Şimdi Ara

KERATOKONUS ve CROSS LİNKİNG TEDAVİSİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
422
Cevap
18
Favori
106.720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dadminatör

Hocam bu ameliyattan sonra görme duzeliyormu yoksa yine gözlük veya lens takmak gerekiyormu
    Operasyon sonrası kontakt lens kullanılıyor genelde ama benim gözlük numaralım 0,25-0,50 aralığında olduğu için lens kullanmama gerek kalmadı. 3 yıldır herhangi bir şey kullanmıyorum, şimdiye kadar bir sorun yaşamadım..
  • Bende Kamil hocanin hastasiyim. Sol gozum o kadar ileri seviyede imis ki daha once karsilasmamis hic. Maalesef cross linking olmuyor ama sag gozume olucak sanirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: DewiLMatraK

Bende Kamil hocanin hastasiyim. Sol gozum o kadar ileri seviyede imis ki daha once karsilasmamis hic. Maalesef cross linking olmuyor ama sag gozume olucak sanirim
    bende de var bu hastalıktan hem dünya göze hem vehbi koç hastanesine muayene oldum dünya göz 1600 euro vehbi koç ta 1300 dolar dı sanırım 2 göz için epeyi tutuyor bende atatürk hastanesini duydum araştırıyorum.

merak ettiğim bu tedavi sonrası gözlüğü atacakmıyız yoksa yine gözlüğe devam mı
    sert lens denedim takamadık gözlerimi açık tutamıyorum hem de çok rahatsız edici bakım isteyen birşey

halka tedavisi ile gözlüğü atacağımı bilsem olacağım birşekilde ama kimse garanti vermiyor nedense buna

• Arkadaşlar sağ6 astiğmat sol 3,5 astiğmat bu gün öğrendim bu hastalığa sahibim ve çok üzülüyorum yaşım 26 izmir ege üniv mi ankara atatürk göz hastahanesine mi gideyim
  • Kardesim kadircan keskinbora diye bir doktor var ameliyatini o yapti simdi masallah iyi goruyor 9-10 bin liraya oldu galiba cok memnun simdi lens falan kullaniyor cocuk 1 mtden tv izliyordu simdi koltukta otururken goruyor tvyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: yamakasihercules

Arkadaşlar sağ6 astiğmat sol 3,5 astiğmat bu gün öğrendim bu hastalığa sahibim ve çok üzülüyorum yaşım 26 izmir ege üniv mi ankara atatürk göz hastahanesine mi gideyim

Hocam Atatürk Hastanesinde bu hastalık için direkt olarak merkez var. Bayağı da ilgileniyorlar. Yukarda da belirttiğim gibi ameliyatımı burada olmuştum. Naçizane önerim durumunuz var ise eğer en azından bir teşhis için muayene olmaya Ankara'ya gelmeniz yönünde olur.
  • Çok teşekkür ederim hocam peki Ankarada herhangi bir ücret ödermiyiz muayene için yoksa komple devlet mi orasıda ve hangi doktoru önerirsiniz özge hanımın ismini gördüm facebook grubunda ona gitmeyi düşünüyorum ancak topoğrafiyi burada özel bir hastahane çekiyor tehsiş koydurmak için gitsem mi 160tl ye ml oluyor bana yoksa hiç gitmeyip direk Ankaraya mı gideyim
  • quote:

Çok teşekkür ederim hocam peki Ankarada herhangi bir ücret ödermiyiz muayene için yoksa komple devlet mi orasıda ve hangi doktoru önerirsiniz özge hanımın ismini gördüm facebook grubunda ona gitmeyi düşünüyorum ancak topoğrafiyi burada özel bir hastahane çekiyor tehsiş koydurmak için gitsem mi 160tl ye ml oluyor bana yoksa hiç gitmeyip direk Ankaraya mı gideyim
    ben 5 sene önce ccl oldum görmeyi arttırmıyor sözde ilerlemeyi durduruyormuş inanmıyorum ama öyle bir korkutuluyoruzki bana 5 sene önce teşhisi koyan dr aynen şöyle 2 göze cros link 2000 euro dikkat bir gözüm kerata değil ama olsun onuda yapalım önlem için dedi bir gözü yapıp diğerini takip yapması gerekirken sonrası devam crostan sonra bi göze halka takacakmış ver 1500 euro e sonra dedim üstünede lens vericekmiş lens üzerinede gözlük takıcakmışım bayrampaşa göz hast. dr,u diyen ticaret yapar gibi pazarlık ediyoruz sonra okmeydanı hast.kornea dr.u feyza altın hanımı buldum crosu oldum ücret ödemedim halka sakın olma dedi şimdi gözlükle idare ediyorum lens denedim keratoknuslular için lens sıkıntı ben kullanamadım

• quote:

Orijinalden alıntı: bama12

ben 5 sene önce ccl oldum görmeyi arttırmıyor sözde ilerlemeyi durduruyormuş inanmıyorum ama öyle bir korkutuluyoruzki bana 5 sene önce teşhisi koyan dr aynen şöyle 2 göze cros link 2000 euro dikkat bir gözüm kerata değil ama olsun onuda yapalım önlem için dedi bir gözü yapıp diğerini takip yapması gerekirken sonrası devam crostan sonra bi göze halka takacakmış ver 1500 euro e sonra dedim üstünede lens vericekmiş lens üzerinede gözlük takıcakmışım bayrampaşa göz hast. dr,u diyen ticaret yapar gibi pazarlık ediyoruz sonra okmeydanı hast.kornea dr.u feyza altın hanımı buldum crosu oldum ücret ödemedim halka sakın olma dedi şimdi gözlükle idare ediyorum lens denedim keratoknuslular için lens sıkıntı ben kullanamadım

Hocam geçmiş olsun ben Ankaraya gitmeyi planlıyorum doktor ccl derse hemen olayım mı gitmişken özel hastaneye gidipte aynı işlem için para harcıyacak durumum yok astigmat ve miyopum sağ5,5 sol 3 gibi bir numara kulllanmaktayım ccl numarayı düşürüyor mu hocam yaşım 26 ilerde tekrar hastalık durmazsa ccl olma şansımız var mj

• quote:

quote:

Hocam geçmiş olsun ben Ankaraya gitmeyi planlıyorum doktor ccl derse hemen olayım mı gitmişken özel hastaneye gidipte aynı işlem için para harcıyacak durumum yok astigmat ve miyopum sağ5,5 sol 3 gibi bir numara kulllanmaktayım ccl numarayı düşürüyor mu hocam yaşım 26 ilerde tekrar hastalık durmazsa ccl olma şansımız var mj

özele gitme hiç gerek yok seni korkutup soyacaklar ccl görmeyi arttırmaz ilerlemeyi durdurur özelde sadece sgk anlaşmalı göz tomografi cihazı olan bir kaç yerde muayne ol keratokonus onaylarsa ol önceden devlet hastanelerinde yoktu bilimselliği kanıtlanmadığı için onlarda ilerlemeyi durdurduğuna kanaat getirince ccl uygulamasına başladılar ccl için sadece damlayı sana aldırıyorlar 500-600tl civarındaymış sgk vermiyor operasyon ücretsiz ankarada bu işin uzmanı dr. kamil bigehan ccl işleminden sonra 3 gün dayanılmaz göz ağrın oluyor işlemde uzun sürüyor yalnız bazı özellerde cihazın geliştirilmişi var işlem çok kısa işlem sonrsı ağrı yok ne fiyat verirler bilemem özelde olucam dersen bu merkezleri araştır ccl 40 yaşından sonra ilerlemiyormuş

• Atatürk Araştırma'da sağ gözüme ccl yaptırdım. Daha 10 gün oldu. Ameliyat sırasında korkulacak bir şey yok. Sonrasında ilk 2 gün biraz sıkıntılı geçiyor. Ağrı,sızı,batma birlikte olunca dayanamıyorsunuz. Ucunda ölüm yok bir şekilde vakit geçiyor. Ccl sonrası uyuyabildiğiniz kadar uyuyun. Odanıza kimse girmesin 5 gün boyunca. Aman enfeksiyon kaptırmayın. Uyudukca daha çabuk iyileşiyor. 3 damla veriliyor. Birisi 10 gün, biri 8 hafta diğeride 1 yıl boyunca kullanılacak olan suni göz yaşı(kuruluk için). Şu ana kadar ki deneyimim bu kadar. Ha bide ameliyat biterken koruyucu lens takılıyor, 4 gün sonra doktor çıkarıyor daha çok rahatlıyor gözünüz.
  • Arkadaşlar bende 2014 yılında bu ameliyatı oldum ama bir hafta önce ameliyat olduğum göz kızardı ameliyat olduğum hastaneye değilde iş yerime çok yakın olan özel hastaneye (asya göz) gittim bana viral enfeksiyonu kaptığımı söyledi 3 tane damla 1 tane jel verdi bunları 1 haftadır kullabıyordum bi sıkıntı yoktu fakat son 3 gündür gözümün görme bozukluğu biraz daha arttı yani normalde alttan yansımasını görürken şimdi üsttende yansımasını görmeye başladım bu durum beni çok rahatsız etti internette hastalığı araştırdım görme bozukluklarının artacağı yazıyordu acaba ilaçlardan mı yoksa enfeksiyondan mı kullanmayı bıraktım yinede daha kötü olur diye ama moralim çok bozuk arkadaşlar bana yöntem söyleyebilir misiniz ameliyat olduğum hastaneye mi gitmeliyim acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Computerbad

Arkadaşlar bende 2014 yılında bu ameliyatı oldum ama bir hafta önce ameliyat olduğum göz kızardı ameliyat olduğum hastaneye değilde iş yerime çok yakın olan özel hastaneye (asya göz) gittim bana viral enfeksiyonu kaptığımı söyledi 3 tane damla 1 tane jel verdi bunları 1 haftadır kullabıyordum bi sıkıntı yoktu fakat son 3 gündür gözümün görme bozukluğu biraz daha arttı yani normalde alttan yansımasını görürken şimdi üsttende yansımasını görmeye başladım bu durum beni çok rahatsız etti internette hastalığı araştırdım görme bozukluklarının artacağı yazıyordu acaba ilaçlardan mı yoksa enfeksiyondan mı kullanmayı bıraktım yinede daha kötü olur diye ama moralim çok bozuk arkadaşlar bana yöntem söyleyebilir misiniz ameliyat olduğum hastaneye mi gitmeliyim acaba ?
    marmara eğtimde cross linking olan var mı? tavsiye eder misiniz özele mi gideyim. sağ gözümde var bu hastalik görmem %5mii. resmen tek gözle yaşıyormuşum bi anda ilerledi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Relative Minors -- 26 Nisan 2016; 20:01:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Relative Minors

marmara eğtimde cross linking olan var mı? tavsiye eder misiniz özele mi gideyim. sağ gözümde var bu hastalik görmem %5mii. resmen tek gözle yaşıyormuşum bi anda ilerledi

Alıntıları Göster
    Değerli arkadaşlar;

Uzun süredir foruma girmediğim için pek çok kişinin şu anki durumum ile alakalı sorusu yanıtsız kalmış.

İlgili operasyon sonrası hemen hemen 4 buçuk yıl geçti. Net görme oranım sanıyorum ilk günkü seviyelerde değil, tahminim o ki %80-85 civarında. Ancak yine de operasyon öncesi kullandığım 0,25 ve 0,50 numaralarındaki gözlüğüme ihtiyaç duymuyorum. İl değiştirdiğim için bu kadar zaman boyunca kontrole gitme şansım olmadı. Bunu gerektirecek bir sıkıntı da yaşamadım.

Yalnızca rahatsızlığımın korneal yapıda olduğunu unutmadan güneş ışığından korunmak adına yılın 7-8 ayı güneş gözlüğü kullanmaya özen gösteriyorum.

Sağlıklı günler..

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Yalçın

Değerli arkadaşlar;

Uzun süredir foruma girmediğim için pek çok kişinin şu anki durumum ile alakalı sorusu yanıtsız kalmış.

İlgili operasyon sonrası hemen hemen 4 buçuk yıl geçti. Net görme oranım sanıyorum ilk günkü seviyelerde değil, tahminim o ki %80-85 civarında. Ancak yine de operasyon öncesi kullandığım 0,25 ve 0,50 numaralarındaki gözlüğüme ihtiyaç duymuyorum. İl değiştirdiğim için bu kadar zaman boyunca kontrole gitme şansım olmadı. Bunu gerektirecek bir sıkıntı da yaşamadım.

Yalnızca rahatsızlığımın korneal yapıda olduğunu unutmadan güneş ışığından korunmak adına yılın 7-8 ayı güneş gözlüğü kullanmaya özen gösteriyorum.

Sağlıklı günler..

Alıntıları Göster
    aynı rahatsızlık var tam ben operasyon yaptırmayı düşünüyorum lütfen yardımcı olun yaptırmalımıyım

• quote:

quote:

bende beyoğlu hastanesine randevu aldım bu konuda orası iyi dediler ne yapmam gerektiği konusunda bilgilerinize ihtiyacım var özelden yardımcı olabilirmisiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Relative Minors

hangi marmarada bu mevcut ücretsiz mi oraalar lütfen bana ulaşabılımısınız
  • quote:

Çok teşekkür ederim hocam peki Ankarada herhangi bir ücret ödermiyiz muayene için yoksa komple devlet mi orasıda ve hangi doktoru önerirsiniz özge hanımın ismini gördüm facebook grubunda ona gitmeyi düşünüyorum ancak topoğrafiyi burada özel bir hastahane çekiyor tehsiş koydurmak için gitsem mi 160tl ye ml oluyor bana yoksa hiç gitmeyip direk Ankaraya mı gideyim

neye karar verdınız ben istanbulda otruyorum keratakonus varmış ne yapmam gerektiği konusunda yardımcına ihtiyacım var
  • quote:

::Ashes::

Bilemiyorum 3 yılı geçti benim, Sağlık bakanlığı canı sıkıldıkça genelge çıkarıyor değişmiş olabilir, araştırmak lazım..

kratakonus rahatsılzığı bende var bir hastane crosling ve netleştirmek için benden 7 bın tl istedi ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirsmisniz istanbul da oturuyorum. beyoğlunda randevu aldım
  • quote:

Merhabalar..

Geçen hafta tanısı konulan ve bir kaç gün önce cerrahi bir operasyon olan Crosslinking tedavisi geçirmiş biri olarak hastalık hakkında detaylı bilgi ve operasyon sonrası uzak durulması gereken hususlar üzerine bir konu açmaya karar verdim.

Öncelikle devlet hastanesindeki göz doktoru size keratakonus tanısı koyduğunda benim gibi "Görme kaybı yaşayacak mıyım acaba?" korkusuna kapılmayın. Keratakonus müdahale edildiği takdirde ileri derecede görme kaybına yol açmaz.

Hastalığın tanısı konulduktan sonra sizden kornea kalınlığı ve korneal topografi ölçümleri istenecek. Bu ölçümleri yapan farklı cihazlar var ama siz fotoğrafta görülen cihaz harici çekim yaptırmayın, çöpe gider. En detaylı çekim yapan cihaz bu. 3 boyutlu görüntü alma özelliği var.

Genelde 20-38 yaş aralığında görülen ve bulanık görme şikayetiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda durağanlık gösterdiği için "hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte" 30 yaş üstüne operasyon tavsiye edilmiyor. Korneanın incelmesi ve ileri doğru sivrileşerek koni biçimini alması şeklinde kendini gösteren rahatsızlığın tedavisinde 2 farklı yol izleniyor. Bunlardan ilki Crosslinkig ikincisi ve pek tavsiye edilmeyeni ise Ring tedavisi.(Korneanın içine yerleştirilen halka sayesinde oluşan konik yapıyı gerdirerek düzeltme operasyonu) Fakat bu operasyon hem daha zahmetli hem de hastalığı durdurmaktan ziyade oluşan görme kaybını düzeltmeye yönelik, yani operasyon sonrası hastalığın ilerlemeyeceğinin garantisi yok.

Crosslinking tedavisi ise korneadaki bağlar arasına çapraz bağ atılmasını tetikleyen ve bu sayede dokuları sıkılaştırarak konik şekilde görülen ilerlemeyi durduran bir yöntem. Kısacası bu operasyon sonrası korneadaki her geçen gün ilerleyen şekil bozukluğu durdurulmuş oluyor. Durdurulmuş diyorum çünkü bu bir düzeltme operasyonu değil durdurma operasyonu zira önüne geçilmemesi halinde kornea nakline kadar giden bir süreci var.

Normal Kornea .............. Kreatakonuslu Kornea

Şimdi Crosslinking tedavisini biraz açalım.

Operasyon öncesi yanınızda tek kullanımlık peçete, kuvvetli ağrı kesici ve güneş gözlüğü bulundurmanız isteniyor.(Güneş gözlüğünü steril hale getirmenizi tavsiye ederim.) Tek göz için yaklaşıık 45 dakika kadar süren operasyon iki gözün birleştirilmesiyle 1 saat 15 dakika civarı sürüyor. Bu süre zarfında uyanık olduğunuzu belirtmek isterim. Fakat narkoz etkili damla sayesinde hiçbir şekilde canınız yanmıyor rahat olun. Uyuşturucu damlanın etkisini göstermesiyle başlayan operasyonda öncelikle korneanın üzerindeki zarın bir kısmı alınıyor. Bu işlem uygulanacak damla ve UV ışın tedavisinin korneanın alt tabakalarına daha rahat nüfuz edebilmesi için hayati önem taşıyor. (Yeni çıkan bir yöntemle zar alınmadan da operasyon gerçekleştirilebiliyormuş ancak başarı oranı pek yüksek değilmiş.) Zaten zarın alınması 1-1.5 dakika kadar süren basit bir işlem. Akabinde 3 dakikada 1 olmak üzere çapraz bağların oluşmasında yardımcı olacak damla tatbik ediliyor ve 21 dakikanın sonunda UV ışık uygulamasına geçiliyor. Yine 3 dakikada 1 tatbik edilen damlalar eşliğinde 21 dakika sabit bir şekilde ışığa bakıyorsunuz. Son olarak zarı alınan bölgeyi koruma amaçlı numarasız yumuşak lens gözünüze yerleştiriliyor ve yürüyerek geldiğiniz hastahaneden yürüyerek evinize dönüyorsunuz.

İzleme cesareti gösterebilecekler için operasyonun vidyosu.

Buraya kadar her şey normal. Ancak narkoz içerikli damlanın etkisi geçtkten sonra dünyanın başınıza yıkıldığını düşünebilirsiniz. (Kendi adıma konuşmam gerekirse daha önce geçirdiğim 2 ameliyatta da bu kadar acı çekmemiştim.) Konumuza dönecek olursak 1 ila 1 buçuk gün kadar giderek azalan bir ağrı-acı karışımına katlanmak zorundasınız. Aynı zamanda bu 1 buçuk günü tarif edilemez bir göz nezlesi ve burun akıntısıyla geçirmek durumundasınız. Bu sıkıntılı süreçte 3-4 saatte bir tok karna ağrı kesici almanız tavsiye edliyor. Tabii operasyon sonrası enfeksiyon kapma riskine karşı kendinizi karantinaya almanızda fayda var. Münkünse temiz bir odaya kapanın ve sadece damla, ağrı kesici gibi ihtiyaçlarınız için yanınıza girmelerine izin verin. Tekrar belirteyim ışıktan rahatsız olacağınız için güneş gözlüğü ile gezmek durumunda kalacaksınız güneş gözlüğünüzü günde bir kaç kez yıkayıp dezenfekte edin.

Gözünüzdeki lensler zarı alınan bölge kendini yenileyene kadar kalacak. Kişiye göre farklılık gösteren süreç en fazla 4-5 gün sürüyor ve bu sürecin sadece ilk günü ağrılı geçiyor. Benim lenslerim ikinci günde alındı, doktora göre gerekli özeni göstermiş olmamın ve münkün olduğunca fazla uyumamın bunda payı var. Lensler çıktıktan sonra suyla temasın bir sakıncası yok ama tedbiri elden bırakmayıp 1-2 gün daha sabretmenizi tavsiye ederim. Operasyon sonrası uygulanacak damlaları ve saatlerini doktorunuz belirteceği için bu konuda detaya girmiyorum.

Hastalığı durdurduktan sonra görmeyi iyileştirmek için gözlük ya da kontakt lens(sert lens) uygulanıyor. Henüz bu aşamaya gelemedim doktorum korneada meydana gelen değişikliklerin oturması için bir müddet beklememiz gerektirğini dile getirdi ve 3 ay sonraya gün verdi.

Ankara'da keratakonus üzerine tecrübe sahibi sayılı doktor var. Özel hastanelerde uzman sıfatındaki doktorların masasına yatmanızı tavsiye etmiyorum zira benden haftalar önce benzer bir operasyon geçiren bir tanıdığım hâlâ düzelemedi. Ben ise henüz 6 gün önce ameliyat olmama rağmen bu satırları yazabilecek vaziyetteyim. Gazi Hastanesi profesörlerinden Dr. Kamil Bilgihan'ı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Hem işinde uzman(internetten araştırabilirsiniz) hem de gayet mütevazi bir yapısı var.

Genetik bir rahatsızlık olan keratakonus için ailedeki diğer bireylerin de(kardeşler ve hatta kuzenler) kontrolden geçmesinde fayda olduğunu belirteyim.

Merak ettiğiniz herhangi bir konu olursa pm yoluyla ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler, iyi forumlar..

Ankara'da Ataturk egitim ve arastirma hastanesinde keratokonus icin acilmis bir merkez var. Ben bu merkezde Doc. Dr. Nurullah Cagil Bey'e ameliyat oldum. Kendisi gayet deneyimli ve yardimsever bir insan. Kamu kurulusu oldugundan dolayi tek kurus para vermedim. Emekli sandigi karsiladi. Eger farkli bir oneri isterseniz gidip muayene olmanizda yarar goruyorum.

konu hakkında bilgiye ihtiyacım var istanbulda bu işi kim yapıyor kaç para ve hangi hastaneler yapıyor lütfen yardımcı olun

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.