Şimdi Ara

Kapasitör Yardımı !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir sorum vardır ;

Bir Elektronik kart tasarlandı , ilk önce X2 li bir kapasitör kullanılmıştı , fakat boyut anlamında sıkıntı olduğu için X2 siz daha küçük bir kapasitör ile yer değiştirildi.Fakat bu kart TUV ( veya VDE ) testlerine girecektir,fakat bu testlerden kesinlikle çıkamaz deniyor.

Bu X2 tam olarak ne anlama gelir kapasitörde , neyi ifade eder ?

X2 siz kapasitör gerçekten bu testlerden sorunsuz çıkamazmı ?

Konu ile tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Teşekkürler.

• X2 kapasitorler 250V AC gerilime dayanıklı olduğunu biliyorum
    diğer kapasitorlar bu gerilimde delinirken
    X2'ler dayanıyor
  • "X" sınıfı kapasitörler , kapasitör arızasının elektrik çarpmasına neden olmayacağı uygulamalarda kullanılırlar. Yani, kapasitör herhangi bir nedenle kısa devre olduğunda kullanıcı için bir tehlike oluşturmayacak, sadece öncesinde bulunan sigortanın atmasına neden olacaktır. X1 sınıfı kapasitörler şebeke kaynaklı maksimum 4KV'luk spike'lara dayanabilirler ve endüstriyel ortamlarda çalışabilecek şekilde üretilirler. X2 sınıfı kapasitörler ise daha hafif ticari ya da ev tipi uygulamalar içindir ve 2,5kV'luk spike'lara karşı dayanabilecek şekilde üretilirler. Bu nedenle özellikle şebeke filtresi tarzı, sürekli kaba gerilim altında bulunan devrelerde en azından X2 sınıfı süzme kapasitörleri kullanmak bir zorunluluktur. X sınıfı olmayan bir kapasitör özellikle gürültülü şebekelerde kısa sürede arızalanacaktır. Çünkü gürültülü bir şebekede spike(ani gerilim darbeleri) denilen darbeler 2 kV kademelerine ulaşabilmektedir ve bunların bir nehir akışı türünde ardışıl takibi takılacak herhangi sıradan bir kondansatörü derhal bozacaktır.

• quote:

Orjinalden alıntı: TerribleSilence

Arkadaşlar herkeslere kolay gelsin.

Bir sorum vardır ;

Bir Elektronik kart tasarlandı , ilk önce X2 li bir kapasitör kullanılmıştı , fakat boyut anlamında sıkıntı olduğu için X2 siz daha küçük bir kapasitör ile yer değiştirildi.Fakat bu kart TUV ( veya VDE ) testlerine girecektir,fakat bu testlerden kesinlikle çıkamaz deniyor.

Teşekkürler.

Yine de TUV testlerine girecek, yani ihraç edilecek bir kart tasarlamanıza rağmen X sınıfı kapasitörler hakkında bir fikriniz olmaması bana son derece çarpıcı geldi. Bence biraz bilgilenmek şart, ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elitel -- 28 Kasım 2007; 23:28:17 >

• Arkadaşım teşekkürler yorumun için,

İkinci mesajında yerlan yorumun da bir yanlıklık var,kartı tasarlayan biz değiliz ( ilk mesajımda tasarlandı diye belirttim dikkat edersen ) kart ihraç edilmeyecek,kartı biz ithal edeceğiz.Üretici yer sorunundan ötürü X2 liden X2 size geçti kapasitörde,bizde mevcbur kalır,kullanırsak bu X2 sizi ne olurun cevabını sorgulamaya çalışıyoruz.

X2 liler ciddi anlamdan boyutsal olarak büyük X2 sizlere göre,bizim sorunumuzun çıkış noktası burası.Yoksa tabiki X2 li kullanmak istiyoruz.

Teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: elitel

quote:

Orjinalden alıntı: TerribleSilence

Arkadaşlar herkeslere kolay gelsin.

Bir sorum vardır ;

Teşekkürler.

Yine de TUV testlerine girecek, yani ihraç edilecek bir kart tasarlamanıza rağmen X sınıfı kapasitörler hakkında bir fikriniz olmaması bana son derece çarpıcı geldi. Bence biraz bilgilenmek şart, ne dersiniz?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.