandım.Yazdıkları hem çok aydınlatıcı hem moral verici olmuştu bana,Allah ondan razı olsun.bende bildiğimce sorusunu olanlara faydalı olmaya çalışırım .Saygılar

  Alıntıları Göster
  ben yaklaşık bi 10 yıldır keratokonus hastasıyım (10yıl önce öğrendik öncesinde ne kadar zamandır bu hastalığa sahiptim bilmiyorum) daha 3 gün önce askeri hastane ankara gata ya sevk edildim askerliğe elverişlidir ancak komando olamaz ve askeri araç kullanamaz yazdılar kağıda :)
 • quote:

  Orijinalden alıntı: sinantalya

  ben yaklaşık bi 10 yıldır keratokonus hastasıyım (10yıl önce öğrendik öncesinde ne kadar zamandır bu hastalığa sahiptim bilmiyorum) daha 3 gün önce askeri hastane ankara gata ya sevk edildim askerliğe elverişlidir ancak komando olamaz ve askeri araç kullanamaz yazdılar kağıda :)

  Alıntıları Göster
  sigorta karşılamıyor mu bu ameliyatı ?

  ankarada öyle bir merkez açıldı diye duymuştum.

  yani devlet hastahaneleride yapıyor sanırım.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: ::Ashes::

  sigorta karşılamıyor mu bu ameliyatı ?

  ankarada öyle bir merkez açıldı diye duymuştum.

  yani devlet hastahaneleride yapıyor sanırım.

  Alıntıları Göster
  ::Ashes::

  Bilemiyorum 3 yılı geçti benim, Sağlık bakanlığı canı sıkıldıkça genelge çıkarıyor değişmiş olabilir, araştırmak lazım..
 • Hocam bu ameliyattan sonra görme duzeliyormu yoksa yine gözlük veya lens takmak gerekiyormu
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.