Şimdi Ara

Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
4
Favori
9.042
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 5 yıldır kullanmakta olduğum 2005 Model Ford Focus C-MAX 1.6 TDCİ Ghia aracımın krem renkli koltuk döşemelerini bir arkadaşımın tavsiyesi ve cesaretlendirmesiyle kendim temizlemeye karar verdim. 2005 model aracımı 5 yıldır kendim kullanmaktayım ve herhangi bir koltuk kılıfı kullanmadım. Yine herhangi bir temizleme işlemini de sonuçları çok da gözle görülür olmadığından yaptırmadım. Aracımın benden önceki 3 sahibi de koltuk kılıfı kullanmamış ve tahminimce yine herhangi bir temizlik işlemi yaptırmamış. Dolaysıyla koltuklarım oldukça kirliydi ve temizlik kaçınılmazdı. Aracım MPV olduğundan önce arka 2.5 koltuğu sökerek eve getirdim ve uzun bir uğraştan sonra kırık dökük olmadan koltuk kılıflarını koltuklardan ayırdım. Toplamda 3 koltuk minderi ve 3 tanede koltuk sırtlığı kumaşı söktüm. Daha sonra her bir parçayı teker teker çamaşır makinasında sentetik 60 programında kosla leke çıkarıcı da ekleyerek yıkadım. Kurutma işleminden sonra bu sefer ikişer ikişer (koltuk sırtlığı ve minder kumaşı) narin 40 derecede yine kosla leke çıkarıcı ekleyerek yıkadım ve kurutarak bir kaç saat içinde montaj işlemlerini yaptım.
     Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VoLKaN067 -- 28 Kasım 2015; 15:58:09 >

• Yukarıdaki fotoğraflarda koltuk kumaşları kirli durumda. Aşağıda eklediğim fotoğraflarda ise tek kumaşlar temiz ikili çekilenler de ise kirli ve temizlenmiş kumaşlar yan yana..
     Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları...

• Bunlarda koltuk kumaşlarının yıkanıp temizlendikten sonra koltuklara yeniden monta edilmiş halleri. Sonuç gözle görülür bir biçimde net bir temizlik, hemde 10 yıllık bir kumaşta...
     Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları...

• Elinize sağlık bildiğim kadarıyla koltukları geri takarken vidalama tork makinesiyle takarsanız daha sağlıklı olacaktır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emeğinize sağlk, dışarıda yüzlerce tl istedikleri işlemi çok cüzi bir paraya halletmişsiniz
  • Tabi arka koltuklara 2 gün emek verdikten sonra öylece arabaya geri koymaya gönlüm elvermedi. Koltukların özellikle de renklerini ve kolay kirlenebileceklerini dikkate alarak krem polar ile kaplayarak arabaya monta ettim.

• Forumda geçirilen zamanın bir kısmı böyle faydalı işler de geçirilse ne iyi olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık, ben de girecektim bu işe ama havalar soğuyunca kurutma konusunda tereddüt yaşadım, erteledim. Sizin kılıfların çıkması çok iyi olmuş, derinlemesine temizlik yapmışsınız. Dışarıda para vererek yaptirsaniz üstten hali yıkama ile çekip vereceklerdi size.

En güzel temizlik kendinin görerek yaptığı temizlik

• Üstesinden gelmişsiniz,ellerinize sağlık.
  • Cok cok iyi olmus hocam.
    Elinize saglik.

• Tabi arka koltuklar bitince sıra ön koltuklara geldi. Şimdi ön koltuklara giriştim. Ancak arka koltuklarım aracımın MPV olmasından dolayı iki mandal sayesinde kolayca sökülebiliyor. Önleri ise sökmedim. İlk önce ön sağ ve sol koltuk minderlerinin kumaşlarını söktüm ve şuanda temizlik işlemlerini yapıyorum. Koltuk minder kumaşlarından sonra ön koltuk sağ/sol koltuk sırtlık kumaşlarını söküp temizleyerek işlemi tamamlayacağım. Aşağıdaki resimlerde ön koltuk minder kumaşlarının fotoğraflarını ekliyorum. Temizlenen ve temizlenmeyen. Fark ve sonuç muazzam....
     Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları... Kendim yaptığım koltuk temizliği ve sonuçları...

• Mis gibi olmuş
  • Elinize sağlık emeğinize saygı

• Eline sağlık hocam en son fotodaki durumu ön gördüğümden hiç bi zaman krem iç döşemeli araba almam heralde

• Elinize sağlık sonuç gayet başarılı..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bu temizliği koltuk yıkamacılarına yaptırsam koltukları deterjanlı su ile ıslatıp daha sonra suyu vakum yapacaktı. Eğer ki koltukların içindeki süngerlerdeki su tam anlamıyla vakum ile çekilemezse muhtemelen üzerine oturulduğunda koltuk kumaşı yeniden ıslanacak, ek olarak da koku ve buğu sorunu yapacaktı. Ayrıca bu derece derinlemesine temizlenmesi de mümkün olamayacaktı. Bu durum yakından tanıdığım ve aynı aracı olan bir arkadaşımın başına geldi. Bütün bunlara rağmen birde üzerine 250 -300 TL en iyi ihtimalle para ödemem gerekecekti. Kendim çok uğraştım, emek verdim ama sonuca değdi doğrusu. Eğer benim gibi bir sorununuz varsa bu sorunu bu şekilde çözmenizi şiddetle tavsiye ederim. Maliyet olarak sadece bir poşet 6,5 TL ye plastik kelepçe aldım. Gerisi çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, kosla leke çıkarıcı, su ve elektrik

• quote:

Orijinalden alıntı: pro-black

Eline sağlık hocam en son fotodaki durumu ön gördüğümden hiç bi zaman krem iç döşemeli araba almam heralde

Açıkçası bu derece kararmayı gördükten sonra bende almam herhalde diye düşünüyorum şuanda Ama ferah bir iç mekan ortamı sağladığından ötürü denk gelirde eğer alırsam bu şekilde temizleyip üstlerini örterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VoLKaN067 -- 28 Kasım 2015; 16:32:59 >

• Benim deri koltuklarda kararmış hafiften arkalar iyi kimse binmemis ama önler arkalara göre kararmış duruyo. Hocam sizin malzemelerle deri koltukta temizlenir mi?

• Arkadaşlar son olarak ön koltukların sırtık kısımları kaldı. Ancak bilirsiniz bu MPV araçların ön koltuk arkalarında küçük açılıp katlanabilir servis masaları var. Benim servis masalarını yerinden çıkartmadan işi tamamlamam mümkün değil. Bu servis masaları da koltuk gövdesine perçinli görünüyor. Bu perçinleri sökmenin kolay bir yolu veya sökme aleti var mıdır? Ne tavsiye eder ne önerirsiniz bunları sökmek için?

• Yeni gibi olmuş elinize sağlık

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.