Şimdi Ara

kanal tedavisi neden bu kadar zor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • azı dişim için kanal tedavisi yapılcak dedi doktor, iki sefer gittim ilkinde 2 iğne diş etinden bir tanede damaktan vurdu uyuşturdu sonra dişin sinirlerini aldı ve geçici dolgu yaptı. bir hafta sonraki ikinci seansta tekrar anestezi uyguladı ve dişin içini temizledi ve tekrar geçici dolgu yaptı haftaya tekrar gitmem gerekiyor, diş etine vurulan iğne sorun değil ama o damağa vurulan iğne girerken acayip acıtıyor, damağım süzgeç oldu artık psikolojik olarak yıkıldım normalde dişçiden korkmam ama artık bir anksiyete oluştu

• İğneden önce sprey sıkmasını isteyebilirsin. Ve ilacı bölerek önce küçük iğneyle sonra büyük iğneyle uyuşturabilir. Sanırım malzemeden tasarruf için böyle yapmıyorlar.

• Diş genelde enfekte bir durumda oluyor dolayısıyla tek seansta bitirmek çok da sağlıklı olmayabiliyor, vakadan vakaya iki ve ikiden fazla seans alabiliyor işlemler. Damak anestezisi ise daha iyi bir anestezinin sağlanması için kuvvetli ihtimalle. Zahmetli ve uzun bir tedavi olduğu için de ücretleri diğer tedavilere nispeten daha yüksektir. Artan girdi masrafları ve emeğe nazaran mevcut ücret tarifesi hala düşük kalmakta ancak şu anki fiyatlar bile mevcut ekonomik konjunktür dahilinde insanlar tarafından çok benimsenebilen fiyatlar değil maalesef.

• sarumana kullanıcısına yanıt
    Diş enfekteyken kanal tedavisi uygulanıyor mu ? Bizim dişçimiz nedense hep önce rontgen çeker enfekte bir durum var ise 1 hafta antibiyotik kullanıp ondan sonra çağırıp işleme başlar ve 2 seans ta biter genelde kanal tedavisi . 1. Seans sinirlerin alınması ve temizliği , 2. Seans dolgu yapılması .
  • Mekatroniks kullanıcısına yanıt

Hocam enfekteyken direk uygulanamaz genelde zaten önceki mesajda dediğim üzere tek seansta bitmemesinin, hastanın birkaç kere çağrılmasının sebebi bu. Herhangi bir enfeksiyon, apseleşme vs. varsa antibiyotik kullanımından sonra hasta çağrılır ki enfeksiyon diğer dokulara da sıçramasın daha stabil bir durum elde edilebilsin. Röntgen ise dişin durumunu, dişin içindeki pulpa dokusunun enfekte mi, geri dönüşlü veyahut dönüşsüz pulpitis safhasında olup olmadığını, çevre dokuların durumunu daha iyi görmeyi sağlar. Bazı durumlarda kanal tedavisi şiddetle endike, bazı durumlarda ise kontrendikedir.

Genelde kanal içine dezenfeksiyon için bir kanal patı yerleştirip (geçici), 2. seans da dolum yoluna gidilebiliyor dediğiniz gibi.

Yani temizlenen kısmın üzeri geçici olarak kapatılabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarumana -- 31 Aralık 2020; 17:5:36 >
    Kanal patı dediğiniz kağıttan yapılmış gibi sıvıyı çeken uçları renkli farklı boydaki kağıt iğne benzeri şeyler dimi ? :)
  • dişte iltihap olduğu durum sıkıntı ben en son gittiğimde sürekli geçici dolguyu açıp içine ilaç koyup kapatıyordu 3-4 seans gittim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sarumana

Hocam enfekteyken direk uygulanamaz genelde zaten önceki mesajda dediğim üzere tek seansta bitmemesinin, hastanın birkaç kere çağrılmasının sebebi bu. Herhangi bir enfeksiyon, apseleşme vs. varsa antibiyotik kullanımından sonra hasta çağrılır ki enfeksiyon diğer dokulara da sıçramasın daha stabil bir durum elde edilebilsin. Röntgen ise dişin durumunu, dişin içindeki pulpa dokusunun enfekte mi, geri dönüşlü veyahut dönüşsüz pulpitis safhasında olup olmadığını, çevre dokuların durumunu daha iyi görmeyi sağlar. Bazı durumlarda kanal tedavisi şiddetle endike, bazı durumlarda ise kontrendikedir.

Genelde kanal içine dezenfeksiyon için bir kanal patı yerleştirip (geçici), 2. seans da dolum yoluna gidilebiliyor dediğiniz gibi.

Yani temizlenen kısmın üzeri geçici olarak kapatılabiliyor.

dişçi misiniz acaba? pulpitis endike kontrendike kanal patı felan

• Şu an eğitime devam ediyorum 1.5 seneye bitiyor inşallah hocam. Nickinize bakarsak siz de diş hekimisiniz galiba. 

Yok hocam dediğiniz renkli şeyler gutaperkadır ve kanalın doldurulmasında kullanılırlar. Dediğim şey ise genelde kalsiyum hidroksit adlı bir materyal oluyor ve kanallarda dezenfeksiyon sağlar.

Teşekkürler :) peki son sorum :) çamaşır suyu kokan ve yine kanala sıkılan şey ne

Ne ironik olsa da çamaşır suyuyla aynı şeydir ancak konsantrasyonu daha farklı, ağızda ve diş hekimliğinde kullanıma uygun olan versiyonu. Ancak dokularla temasta ve boğaza kaçtığında rahatsızlık yaratabilir sizde. Dolayısıyla çoğu hekim rubber-dam (lastik örtü) kullanır.

Ben yuttum ondan biraz :):) diş hekimimde sizin gibi aynısını söylemişti :) biraz daha pahallı ve steril demişti :) o zaman çamaşır suyuyla sterilizasyon kesinlikle doğru bir olay .

Tabii ki oksidizasyon etkisi fazla olduğu için bakterileri anında öldürür hocam.

Teşekkürler öğrencilik ve iş hayatınızda başarılar :)
  • Yanlış hatırlamıyorsam 4 kere oldum, hiçbirisinin 2 seanstan uzun sürdüğünü hatırlamıyorum. Belki azı dişi olması etkiliyordur ya da dişçilerin metodları farklıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.