Şimdi Ara

KARA DELİKLER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Benim çok merak ettiğim vede türkçe kaynaklardan sürekliaraştırdığım bir konudur ama hep yüzeysel bilgiler elde ediyoru eğer içinizde bilgili olanlar varsa burada paylaşalım tüm bilgilerimizi kara delikler ilei lgili.

• Güzel bi konu

Ama benim tek söyleğebileceğim sey,

-Kuantum fiziği

-Kuantum fiziğinin evrenler/evren köpüğü

Hiç aratmadım [ bikaç yıl önce (bayaa bi bikaç yıl önce) bilim teknik dergisinde okumuştum ] ama bi arat istersen google da, bulursan bayaa bi düşüneceksin ama baştan söyleyim
  • olmaz açıklayamam

yav açıklarım tabi ama saçma gelebilir

şimd bi kalemi masaya dik, tabi durmaz o kendi öyle tepesinden tut da düşmesin
    sona bıraktığını varsay, atıyorum 360 yöne düşme ihtimali var, tamam bırak düşsün şimdi
    işte sen o kalemi bırakınca 360 evren daa meydana geliyo bu teoriye göre, ve bıraktıktan sonra sen kendini o kalemi gördüğün evrende buluyosun,
    başka bi değişle o kalem düştüğü an kalemi bırakan kişi olan sen tam 359 tane başka yerde de olmaya başlıyosun.

bu teoriye göre senin süre geldiğin hayatında yapma ihtimalin davranışlar kadar sen meydana geldi ve hepsi de kendi hayatlarında ve birbirinden habersiz, tabi artık sen biliyosun

adı da her hareketten sona birçok sen ve evren meydana geldiği için sabun köpüğü gbi evrenlerin artmasından geliyo.

böyle bi teori işte kuantum fiziğinin evren köpüğü, biraz karışık ama umarım açıklayabilmişimdir

Bu arada bunu ben uydurmadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosto -- 17 Şubat 2007; 13:34:18 >

• karadelikler nova patlamaları ile oluşur - bir yıldız sürekli reaksiyon halindedir sürekli hidrojen üretir- daha sonra hidrojen miktarı fazlalaşır ve yıldız patlar. patlayan yıldızın hacmi küçülür -yaklaşık olarak 100.000 kat küçülür- fakat özkütlesi yani yoğunluğu artar ve buna bağlı olarakta çekim kuvveti artar. Çekim kuvveti o kadar kuvvetlidir ki ışığı bile çeker. bunun sonucundada ışık olmadığı için siyah görünür.

olay budur galiba yanlışım varsa düzeltin lütfen.
  • Karadelikler her zaman için ilgimi çekmiştir. Aslında gizemli olan herşey ilgimi çekmiştir.

Yıldızların yakıtları bitince (Hidrojen, Helyum vs.) kütle çekiminin etkisiyle içe doğru çekilmeye başlarlar. Çünkü yakıtları bitmiştir, kütle çekimini dengeleyecek herhangi bir kuvvet yoktur. Bu içe doğru çekilme sonucu oluşan kuvvet o kadar güçlüdür ki ışığı bile kendine doğru çekebilir.

Bir maddeyi görebilmemiz için yansıyan ışığı görmemiz gerekir, ki karadelik çekim alanına giren ışığı kendine çektiği için ışık yansımaz, dolayısıyla bizde bu karadeliği sadece siyah bir boşluk olarak görürüz. Karadeliğin ismi de buradan gelmiştir. Karadeliğin çekim alanına girdikten sonra, tekrar çıkabilmek için ışık hızından daha yüksek bir hıza ulaşmak gerekir. Bu da şuan için mümkün olmadığından karadeliklere yakalanan hiçbirşeyin kurtulma şansı yoktur diyebiliriz.

Kara deliklerin çekim kuvveti o kadar büyüktür ki zamanı bile büker, içine çeker. Eğer ilerde zamanda yolculuk yapılabilecekse (ışık hızına ulaştıktan sonra) bunu karadelikler vasıtasıyla yapacağımıza inanıyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: silver_clapenteus

karadelikler nova patlamaları ile oluşur - bir yıldız sürekli reaksiyon halindedir sürekli hidrojen üretir- daha sonra hidrojen miktarı fazlalaşır ve yıldız patlar. patlayan yıldızın hacmi küçülür -yaklaşık olarak 100.000 kat küçülür- fakat özkütlesi yani yoğunluğu artar ve buna bağlı olarakta çekim kuvveti artar. Çekim kuvveti o kadar kuvvetlidir ki ışığı bile çeker. bunun sonucundada ışık olmadığı için siyah görünür.

olay budur galiba yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Nova yerine "süpernova" demen gerekirdi. Novalar arada sırada beyaz cücelerin çift yıldız sistemindeki diğer yıldızdan kütle aktarımı nedeniyle parlaklıklarının önemli bir miktarda (yüzeydeki nükleer tepkimelerin vs. etkisiyle) artmasından oluşuyor.

Şu sayfayı inceleyebilirsiniz, hem novalar ve süpernovalar hem de karadelikler, nötron yıldızları ve normal yıldızlar için:

http://www.astro.rug.nl/~yildiz/turkastro/index.html

• dikkatle takip ediyorum güzel bilgiler edindim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tosto

olmaz açıklayamam

sona bıraktığını varsay, atıyorum 360 yöne düşme ihtimali var, tamam bırak düşsün şimdi
    işte sen o kalemi bırakınca 360 evren daa meydana geliyo bu teoriye göre, ve bıraktıktan sonra sen kendini o kalemi gördüğün evrende buluyosun,
    başka bi değişle o kalem düştüğü an kalemi bırakan kişi olan sen tam 359 tane başka yerde de olmaya başlıyosun.

bu teoriye göre senin süre geldiğin hayatında yapma ihtimalin davranışlar kadar sen meydana geldi ve hepsi de kendi hayatlarında ve birbirinden habersiz, tabi artık sen biliyosun

adı da her hareketten sona birçok sen ve evren meydana geldiği için sabun köpüğü gbi evrenlerin artmasından geliyo.

böyle bi teori işte kuantum fiziğinin evren köpüğü, biraz karışık ama umarım açıklayabilmişimdir

ben senin söylediklerini düşünürken aklıma şöyle birşey geldi yanlış olabilir ama sizinle paylaşmak istedim:

senin söylediklerini şöylede açıklayabiliriz örneğin bir elmayı havadayken yere bıraksan yere düşmesi gerekir yer çekimi olduğundan dolayı ama düşmeyebilirdide ama düştü çünkü bizim bulunduğumuz evrendeki fizik kuralları bunu gerektiriyor.yani benim düşünceme göre evrenler arasında geçiş yapabilmek için bizim bulunduğumuz evrendeki fizik kuralları yetersiz olacaktır.bunu içinde karadelikler hakkında çok fazla bilgi edinemeyiz benim düşünceme göre.sizce haklımıyım sadece bir düşünceydi.

• quote:

Orjinalden alıntı: meganehb

quote:

olmaz açıklayamam

ben senin söylediklerini düşünürken aklıma şöyle birşey geldi yanlış olabilir ama sizinle paylaşmak istedim:

senin söylediklerini şöylede açıklayabiliriz örneğin bir elmayı havadayken yere bıraksan yere düşmesi gerekir yer çekimi olduğundan dolayı ama düşmeyebilirdide ama düştü çünkü bizim bulunduğumuz evrendeki fizik kuralları bunu gerektiriyor.yani benim düşünceme göre evrenler arasında geçiş yapabilmek için bizim bulunduğumuz evrendeki fizik kuralları yetersiz olacaktır.bunu içinde karadelikler hakkında çok fazla bilgi edinemeyiz benim düşünceme göre.sizce haklımıyım sadece bir düşünceydi.

yok be yaw ne yanlış anlaşılcak dostumsun benim be yaw

valla benim dediklerimle kara deliğin bi ilgisi yoktu aslında ama paylaşmak istemiştim ama senin düşüncen evet ilgisi olabileceğini gösterde bana çok saol

aslında elmanın yere düşmemesi diye bişey yoktu yazdıklarımda ama evet haklısın onu da ihtimmallere koyarsa bi de öyle bir evren oluşuyo

ama biz daa benim yazdıım sadece teori, yani daa evrenler arası geçiş bile yapamıyoken, yerçekimsiz bir dünyada yerde yürüyen insanların olduğu bi dünyaya nası geçiş yapcaz o var işte

ama fikir süper yani benim kalem örneğinde kalemin dik duracağı bir evrenin de oluştuğu hiç aklıma gelmemişti, paylaşım için saol

• silver_clapenteus
    "bir yıldız sürekli reaksiyon halindedir sürekli hidrojen üretir- daha sonra hidrojen miktarı fazlalaşır ve yıldız patlar"

AlpTéKiN
    "Yıldızların yakıtları bitince (Hidrojen, Helyum vs.) kütle çekiminin etkisiyle içe doğru çekilmeye başlarlar. Çünkü yakıtları bitmiştir"

kafam karıştı arkadaşlar yaa,
    şimdi H2 artınca mı azalınca mı karadelik oluşuyo,
    anlayan arkadaşlar veya yazı sahibi arkadaşlar açıklarsa sevinirim

• tosto yıldızlar hidrojeni helyuma dönüştürürler.

Hidrojen tükenince de patlar.

Buna nova denir.
    Büyük yıldızların patlaması na ise Süper nova denir.

Kara delikler ise çok büyük yıldızların patlaması sonucu oluşur.

Nova veya Süper nova esnasında yıldızın dış kısımları uzaya dağılırken iç kısımlarıda kendi ağırlığında çökerek büzülür.

Nova larda bu çekirdek çok yoğun beyaz cüzeye döner. Beyaz cücedeki Bir çakıl taşı yüzbin lerce ton ağırlığında olabilir.

Süper Novalarda ise çok büyük yıldızlar da yani, bu aşamada kara delik oluşur.
    Ve çekim gücü çok büyüktür.

Hatta şöyle düşün belli bir kuvvet uygulayarak dünyanın çekim gücünden çıkabilirsin (roketle :))
    Güneşin çekim gücünden de kaçabilirsin
    ama ne kadar büyük bir kuvvet uygularsan uygula ne kadar hızlı gidersen git kesinlikle bir kara deliğin çekim gücünden kurtulamazsın.

Kara deliklerin asıl merkez noktası çok küçüktür.

bir kara delik kendisinden katrilyon kat büyük bir yıldızı çekim alanına alıp yok edebilir.

bir yıldızı çekimine aldığı zaman yıldızı kara deliğe doğru akmaya başlar deliğin etrafında spiral bir şekilde
    yıuldız parçaları akarak merkez noktada yutulurlar ve merkezden aşağı ve yukarı şekilde müthiş bir hortum şeklinde tekrar uzaya savrulurlar.

Kara deliklerin gizemini tam olarak çözmüş değiliz. Bunların dışında kalanlar yorum ve tahmindir.
    yani kara delik başka biz evrene açılan kapıdır. kara delik le zamanda yolculuk yapılabilir vs vs.

Son olarak evrenin var oluşundan beri yaratılan her kara delik hala daha ordadır. Yani kara delikler ölmezler.

Evrenin yaşını ve her 1 milyon yılda bir büyük bir yıldızın kara delik oluşturduğunu göz önüne alırsan yüzbinlerce kara delik yukarda bir yerde dolaşmaktadır.

Bu yazdıklarımı aklımda kalan bilgilerle yazdım bazı yerlerde yanlışlıklar veya eksiklikler olabilir. araştırma yaparsan çokdaha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsin

kara delik temsili

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mancur -- 22 Şubat 2007; 19:20:46 >

• Kara delikler hakkında nette baya açıklama var die biliyorum.Hatta anlamasını bilen Kuran da bile açıklamasını bulabilir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mancur

tosto yıldızlar hidrojeni helyuma dönüştürürler.

Hidrojen tükenince de patlar.

Buna nova denir.
    Büyük yıldızların patlaması na ise Süper nova denir.

Kara delikler ise çok büyük yıldızların patlaması sonucu oluşur.

Nova veya Süper nova esnasında yıldızın dış kısımları uzaya dağılırken iç kısımlarıda kendi ağırlığında çökerek büzülür.

Nova larda bu çekirdek çok yoğun beyaz cüzeye döner. Beyaz cücedeki Bir çakıl taşı yüzbin lerce ton ağırlığında olabilir.

Süper Novalarda ise çok büyük yıldızlar da yani, bu aşamada kara delik oluşur.
    Ve çekim gücü çok büyüktür.

Hatta şöyle düşün belli bir kuvvet uygulayarak dünyanın çekim gücünden çıkabilirsin (roketle :))
    Güneşin çekim gücünden de kaçabilirsin
    ama ne kadar büyük bir kuvvet uygularsan uygula ne kadar hızlı gidersen git kesinlikle bir kara deliğin çekim gücünden kurtulamazsın.

Kara deliklerin asıl merkez noktası çok küçüktür.

bir kara delik kendisinden katrilyon kat büyük bir yıldızı çekim alanına alıp yok edebilir.

bir yıldızı çekimine aldığı zaman yıldızı kara deliğe doğru akmaya başlar deliğin etrafında spiral bir şekilde
    yıuldız parçaları akarak merkez noktada yutulurlar ve merkezden aşağı ve yukarı şekilde müthiş bir hortum şeklinde tekrar uzaya savrulurlar.

Kara deliklerin gizemini tam olarak çözmüş değiliz. Bunların dışında kalanlar yorum ve tahmindir.
    yani kara delik başka biz evrene açılan kapıdır. kara delik le zamanda yolculuk yapılabilir vs vs.

Son olarak evrenin var oluşundan beri yaratılan her kara delik hala daha ordadır. Yani kara delikler ölmezler.

Evrenin yaşını ve her 1 milyon yılda bir büyük bir yıldızın kara delik oluşturduğunu göz önüne alırsan yüzbinlerce kara delik yukarda bir yerde dolaşmaktadır.

Bu yazdıklarımı aklımda kalan bilgilerle yazdım bazı yerlerde yanlışlıklar veya eksiklikler olabilir. araştırma yaparsan çokdaha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsin

kara delik temsili

"bir yıldızı çekimine aldığı zaman yıldızı kara deliğe doğru akmaya başlar deliğin etrafında spiral bir şekilde
    yıuldız parçaları akarak merkez noktada yutulurlar ve merkezden aşağı ve yukarı şekilde müthiş bir hortum şeklinde tekrar uzaya savrulurlar."

dostum bu savrulma noktası karadeliğin arkasında mı, yani çünkü giren tekrar arkadan çıkıyosa zaman farklılığı yada yolculuğu kara deliklerle olamıcak, yanlış mı anlamışım???

• quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin kendi etrafında dönüşünü de galaksinin merkezindeki dev bir karadeliğin sağladığı düşünülüyor. Buna göre galaksinin her bir turunda merkezdeki büyük bir miktar madde karadeliğin içine çekiliyor diyebiliriz sanırım.

Bu arada nasıl Dünya'nın çekiminden kaçış hızı yani bu çekimden kurtulmak için gereken hız saatte 40 bin km ise bir karadeliğin olay ufkundan kaçış hızı da saniyede 300 bin km yani limit hız olan ışık hızıdır. Çünkü Dünya mevcut kütlesiyle uzay-zamanı ancak belli bir miktar bükebiliyor. Bu da saatte 40 bin km'lik bir kaçış hızının oluşmasına sebep oluyor. Ama karadeliğin çekim gücü o kadar kuvvetli ki uzay-zamandaki bu eğilme çok büyük değerlere ulaşıyor.

Başka bir deyişle karadelikler uzay-zamanı adeta kağıt gibi deler. Bu da evrenimizde ulaşılabilecek en büyük hız olan 300 bin km/sn'lik bir kaçış hızının oluşumuna sebep olur. O yüzden de teorik olarak karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri çıkamaz.

Karadeliklerin orada olduğunu da içine çektiği maddelerin karadeliğin etrafında girdaplar oluştururken çok yüksek sıcaklıklara kadar ısınması sonucu yaydığı ışınlar sayesinde anlarız.

Ayrıca @mancur verdiğin resimde karadelikten aşağıya ve yukarıya doğru uzanan maviliklere bir anlam veremedim bunlar ne olabilir ki acaba bilen var mı? Bazı galaksi resimlerinde felan da var çünkü.

ve yukardaki dediğim de phalanztur'un dediğine ("O yüzden de teorik olarak karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri çıkamaz") uymuyo, iyice kafam karıştı yaw

• @PHaLaNX[TUR] Onlar bacalar @tosto savrulma bu bacalardan oluyor.

karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri çıkamaz denmiş doğrusu
    karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri kaçamaz olacak.

karadeliğe kapılıyor ve merkez noktada yutuyor bacalar da püskürtülüyor.

yanlız püskürtülen kısım yutulan kısmın tamamı değil veya yutulamayan parçalar ve ya da orada oluşan enerjiden dolayı öyle bir baca meydana geliyor.

Bu arada o bacalar bazen o kadar uzun oluyormuş ki galaksiyi baştan başa geçebiliyormuş.

quote:

@PHaLaNX[TUR]
    İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin kendi etrafında dönüşünü de galaksinin merkezindeki dev bir karadeliğin sağladığı düşünülüyor. Buna göre galaksinin her bir turunda merkezdeki büyük bir miktar madde karadeliğin içine çekiliyor diyebiliriz sanırım.

Samanyolunun merkezinde devasa bir karadeliğin bulunduğu doğru ama galaksinin dönesini sağladığın fikrine katılmıyorum.
    Galaksinin dönüşüyle karadeliğin ne alakası var. Karadelik yutar!!!

...Dediğim gi karadelikler konusunda tam kesin bilgilere sahip değiliz. mahiyetlerini tam olarak bilmiyoruz.
    o yüzden söylenen bir çok şey teori ve varsayım dan öteye gidemiyor. zamanda yolculuk paralel evrenler falan filan

• AMA KARADELİK YUTARKEN ETRAFINDAKİLERİ DÖNDÜRÜR.AYRICA BİZDEKİ TEKNOLOJİ İLE ORDA BİR KARADADELİK OLDUĞUNUN ANLAYAMAZMIYIZ YANİ DİMİ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mancur

@PHaLaNX[TUR] Onlar bacalar @tosto savrulma bu bacalardan oluyor.

karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri çıkamaz denmiş doğrusu
    karadeliğin olay ufkuna giren hiç bir 'şey' oradan geri kaçamaz olacak.

karadeliğe kapılıyor ve merkez noktada yutuyor bacalar da püskürtülüyor.

yanlız püskürtülen kısım yutulan kısmın tamamı değil veya yutulamayan parçalar ve ya da orada oluşan enerjiden dolayı öyle bir baca meydana geliyor.

Bu arada o bacalar bazen o kadar uzun oluyormuş ki galaksiyi baştan başa geçebiliyormuş.

quote:

@PHaLaNX[TUR]

Samanyolunun merkezinde devasa bir karadeliğin bulunduğu doğru ama galaksinin dönesini sağladığın fikrine katılmıyorum.
    Galaksinin dönüşüyle karadeliğin ne alakası var. Karadelik yutar!!!

...Dediğim gi karadelikler konusunda tam kesin bilgilere sahip değiliz. mahiyetlerini tam olarak bilmiyoruz.
    o yüzden söylenen bir çok şey teori ve varsayım dan öteye gidemiyor. zamanda yolculuk paralel evrenler falan filan

açıklayıcı olmuş dostum çok saol

• quote:

olmaz açıklayamam

bir anda jet li'nin tek adlı filmi aklıma geldi. konu hemen hemen böyleydi.

• quote:

Orjinalden alıntı: spawn34

quote:

olmaz açıklayamam

bir anda jet li'nin tek adlı filmi aklıma geldi. konu hemen hemen böyleydi.

aa evet diolardı, kendini bulup bulup öldürüomuş falan, yaw bi türlü izleyemedim o filmi, güzel film mi bari

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.