Şimdi Ara

Hoparlör Tamiri ve Bobin Sarım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
2.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kısaca özetleyeyim; babamın bir arkadaşının ısrarı üzerine oto amfi tamiri işine girmesi ve yine aynı arkadaşının "sen bas tamiride yaparsın" gazıyla babamın hoparlör tamiri işine de girmesi üzerine işlere yetişemez olur. Bende yardıma gelip giderken hoparlör tamiri işini sevip oraya odaklanmak ve işi çözmem üzerine hoparlör tamircisi oldun çıktım. Bu olaylar silsilesi geçtiğimiz mart ayında başladı.

Yanan hoparlörlere bobin sarıyorum, yırtığı kırığı varsa değiştiriyor veya onarıyorum.

Yaptığım bazı işler;

1000 rms powerbass 3xl bobini sarımı
    2+2 ohm

300 rms Sound Stream bobin sarımı 4+4 ohm

Kendime yaptığım 20 cm 400 rms bas. 4+4ohm
    Mıknatıs 30 cm 300 rms cadence'den, metal kasa ise 20 cm pyle'den kullandım. Bobini kendim sardım

• Tebrik ederim :) hayırlı işleriniz olsun.

Rica etsem çevrene sorarak şu soruya cevap verebilir misin?

Kasketinden kalıbına kağıt parçalarından köpük membranına kadar ( hepsi olmak zorunda değil montaj da olur ) hoparlör üretimi yapan var mı türkiyede ?
  • kalimor kullanıcısına yanıt
    Türkiye bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da montaj ülkesi. Yerli markalarımız var ama onlarda ithal ürünleri montajlıyor. Kendi tasarımları var ama onlarda genelde ithal ürünler üzerine.
    Kendi imkanlarıyla bu işi yapan ustalar var. Kasket, körük, koni, spider, mıknatıs vs bir bası veya midrange'i tamamen el emeğeyle yapabiliyorlar. Tabi bu iş maliyetli olduğundan fazla rağbet görmüyor. Tabi bu şekilde el yapımı cihazlar hep üst seviye olduğu için hedef kitle de çokça düşüyor. Bir insan kolay kolay arabasına 5000rms bas bağlamaz sonuçta
  • Montaj dahi olsa türkiyede hoparlör üretimi yapanları paylaşabilir misiniz rica etsem ?
  • Hkts 11 hoparlörlerimden birisi galiba patlak onarımı konusunda yardımcı olurmusunuz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.