Şimdi Ara

Kaputtan gelen duman

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (4 Mobil) - 2 Masaüstü4 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
43.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar bugün arabanın kaputundan dumanlar çıktığına tanık oldum. Park etmek için durduğumda belli oldu. Sabah da bir duman görmüştüm de ışıklardaki diğer araçların egsozudur diye düşünmüştüm.
    Neyse devam edersem duman yanık mazot gibi kokuyor. Çocukluğumuzda sinek ilacı olarak sıkarlardı oradan biliyordum. Aynı o koku vardı. Kaputu açtığımda duman gözükmüyordu ama koku vardı.
    Motor 1.4 TDCI
    Sorun sizce ne olabilir? Egsozdan kaçak var gibi geliyor bana ama nereden olabilir bu kaçak.

• kaputu açıp baktığınız mı? herhangi bir yakıt kaçağı varmı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: krmlfc

kaputu açıp baktığınız mı? herhangi bir yakıt kaçağı varmı?

Açıp baktım duman için de kaçak dikkatimi çekmedi. Aşağıdan akıntı da yok. Kaçak olsa bile mazotun yanma odası dışında yanması imkansız zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

quote:

Orijinalden alıntı: krmlfc

kaputu açıp baktığınız mı? herhangi bir yakıt kaçağı varmı?

Açıp baktım duman için de kaçak dikkatimi çekmedi. Aşağıdan akıntı da yok. Kaçak olsa bile mazotun yanma odası dışında yanması imkansız zaten.

Enjektörler üzerinde yakıt dönüş hortumları bulunur. Buralarda kaçak varsa mazot kokusu alırsınız. Enjektör üzerindeki metal borular yüksek basınç hattı, lastik hortumlar yakıt geri dönüş hattıdır. Sn.krmlfc' nin yaklaşımı doğrudur.

Motor üzerinde mazot lekesi var mı?

Saygılar...

edit: DÜZELTME

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 6 Mayıs 2013; 23:31:55 >

• Yakın zamanda yağ değiştirdiniz mi yada motora yağ vb birşey eklediniz mi ?

Motor bloğuna bu tür bir sıvı döküldü ise motor ısındıkça duman çıkabilir yada bir yerlerde sızıntı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mech.Engineer -- 7 Mayıs 2013; 0:05:55 >
  • Silecek suyu kabi yada motor sogutma suyu kabi delinmis olup bi yerden egzosun uzerine sizip buhar olma ihtimali var. Ama boyle bi sey olsa anlasilirdi.
  • Yağ falan damlamış olmasın bıyere motorun etrafına falan dıkkatlıce bı bak derim. Bişey dokuldugunde yavaş yavaş yanabılıyor
  • Selamlar. Bugün işe geldiğimde duman yoktu ancak yine de koku vardı kaynağını bulamadım yine. Biraz daha uzun yol gidince duman yapıyor. Motor ısısıyla alakalı sanırım. Dediğiniz gibi mazot veya yağ dökülmüş olabilir ancak yağı en son 20bin bakımında ekletmiştik. 25bine geldi araç. Şimdi ortaya çıkması saçma geliyor. En iyisi bir servise uğrayayım.
  • quote:

Selamlar. Bugün işe geldiğimde duman yoktu ancak yine de koku vardı kaynağını bulamadım yine. Biraz daha uzun yol gidince duman yapıyor. Motor ısısıyla alakalı sanırım. Dediğiniz gibi mazot veya yağ dökülmüş olabilir ancak yağı en son 20bin bakımında ekletmiştik. 25bine geldi araç. Şimdi ortaya çıkması saçma geliyor. En iyisi bir servise uğrayayım.

Mazot kokusu mu? Eğer öyle ise, yakıt dönüş hortumlarına baktırın. Motor üzerine baktınız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Selamlar. Bugün işe geldiğimde duman yoktu ancak yine de koku vardı kaynağını bulamadım yine. Biraz daha uzun yol gidince duman yapıyor. Motor ısısıyla alakalı sanırım. Dediğiniz gibi mazot veya yağ dökülmüş olabilir ancak yağı en son 20bin bakımında ekletmiştik. 25bine geldi araç. Şimdi ortaya çıkması saçma geliyor. En iyisi bir servise uğrayayım.

Mazot kokusu mu? Eğer öyle ise, yakıt dönüş hortumlarına baktırın. Motor üzerine baktınız mı?

Yanık mazot gibi kokuyor. Evet baktım belli bir şey yok.
  • Direksiyon hidroliğini de kontrol etmenizi tavsiye ederim. Keçelerden kaçak varsa motora sıçrayıp yanıyor olabilir.

• TDCI motorların enjektör o ringlerinde kaçırma çok olur. Burada kaçırma olunca sıcak motor üzerine düşen mazot yanar duman çıkartır. fazla kaçırma olursa yangın dahi çıkartabilir durumuna göre.
    diğer bir ihtimalde herhangibi keçeden yağ kaçıyordur, sıcak bir yere değince yanıp duman ve koku yapıyordur. Bu şekilde yanan yağın kokusu mazota benzer.
    Bir an önce baktırın. usta gözüyle teşhisi koyar zaten.
  • Ben Civic'i yıkadıktan sonra dönüş yolunda sürekli ışıktan ışığa dip gaz yapmıştım, frene köküne kadar asılıp durmuştum. Park ettiğimde korkutucu derecede fazla duman çıkmıştı kaputtan ama kaputu açtığımda hiçbir şey görmemiştim. Çok ısındığı için öyle olmuştu herhalde, hava da sıcak değildi zaten.

Belki sizde çalıştırdığınız gibi sert kullanmışsanız çok ısınmıştır o yüzden geliyordur.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar bugün arabanın kaputundan dumanlar çıktığına tanık oldum. Park etmek için durduğumda belli oldu. Sabah da bir duman görmüştüm de ışıklardaki diğer araçların egsozudur diye düşünmüştüm.
    Neyse devam edersem duman yanık mazot gibi kokuyor. Çocukluğumuzda sinek ilacı olarak sıkarlardı oradan biliyordum. Aynı o koku vardı. Kaputu açtığımda duman gözükmüyordu ama koku vardı.
    Motor 1.4 TDCI
    Sorun sizce ne olabilir? Egsozdan kaçak var gibi geliyor bana ama nereden olabilir bu kaçak.

Egzoz manifoldu metal mi keçe mi ? Ayrıca turboda yağ atma olayı var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: AirDream

quote:

Merhaba arkadaşlar bugün arabanın kaputundan dumanlar çıktığına tanık oldum. Park etmek için durduğumda belli oldu. Sabah da bir duman görmüştüm de ışıklardaki diğer araçların egsozudur diye düşünmüştüm.
    Motor 1.4 TDCI

Egzoz manifoldu metal mi keçe mi ? Ayrıca turboda yağ atma olayı var mı ?

Açıkçası kaputu açtığımda net bir şekilde göremiyorum. Zaten kaputu açınca gözükecek kadar bir duman yok. Neyse haftasonu bir baktıracağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: IslakFasulye

Ben Civic'i yıkadıktan sonra dönüş yolunda sürekli ışıktan ışığa dip gaz yapmıştım, frene köküne kadar asılıp durmuştum. Park ettiğimde korkutucu derecede fazla duman çıkmıştı kaputtan ama kaputu açtığımda hiçbir şey görmemiştim. Çok ısındığı için öyle olmuştu herhalde, hava da sıcak değildi zaten.

Belki sizde çalıştırdığınız gibi sert kullanmışsanız çok ısınmıştır o yüzden geliyordur.

Yok balatalardan gelmiyor koku eminim. Yanık mazot kokuyor. @Du Hast'ın dediği gibi sanırım durum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Yanık mazot gibi kokuyor. Evet baktım belli bir şey yok.

Büyük ihtimalle mazot kaçağı vardır. Kendiniz görememiş olabilirsiniz. Saygılar...

• Arkadaşlar tahmin ettiğimiz gibi mazot kaçağı varmış. Servise götürdüm garanti kapsamında hallettiler.
    Herkese yorumları için teşekkürler.
  • quote:

Arkadaşlar tahmin ettiğimiz gibi mazot kaçağı varmış. Servise götürdüm garanti kapsamında hallettiler.
    Herkese yorumları için teşekkürler.

Kısa sürede yaptırmanız yerinde olmuş. Kaçak arttığında zamanla hava yapma sorunuda gözlemlenecektir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.