Şimdi Ara

KARARSIZLAR KLUBÜ _' Hangi Fotoğraf Makinesi ? ' - 2013 - (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
10
Favori
17.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozeba

sn@sipirutals
    quote:

D7000 ; İkinci en iyi image kalitesine sahip . Video konusunda Pentax ile başabaş diyebilirim . VR olayına bu makinada gerek yok gövdesinde mevcut K5 gibi.

kendinizden emin bir sekilde yanlis bilgi veriyorsunuz. birazcik arastirin ne olur.

Hocam hatalı bir bilgi verdim ve bunu düzelttim bir sonraki mesajda bakarsanız eğer . Hatam var ise affola der ve kuşkunuz olmasınki fotoğraf ve fotoğrafcılık konusunda pekde acemi sayılmam . Çevremdeki bir çok kişide keza o şekilde . Bir çok makina var arkadaşlarımda gerekse ailem yakın çevremde . Bunlarla genelde tatlı bir "kapıştırmaca" yaşanır . Ama seninki daha iyi fikrini her zaman kabul ederiz . Hangisi iyi ise ona deriz ki ; "iyi olan budur kardeşim " .

Orada bir yanlış vardır . Sizden daha farklı bir cevap beklerdim açıkcası . Misal ; "sanırım yanlış lık yapdınız sizin demek istediğiniz gövdedeki AF motoru olucak D90 D80 deki gibi . "

• quote:

+1

bende bu konu vesilesiyle bir soru sorayim pentax ve diger markalari kullanan arkadaslara. gunluk hayatinizda manuel lensleri ne siklikla kullaniyorsunuz? yoksa af li bir lens mi tercih ediyorsunuz?
    ek: manuel lens kullananlara: maddi nedenlerle mi yoksa gercekten hosunuza gittigi icin mi kullaniyorsunuz. mesela ben hosuma gittigi icin kullaniyorum.

Manual bir lens daha iyi el kontrolü ve daha profesyonelce bir deneyim istiyor . Hareketli nesneleri çekmek çoğu zaman çok güç oluyor . Ama tekerlek (odaklama bileziği) kullanımınız iyiyyse ve odağı iyi algılayabiliyorsanız basitleşiyor iş .

Manual lensin ucuz ve kaliteli olması insanları çeken yanı . Bir çok insan 50 liraya 50mm sahibi oluyor ve zamanla ( tabiki sabır işidir bu ) alışıyor manual kullanmaya .

• Bu arada ürünlerin yurt dışı fiyatlarını sizlere sunayım belki fikir sahibi olabilirsiniz bu konu hakkında .

http://www.amazon.com/Pentax-K-5-Digital-18-55mm-Black/dp/B0043M6F1E/ref=sr_1_3?s=photo&ie=UTF8&qid=1345040062&sr=1-3 K5 ve sınıfındaki en iyi lens olan WR li 18-135 lensi .

http://www.amazon.com/Nikon-DX-Format-Digital-18-105mm-3-5-5-6/dp/B0042X9LCO/ref=sr_1_8?s=photo&ie=UTF8&qid=1345040061&sr=1-8 D7000 ve güzel lensli 18-105

Biri 990Dolar diğeri ise 1400Dolar civarı . Arada 410 Dolar lık bir fark var ki buda TR de 615 TL gibi bir fark yapar . Siz düşünün artık bu farka değen ne var yahut ne yok

Bu videoda ise Türk bir arkadaşın K7 ve K5 focus hızları testi var .http://www.youtube.com/watch?v=d4nv2QGktbw&feature=player_embedded

Hiçde öyle denildiği gibi yavaş bir focusa sahip değil . Yeterli olacakdır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spirituals -- 15 Ağustos 2012; 17:20:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: spirituals

quote:

sn@sipirutals
    quote:

D7000 ; İkinci en iyi image kalitesine sahip . Video konusunda Pentax ile başabaş diyebilirim . VR olayına bu makinada gerek yok gövdesinde mevcut K5 gibi.

kendinizden emin bir sekilde yanlis bilgi veriyorsunuz. birazcik arastirin ne olur.

Hocam hatalı bir bilgi verdim ve bunu düzelttim bir sonraki mesajda bakarsanız eğer . Hatam var ise affola der ve kuşkunuz olmasınki fotoğraf ve fotoğrafcılık konusunda pekde acemi sayılmam . Çevremdeki bir çok kişide keza o şekilde . Bir çok makina var arkadaşlarımda gerekse ailem yakın çevremde . Bunlarla genelde tatlı bir "kapıştırmaca" yaşanır . Ama seninki daha iyi fikrini her zaman kabul ederiz . Hangisi iyi ise ona deriz ki ; "iyi olan budur kardeşim " .

Orada bir yanlış vardır . Sizden daha farklı bir cevap beklerdim açıkcası . Misal ; "sanırım yanlış lık yapdınız sizin demek istediğiniz gövdedeki AF motoru olucak D90 D80 deki gibi . "

haklisiniz. yazimdaki usluptan dolayi yanlis anlasildim sanirim. sizi kirdiysam ozur dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

quote:

Orijinalden alıntı: omardaing

Daha sonra satmayı düşünüyorsan Canon
    Fiyat performans diyorsan Pentax K-5
    Para sorunum yok diyorsan Nikon D7000

İşi abartıyorum.
    http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_5D_Mark_II-vs-Pentax_K-5

Fotograf kalitesi daha iyi diye MarkII yerine K5 alan arkadaslari buraya yazin da beraberce gulelim
    Snapsort olmus SnapZORT.

sen hangisini önerirdin üstad ve niçin?

Ne desem bos
    Ben OM-D alirdim. Ufak, muhtesem, objektifleri muthis, harika fotograf kalitesi, donen ekran, su-toz gecirmez saglam yapi, super hizli odaklama, piyasanin en iyisi govdeden titresim azaltici sistem, falan da falan. Herkesin zevki farkli tabi. Ben ISO 25.600'deki ISO becerisine bakmiyorum.

• quote:

quote:

quote:

sn@sipirutals
    quote:

haklisiniz. yazimdaki usluptan dolayi yanlis anlasildim sanirim. sizi kirdiysam ozur dilerim.

Ne demek hocam . Teşekkür ederim nezaketinize

Bu arada konu sahibi arkadaşım yahut abim ;

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk5/18 Buradan inceleme yapabilirsiniz . 4 makinayıda yan yana koyup resim kalitelerini görmeniz mümkün . Ben yapdım zamanında . 7D D7000 K5 ODM5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spirituals -- 15 Ağustos 2012; 17:25:30 >

• Manuel lens kullanmak ayrı bir zevk. Pentax 50mm f 1:1.7 lensin tadına doyum olmuyor.
    Fiyat performans açısından k-5 alırdım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Canon dışındaki cihazlar fantazi isteyenler için...uygun aralıkta uygun lens bulma?,beğenmediğinde elden çıkartma imkanı...?ihtiyaç anında paraya çevirme gibi unsurları yok say(bunlar canonun artısı),makinelerin hepsi kafa kafaya ve mikrometrik farklarla birbirinden ayrılır kalite olarak.yani bu makinelerin hepsini yan yana koy gözle görülür bir fark yakalaman imkansız....zamanında pentaxımı satmak istedim yok pahasına gitti...sony desen ona keza...olympus alırsan son sahibi olursun...Deme sakın "ben kullanmak için alıyorum niye satacakmışım" ben de öyle dedim hep..

En önemlisi lens desteği ve kalite...canon da milyon tane seçeneğin var...Mesela listene göre örnek verirsem 60d+50 1.4 ile diğer hiç bir cihazla alamayacağın portre sonuçları alırsın..1.4 pahalı dersen 1.8 ile aynen..

Benim görüşüm bu yöndedir.

(Bu arada 7d ve 60d arasında sitelerin yaptıkları okuduğum tüm incelemelerde ve kendi yaptığım incelemelerde fark yok...gel gelelim jpeg işlemesi dpreview de daha iyi görünüyor 60d nin...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancanax -- 15 Ağustos 2012; 18:24:00 >

• quote:

FF olması itibarı ile 5DM2 hem alan derinliğini hemde renkleri biraz daha iyi veriyor . Tabi burada iki kat bir farktan söz etmiyoruz . Çok fazla bir artış yokdur fotoğraf konusunda . İso konusunda neredeyse aynı iki cihazda . 1.5 Crop faktöründen dolayı k5 1.0 crop faktörlü 35mm 5DM2 nin gerisinde kalıyor ne yazikki . Ama fiyat ve performans olarak ibreler değişiyor ne yazikki .

Gel gelelim biz makina seçimine ;

Gövdeleri sırasıyla iyiden kötüye özellikleri ile sıralıyorum ;

Pentax K5 ; Hepsinden daha iyi resim kalitesi ve daha iyi iso başarımı var keratanın . Manual lens ile 50mm f1.8 50 liradır . Çokda güzel işler başarır . 300 400 TL vermenize gerek kalmadan . SR sistemi su geçirmezlik ile zaten diğerlerinden üstün . Bende K5 var ve bir arkadaşımda D7000 . İkisi arasında dağlar kadar fark yok . Ama sıfır bir d7000 şu anda 3500 liradır . 2200 Liraya sıfır bir K5 almak daha mantıklı oluyor .

D7000 ; İkinci en iyi image kalitesine sahip . Video konusunda Pentax ile başabaş diyebilirim . VR olayına bu makinada gerek yok gövdesinde mevcut K5 gibi . 60D den kesinlikle daha iyi resim konusunda .

60D ; Resim kalitesi 600 D ile neredeyse aynı . Sadece biraz daha hızlı . Video kalitesi en iyi olan cihaz bunlar arasında . 50mm f.18 lensin sıfırı 300 lira . Çok güzel sonuçlar veriyor . Ama genede bir K5 yada bir D7000 değil .

Oly odm ; Daha kompakt bir makina . Resim kalitesi güzeldir ama diğerleri ile boy ölçüşemez . İso vb unsurlarda . nex7 ye yakın sonuçlar üretir . Hızlı bir makinadır boyutlarına göre . Lens çeşitliliği yokdur pek . Çevirici var sanırım farklı lensler için uyumlu ama bazen resim kalitesinde düşme yaşatabiliyor .

Bende K5 var ve bir arkadaşımda D7000 . İkisi arasında dağlar kadar fark yok . Ama sıfır bir d7000 şu anda 3500 liradır . 2200 Liraya sıfır bir K5 almak daha mantıklı oluyor .

D7000 ve K5 arasında gidip gelmen gerekicek bu listede . Aralarındaki farklar ise ; İkiside aynı video kalitesine sahip , resim kalitesi K5 daha iyi isodada keza öyle . Sağlamlıkda gene K5 , daha hızlı focus yapar bu arada D7000 tek artısı şu anda odur . Birde kolay bulunabilen lensleri ve piyasada çabuk satılabilmesi . K5 de satılır ama ondan 1 hafta sonra mesela . K5 eski lensler yüzünden bir artı daha kazanıyor . Çünkü keratalar yeni lenslere meydan okuyor hep . Kaliteliler lakin manual ler .

Yurt dışından getirebilme imkanın var ise K5 ve 18-135 WR (su geçirmez lens ) şu anda 1050 Dolar . Kanal varsa yada tanıdıkların 1900 liraya gelir makinan . Bir kaçda manual lens alırsın . Mesela ben ; 70-300 vivitar , 50mm 1.8 pentax , 100mm vivitar lensi toplamda 200 liraya almışdım Çokda kaliteli lensler açıkcası . Ama WR özellikleri yokdur . Manual dirler . K5 in içinde SR olduğundan titreşim önleme sistemleri mevcut olur .

Uzun lafın kısası K5 al git

uzun cevabınız için teşekkürler

diğer tüm cevaplar içinde teşekkürler ayrıca.

sanırım makina seçimi; biraz o cihaza alışmaya, cihazın karakteriyle uyuşmaya, isteklerimize ve cihazın bu isteklerin ne kadarını karşılayabildiğiyle ilgili de bir durum.

biraz daha karşılaştırma yaparak, isteklerime ve karakterime en uygun makinayı seçmeye çalışacağım.

Ankarada olduğumdan test etme imkanı bulabilirsem bazı modelleri test edeyim diyorum ama fotoğraf makinası öyle ele almakla test edilmiyor ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.f.y. -- 15 Ağustos 2012; 18:22:11 >

• Makineyi ele almak çok önemli.Devamlı elinizde tutacağınız bir makinenin size ne hissterdiği önemli bir unsur.Mutlaka elinize alıp deneyin makineleri.Bir kaç çekim yapın mümkünse büyük teknoloji marketlerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: cancanax

Canon dışındaki cihazlar fantazi isteyenler için...uygun aralıkta uygun lens bulma?,beğenmediğinde elden çıkartma imkanı...?ihtiyaç anında paraya çevirme gibi unsurları yok say(bunlar canonun artısı),makinelerin hepsi kafa kafaya ve mikrometrik farklarla birbirinden ayrılır kalite olarak...zamanında pentaxımı satmak istedim yok pahasına gitti...sony desen ona keza...olympus alırsan son sahibi olursun...Deme sakın "ben kullanmak için alıyorum niye satacakmışım" ben de öyle dedim hep..

En önemlisi lens desteği ve kalite...canon da milyon tane seçeneğin var...Mesela listene göre örnek verirsem 60d+50 1.4 ile diğer hiç bir cihazla alamayacağın portre sonuçları alırsın..1.4 pahalı dersen 1.8 ile aynen..

Benim görüşüm bu yöndedir.

(Bu arada 7d ve 60d arasında sitelerin yaptıkları okuduğum tüm incelemelerde ve kendi yaptığım incelemelerde fark yok...gel gelelim jpeg işlemesi dpreview de daha iyi görünüyor 60d nin...)

Hocam 7D 60D nin üst modelidir . Biri orta seviye başlangıcı ise diğeri orta seviye sonu dur .

7D ile 60D yi yan yana karşılaştırma fırsatım olmadı . Lakin ikiside digic4 kullanmakda . Ama birinde daha iyi sıkıştırabilme veri işleyebilme için 2 adet seçeneğini eklemişler . Ki buda daha iyi iso başarımı anlamına gelir . Raw sonuçlarına göre bence bakılması gerekir . Mesela jpeg sıkıştırma ve jpeg kalitesi üzerine yoğunlaşmış bir gövde olan 60D daha profesyonel bir yapıda olan 7D nin raw kalitesine gelemiyor .

Canon un lens bolluğu var diye ona yönelmek yanlış olur .

Zaten 2 yada 3 lens her ihtiyaca cevap verebilecekdir . Gerisi ise teferruat olarak kalır . Bir adet tele , bir adet uzun aralıklı (18-135 gibi bir lens ) sırf fazladan lens taşımamak için kolaylık açısından , bir adet portre için lens yeterlidir . Macro lens , balık gözü vs gibi seçenekler tam anlamı ile profesyonelleştikde edinilir . Pentax da Limited diye bir olay var . Ki bendede Olan 77mm Limited lens gibi . Bu lensin rakibini ben sadece uçuk miktarlara satılan lenslerde görebilirim . Nedeni ise iyi ve keskin kalitede olmasındandır . Keza Nikonda da aynı şekilde farklı lens çeşitleri mevcut .

Türkiye piyasasında genelde Canon ve Nikon kullanılmakda ve o ürünlerin lens çeşitliliği bol durmaktadır . Pentax ların lensleri yokmudur ? Tabiki vardır ama o kadar bol değildir . Ki o kadar geniş yelpazeye ne gerek varki ? 3 bilemedin 4 lens ile zaten işi tamamdır insanların . Diğerleri sadece hava cıvaya giriyor (şahet profesyonel anlamda birşeyler yapmıyorsanız ) .

• Digic 4 ün çift kullanılması sadece hız ile alakalıdır..resim işleme yeteneğine bir etkisi yoktur...nitekim NR en düşük ve raw çekimde dpreview dahil tüm sitelerde eşit sonuç vermiştir...7d üst sınıftır..body kalitesi,hız (Af noktaları falan filan..) olarak 60d den üstündür...ama resim kalitesi olarak bire bir aynı makineler dir...7d daha hızlı odaklar,saniyede 2 kare daha fazla çeker,ele daha iyi oturur daha sağlamdır falan...bundan ibaret...nereden biliyorsun dersen 60d ve 7d arasında 3 ay gidip geldim inciğine cıncığına kadar...tüm forumlarda tüm incelemelerde gözlerim pörtleyene kadar...en son arkadaşlarımın makinelerini de inceledim ve kendi kararım o dur ki bire bir...gel gelelim aynı sensörü kullanan (ve aynı işlemciyi) iki makine arasında ne kadar fark olabilir ki??

60d nin 7d kadar olmayacağını kim söyler..? 7d sahipleri:)

7d nin 60d ile kafa kafaya olduğunu kim söyler...?60d sahipleri :)

Bir de insana kaç lens lazım ki 1 ondan bir bundan diye yazıp lens desteği için makine mi alınır fikrine katılmıyorum...onu da kullanan, yaşayan bilir diyorum...Aldın.....diğer markaları, beğenmek mecburiyetindesin...(ben de hiç bir mecburiyete hayatında yer vermeyen insanım..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancanax -- 15 Ağustos 2012; 18:43:39 >

• quote:

Digic 4 ün çift kullanılması sadece hız ile alakalıdır..resim işleme yeteneğine bir etkisi yoktur...nitekim NR en düşük ve raw çekimde dpreview dahil tüm sitelerde eşit sonuç vermiştir...7d üst sınıftır..body kalitesi,hız (Af noktaları falan filan..) olarak 60d den üstündür...ama resim kalitesi olarak bire bir aynı makineler dir...7d daha hızlı odaklar,saniyede 2 kare daha fazla çeker,ele daha iyi oturur daha sağlamdır falan...bundan ibaret...nereden biliyorsun dersen 60d ve 7d arasında 3 ay gidip geldim inciğine cıncığına kadar...tüm forumlarda tüm incelemelerde gözlerim pörtleyene kadar...en son arkadaşlarımın makinelerini de inceledim ve kendi kararım o dur ki bire bir...gel gelelim aynı sensörü kullanan (ve aynı işlemciyi) iki makine arasında ne kadar fark olabilir ki??

Bir de insana kaç lens lazım ki 1 ondan bir bundan diye yazıp lens desteği için makine mi alınır fikrine katılmıyorum...onu da kullanan, yaşayan bilir diyorum...Aldın.....diğer markaları, beğenmek mecburiyetindesin...(ben de hiç bir mecburiyete hayatında yer vermeyen insanım..)

Daha fazla işlem yapar hocam . İşlemci daha fazla hızlı çekim için değildirki sadece . Tüm işlemleri gerçekleştiren bir parçadır baz alırsak bilgisayardan anlamış oluruz zaten .

Tabi siz test edip bu kanıya vardıysanız benim gibi test etmeyen birinden daha iyi biliyorsunuzdur . Lakin illa Canon alma terimi bana yanlış geldi açıkcası . Tercih insanların tabiki .

Bu arada d5100 ile d7000 fotoğraf kaliteleri neredeyse aynıdır . Ama bir çok farklı nokda mevcuttur . Bu 7D ile 60D arasındaki farklar gibi . Sadece resim kalitesi hafiften benzer diye bu güzelim cihazlarada çamur atmak anlamsız

• quote:

quote:

Digic 4 ün çift kullanılması sadece hız ile alakalıdır..resim işleme yeteneğine bir etkisi yoktur...nitekim NR en düşük ve raw çekimde dpreview dahil tüm sitelerde eşit sonuç vermiştir...7d üst sınıftır..body kalitesi,hız (Af noktaları falan filan..) olarak 60d den üstündür...ama resim kalitesi olarak bire bir aynı makineler dir...7d daha hızlı odaklar,saniyede 2 kare daha fazla çeker,ele daha iyi oturur daha sağlamdır falan...bundan ibaret...nereden biliyorsun dersen 60d ve 7d arasında 3 ay gidip geldim inciğine cıncığına kadar...tüm forumlarda tüm incelemelerde gözlerim pörtleyene kadar...en son arkadaşlarımın makinelerini de inceledim ve kendi kararım o dur ki bire bir...gel gelelim aynı sensörü kullanan (ve aynı işlemciyi) iki makine arasında ne kadar fark olabilir ki??

Daha fazla işlem yapar hocam . İşlemci daha fazla hızlı çekim için değildirki sadece . Tüm işlemleri gerçekleştiren bir parçadır baz alırsak bilgisayardan anlamış oluruz zaten .

Tabi siz test edip bu kanıya vardıysanız benim gibi test etmeyen birinden daha iyi biliyorsunuzdur . Lakin illa Canon alma terimi bana yanlış geldi açıkcası . Tercih insanların tabiki .

Bu arada d5100 ile d7000 fotoğraf kaliteleri neredeyse aynıdır . Ama bir çok farklı nokda mevcuttur . Bu 7D ile 60D arasındaki farklar gibi . Sadece resim kalitesi hafiften benzer diye bu güzelim cihazlarada çamur atmak anlamsız

Sonuç yaygın olan canon veya nikon tercih edilmeli diyorum deneyimlerime dayanarak...yoksa arkadaşın da "yaşayarak öğrenme" deneyimini edinme hakkı var...yıllarca rekor sayfasıyla guinnese girmiş netfotograf pentax kardeşliği başlığı üyesiydim...hayatımda en sevdiğim iki şeyin ismi fa31 ve fa77 idi...şimdi ne pentaxcı kaldı ne kardeşlik...işin o yönüne de bakalım phography-on-the net gibi milyonlarca lens body kombinasyonuna sahip her gün binlerce muhteşem şeyin eklendiği kaynaklar varken acaba olympusa zuiko cart curt taksam nasıl sonuç alırım gibi kafa karıştıran durumlarda sınırlı bilgi ile kör atış yaparak işi gene yaşayarak öğrenme olayına getiririz...Örnek canonun 135 f2 L sine bakıyorum günlerdir 200 küsür sayfada bizim gibi amatörlerin mucizelerine...gel gelelim çoğu iki lense de sahip arkadaş bendeki 24-105 in aynı keskinliği verdiğini ve elinde varsa hiç maceraya girmememi tavsiye etti...ekstra f2 ve 30mm için gereksiz bana göre de..(alacağımdan da değil hani trilyoner değiliz..)

Yani bu işe meraklı arkadaşlar f/p falan filan diye başlayıp en sonunda canon veya nikonun kollarında bulur kendini (benim gibi fanatik değilse..pentax için kavga ederim..)Benim çabam az zarar etsin bu yaşayarak öğrenme kısmında...bu dur...

Bir de ne kadar karşılaştırmaya baksam sonuç bu üzgünüm 7d sahipleri..(Biri bariz iyi deseler yazacağım)

"4.3- Canon EOS 60d vs 7d image quality and noise comparison :

When it come to the image quality and noise differences between canon 60d and 7d, we are difficult to make a clear answer unless we compare these two cameras head to head. canon 7d, as well as 60d produce amazing image quality, even under low light surrounding."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancanax -- 15 Ağustos 2012; 19:09:29 >

• quote:

quote:

quote:

Sonuç yaygın olan canon veya nikon tercih edilmeli diyorum deneyimlerime dayanarak...yoksa arkadaşın da "yaşayarak öğrenme" deneyimini edinme hakkı var...yıllarca rekor sayfasıyla guinnese girmiş netfotograf pentax kardeşliği başlığı üyesiydim...hayatımda en sevdiğim iki şeyin ismi fa31 ve fa77 idi...şimdi ne pentaxcı kaldı ne kardeşlik...işin o yönüne de bakalım phography-on-the net gibi milyonlarca lens body kombinasyonuna sahip her gün binlerce muhteşem şeyin eklendiği kaynaklar varken acaba olympusa zuiko cart curt taksam nasıl sonuç alırım gibi kafa karıştıran durumlarda sınırlı bilgi ile kör atış yaparak işi gene yaşayarak öğrenme olayına getiririz...Örnek canonun 135 f2 L sine bakıyorum günlerdir 200 küsür sayfada bizim gibi amatörlerin mucizelerine...gel gelelim çoğu iki lense de sahip arkadaş bendeki 24-105 in aynı keskinliği verdiğini ve elinde varsa hiç maceraya girmememi tavsiye etti...ekstra f2 ve 30mm için gereksiz bana göre de..(alacağımdan da değil hani trilyoner değiliz..)

Yani bu işe meraklı arkadaşlar f/p falan filan diye başlayıp en sonunda canon veya nikonun kollarında bulur kendini (benim gibi fanatik değilse..pentax için kavga ederim..)Benim çabam az zarar etsin bu yaşayarak öğrenme kısmında...bu dur...

Bir de ne kadar karşılaştırmaya baksam sonuç bu üzgünüm 7d sahipleri..(Biri bariz iyi deseler yazacağım)

"4.3- Canon EOS 60d vs 7d image quality and noise comparison :

When it come to the image quality and noise differences between canon 60d and 7d, we are difficult to make a clear answer unless we compare these two cameras head to head. canon 7d, as well as 60d produce amazing image quality, even under low light surrounding."

Kendi tecrubeleriniz konusunda emin iseniz zaten söyleyecek söz kalmaz ikinci üçüncü şahıslar tarafından . Söylenirsede ne yazikki kargaşa ve gereksiz ağız dalaşı olur

Ben K5 ci olarak 7D yi seçerdim bu iki arasında kalsaydım . Ki ikinci el fiyatlarıda benzer seviyelerde . Daha fazla özellik barındıran ve sizin de teriminizle "aynı foto kalitesine sahip" bir 7D sahibi olmak beni daha çok mutlu ederdi . Hem ergonomi hemde vide özellikleri açısından .

Gel gelelim , lens konusuna ; oradada düşüncelerinizde haklı olmanız mümkün , lakin ben farklı düşüncelere sahip olduğumdan ve düşünce kargaşası yaşatmak istemediğimden beyan etmiyicem

Ve buna binanen Pentax K5 i her yerde önerip en iyi APSC gövde demeye devam edicem .

• K5 konusunda katılıyorum..ama işte lens vaziyeti bozuyor işi gene en iyi croplu makine pro yapısı vs ile 7d deniyor...ben de biliyorum k5 in 7d den üstün olduğunu
    ebayden 50$ a aldığım vivitar ile ne muhteşem şeyler çıkardı...nostaljik oldum..

En güzeli al bi 550d bak keyfine....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancanax -- 15 Ağustos 2012; 19:31:33 >

• quote:

K5 konusunda katılıyorum..ama işte lens vaziyeti bozuyor işi gene en iyi croplu makine pro yapısı vs ile 7d deniyor...ben de biliyorum k5 in 7d den üstün olduğunu
    ebayden 50$ a aldığım vivitar ile ne muhteşem şeyler çıkardı...nostaljik oldum..

En güzeli al bi 550d bak keyfine....

Aynen öyle . Al 1100 liraya 550D ni ki lensi ile . stün birde 150 liraya 50MM F1.8 lensini koy , birde tele yada macro al hiçbirşeyde gözün kalmaz . Zaten Giriş seviyeside olsa bir DSLR her zaman tatmin edici sonuçla yaratıyor . Çok para bayılmak ya maymun iştahlıların yada profesyonellerin işi oluyor

• Yani sizde canona gelince 600d ile 60D aynı görüntü veriyor diyorsunuz ama d7000 ilede d5100 aynı görüntüyü veriyor demeye geldi mi gizler gibi ses yok ayıptır..

pentaxçılara dikkat ediyorum hala inanılmaz bir fanatiklik söz konusu sakın inkar etmeyin çocuk okusun anlar, birde bu pentaxçılar daima nikonu ikinci yapar ne işse sanırım foto renk benzerliği olsa gerek..gelipte hiç pentaxını d700 ile falan kıyaslayan görmüyoruz ne işse ama mark 2 ile rahatlıkla kıyaslamaya çalışıyor full frame bambaşka bunu artık beyninize monteleyin yok yani pentax full frame çıkarsa ne olacak çok merak ediyorum doğrusu..

Biraz objektif olalım; d7000 ile 60d yi gördüm arkadaşlar 60d bana daha güzel geldi, d7000 de renkler o anı yansıtmıyordu..Onun dışında makinelrin hepsi bence birbirine yakın birini alan diğerin aramaz...

hatta ister güncel olsun ister daha eski olsun fotoğraf kalitesinde extrem farklar yok, fark isteyen full frame alacak..onun dışında teknoloji, minimum kalite farkı artı video ve bir sürü kullanımı kimine göre eğlenceli kılan özellikler isterseniz elbette güncel makine derim onun dışında, d7000 ile d5000 arasındaki farkı anlayan beri gelsin..amaç fotoğraf kalitesiyse ekipman bazında objektif lafı gerçekten çok ama çok doğruymuş zamanla anladım..

• quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

Yani sizde canona gelince 600d ile 60D aynı görüntü veriyor diyorsunuz ama d7000 ilede d5100 aynı görüntüyü veriyor demeye geldi mi gizler gibi ses yok ayıptır..

pentaxçılara dikkat ediyorum hala inanılmaz bir fanatiklik söz konusu sakın inkar etmeyin çocuk okusun anlar, birde bu pentaxçılar daima nikonu ikinci yapar ne işse sanırım foto renk benzerliği olsa gerek..gelipte hiç pentaxını d700 ile falan kıyaslayan görmüyoruz ne işse ama mark 2 ile rahatlıkla kıyaslamaya çalışıyor full frame bambaşka bunu artık beyninize monteleyin yok yani pentax full frame çıkarsa ne olacak çok merak ediyorum doğrusu..

Biraz objektif olalım; d7000 ile 60d yi gördüm arkadaşlar 60d bana daha güzel geldi, d7000 de renkler o anı yansıtmıyordu..Onun dışında makinelrin hepsi bence birbirine yakın birini alan diğerin aramaz...

hatta ister güncel olsun ister daha eski olsun fotoğraf kalitesinde extrem farklar yok, fark isteyen full frame alacak..onun dışında teknoloji, minimum kalite farkı artı video ve bir sürü kullanımı kimine göre eğlenceli kılan özellikler isterseniz elbette güncel makine derim onun dışında, d7000 ile d5000 arasındaki farkı anlayan beri gelsin..amaç fotoğraf kalitesiyse ekipman bazında objektif lafı gerçekten çok ama çok doğruymuş zamanla anladım..

Sakin olun lütfen şampiyon bey

Ne fanatikliği . Bir çok Canon kullanıcısı yada Nikon kullanıcısı Pentax K5 in En iyi apsc olduğu gerçeğini biliyor ve söylüyor . FF farklı bir dünya değildir( Ha desenizki Orta format Leica yada Pentax 645d o zaman farklı çok farklı bir dünya ) . Altı üstü daha büyük bir algılayıcı vardır crop faktörü 1.0x olan Bazen 1.5 crop faktörlü makinalar daha alınası olabiliyor uzak nesneler konusunda . Örneğin 70-300 ün en iyi lensini aldık 1.5x sayesinde o değerler 105-450 gibi değerlere ulaşıyor ve daha fazla yakınlaşıyor . Tabi buna binanen daha az alan objektife giriyor . FF in artısı alan derinliği vb unsurlardır . Yoksa 5D (düz olan versiyon videosuz ) ile pentax K5 i karşılaştırmıştık benim makina daha iyi sonuçlar alıyordu . (tabi buna 18-135 lensin katkısı çok büyükdü. ) Oda bir FF sonuçda .

Size şöyle bir örnek vereyim ; Faevon sensörler . (sigma tarafından geliştirilen ) şu anda en gelişmiş sensörlerdir ve en iyi renk veren sensörlerdir diyebiliriz . Ama iso konusunda ne yazikki başarısızdır .

Birde şunu vereyim ; Fujifilm x1 Pro . Bu makina apsc dir ve Leica M9 yahut 5DM2 gibi gövdeleri gerisinde bırakıyor . İnanmıyorsanız genel sohbette açılan konuya bakabilirsiniz ve KAİ kardeşimizin youtube incelemelerinden feyz alabilirsiniz .

Makinalar gelişiyor . 2005 yapımı bir FF DSLR 2012 yapımı olan bir Orta segment APSC gövde den geri kalıyor .

Not olarak Canonu kötüleseydim eğer yukarıdaki mesajda ; 550d alın 50mm bir lens + kit lens ile alın demezdim . D5100 alın derdim 1300 liraya ikinci el kit lensli . (ki d5100 daha üstün ) D5100 ile D7000 foto kaliteleri benzerdir . İso konusunda bir tek D5100 geridedir . Aynı şey canon 600D ile 60D arasındada geçerlidir . fotoğraf kaliteleri neredeyse aynıdır lakin iso ve hızı daha iyidir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spirituals -- 15 Ağustos 2012; 20:46:45 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

Yani sizde canona gelince 600d ile 60D aynı görüntü veriyor diyorsunuz ama d7000 ilede d5100 aynı görüntüyü veriyor demeye geldi mi gizler gibi ses yok ayıptır..

Sakin olun lütfen şampiyon bey

Ne fanatikliği . Bir çok Canon kullanıcısı yada Nikon kullanıcısı Pentax K5 in En iyi apsc olduğu gerçeğini biliyor ve söylüyor . FF farklı bir dünya değildir( Ha desenizki Orta format Leica yada Pentax 645d o zaman farklı çok farklı bir dünya ) . Altı üstü daha büyük bir algılayıcı vardır crop faktörü 1.0x olan Bazen 1.5 crop faktörlü makinalar daha alınası olabiliyor uzak nesneler konusunda . Örneğin 70-300 ün en iyi lensini aldık 1.5x sayesinde o değerler 105-450 gibi değerlere ulaşıyor ve daha fazla yakınlaşıyor . Tabi buna binanen daha az alan objektife giriyor . FF in artısı alan derinliği vb unsurlardır . Yoksa 5D (düz olan versiyon videosuz ) ile pentax K5 i karşılaştırmıştık benim makina daha iyi sonuçlar alıyordu . (tabi buna 18-135 lensin katkısı çok büyükdü. ) Oda bir FF sonuçda .

Size şöyle bir örnek vereyim ; Faevon sensörler . (sigma tarafından geliştirilen ) şu anda en gelişmiş sensörlerdir ve en iyi renk veren sensörlerdir diyebiliriz . Ama iso konusunda ne yazikki başarısızdır .

Birde şunu vereyim ; Fujifilm x1 Pro . Bu makina apsc dir ve Leica M9 yahut 5DM2 gibi gövdeleri gerisinde bırakıyor . İnanmıyorsanız genel sohbette açılan konuya bakabilirsiniz ve KAİ kardeşimizin youtube incelemelerinden feyz alabilirsiniz .

Makinalar gelişiyor . 2005 yapımı bir FF DSLR 2012 yapımı olan bir Orta segment APSC gövde den geri kalıyor .

Not olarak Canonu kötüleseydim eğer yukarıdaki mesajda ; 550d alın 50mm bir lens + kit lens ile alın demezdim . D5100 alın derdim 1300 liraya ikinci el kit lensli . (ki d5100 daha üstün ) D5100 ile D7000 foto kaliteleri benzerdir . İso konusunda bir tek D5100 geridedir . Aynı şey canon 600D ile 60D arasındada geçerlidir . fotoğraf kaliteleri neredeyse aynıdır lakin iso ve hızı daha iyidir .

Bu sayfada Şampiyon olan sensin maşallah bakıyorum herkesi bastırmışsın, doldurmuşsun bütün sayfayı..:)

Sen ne yaparsan yap esn eski full framenin senin en iyi apsc gövdenden üstün olduğu yanlar olacaktır, bir kere geniş açıda zaten tartışmaya değmez, full framenin yarattığı boyut etkiside bambaşka full frame aldınmı kaliteli lens takacaksın der büyüklerimiz...

Vallahi hocam sana kalırsa değil 2005 yılının full frame günümüz full frame'leri bile senin makinenden geri kalıyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.