Şimdi Ara

kavislere gelmeden ne yapıyorsunuz?.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben mesela kavis gördüğüm zaman vitesi boşa alırım frenle yavaşlarım,kavisi geçtiğim gibi 1.vitese alırım.

bir de şöyle yapanlar oluyor kavise gelmeden önce frenle yavaşlıyorlar,hafif debriyaja basıyorlar (bu şekilde kavisin arabayı sarsmadan geçtiğini söylüyorlar) kavisi geçerken ardından 1.vitese alıyorlar.

Sizce hangisi daha sağlıklı ya da daha mantıklı bir önerisi olan varsa bunu yazabilir mi ?.

Sürücü kursuna gidiyorum mazur görün acemiyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi undertow -- 11 Nisan 2007; 18:26:24 >

• Kavise gelirken ben hep şunu yaparım;

Kavise olabildiğince mininmum hızla girerim ve ön tekerlekler kavisi geçtiği anda aracı 2. vitese alırım ve devam ederim. Bana göre 1. vites sadece ilk harekette verilir yani araç hareket halindeyken 1 e atmam en düşük 2 olur... Bu arada aracın altı alçaksa ve kavise aracın altının sürtme ihtimali varsa kavise çapraz girip her tekerleği ayrı ayrı geçiririm ki altı sürtmesin.

edit :

Kavislerin araçların yıpranmasındaki en büyük düşmanlarının oldukları unutulmamalıdır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yarbay -- 11 Nisan 2007; 18:35:27 >
  • vites düşerim 2 ye kadar vitesle yavaşlarım gerekiyosa birazda fren
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yarbay

Kavise gelirken ben hep şunu yaparım;

Kavise olabildiğince mininmum hızla girerim ve ön tekerlekler kavisi geçtiği anda aracı 2. vitese alırım ve devam ederim. Bana göre 1. vites sadece ilk harekette verilir yani araç hareket halindeyken 1 e atmam en düşük 2 olur... Bu arada aracın altı alçaksa ve kavise aracın altının sürtme ihtimali varsa kavise çapraz girip her tekerleği ayrı ayrı geçiririm ki altı sürtmesin.

Demek sen 1.vitesi sadece otomabili durmaktan harekete geçirirken kullanıyorsun.Peki yoğun trafiğin olduğu yerlerde kaçıncı vitesde gidiyorsun?.Mesela istanbul'da köprü sırasını beklerken?.

• Arkadaşım dediğim gibi ilk harekette 1. vitesi kullanıyorum. Yani anlatmaya çalıştığımı anlamadın büyük ihtimalle. Araca ilk hareket vermek demek sabah ilk çalıştırdığında verdiğin hareket demek değildir sadece. İlk hareket araç tamemen durduktan sonra verilen harekettir. İstersen köprü de istersen kırmızı ışıkta farketmez. Araç tamamen durduktan sonra 1. vitesle kalkarım ama araç tamamen durmadıysa en düşük 2. vitese kadar düşerim. Yani kavisten geçerken mümkün olduğunca yavaşlayın ve kavisi çok sakin bir şekilde geçerek ilerleyin. Son süratte geçilebilir fakat aracınızı düşünüyorsanız ne kadar yavaş geçerseniz o kadar iyidir. Başka sorunuz varsa yanıtlarım.

Saygılar...
  • kasislere girerken hızıma göre

düşük hızda isem zaten vitesle girmek zorundayımdır ve debriyaja basıp geçerken yumuşak geçersin tabiiki

yüksek hızda isem bo şa alır öyle geçerim

ve geçerken düz değilde açılı geçerim kasislerden

tekerlere ayrı ayrı yük binsin diye
  • işten eve giderken 12 tane kasis geçiyorum.. ne yapıyorum .. bir kere kasislerin yerini ezberlemiş oluyorsun yavaşlıyorum debriyaja basıyorum çok yavaşlayınca gerekirse frene basıyorum ama hızlı isem frene basmıyorum mutlaka tüm tekerleri aynı anda asla geçirmiyorum eğerki kasisten sonra çok yavaşsam vites bire rahat geçiyorsa birle gidiyorum birkaç mtre yok hızım azcık varsa 2 iyle devam ediyorum .. birde senede bir z rot ları değiştiriyorum.. 2 adet z rot maksimum 60-70 ytl ..kasise hızlı girdi isem hiç birşey yapmıyorum düz yol gibi geçip gidiyorum kasisin en tepe noktasında yapılan fren kadar arabaya zarar verecek birşey düşünemiyorum .. bir nevi tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya bakacaksın gibi.. basabilirsem debriyaja basarım ama basamazsanda hiç bir pedale basmamakta fayda var diye düşünüyorum ..
    bu abartı kasis olayıda ayrıca medeniyet öncesi bir uygulama yapanlar benim gözümde terbiyesiz şahıslar.. kasis olayı ancak otobanda gişelere yaklaşmada yapılan hafif uyarı verecek şekilde asfalttan minimal yükseklikte ve ardarda olmalı ..peşi sıra olan küçük kasisler tek olarak yapılan kocaman kasislerden daha iyi olur bence ..
    geçenlerde bizim doktor odasında bahsi geçti 60 kusur yaşında bir adam kasisi farketmemiş ve biraz hızlı geçmiş araba zıpladığı gibi kendiside zıplamış arabanın içinde ve adamın bel kemiği kırılmış şimdi felç ..buyur burdan yak ..
    riskli bölgelere koy kamera çek hızlı geçeni ver ceza puanını yatırsın cezasnı ne o öyle hendek gibi kasisler keyfi bir yükseklikte bence bu terbiyesizlik .. bu senin benim değil türkiyenin sorunu bence ..zaten adam gibi yol yok brde kasis yap oh ne ala

• Setler doğru kavisli şeylerdir ama gerçek isimleri kasistir.

Bu arada Beşyola glemden hani SAHİL YOLU sapağı varya, Florya Bakırköye giden, işte tam o sapağa saptığında hemen HAYATIMDA ilk kez görüğüm yuvarlak çapraz yerleştirilmiş pütürler var ve arabayı mahvediyor, TANGUR TUNGUR ediyor, 20km ye kadar düşmek zorunda kalıyorum.

İşte o şeyleri İCAD EDİP ORAYA KOYANLARA SAĞLAM SÖVÜYORUM HER GÜN...

MAL DÜŞMANI BUNLAR MAL
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

Setler doğru kavisli şeylerdir ama gerçek isimleri kasistir.

Bu arada Beşyola glemden hani SAHİL YOLU sapağı varya, Florya Bakırköye giden, işte tam o sapağa saptığında hemen HAYATIMDA ilk kez görüğüm yuvarlak çapraz yerleştirilmiş pütürler var ve arabayı mahvediyor, TANGUR TUNGUR ediyor, 20km ye kadar düşmek zorunda kalıyorum.

İşte o şeyleri İCAD EDİP ORAYA KOYANLARA SAĞLAM SÖVÜYORUM HER GÜN...

MAL DÜŞMANI BUNLAR MAL

doğru haklısın isimleri kasismiş dedim ya acemiyim öğrenenez zamanla

Yalnız çok can alıcı bir soru sormuşum her kafadan farklı yöntemler çıkmaya başladı

• Ben yavaşladımmı debrijaya bastımmı boşa da atarım ayağımı debriyajda bekletmem genelde...Hatta asla bekletmem, muhakkak kasislerde boşa atrarım doğrusu bu, debriyajda ayağını bekletmiceksin,sonra 2 ye takıp devam ediceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antiochos -- 11 Nisan 2007; 19:40:03 >
  • quote:

Ben yavaşladımmı debrijaya bastımmı boşa da atarım ayağımı debriyajda bekletmem genelde...Hatta asla bekletmem, muhakkak kasislerde boşa atrarım doğrusu bu, debriyajda ayağını bekletmiceksin,sonra 2 ye takıp devam ediceksin

Benim kursdaki hocam hafifçe debriyaja basmamı söyledi kasislerde.Arabanın daha rahat geçmesini sağlarmış.
  • Kavis ne yau ? Kasis degil mi o ?
  • Kasisler kasisler Resmen ömür törpüsü.. Lastiklere zarar amortisörlere zarar yakıt tüketimine zarar hep zarar... Günde 10 kasisten geçiyorum tabi birde dönüşte gene aynı 10 kasis artık bıktım gerçekten...
  • bende okulun içindeki kasislerden bıktım yaw. boşuna iş yapıyorsun bir sürü onlar olmasa rahat rahat gitcen. önce yavaşlıyorum sonra boşa alıp geçiyorum kasisden sonrada 2ye takip devam ediyorum. ama kasise hızlı girerseniz sakın frenle girmeyin kasise amörtisörleri patlatırsınız. ben 120 ile girdim bir kere baya ciddi bir kasise araba uçuyor bir hızdan sonra altını falanda çarpmıyor ama yarım metre yükseldim belki yerden. amörtisörlerimde hala sağlam ama fren yapsam bile duramazdım zaten çok daha zararlı çıkardım. kasisi görmedimde böle geçtim tabi bile bile 120 ile kasisden geçmek akıllı adam işi deil
  • 120 mi??

Ya ben 60lamı ne girdim sanki bagajdaki TÜp yerinden havalandı

120 ile girsen o kadar kolay kurtulabilir misin yav?
  • Her kasiste bir bosluk oluyor genelde En azından bir tekeri kurtarıyorum hep.
  • quote:

120 mi??

Ya ben 60lamı ne girdim sanki bagajdaki TÜp yerinden havalandı

120 ile girsen o kadar kolay kurtulabilir misin yav?

bir kere 40la girdim feleğim döndü. arabanın hem önü hem arkası vurdu yere. ama ilginçtir 120 ile girince girdiğim gibi çıktım basmaya devam ettim. yalnız yanımdaki arabalar bir ara aşşağıda kaldı

• Kasis lerden geçerken frene basmayında.
  • Kasısten once bosa atar frene kasıse 1-2 metre kalıncaya kadar basarım. Hızımı sabıtler 2. vıteste gecerım. Ama su sıyah-sarı serıtleı plastık kasıslerı sevmıyorum. Yola capraz bı sekılde monte edıyolar sarsıla sarsıla gecıyoruz ustlerınden.
  • Kasisi sonradan farkedip duramayacak kadar hızlıysam yavaslatabildiğim kadar yavaslatırım ve tam kasisten gecerken freni bırakırım kı on tarafın frenin etkisiyle kasise surtme ıhtımalını yok ederım.

bi de bazı arkadaslar en az 2 ye atarım demıs.Şimdi bizim araba şahin 1.4 lpgli
    benzinde arac zaten 71 hp lpg ile 60 62 arası bırsey olsa 2. viteste arabayı hırlatmadan kaldırman ıcın yarım debrıaj yapman gerekır kı o da 1. vitese atmaktan daha kotu..
    + bi de cms 40 var
    ama lpg de 170 i gördüm rampa aşşa. daha giderdi yani yolum hala rampaydı ama lastıgın sınırı 160 lıktı 170 e gelınce kucuk sesıne benzer 1 ses gelmeye basladı bıraktım. şimdi diceksiniz ne alaka
    torku 90 kusurlerde falan arabanın onu anlatmaya calısıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeLiM_50 -- 11 Nisan 2007; 23:53:31 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.