Şimdi Ara

Meniere hastalığı, (Vertigo, Kulak çınlaması ve Uğultusu) tam ve kısmi tedavisi (Alıntıdır)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
2
Favori
41.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ménière hastalığı nedir?, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalıktır.
    Sendromun belirtileri ilk kez Prosper Ménière adında bir Fransız doktor tarafından 1861 yılında açıklanmıştır ve ismi de buradan gelmektedir. Hastalık ekseriyetle önce bir kulağı etkiler ve vakaların yüzde yirmi beş ile yüzde ellisinde ilerde ikinci kulak da etkilenir. Sendromun başlangıcında labirent denilen iç kulak bölümünde sıvı artışı görülmektedir; bu sıvı fazlası labirent zarında basınç yaparak zarı bozar ve bazen de yırtar. Neticede denge ve işitme duyuları bozulur. Hastalığın nedeni henüz tam bilinmemektedir.

Kopyayı yapıştırmadan önce bu yazıyı hazırlayan Cengiz BİNGÖL adlı meniere hastası arkadaşımıza internette paylaştığı ve meniere hastalığının tedavisi konusunda sarf ettiği çaba için teşekkürü kendim ve dh adına bir borç bilirim. hayati54
    Kaynak site :www.menierhastasiyim.com

Uyarı : Bu tedavi yöntemi tüm hastalıklarda olduğu gibi iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir , ilaç yan etki yapabilir yada başka bir etki gösterebilir tedaviyi yapmadan önce bir kbb uzmanına muayene olun ve vertigo , meniere hastalığı teşhisi olduğunu bilin çünkü sizde olan belirtiler altta yatan başka bir hastalığın belirtileri olabilir ben betaserc kullanarak kulak uğultusu , çınlaması ve baş dönmesi ataklarını azalttım buraya yapıştırmamın amacı sitenin yakında kapanabilir ve tedavi yönteminin silinmesini engellemek herhangi bir şekilde sorumluluk kabul etmediğimi belirteyim, iyi forumlar.

Alıntı: (Cengiz Bingölün yazısı)

Meniere Hastalığının tedavisini aşağıdaki satırlarda anlatacağım.Menier hastalığını yaşamış hastahane hastahane
    sürünmüş doktor doktor gezmiş ve en son atakları 20 saat gibi uzun süreler ve 2 günde 1 defa sıklıkla yaşayan biri
    olarak menieer hastalarının %90 ını iyileştirecek çözümü bu yazının sonunda öğreneceksiniz.

Arkadaşlar ilk önce hastalığınızın derecesini belirleyelim.
    Ben 2 günde 1 defa atak geçiriyordum ve 20 saat sürüyordu.Sadece sağ kulağımda var(Şükürler Olsun)ve %70
    duyma kaybım var.

Benimki ileri derecede ama en ilerisi değil.2 kulağında olanlar için çok daha problem oluyor.

Fakat benimde atak sürelerim ve atak sıklığım çok aşırı ilerlemiş durumda.

Neyse benim dereceme bakarak sizde hastalık derecenizi kafanızda belirleyin.

İlacımız Betaserc 16mg dır.Doktorunuzdan size bu ilac için rapor çıkarmasını isteyiniz.Çünkü 1 yıl kullanacağız.

Ben günde 3 defa Sabah,Öğle,Akşam atıyorum yani 3 X 16mg kullanıyorum.Hergün aynı saatte.Ben sabah 08:00 gündüz 16:00
    akşam 24:00 da atıyorum.Arkadaşlar saatler önemli.

1-Kesinlikle tam 8 saat ara ile atılacak.
    2-Kesinlikle aynı saatlerde atılacak.
    İlk 1 ay hatta 1 ay 1 hafta çok fazla bir etki göremezsiniz.Ondan sonra ataklarınız azalmaya başlar.
    Arkadaşlar ilaçları kullanırken dikkat etmeniz gereken ufak 3-4 ayrıntı var.
    1-Sık WC ye gideceksiniz.Yani İdrar tutmak yok.
    2-Tuz elinizden geldiği kadar az tüketeceksiniz.
    3-Sigara Kesinlikle yok(Bir Çok Kişi Yapmaz Ama)
    4-Kola ve asitli içecekler birde Demli Çay
    5-Uykusuz kalmak ve Uyku düzenini bozmayacaksınız.
    6-Aç kalmayacak ve dengeli besleneceksiniz.

Evet arkadaşlar bunlara dikkat ederek ilk 1 ayınızı geçirin.Yukarıdakileri ben tamamıyla uygulamıyorum ama
    elimden geldiğince dikkat ediyorum.

1 ayın sonunda hala baş dönmeleriniz ataklarınız oluyorsa ve sık oluyorsa ilacı günde 4 defa 6 saat ara ile atın ilacı.

Arkadaşlar günde 3 doz veya 4 doz hangisinde kendinizi iyi hissediyorsanız birini belirleyin ;

3 ay belirlediğiniz doza devam edeceğiz.3 ayın sonuna doğru ataklarınız baya iyileşmiş olacak.Sonra 3 ayın son
    1 ayına bakacağız atak hiç olmadıysa dozu düşüreceğiz.Doz düşürümü su sekilde olacak;
    4 doz kullanıyorsanız direkt 3 doza düşürün.

3 doz kullanıyorsanız öğlen attığınız 16mg olan tableti ortadan ikiye bölün o şekilde atın.

Yani sabah tüm öğlen yarım akşam tüm.

Gene 3 ay bu şekilde kullanacaksınız.Başta belki 1 veya 2 defa atak olabilir dozu düşürdüğünüz için.3 ay istikrarlı
    kullanın 3 ayın sonunda
    atak olmaz ise öğlen dozunuzu kaldırın sabah tüm akşam tüm.

Atak olursa 1 veya 2 defa olur 4-5 ataktan fazlası olursa doz yükseltiyoruz 3 aylık sürede son 1 ayda atak olmaz ise
    doz düşürüyoruz bu şekilde sabah öğlen akşam yarım içinceye kadar düşürün.En son sabah yarım akşam yarım
    öğlen yarım yani 8mg 3 tane olacak şekilde oluncaya kadar düşürün o en düşük doz.O dozda 6 ay kullanacaksınız.

Sonra ilacı atacaksınız belki 1 yıl belki 3 belki 10 belkide ömür boyu atak olmayacak atak oldugu an tekrar ilaca başlarsınız.

Önemli bir nokta arkadaşlar eğer hastalığınız ayda yılda bir oluyorsa geçer deyip öyle bırakmayın.Hastalık erken tedavi
    edilirse ilerlemiyor.Fakat erken tedavi edilmezse ilerleyince hem kontrolu zor oluyor hem duyma kaybı yapıyor hemde ilk
    hala bir daha hiç bir zaman dönemiyorsunuz.Eğer hastalığınız başlangıç safhasında ise Betaserc 8mg günde 3 defa kullanın.

Arkadaşlar son olarak buda önemli ek tedavi olarak Tebekon Spesial var ondan alın fiyatı 43 tl ve devlet ödemiyor
    bitki ilacı oldugu için.Sabah ve akşam 2 ay kullanın cok faydasını görürsünüz.

Biraz pahalı o yüzden alamayanlar olabilir.İlacın ham maddesi ginko biloba dır.Şifalı bitki satanlara gidin onlarda var .

O çaydan alın nasıl kullanılacağını anlatırlar.Benim önerim günde 3 defa kullanın.Ben çayın yararını tam görmedim
    fakat baya yararlı.Çay tam bana etki etmedi ama yardımcı oldu fakat hap kesinlikle süper işe yarıyor.
    Sorusu olanlar mail adresimden irtibata geçebilir gerekirse numaramı veririm.Herkeze acil şifalar dilerim.

Cengiz Bingölwww.menierhastasiyim.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayati54 -- 26 Şubat 2012; 7:50:11 >

• alıntılarla birlikte güzel bir konuya değinmişsiniz, 10dakika önce kulak çınlaması ile ilgili konu açmaya karar vermistim ama kulak çınlamasının ana konusu burasıymış:) benim kafama takılan bir iki durum var, öncelikle bu yazdıklarınız darbeye bağlı çınlamalardan farklı galiba, benim iki kulağımda çınlıyor, sağ öyle böyle değil, aşırı yoğun bir çınlama sesi var, sol taraftaki çınlamaya konsantre olmasam sağın yoğunluğu yüzünden çınladığını hissetmeyecem solun:S. Ama küçük bir ses oldumu etrafta kayboluyor çınlama, bu kaybolma normalmiş. Neden sağ taraf daha çok derseniz sağ kulak çevreme maçta bir pozisyonda ciddi bir diz darbesi geldi,
    bence ondan. 6ay oldu o maç geçeli, Galiba çok aksattım, gitmeliyim galiba doktora:S ağır vakamıyım bilmiyorum:S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nburak.com -- 27 Şubat 2012; 1:44:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fburakd

alıntılarla birlikte güzel bir konuya değinmişsiniz, 10dakika önce kulak çınlaması ile ilgili konu açmaya karar vermistim ama kulak çınlamasının ana konusu burasıymış:) benim kafama takılan bir iki durum var, öncelikle bu yazdıklarınız darbeye bağlı çınlamalardan farklı galiba, benim iki kulağımda çınlıyor, sağ öyle böyle değil, aşırı yoğun bir çınlama sesi var, sol taraftaki çınlamaya konsantre olmasam sağın yoğunluğu yüzünden çınladığını hissetmeyecem solun:S. Ama küçük bir ses oldumu etrafta kayboluyor çınlama, bu kaybolma normalmiş. Neden sağ taraf daha çok derseniz sağ kulak çevreme maçta bir pozisyonda ciddi bir diz darbesi geldi,
    bence ondan. 6ay oldu o maç geçeli, Galiba çok aksattım, gitmeliyim galiba doktora:S ağır vakamıyım bilmiyorum:S

cevabınızı nöbetim gelince gördüm kusura bakmayın inşallah menier değilsinizdir ve kbb ye mutlaka uğramışsınızdır menier ile şuan cumhurbaşkanımız abdullah gül de uğraşıyor aksatmadan verilen tedaviyi uygulayın doktor ne derse yapın bu konunun şakası yok sağlıklı günler dilerim.

• Hayati bey sitenizi yakından takip eden bir üyeyim,faydalı ve güzel bilgiler var. 3 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum ilk 2 ay yaşam kalitem inanılmaz düşmüştü ve en kötüsü depresyon zaten onun içinde antidepresan kullanmak zorunda kaldım, merkezi sinir sistemini kontrol ettiği için hastalığıda kontrol altına alıyor ama kullanmayı bıraktığınızda yine aynı durumla karşı karşıya kalabiliyorsunuz bu yüzden çare diyemem. Alternatif olarak 2 tedavi öneriliyor akupunktur ve bio enerji. Bio enerji bana biraz saçma geldiği için akupunktur deniyorum açıkcası çokta faydasını görüyorum ama ataklarım yine oluyor tabiiki.Şiddeti azaldı ve buna ek olarak denge kaybı&baş dönmesi sorunum %90 sonlandı diyebilirim. Mide bulantısı,halsizlik ve isteksizlik sorunlarım hala devam ediyor birde kulağımla ilgili sorunlar artış göstermeye başladı. Sağ kulağımda bas sesleri çok yoğun duyuyorum ve bu beni mahvediyor. İnşallah tedavi tamamen sonlandığında hepsi bitmiş olur bende herkese yardımcı olmaya çalışırım

• quote:

Orijinalden alıntı: zivrisinek

Hayati bey sitenizi yakından takip eden bir üyeyim,faydalı ve güzel bilgiler var. 3 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum ilk 2 ay yaşam kalitem inanılmaz düşmüştü ve en kötüsü depresyon zaten onun içinde antidepresan kullanmak zorunda kaldım, merkezi sinir sistemini kontrol ettiği için hastalığıda kontrol altına alıyor ama kullanmayı bıraktığınızda yine aynı durumla karşı karşıya kalabiliyorsunuz bu yüzden çare diyemem. Alternatif olarak 2 tedavi öneriliyor akupunktur ve bio enerji. Bio enerji bana biraz saçma geldiği için akupunktur deniyorum açıkcası çokta faydasını görüyorum ama ataklarım yine oluyor tabiiki.Şiddeti azaldı ve buna ek olarak denge kaybı&baş dönmesi sorunum %90 sonlandı diyebilirim. Mide bulantısı,halsizlik ve isteksizlik sorunlarım hala devam ediyor birde kulağımla ilgili sorunlar artış göstermeye başladı. Sağ kulağımda bas sesleri çok yoğun duyuyorum ve bu beni mahvediyor. İnşallah tedavi tamamen sonlandığında hepsi bitmiş olur bende herkese yardımcı olmaya çalışırım

bende bas tan çok rahatsız oluyorum beynimin için gümlüyor, tedaviyide "meniere hastasıyım" adlı siteden öğrendim dediklerini uyguladım en son ataktan itibaren sanırım 2 yıla yakındır atak olmuyor (yada etkisiz denge kaybı oluyor arada) sitedeki tavsiyelere uyarsanız atak azalıyor.

http://www.menierhastasiyim.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayati54 -- 3 Nisan 2014; 16:53:10 >

• Akupunktur ile ciddi yol aldım ben ama akupunktur bittiğinde hala bu sorunu yaşıyor olursam yeni çözümler bulmam gerekecek
  • Merhabalar, Bende ilave olarak yüksek tansiyon da var. Ama tuzu komple keserek ve işe yürüyerek gidip gelerek (Yaklaşık 18.000 Adım) tansiyonu ilacını kullanmayı bıraktım. Çok nadir de olsa arada yediğim bir şey tansiyonu mu çıkartırsa o zaman Zoprotec Plus 30/12,5 mg ilacımı dörde bölerek alınca hiç sıkıntı olmuyordu. Şimdi 4 aydır meniere hastalığı da eklendi. Kulakta çok hafif bir ağrı ile başladı, önemsemedim. Sonra çınlama başladı, iki hafta bekledikten sonra doktora gittim ve Betaserc 24 mg ve Vastarel 20 mg ilaçlarını verdi. Çınlamanın çaresi yok en fazla azaltacağız dedi doktor. Ben zaten alıştım çınlamaya onun için sadece çınlamaya azaltmak için ilaç içip de gereksiz yükleme yapmayayım dedim. Zaten tansiyon da var. Bir sürü ilaç da bunları içmeyeyim dedim. Ama dördüncü ay sonunda bir baş dönmesi, bulantı ve kusma krizi gelince ha o zaman bu iş ciddi dedim ve ilaçları içeyim madem. Çünkü kriz 2 saat kadar sürdü ve iki kişi taşıyarak beni acile götürdü ve acilde serum bağlanınca 1 saatte kendime geldim. Şimdi sorum şu: İlaçları içmeye başladım ama tansiyonu bir türlü yerinde tutamıyorum. Tansiyonu etkilemeyen başka bir ilaç var mı Betaserc haricinde? Ya da ne tavsiye edersiniz. Tansiyon ilacı içmeye ihtiyaç duymayan ben, şimdi sabah 09:00’da bir tane Betaserc 24 mg ve Ve bir tane Vastarel 20 mg alıyorum. Ayrıca Tansiyon ilacımı ikiye bölüp yarısını içiyorum. Öğleden sonra saat 14-15:00 arasında tansiyon ilacımın çeyreğini alıyorum. Akşam 21:00’de gene bir tane Betaserc 24 mg ve ve bir tane Vastarel 20 mg alıyorum. Ve gene Tansiyon ilacımı ikiye bölüp yarısını içiyorum. Gece ise 02-03 arasında tansiyon ilacımın çeyreğini alıyorum. Hiç tansiyon ilacı kullanamazken 1,5 tablete çıkardık. Bunun biraz takibi zor ve de günlük dozajı aştık ama böyle dengede kalıyor tansiyon değerim. Ne tavsiye edersiniz? Rabbim herkese hayırlı şifalar versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engilis -- 8 Nisan 2020; 16:42:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2 yıldan beri tansiyon için Zopratec Plus 30/12,5 mg, Meniere için SefalFort 75 mg, Vastarel MR 35 mg kullanan biriydim. Yazın daha az dozlarda ama Kışın Tansiyon hapından 2 diğerlerinden ise 3'er doz bile bazen kesmiyordu. Arkadaşlar SUMAK bu hastalığın çaresiymiş, ben kurtuldum Allah'a şükürler olsun. İlaçları da bıraktım. Çaresi sumak olan bu hastalık. Evet bildiğiniz sumak. Sabah akşam ikişer tatlı kaşığı öğütülmüş sumağı suyla yutun iki günde beyin damarlarının açıldığını hissedeceksiniz. Kafanızı ayaklarınıza doğru eğdiğinizde beyniniz kanla dolacak ne oluyor ya diyeceksiniz. Bir meniere hastası olarak önceden yarım saat secde pozisyonunda kalsam bile rahatsız olmazken şimdi anında beyne kan doluyor ve kanın verdiği basıncı ve ağırlığı, kaşların ortasındaki damarın şiştiğini hissediyorum ve anında doğruluyorum. Beyin damarlarının tıkanmasında etken olan ve nominal değeri 0 ila 5 arası olan c-reaktif değerini 3 günde 11'den 2'ye çeken bu mucize baharatı deneyin bana dua edeceksiniz. Aynı dertten muzdarip olan kardeşlerime duyurulur. Rabbim hayırlı şifalar versin herkese...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engilis -- 9 Temmuz 2021; 15:2:13 >

• Merhaba
    Yılda bir iki defa, ilk zamanlardaki gibi olmasa da atak geçiriyorum. Nette araştırırken Nootropil adlı ilacı duydum. Meniere için Nootropil kullanan var mı? Faydası oldu mu? Deneyim sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lektonstar

Merhaba
    Yılda bir iki defa, ilk zamanlardaki gibi olmasa da atak geçiriyorum. Nette araştırırken Nootropil adlı ilacı duydum. Meniere için Nootropil kullanan var mı? Faydası oldu mu? Deneyim sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Evet nootropili kullanmıştım, beyin damarlarınımı ne açıyormuş.

• Merhaba, bana da betaserc ve nootropil yazıldı.İlk etapta nootropili kullanmamıştım.Kulak basıncım betaserc ile azalmıştı fakat hafif baş dönmem olduğundan nootropile başladım ve üçüncü günde kulak basıncı geri döndü.Eskaza nootrpilin prospektüsünde sodyum diyeti yapan hastalar için uyarı gördüm zannediyorum içinde epey bir sodyum var.Anlamadığım nokta tuz ve tuzlu şeyler sodyum içeriğinden dolayı yasak değil mi bu hastalıkta? Nasıl sodyum diyetinde önerilmeyen bir hap yazılabiliyor? Nitekim nootropili bırakınca rahatsız edici düzeye çıkan basınçta eski az haline döndü.

• engilis E kullanıcısına yanıt

sumak soğuk suylamı sıcak suylamı yapıyorsunuz bendede 1 aydır çınlama baş dönemai başladı bir ara tansiyon düşmeside geldi doktorlar birşey bulamadı hala doktorlarda sürünüp duruyorum. yazınızı görür görmez hemen 2 tatlı kaşınığı sumağı bir bardak suyla içtim düzenli olarak kullanıcam inşallah sizi geçirdiği gibi benide geçirir geçmiş olsun

• Allah bu hastalığı çeken herkese şifa versin gerçekten çeken bilir. Kolun olmaz ayağın olmaz çekersin idare edersin ama insan ayakda duramayınca sürekli başı dönünce ömür boyu böyle mi kalacağım diyor gerçekten çok zor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.