Şimdi Ara

KARARSIZLAR KLUBÜ _' Hangi Fotoğraf Makinesi ? ' - 2013 - (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
270
Cevap
10
Favori
17.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cancanax

Arkadaslar biraz sert konusasim var ama size fatih terim motivasyonu lazim.. neyi bekleyeceksiniz niye bekleyeceksiniz...?7d nin k5 in neyi yetersiz geliyor da cikacagi belli olmayan yeni body leri almak icin yillari bekleyecegiz?bu iste kural iyi lens oncelik...body muhim degil...buna ragmen 60 kusur af noktali 5d ile karsilastirilan iso su ve 8 kare ceken makinenin guncellenmesini bekliyorsunuz..kit lens kullanacaksaniz 1000d alin daha iyi...bilen bilir syudyolarda hala d70 nikon kullanilir...10 senelik makine..iso basarimi ve mp artimi disinda ne yapacaklar da aylarca yillarca bekleyecegim..?benim cihaz 1600 de iyi cok nadir kullandigim 3200 de bile uzmez...daha ne ister insan?Paranizin alabilecegi en iyisini alin..bi sonra cikacak olan daglar kadar iyi olmayacak...diyelim istedin..satar 200 300 bilemedin 500 zararina yenisini alirsin...gerek olmadigini gorunce yasayarak ogrenme uzmani olacaksiniz...saygilar..

iyi konuştu. katılıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: tekno_user

quote:

Arkadaslar biraz sert konusasim var ama size fatih terim motivasyonu lazim.. neyi bekleyeceksiniz niye bekleyeceksiniz...?7d nin k5 in neyi yetersiz geliyor da cikacagi belli olmayan yeni body leri almak icin yillari bekleyecegiz?bu iste kural iyi lens oncelik...body muhim degil...buna ragmen 60 kusur af noktali 5d ile karsilastirilan iso su ve 8 kare ceken makinenin guncellenmesini bekliyorsunuz..kit lens kullanacaksaniz 1000d alin daha iyi...bilen bilir syudyolarda hala d70 nikon kullanilir...10 senelik makine..iso basarimi ve mp artimi disinda ne yapacaklar da aylarca yillarca bekleyecegim..?benim cihaz 1600 de iyi cok nadir kullandigim 3200 de bile uzmez...daha ne ister insan?Paranizin alabilecegi en iyisini alin..bi sonra cikacak olan daglar kadar iyi olmayacak...diyelim istedin..satar 200 300 bilemedin 500 zararina yenisini alirsin...gerek olmadigini gorunce yasayarak ogrenme uzmani olacaksiniz...saygilar..

Bu laf bana geldi galiba.

Fırçamı yedim oturuyorum.

Ne bileyim insan almışken iyi bir body olsun sonrasında lenslerle bu body nin üzerine bir şeyler katıp öyle devam edeyim istiyor. en azından bir af noktası, bir shutter hızı, hızlı af, iso başarımı, cihazın yazılımı, kullandığı işlemci ... bunlarda azımsanmayacak farklar oluşturuyor doğrusu.

Estafurullah ne fırçası...(esprik olduğunu bilyom:)) arkadaşça ve faydalı olabileceğime inandığım için vakit ayırıyorum...daha kolayı var aslında "banane" (hatta bizim memleketçe kullanırsam "banane beya" :)..Ama ben bananeci olmayan ve bildiği varsa muhakkak paylaşan (zorla kabul ettirmeye çalışmayan:)) biriyim..

Ve aynı yollardan yüzlerce kez geçmiş,yaşadıklarınız ikilemler ve kafa karışıklığından 30 yaşında corç kloni kafasına sahip olmakla (saç rengi olarak) cezalandırıldım...inanın o mu bumu az daha bekleyeyim aa yenisi çıktı tüh..olsun buna para biriktireyim...yuh nikon daha iyisini yaptı..ama bunda video çekme çıktı vay anasını..aa döner ekran ,aa ff olsun aa mark ii duyuruldu..diye uzar gider...2004 yılından beri...kullanmadık makine lens kalmadı..Yani ahkam kesenlerin (ben gibi) çoğu bire bir o durumları yaşamış kişilerdir...e sen nesin de bana ne anlatıyon pozisyonu kısacası...

Gel gelelim bu iş artık sınıra dayandı...yani olay sadece iso ve mp yükseltme olayına döndü...şu an görebileceğimiz en iyi makine nasıl mark III ise çıkacak hiç bir croplu veya canonun çıkaracağı cihaz (Belki pro 1 serisinde yeni gelen olursa hariç) bundan iyi olamaz..dolayısıyla fark göremeyiz...çıkan her cihaz pastadan daha fazla kapma stratejisinin bir ürünüdür...Şöyle düşünün ki 550d-600d-650d-60d-7d arasında ne fark var?yok tek işlemci,yok af noktası...yok döner ekran var yok..gel gelelim aynı lens ile çekeceğimiz hiç bir resimde (yüksek iso dahil) daha farklı sonuç çıkmaz..Daha değişik örnek vermek gerekirse bu işi en önce çözmüş ama şu an batmamak için çırpınan firmayı örnek vereyim...nokia...birbirinin klonu kaç yüz cihazı var?Hepsi ticari hareket..ama özünde anlamsız..

Son söz olarak ve (fotomanyak olarak) şunu ya da bunu al demiyorum..her seferinde "en iyisini alayım da bu son makinem olsun" deyip bir sonraki çıkınca bir tarafları kaşınmaya başlayan ben gibi kullanıcılara önerim önce ihtiyaca göre paranızın yettiği en kalite lenslerinizi alın..fark orada başlıyor çünkü...body gelip geçicidir...lens evladiyelik...

son olarak fa77 ve 31 içimde uhde dir...(ukde mi yoksa bakamıcam şimdi yazım klavuzuna ikisi de var kelime olarak ama hatırlamadım.neyse..)

Saygılar...yaşasın ikilemde arada derede aklı fikri kalan saçı dökülenler...!!

• Bazılarında teknoloi ve oyuncak merakı oluyor onlarıda kınamamak gerek cep telefonu gibi :)

Önceliği fotoğraf olan ile teknoloji olan kişiyi nasıl ayırd ederiz yükleme sorulara sorarak;
    Şöyle ki;

Önceliği foroğraf olmayan şahıs ; elinde bir kompakt var ama evde boş duruyor kahramanımız şöyle diyor bir dslr yada dslr-like alsamda foroğraf çekmeye başlasam 2 ay sonra alacağım....(işte bu adam malesef fotoğrafa sevgiyle bağlı değil )

Önceliği fotoğraf olan kişi : evde kompakt gene mevcut ancak bu sefer 3 ay sonra dslr alıp fotoğrafa başlarım demiyor o zmana kadar kompaktıyla mutlu mesut uğraşıyor, fotoğrafçılık terimlerini bazı kural vb bilirsiniz işte öğreniyor, ptotoshop öğrenimi, fotoğraf inceleme vb dslr alıncada iyice mutlu olup yoluna devam ediyor...

Elbette hem teknoloji hemde fotoğraf aşkı ikisi bir arada olanda var ama genelde gözlemlerim bu şekilde..bazı kişile ise çok az fotoğraf çekiyor ama hepside birbirinden güzel oluyor o ayrı bir konu tabi sevmemekle ilgili değil herkes gezi fotoğrafçısı olacak diye bir durumda yok..

Adamda dslr var 18-55 lens iyi değilmiş diye fotoğraf çekmiyor mesela bence bu adam 2000 tllik lens aldığında birden fotoğraf sevigisnin yükseleceğini sanıyor yükselecekte haklı ancak sadece 1 hafta sonra gene evde yatacak makine, bu kişi teknolojiyede meraklıysa hep yenisini istemeye devam edecek....he kimse kınayamaz onun hobisidir elbette nasıl mutlu oluyorsa artık..

• quote:

quote:

quote:

Bu laf bana geldi galiba.

Fırçamı yedim oturuyorum.

Ne bileyim insan almışken iyi bir body olsun sonrasında lenslerle bu body nin üzerine bir şeyler katıp öyle devam edeyim istiyor. en azından bir af noktası, bir shutter hızı, hızlı af, iso başarımı, cihazın yazılımı, kullandığı işlemci ... bunlarda azımsanmayacak farklar oluşturuyor doğrusu.

Estafurullah ne fırçası...(esprik olduğunu bilyom:)) arkadaşça ve faydalı olabileceğime inandığım için vakit ayırıyorum...daha kolayı var aslında "banane" (hatta bizim memleketçe kullanırsam "banane beya" :)..Ama ben bananeci olmayan ve bildiği varsa muhakkak paylaşan (zorla kabul ettirmeye çalışmayan:)) biriyim..

Ve aynı yollardan yüzlerce kez geçmiş,yaşadıklarınız ikilemler ve kafa karışıklığından 30 yaşında corç kloni kafasına sahip olmakla (saç rengi olarak) cezalandırıldım...inanın o mu bumu az daha bekleyeyim aa yenisi çıktı tüh..olsun buna para biriktireyim...yuh nikon daha iyisini yaptı..ama bunda video çekme çıktı vay anasını..aa döner ekran ,aa ff olsun aa mark ii duyuruldu..diye uzar gider...2004 yılından beri...kullanmadık makine lens kalmadı..Yani ahkam kesenlerin (ben gibi) çoğu bire bir o durumları yaşamış kişilerdir...e sen nesin de bana ne anlatıyon pozisyonu kısacası...

Gel gelelim bu iş artık sınıra dayandı...yani olay sadece iso ve mp yükseltme olayına döndü...şu an görebileceğimiz en iyi makine nasıl mark III ise çıkacak hiç bir croplu veya canonun çıkaracağı cihaz (Belki pro 1 serisinde yeni gelen olursa hariç) bundan iyi olamaz..dolayısıyla fark göremeyiz...çıkan her cihaz pastadan daha fazla kapma stratejisinin bir ürünüdür...Şöyle düşünün ki 550d-600d-650d-60d-7d arasında ne fark var?yok tek işlemci,yok af noktası...yok döner ekran var yok..gel gelelim aynı lens ile çekeceğimiz hiç bir resimde (yüksek iso dahil) daha farklı sonuç çıkmaz..Daha değişik örnek vermek gerekirse bu işi en önce çözmüş ama şu an batmamak için çırpınan firmayı örnek vereyim...nokia...birbirinin klonu kaç yüz cihazı var?Hepsi ticari hareket..ama özünde anlamsız..

Son söz olarak ve (fotomanyak olarak) şunu ya da bunu al demiyorum..her seferinde "en iyisini alayım da bu son makinem olsun" deyip bir sonraki çıkınca bir tarafları kaşınmaya başlayan ben gibi kullanıcılara önerim önce ihtiyaca göre paranızın yettiği en kalite lenslerinizi alın..fark orada başlıyor çünkü...body gelip geçicidir...lens evladiyelik...

son olarak fa77 ve 31 içimde uhde dir...(ukde mi yoksa bakamıcam şimdi yazım klavuzuna ikisi de var kelime olarak ama hatırlamadım.neyse..)

Saygılar...yaşasın ikilemde arada derede aklı fikri kalan saçı dökülenler...!!

Cevabın ve ilgin için çok sağol dostum. adımdan da anlaşılacağı gibi ben bir tecno manyağım. maddi durumum iyi olsa neyse ama çokta iyi olmayan bir tekno manyağım :). Çokta kötü değil ama yinede bu nedenle eşimle çok kavga ederiz. Oda haksız değil, bir şekilde başlayıpta ( onca para verip) sonra devam etmediğim çok hobim var. Bir ara iphone 4s e taktım alana kadar rahat etmedim. sonra macbook pro ya taktım alana kadar rahat edemedim. Model araç işine başladım sonra bıraktım. @okaaaaaan arkadaşımında dediği gibi " önceliği fotoğraf olmayan şahıs " bu bende bir saplantı mı? bilemiyorum ama bir şeyi kafaya takınca gözüm dönüyor ve alıncaya kadar rahat edemiyorum. Ama bu sefer senin sözünü dinleyeceğim: " önce iyi bir lens , sonra buna uyan perf. veren bir body "

canon üzerinden genel kullanıma uygun keskin bir kaç örnek lens tavsiyesi verebilir misin dostum.

lens e ayıracağım para: 2000 tl , body e ayıracağım para : 2000-2500 tl yani toplamda bana komple sistem 4000 - 4500 tlye mal olacak, bunu da geçmeyecek. ( bir kaç alternatif ve nedenlerini yazarsan sevinirim)

iyi bayramlar diliyorum arkadaşım. Saçlar varsa beyazlaması önemli değil, ha yoksa da bi lens parasına ektiriverirsin. beyaz saç fotoğrafcılara daha çok yakışıyor, orasıda ayrı. :)

Görüşürüz.

• @cancanax dostum pm ile verdiğin detaylı cavap için buradan da sana tekrar teşekkür etmek istiyorum; ilgine, kalemine sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r.m.y. -- 24 Ağustos 2012; 11:45:48 >
  • quote:

@cancanax dostum pm ile verdiğin detaylı cavap için buradan da sana tekrar teşekkür etmek istiyorum; ilgine, kalemine sağlık.

Fikirlerin paylaşılması gerektiğine inanır ve elimden geldiği kadar katkı vermeye çalışırım..forumun amacı da bu zaten
  • Sadece başlığı okuyup a57 ( elendi ) yazısını okuyunca gülümsedim. Lens çeşitliliği az ne demektir arkadaş? Hanginizde 20 tane lens var? alacağın en fazla 4-5 lens o da piyasada bolca var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: geryeon

Sadece başlığı okuyup a57 ( elendi ) yazısını okuyunca gülümsedim. Lens çeşitliliği az ne demektir arkadaş? Hanginizde 20 tane lens var? alacağın en fazla 4-5 lens o da piyasada bolca var.

Kendi adıma elendigini söyledim . Yoksa makina iyi makina. O yüzden çok kafa karıştırır dedim. Şimdi bir canon daki veya nikondaki lens çeşitliliğini bulamazsın bu makinada. Alternatifinde az olacağı için belirli diyagramı ve belirli ozellikteki lenslere mahkum kalırsın. Ha senin için cihazın kit lensi bile yetiyordur veya cihazın lens çeşitliliği ve alinabilirligi senin için uygundur, iste o zaman bu makina senİn için biçilmiş kaftan olur. Makina da bol ödüllü bir makina kesinlikle yabana da atılmaz ama dediğim gibi benim ihtiyaclarıma uygun değil veya ben öyle sanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.f.y. -- 26 Ağustos 2012; 21:43:50 >

• eylulde photokina var canon ve nikon yeni modellerini cıkarıyor ve en azından alternatif cogalır americada bh fotoda d7000 devamı gelmeyecek gibi bir ifade var yani 7100 ve d400 yolda bu dediginiz modellerden 7d sonra d7000 sonra 60d derim ama 60d kesinlikle d7000den kotu degil

• nikon d7000 ben kullanıyorum konusunu açacagım en yakın zamanda
  • quote:

Orijinalden alıntı: theyapici

eylulde photokina var canon ve nikon yeni modellerini cıkarıyor ve en azından alternatif cogalır americada bh fotoda d7000 devamı gelmeyecek gibi bir ifade var yani 7100 ve d400 yolda bu dediginiz modellerden 7d sonra d7000 sonra 60d derim ama 60d kesinlikle d7000den kotu degil

eylül ün kaçında?

bununla ilgili bilgileri nerden bulabilirim. Herhangi bir ana konusu varmı?
  • http://www.photokina.com/en/photokina/home/index.php
    18-23 eylül merak etmeyin zaten haberleri her yere düşer ama sitesi bu
  • quote:

http://www.photokina.com/en/photokina/home/index.php

teşekkürler
  • quote:

http://www.photokina.com/en/photokina/home/index.php

Kimler ne modeller çıkaracak bakalım.
  • Arkadaşlar çoğu kişi k-5 in sıfır fiyatından bahsetmiş nerede satılıyor bu fiyatlara? Bu fiyatları geçtim sıfır k-5 nerede satılıyor? Tek fotoğraf dünyasında gördüm. Oda söylediğiniz fiyatlarla alakası olmayan bir fiyat.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frt-_-ctn

Arkadaşlar çoğu kişi k-5 in sıfır fiyatından bahsetmiş nerede satılıyor bu fiyatlara? Bu fiyatları geçtim sıfır k-5 nerede satılıyor? Tek fotoğraf dünyasında gördüm. Oda söylediğiniz fiyatlarla alakası olmayan bir fiyat.

pentax dünyada çok tutulmasına karşın ülkemizde ( sözüm ona beceriksiz ve basiretsiz distribütörlerin yüzünden ) pek tutulmamaktadır. aslında bilmediğinden almıyor veya getirtmiyor millet. yurt dışına giden gelen bir akraban , tanıdığın varsa getireteceksin... veya . el satan arkadaşlar var. yakın zamanda donanım haberde cross diye bir arkadaş 1600 tl ye 15000 shutter daki cihazını satıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

quote:

Orijinalden alıntı: frt-_-ctn

Arkadaşlar çoğu kişi k-5 in sıfır fiyatından bahsetmiş nerede satılıyor bu fiyatlara? Bu fiyatları geçtim sıfır k-5 nerede satılıyor? Tek fotoğraf dünyasında gördüm. Oda söylediğiniz fiyatlarla alakası olmayan bir fiyat.

pentax dünyada çok tutulmasına karşın ülkemizde ( sözüm ona beceriksiz ve basiretsiz distribütörlerin yüzünden ) pek tutulmamaktadır. aslında bilmediğinden almıyor veya getirtmiyor millet. yurt dışına giden gelen bir akraban , tanıdığın varsa getireteceksin... veya . el satan arkadaşlar var. yakın zamanda donanım haberde cross diye bir arkadaş 1600 tl ye 15000 shutter daki cihazını satıyordu.

Teşekkür ederim cevap için. Yurt dışından getirtme şansım yok maalesef. Arkadaşlar sıfır fiyatının 2100tl lerde olduğunu söyleyince merak ettim nerede satıldığını.

• Belki biraz daha ucuza bile bulunabilir. Aslında çok zor değil, istanbulda iseniz hayyam'da vehbi abiye gidip alabiliyorsunuz :) Elinde oluyor genelde. Değilseniz de kargo usulü çalışan ve referansı kuvvetli kişiler var.

• Vehbi beyin ismini çok duyar oldum gitmek farz oldu. Dükkan ismi var mı acaba?

• k5 kullananlar sonradan niye canon a geçmezlerde nikon a geçerler acaba.

k5 sonrası nikon d700 e geçiş gibi.

k5 sonrası nikon d7000 e geçenlerde var ama onları bir türlü anlayamıyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.f.y. -- 3 Eylül 2012; 13:13:08 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.