Şimdi Ara

1 bardak su içip 5-6 defa idrara çıkmak normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
126.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 su bardağı su içtim ve yaptığım idrarın toplamı 3-4 bardak vardır. Kandan fazla su süzülmüş olabileceğini düşünüyorum demek ki suyun geri emilimi az. Sizce tehlikeli mi, vazopressin eksikliği olabilir mi.

Aspirinin kanı sulandırdığını duymuştum, sizce böbreklerden suyu geri emebilir mi?

• quote:

Orjinalden alıntı: Citizen

1 su bardağı su içtim ve yaptığım idrarın toplamı 3-4 bardak vardır. Kandan fazla su süzülmüş olabileceğini düşünüyorum demek ki suyun geri emilimi az. Sizce tehlikeli mi, vazopressin eksikliği olabilir mi.

Aspirinin kanı sulandırdığını duymuştum, sizce böbreklerden suyu geri emebilir mi?

idrara çıkmak çok kötü bişey değil ki !! böbreklerin şıkır şıkır çalışıyor ... yaş kaç ?
  • İyi de hocam bu su kandan süzülüyor sonuçta :D Bütün kanı olduğu gibi boşaltsa sadece proteinler kalsa böbrek iyi çalışıyor mu olacak. :P
  • sende emilim gerçekleşmiyor demekki.Vucuda giren işe yaramadan geri çıkıyor.

Gibi bi yorum yaparsam saçmalamış olurum galiba
  • quote:

İyi de hocam bu su kandan süzülüyor sonuçta :D Bütün kanı olduğu gibi boşaltsa sadece proteinler kalsa böbrek iyi çalışıyor mu olacak. :P

kandamı süzülüyor

neyse hadi bakalım öyle olsun... gülmekten sandalyeden dusucektım

• nerden suzulüo peki
  • senin gene ii. benim gunde 1-2 kez buyuk tuvaletim geliyo. sen gene her yerde yapabilirsin. ben ne yapayim??? bu arada kucuk tuvalet yapmanin bi zarari yok. gununu tuvalette gecirmiyosan bi problem yok. ne guzel iste bobreklerin iyi calisiyo. toksik maddeleri hemen cikariyo. sen sidik torbasini doldurmadan azar azar yapiyosun. biz ise tam doldurarak az ama cok yapiyoruz. fark burada bence. sen kafana takma.
  • Hatalı bilgi vermiyim ama yanlış hatırlamıyorsam yediğimiz besinlerin bir kısmı sıvı olup idrar şeklinde çıkıyor. Yani 50ml su = 50ml çiş değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: Szopen

Hatalı bilgi vermiyim ama yanlış hatırlamıyorsam yediğimiz besinlerin bir kısmı sıvı olup idrar şeklinde çıkıyor. Yani 50ml su = 50ml çiş değil

+ sindirim sistemini bir araştırın,besinlerin hangi işlemlerden sonra kana karıştığına dikkat edin. Yukarıdaki arkadaşın güldüğü kadar var
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sessiz@Saglıkcı

quote:

İyi de hocam bu su kandan süzülüyor sonuçta :D Bütün kanı olduğu gibi boşaltsa sadece proteinler kalsa böbrek iyi çalışıyor mu olacak. :P

kandamı süzülüyor

Kanı olduğu gibi süzüyor demedim ki, dikkat ederseniz "sadece proteinler kalsa" dedim, (bu kanın çok büyük bir bölümünü oluşturur) neyse geyiğiniz üstünde tutmayım sizi. :P
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

quote:

quote:

kandamı süzülüyor

Kanı olduğu gibi süzüyor demedim ki, dikkat ederseniz "sadece proteinler kalsa" dedim, (bu kanın çok büyük bir bölümünü oluşturur) neyse geyiğiniz üstünde tutmayım sizi. :P

iyi oku yazdıklarını su kanda süzülüyor yazmışsın neyse sen haklısın

• "İdrardaki su, kandan süzülmüş olan sudur."

Bunun neresi gülünç. Anlatamadım sanırım. Cümle cümle böleyim belki anlarsınız.

I. "İyi de hocam bu su kandan süzülüyor sonuçta"
    II. "Bütün kanı olduğu gibi boşaltsa sadece proteinler kalsa böbrek iyi çalışıyor mu olacak. "

I. Çişteki yani idrardaki su, kandan süzülür. Zira, içtiğimiz su kana karışır ve kanda su olarak kalır. Böbreğe geldiğinde, nefronlara yani böbreğin en küçük birimlerine kadar gider bu kan. Burada (su + idrar) kısmı, üreter yoluyla sidik torbasına gider (suyun bir kısmı geri emilir tabi). Kan kısmı ise böbrek toplardamarından alt ana toplar damara, oradan da kalbin sağ kulakçığına dökülür. Velhasılıkelam, çişteki su, kandan süzülmüş olan sudur. Yoktan yaratılmaz yani, kanın suyu bu anlatabiliyor muyum. Kan plazmasındaki su.

II. Burası da işin şaka kısmıydı sanırım anlaşılmıştır.

Bu forumda neden bir iki kelime biyoloji konuşmak aşağılanmaya yol açıyor acaba anlayamadım. Doğru biliyorsan yanlış bilene yanlışını anlatırsın olur biter, gülmezsin. Kaldı ki bilgim yanlış da değil. Bak şimdi sana doğrusunu anlattım, sana gülüyor muyum ben. Gülmüyorum değil mi.

Güldüğünüz yer kalınla yazmış olduğum düşüncedir. Yani "çişteki su, kandan süzülmüş olan sudur". Bunun neresi yanlış acaba öğrenebilir miyim.

quote:

Orjinalden alıntı: Bir Kedi Gördüm Sanki

quote:

Orjinalden alıntı: Szopen

Hatalı bilgi vermiyim ama yanlış hatırlamıyorsam yediğimiz besinlerin bir kısmı sıvı olup idrar şeklinde çıkıyor. Yani 50ml su = 50ml çiş değil

+ sindirim sistemini bir araştırın,besinlerin hangi işlemlerden sonra kana karıştığına dikkat edin. Yukarıdaki arkadaşın güldüğü kadar var

Besinlerle alakasını anlayamadım, sudan bahsediyoruz. Anlatayım yine de:

Ağızda mekanik sindirim oluyor ve çok az kimyasal sindirim oluyor (amilaz pişmiş nişastayı şekere sindirir), ondan sonra mideye geliyor. Mide asitleri ve enzimlerle sindirim devam ediyor, ince bağırsakta ise sekretin ve çeşitli safra sıvılarıyla sindiriliyorlar. İnce bağırsak damarlarından kana geçen monomerler karaciğere gidiyor ve metabolize oluyorlar. Ayrıca fazla şeker varsa yağ gibi depo maddelerine çevriliyor ve dokuların, organların çevresinde toplanıyor. Kan, karaciğer kapı toplardamarından yoluna devam ediyor ve yeniden dolaşım sistemine katılıyor. Dokuları beslemeye devam ediyor.

Yukarıdaki arkadaşın güldüğü kadar var demişsiniz o arkadaşın neye güldüğünü anladıysanız bana da anlatır mısınız.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

quote:

quote:

quote:

kandamı süzülüyor

iyi oku yazdıklarını su kanda süzülüyor yazmışsın neyse sen haklısın

Allah neşenizi bozmasın da, monitörünüz n harflerini göstermiyor sanırım "Kandan" süzülür demiş "kanda" değil. Doğru yazılmış dikkatli okuyun

---

The kidneys are complex organs that have numerous biological roles. Their primary role is to maintain the homeostatic balance of bodily fluids by filtering and secreting metabolites (such as urea) and minerals from the blood and excreting them, along with water, as urine.
    Türkçesi: Böbrekler, çok sayıda biyolojik rolü olan kompleks organlardır. Birincil görevi metabolitleri (üre gibi) ve mineralleri kandan süzmek ve vücut sıvılarının idrar ve su olarak boşaltılması suretiyle homeostatik dengesini sağlamaktır.
    Kaynak:http://en.wikipedia.org/wiki/Kidney

---

Dikkat sandalyeden düşmeyin.

• @sessiz sağlıkçı

siz beni güldürdünüz allahta sizi güldürsün kasım kasım kasıldı yüz kaslarım

ayrıca nickinizde sağlıkçı yazıyor fakat sağlıkla nasıl bir ilginiz olduğunu kavrayamadım açıkçası.

sağlık ocağındaki çaycıya söyleseniz suyun kandan süzüldüğünü bilr ama sizin bilmemeniz garip.
  • @ sessiz sağlıkçı

Böbrekler, vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, üre, ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan süzülerek idrar şeklinde vücut dışına atılmasını sağlar.

Nasıl sağlıkçısınız anlamadım doğrusu yanlış bir şey dahi yazılsa bunu katıla katıla gülmek yerine pekala düzgün bir dille de aktarabilirdiniz. Üstelik yazılanlarda yanlış bir şey yok.

Konuya gelirsek bu durumun vazopressin azlığından kaynaklanbilir. Ancak bu durum sürekli mi yoksa ara ara mı oluyor onu da belirlemek lazım. Eğer sürekli oluyor ise bir doktora görünmenizde fayda var.
  • İnsanın yaşamını devam ettirmesi için en az oksijen kadar önemli olan suyun, vücutta pek çok görevi de bulunuyor. Son yıllarda özellikle diyet listelerinin baş köşesinde yer alan suyun vücudumuz ve hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için büyük önemi bulunuyor. İnsan yapısı, yemek yemeden dört hafta yaşayabilirken, su içmeden yaşayabilme süresi ise sadece 3-4 gün. İnsan bedeninin 2/3’ü sudan oluşurken, her insanın kendini zinde hissetmesi için günde 2.5 litre suya ihtiyacı bulunuyor.Eğer vücutta az su bulunursa, kan yoğunlaşıyor ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden oluyor. Fakat içtiğiniz su miktarı çok aşırıya kaçarsa, bu da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.Çünkü böbrekler aşırı çalışır ve sık sık tuvalete çıkmanıza neden olup, vücudunuzdaki kalsiyumun atılmasına neden olur. Vücudunuzun su alımının yeterli olup olmadığını anlamanın en etkili yolu, idrara dikkat etmek. Açık renkli idrar, su ihtiyacını doğru karşıladığınızı gösterir. Eğer idrarınız koyu renkli ise, bu yeterince su almıyorsunuz anlamına gelir.

saygılar...

ayrıca sağlıkcı oluşumun ne faktörü var ki ben sadece fikirlerimi yazıyorum..

• tek sorun bendemi var diyodum bi kaç arkadaşıma sordum onlarda olmuyodu panige kapılıyodum şimdi böyle bi konu görmek güzel demekki sadece ben degilmişim sürekli idrara çıkan (şaka diyom tabiki) ben zayıf birisiyim ondanda kaynaklı olabilir tahmin tabikide bu bazen 1 yada 2 bardak su içiyom sürekli çişe git gel hele akşamları uyumadan önce çişe gitmeden uyuyamıyom gece rahatsız ediyo yeterki bi su yada sıvı bi gıda tüketeyim bilmiyom eger ciddi bişeyse bende doktora bi gideyim meraklandım şimdi
  • Böbreğin süzen kısımları dış kısmındaki et çeperidir. Böbrekteki bir fonksiyon bozukluğu ile bu çeperin incelmesi sıvının olası gerektiği gibi süzülmemesine yol açar. Bu proteinler vs. gibi şeylerin olduğu gibi vücuttan atılmasıyla sonuçlanır. Yani sonuçta böbrek her koşulda süzecektir ve içindeki havuz kısmına geçirecektir ama bunu sağlıklıysa en doğru şekilde yapacaktır.

Bunu böyle belirttikten sonra sizin sorununuzun sanki idrar kesesi ile ilgili bir şey olabileceğini tahmin ediyorum ama bu sadece tahmin, çünkü sanaldan kimseye teşhis konamaz, koyan da yanlış yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jean de Joinville -- 15 Nisan 2008; 17:24:49 >
  • Ben en fazla 3 kere çıkıyorum idrar bırakmaya
  • kan sekerını olctur bakalım...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.