Şimdi Ara

kasık, kalça bölgesinden gelen ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
15.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • konuyu nereye açsam bilemedim fikirlerinizi almak istiyorum gerçi nasıl tarif etsem onu da bilmiyorum da sol kasık bölgesi sırtüstü yatarız da bacağımızı yukarı kaldırıp düz bir konumdayken katlayıp sonra yavaşça açarak yere paralel bir şekilde indiririz ya egzersiz gibi veya ayaktayken dizimiz çekeriz dışa doğru açarak aşağı indiririz umarım doğru tarif edebilmişimdir neyse bunu yaparken benim sol kasık bölgemden ses geliyor kıkırdak sesi gibi kemik sesi gibi kıtır kıtır ediyor bacağımı indirirken aynı şey sağ bacağımda yok aynı ses mekik çekerken de oluyor bazen bana bir zararı yok hemde hiçbir zararı yok ağrı sancı en ufak hiçbir şey ama bu ses canımı sıkıyor neden olabilir fikirlerinizi almak istiyorum ileride sorun çıkarır mı kontrol edilmesi gerekir mi?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Kasık ve Kalça Bölgesinden Gelen Sesler

Giriş

Kasık ve kalça bölgesinden ses gelmesi genellikle kasık kütlemesi olarak bilinir. Bu durum, yürürken, koşarken veya merdiven çıkarken gibi belirli hareketler sırasında meydana gelen bir tıklama veya patlama sesidir.

Nedenleri

Kasık kütlemesinin çeşitli nedenleri olabilir, bunlar şunları içerir:

• Diz kapağı kayması: Diz kapağı yerinden çıktığında veya kaydığında kalça ve kasıktan ses gelebilir.
    • Menisküs yırtığı: Dizdeki menisküs adı verilen kıkırdak yırtıldığında sesli kütleme meydana gelebilir.
    • Bağ yırtılması: Kalça veya kasık bölgesinde bir bağ yırtıldığında sesli kütleme oluşabilir.
    • Kıkırdak hasarı: Kalça veya kasık bölgesindeki kıkırdak hasar gördüğünde yürüme sırasında ses gelebilir.
    • Sinoviyal sıvı birikimi: Eklemde aşırı sinoviyal sıvı birikmesi sesli kütlemeye neden olabilir.

Kadınlarda Kasıktan Ses Gelmesi

Kadınlarda kasıktan ses gelmesi genellikle aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

• Yumurtalık kisti: Yumurtalıklarda sıvı dolu keselerin oluşması kasıktan ses gelmesine neden olabilir.
    • Miyom: Rahimde oluşan iyi huylu tümörler kalça ve kasık bölgesinde sesli kütlemeye yol açabilir.
    • Endometriozis: Rahim iç duvarını döşeyen dokunun rahim dışında büyümesi kasıktan ses gelmesine neden olabilir.

Tedavi

Kasık veya kalça bölgesinden ses gelmesi için tedavi, altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

• İstirahat
    • Buz uygulaması
    • Fizik tedavi
    • İlaçlar
    • Cerrahi

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Aşağıdaki durumlarda doktora görünmelisiniz:

• Kasıktan gelen ses şiddetli veya sürekliyse
    • Sesle birlikte ağrı, şişme veya hareket kısıtlılığı oluyorsa
    • Ses, belirli hareketlerle kötüleşiyorsa

Sonuç

Kasık veya kalça bölgesinden ses gelmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir durumdur. Altta yatan nedene bağlı olarak tedavi seçenekleri değişir. Bu nedenle, sesli kütleme yaşıyorsanız, uygun tedavi için bir doktora görünmeniz önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • yukarı
  • Merhaba hocam. Çok güzel tarif etmişsin. Aynı sorun bende de var. Doktora anlatıyorum umursamıyorlar. 3 yıldır priformis sendromu denen siyatik ağrısıda çekiyorum. Bu sesle falan bir ilgisi var mı acaba. Uzun zaman geçmiş tazdıklarının üzerinden. Şikayetin hala devam ediyormu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mehmet ali recai M kullanıcısına yanıt
    snapping hip sendromu deniyor bu duruma. bildiğim kadarıyla sağlık açısından bir problem oluşturmuyormuş. aynı sıkıntı bende de var bazı egzersizlerle düzelme şansı varmış. ben denemedim ama internette rahatsızlığın adını aratırsan bulabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miltech1 -- 12 Eylül 2020; 0:7:34 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.