Şimdi Ara

karayolları motorlu araçlar zorunlu mali mesuliyet sigortası ( Trafik Sigortası ) Sorularınız.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu meslekle uğraşıyorum, yani sigortacılıkla. İstediğim şu ki trafik sigortasıyla ilgili akıllarda soru işareti kalmasın. Bi kaç temel bilgi vermekten zarar gelmez sanırım

Evet bahsi geçen bu sigorta nedir ? Ne işe yarar ? Acaba kazada kendi aracımızın/motorumuzun hasarını öder mi ?

TürkSigortaBirliği'ne göre KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI(Trafik Sigortası)nın GENEL ŞARTLARI şunlardır ;

A- SİGORTA KAPSAMI

A.1 – Sigortanın Kapsamı
    Sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.
    Araca bağlı olarak çekilmekte olan römork veya yarı römorkların (hafif römorklar dahil) veya çekilen bir aracın sebebiyet vereceği zararlar çekicinin sigortası kapsamındadır. Ancak, insan taşımada kullanılan römorklar bunlar için poliçede özel şartları belirtilecek ek bir sorumluluk sigortası sağlanmış olması kaydıyla teminata dahil olur.
    Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır .
    Bu sigorta işletenin (sigorta ettirenin) haksız taleplere karşı savunmasını da temin eder.

Yani trafik sigortasının amacı kusur sizde ise kaza sonrası karşı tarafın ( Can ve mal kaybı olabilir ) hasarını karşılar. Ama sadece karşı tarafınkini karşılar kendi hasarımız için çoğunuzun bildiği diğer bi ürün olan Özel, otomobil sigortası yani Kasko karşılar. Aynı şekilde kusur karşı taraftaysa sizin hasarınızı temin eder.

Abilerim/Kardeşlerim Şuan genel olarak sıkça sorulan sorular bunlardı, eğer başka bi sorunuz varsa sorun beklemedeyim

• teşekkürler.

trafik sigortası veya kasko satışı yapıyor musunuz?
  • Tabiki her konuda yardımcı olabilirim.
  • Motosiklet sigortalarının bazılarında çalışmada karşılanıyor diye bişey okudum geçen gün ancak ne kadar doğru bilemiyorum. Aslı nedir ?
  • bende yamaha x max araç var çalınma korkusu yaşıyorum, trafik sigortam var ama kasko arıyorum. en uygun kaça patlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

Motosiklet sigortalarının bazılarında çalışmada karşılanıyor diye bişey okudum geçen gün ancak ne kadar doğru bilemiyorum. Aslı nedir ?

Hocam tam anlayamadım ? Çalışmada derken, lütfen daha detaylı anlatabilir misiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

bende yamaha x max araç var çalınma korkusu yaşıyorum, trafik sigortam var ama kasko arıyorum. en uygun kaça patlar?

Hocam yukarıda da belirttiğim gibi trafik sigortası sigortalının hasarını karşılamaz karşı tarafın hasarını öder dediğin şeyi kasko karşılar, fakat motorsikletlerde risk fazla olduğu için maalesef her sigorta şirketi motorsikletlere kasko teminatı vermez. Sana çıkartacağı yani ödeyeceğin kasko primi motorsikletin piyasa değeri kadar olur. Bu da ben bu riski kabul etmiyorum anlamına gelir. Onlar çok detaylı işlemler ancak acenteler bölge müdürlüğüne mail yoluyla bildirir karar da ne çıkarsa ona göre fiyat uygulaması yapılır. Dediğim gibi her şirket bu risk'e girmez. Sıkı bi araştırma yapman lazım, beş parmağın beşi bir değil. Saygılarımla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Readjust

quote:

Motosiklet sigortalarının bazılarında çalışmada karşılanıyor diye bişey okudum geçen gün ancak ne kadar doğru bilemiyorum. Aslı nedir ?

Hocam tam anlayamadım ? Çalışmada derken, lütfen daha detaylı anlatabilir misiniz.

Örneğin gece kapının önünden motoru götürdüler, bazı sigortalarda belli hacimin üzerindeki motosikletler için çalınma korumasıda var diye okudum diye bişeyler hatırlıyorum. Yani motor çalınırsa zararımız karşılanır mı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Readjust

quote:

Örneğin gece kapının önünden motoru götürdüler, bazı sigortalarda belli hacimin üzerindeki motosikletler için çalınma korumasıda var diye okudum diye bişeyler hatırlıyorum. Yani motor çalınırsa zararımız karşılanır mı

Sizin dediğiniz kısmi kaskodur hocam onun teminat kapsamıda şöyledir ;

5 ve 5 yaşından büyük araçlar için, Dar Kapsamlı Kasko Sigortası, "yanma, çalınma ve çalınmaya teşebbüs" teminatlarını içerir. Fakat motorsiklet için bu geçerli olur mu onu bilemem.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.