Şimdi Ara

kaza raporunu aldım ne yapmalıyım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar ben 27 kişilik ısuzu otobüs ile kendi şeridim olan sag şeritte seyir halindeyim karşımdan ise bir mercedes taksi gelmekte yolun sol kenarında araba park etmiş yani merdecedesin sagında kalıyor neyse ben oraya yaklaştığımda karşı tarafın hiç gaz kesmedigini üstüne iyice gaza yükledigini görünce hemen fren yaptım ordada sag tarafa sıfı yanaştım hatta lastikleride kaldırıma sürttüm ve durmuş kadar yavaşladım ama merdecedes sol ön taraftan bir girdi arkaya kadar götürdü

kaza raporunu aldım ne yapmalıyım

yukarıdaki gibi oldu raporu polis tuttu ve raporda ikimizede kusur vermiş ama öncelikle şunu belirteyim oradan iki araç yan yana rahatça geçebilecek kadar mesafe var ama polis raporda yolun dar olduğu yerlerde benim otomobile yol vermedigim için otomobilin ise yolun dar oldugu yerlerde yolun sag tarafa yanaşmayıp sol tarafından gidip bana çarptıgı için suç vermiş şimdi bu rapor ile benim ne yapmam lazım bundan sonra nasıl işliyor süreç benim zararımı kim ödeyecek karşı tarafın zararını kim ödeyecek benim arabamı yaptırmam için ne yapmam gerekiyor birde karşı tarafın sigortasıda yok ne yapıcaz bu işlerden anlayan varsa hayrına yardımcı olursa çok sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuusnm -- 24 Temmuz 2013; 19:44:41 >

• sizin kasko varmı?Ayrıca şerit ihlali yapan kusuru alır siz şerit ihlalimi yaptınız.
  • hayır benim otobüsün kaskosu yok şerit ihlali yapmadım şerit ihlali yapan karşı taraf
  • Polis raporunda birinizi asli kusurlu diğerini tali kusurlu belirlemiş olması gerek. Asli kusurlu kimse suçun büyük kısmı ona aittir. Artık yüzde verilmemektedir. Yüzde işlemini Tramer safhasında sigortalar birliği belirlemektedir.

Karşı tarafın sigortası olmadığı için şahsın kendisi doğrudan muhataptır. Bu yüzden yapacağınız işlem, sigorta işlemlerinden çok hukuk yöntemleridir ve biraz uzundur:
    1. Öncelikle en yakın Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak zararınızın tespitini isteyeceksiniz. Duruşmasız işlemlerdendir. Bir hakim ve bir bilirkişi aracı görerek hemen bir tespit yaparlar.
    2. Sonra gidip aracınızı kendiniz yaptıracaksınız. Kaskonuz olsaydı kaskodan yaptırabilirdiniz.
    3. Ticari araçsa, ticari kayıplarınızı ve aracın değer kayıplarını da faturaya ekleyip, karşı tarafı hasım göstererek toplam ücrete göre, Sulh Hukuk veya Asliye Hukuk Mahkemesinde zararın tazminini isteyen bir dava açacaksınız. Geçen günler için faiz ve en azından araç üstüne tedbir kararı konulmasını istemeyi unutmayın.
    4. Dava normal seyrine göre bitecek. Eğer karşı taraf temyiz etmezse kesinleşecek, temyiz ederse Yargıtay safhasını geçirecek ve sonra kesinleşecek.
    5. Karar kesinleştikten sonra karşı tarafa ihtar ile ödeme yapmasını isteyeceksiniz. Eğer öderse sorun yok.
    6. Ödemezse karşı tarafı bu sefer icraya vererek alacağınızı alacaksınız.

Kısacası zor ve uzun bir işlem. Zamanları, süreleri olan işlemler var. Bir işlemin zamanını kaçırırsanız hakkınız yanacak.

Kısa bir yol olarak bir avukata gidip vekalet verirsiniz, avukat sizin adınıza uğraşır. Öncelikle avukat kanalı ile uzlaşma teklif edebilirsiniz. Eğer karşı taraf uzlaşmayı kabul ederse, bir veya iki duruşma neticesinde uzlaşılan miktarı karşı taraftan alırsınız. Dava hızla kapanır.

Kıssadan hisse: Kasko her araç için seçimli bir lüks değil, mecburi olmalıdır. Bu kadar işlem yerine Siz aracınızı onartıp işinize bakarsınız. Kasko Sizin adınıza geri kalanları halleder. Ha trafik sigortası bu işlemleri yapamaz mı? Maalesef klasik trafik sigortası ancak Sizin karşı tarafa verdiğiniz zararları ödüyor. Bazı firmalar artı trafik sigortası adı altında kaskonun bazı ödemelerini yapıyor, ama her şeyi ödemiyor. Keşke iki ayrı sigorta yerine bir tane sigorta tüm işleri yapsa. Bu seferde sigorta pahalı diye hep beraber ağlardık, orası da ayrı.

Size kolaylıklar diliyorum.
  • peki hocam polis tuttuğu raporda kimin asli kusurlu oldugunu belirtmemiş ikimizede kusur vermiş ben onu anlayamadım ki asli kusur şunda falan demiyor ne yapmam lazım benim onu çözemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuusnm

peki hocam polis tuttuğu raporda kimin asli kusurlu oldugunu belirtmemiş ikimizede kusur vermiş ben onu anlayamadım ki asli kusur şunda falan demiyor ne yapmam lazım benim onu çözemedim

sanırım ikinizede şerit ihlalinden dolayı kusur vermiş.
  • 3. arabada sorun yokmu otoyola şeride park etmek normalmi?
  • ben şerit ihlali yapmadım ki lastikleri kaldırıma sürttüm daha ne yapayım kaldırıma mı çıkmam lazım ?
  • yuusnm Y kullanıcısına yanıt
    Burada Size zaten şerit ihlali kusuru verilmemiş. Sizin kusurunuz geçiş önceliği vermemenizdir.

Burada polis asli kusurlu belirlemediğine göre kusur oranlarının belirlenmesi de mahkeme safhasında belirlenecektir. Dava dilekçesine bu konuyu da yazmayı unutmayınız . Dava dilekçenizde: "...Asli ve tali kusurluların kusur oranlarıyla belirlenerek, zararımızın davalı karşı taraftan kanuni faizleriyle birlikte alınmasına; mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerinin karşı taraftan alınmasına karar verilmesini..." şeklinde bir cümle kurmanız gerekiyor.
  • Keşke polis çağırmasaydınız. Kendiniz tutanak tutsanız %100 karşı taraf suçlu olurdu geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuusnm

ben şerit ihlali yapmadım ki lastikleri kaldırıma sürttüm daha ne yapayım kaldırıma mı çıkmam lazım ?

ben onu yazan polisin

yol darmış... dar da niye dar, daralan yol levhası var mı? burada geçiş üstünlüğü mü olur yaa keşke başka ekip çağırsaymışsınız, onu yazan polisi bimer'e şikayet ederim ben olsam

quote:

Orijinalden alıntı: Reactive

Keşke polis çağırmasaydınız. Kendiniz tutanak tutsanız %100 karşı taraf suçlu olurdu geçmiş olsun.

karşı tarafın sigortası yok nereye tutanak tutuyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 25 Temmuz 2013; 14:15:38 >
  • Arif kullanıcısına yanıt
    Hocam yol park halindeki araç yüzünden daralıyor sanırım kaza raporunda buna değinen olmamış ve otobüsün önü açık geçiş için öncelik otobüste karşı yönden gelen arabanın şeridi kapalı olduğundan yol vermesi gerekirdi yanılıyormuyum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

Orijinalden alıntı: Reactive

Keşke polis çağırmasaydınız. Kendiniz tutanak tutsanız %100 karşı taraf suçlu olurdu geçmiş olsun.

karşı tarafın sigortası yok nereye tutanak tutuyorsunuz?

Pardon o kısmı okumamışım. O zaman baya sıkıntı var, kasko olsa herşeyi ödeyip sonra karşı taraftan gerekli miktarı alma durumu olurdu ancak şuan kendiniz ödeyip kendiniz karşıdan talep ediceksiniz sanırım. İşiniz zor açıkası kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Hocam yol park halindeki araç yüzünden daralıyor sanırım kaza raporunda buna değinen olmamış ve otobüsün önü açık geçiş için öncelik otobüste karşı yönden gelen arabanın şeridi kapalı olduğundan yol vermesi gerekirdi yanılıyormuyum

Aynen bahsettiğiniz gibi, normal bir daralan yolda, daralan yol levhası olur, sürücüler ona göre önlemlerini alır ve gerekli durumlarda birbirlerine yol verirler, burada yol daralmıyor, şimdi bölünmemiş yolda karşımızdan kamyon otobüs vs. geliyor diye, önümüzdeki araç durunca diye pat diye sol şeride atlama hakkımız elbette yok, bu da aynı durum, kimin şeridi kapalıysa o beklemek zorunda, hatta 155'i arayıp ihbar etmek oldukça yerinde olur. Hatta madem soldan girmiş otomobil, otobüsün sol tarafıyla park eden araca iyi bir "takmak" gerekirdi, o şekilde düşüncesizce araç park edilmez, çok acil durumda iner reflektör koyarsın ki arkadan gelen önlemini alsın.

@Reactive
    Bu trafik sigortası olmayıp da trafiğe çıkanlar saatli bomba gibi, böyle bir durumda dava açacak olsam, değer kaybı, araçtan yoksun kalma, kiralık araç ücretleri.....vs ne var ne yok almak lazım ki aklı başına gelsin... Düşüncesiz sorumsuz insanlar hem zaman hem para kaybına sebep oluyorlar. Olan da yasalara uyan, cezasını vergisini zamanında ödeyip sigortasını yaptırana oluyor, şimdi bu arkadaşın ne kabahati var, suçu trafiğe çıkmak mı? Böyle düzenin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.