Şimdi Ara

Kader Saçmalığı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
1
Favori
3.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben bu tarz konuları çok uzun zamandır açıyorum birçoğu kapandı gerçi ancak bu Müslümanlar hala mantıklı bir yanıt veremedi.

Şimdi diyorlar ki tercihler sana bırakılmış, bir adamı öldürmek veya öldürmemek, cezaevine girmek veya girmemek senin elinde. Peki onlara bir sorum; Allah her şeyi biliyor değil mi? Yani insanın doğumundan ölümüne kadar yaşayacağı her şeyi biliyor. Eğer bilmeseydi bu her şeye gücü yeten Allah çelişkili durumda olurdu. Madem her şeyi biliyor demek ki bizim bir adamı öldüreceğimizi ve cezaevine gideceğimizi de biliyor. Yani daha doğmadan önce bize "kader" denilen bir senaryo bahşetmiş. Bu kaderin dışına çıkamıyoruz. Yani bir adamı öldürmemek istesek bile sırf doğmadan önce yazılan kaderde olduğu için öldürmek zorunda kalıyoruz. Şimdi şöyle bir durum var Allah diyor ki kaderimizde; bu adam birisini öldürecek. Peki öldürmesek kadere karşı gelmiş olmuyor muyuz? Yani Allah burada haksız bir noktaya düşüyor.

Özgür irade denilen bir şey yoktur, saçmalıktır. Özgür irade dediğimiz kararları Allah biz doğmadan önce bile biliyor. Hatta direkt onun emirleriyle (yazdığı kaderle) yapıyoruz bunları. O zaman "özgür" irade denilen şey tamamen palavradır safsatadır.

• bir kısım düşünceler gereği pratiğe indirgenmemiş salt soyutlanmış düşünce öbeklerinin var olduğunu imgeliyoruz.

mesela sana ilim geldikten sonra onların yoluna uyarsan denmiş. ilim denen şeyin niteliği bizce bilinmeyen bir şey iken ayrışma denen hale de gönderme var. onlar ve sen ayrışıyorsun ve kader ortaklığı varsa da ayrı bir kadere tabi oluyor.

bu tabi olunan şey bir tevhidi içeriyor gibi. yani ilahi gücün iradesi ile aynileşmeye çaba gösterme hali mevcut.

..........................

bu açıdan onlar iman etmiyor diye üzülme sen ancak bir tebliğcisin uyarıcısın şeklindeki çaba da mevcut. yani kader kader olsa bu çaba niye. bi şeyler değişiyor ve başka şeyler değiştirilmeye çalışılıyor.

bana göre insanların net bir şekilde uyum denen sürece aykırı davrandığı düşünülebilir. yani uyumsuz bir tavır alış var ve bu tavır kader diye çevriliyor ancak kaderim bu denmiyor. kimse adam öldürmek istemiyor kimse hırsızlık yapmak istemiyor yani bu durumların kader olmaması için çalışıyor itidalli oluyor vs.

yani bu yolları biliyor ancak bu yollardan geçmiyor ise değişen bir şeyler mevcut ki bu durum açık.

....................................

bu açıdan kader denen şey kendisine taktir edileni yaşayan değil taktir edilip pay edilmiş bir olgudan hissesini alan bir şekil kazanmışa benzer. ve her kişi bu açıdan kaçınır bir pozisyonda iken kaderim bu olsa da olmaması için diyerek gayret gösteriyor.

....................................

• cemsinan kullanıcısına yanıt
    Genelde dedim zaten elbette savunabilir ama bağdaşırcılık kötülük problemi vs. birçok yerden sıkıntı getirecektir. Bunlara karşı yeni teodise üretmek durumunda kalacaklardır. Daha kötüsü Plantinga'nın özgür irade savunusunu kullanamazlar. Birisi cehenneme gidenlerin bir süre sonra azap görmeyeceğini söylemişti. Bende orada kalmanın başlı başına psikolojik bir ceza olduğunu söyledim. Yoksa bu dünyadaki tehtitlerden bahsetmiyordum ben.
  • Liberteryenler dinsizliği savunarak tarih sahnesinde yer aldıkları için ilk okuduğumda yazdıkların ters geldi. Onun dışında sonsuz adaletsizlik vurguna katılıyorum, ek olarak yazdım diğerlerini. İşin bir de dünyada o ağır tehditlerle kafası sıyırtılan birey tarafı var. Katoliklerin ortaçağda yüzbinlerce kişiyi yakması filan tesadüf değil. Dante'nin tuğla gibi muhteşem kitabını okuyup kafayı taksan zaten her kat ayrı işkence, deri yüzme, dağlama, deri yüzdükten sonra bir daha dağlama sonra ateşten elbiseler giydirme, kesme biçme, yine yakma. Aynısı müslümanlıkta da var. Kadınların durumu hadislere göre daha da kötü. Bunlarla yatıp kalkan bireylerin ruh sağlıklarına ağır saldırı var diyebilirim. Sonuçlarına da dünya tarihinde gayet ağır şekilde tanık olundu zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 7 Mart 2019; 0:16:7 >
  • cemsinan kullanıcısına yanıt
    Liberteryen özgür irade ile siyasi ideoloji olarak bildiğin liberteryenizm aynı şey değil. Liberteryen özgür irade, determinizm ile özgür iradenin bağdaşmadığını söyler. Cadı yakma olaylarını detaylı bilmiyorum ama Hristiyanlık böyle bir şeyle bağdaşmaz. Aziz Augustinus Tanrı Şehri adlı eserinde cadıların Hristiyanlıkta olmadığını göstermiş. Bu yapılmışsa dini nedenlerden değildir. Din bahane edilmişse yanlış yorumlanmıştır. İslamda hadisler bağlamından koparıldığı için yanlış anlaşılıyor. Mesela kadınların aklı ve dini yarımdır diye bir hadis var. Bu hadiste anlatılan şey kadınların duygularının aldıkları karara etki etmesi aslında. Ama düz okununca yanlış anlaşılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F54F98451 -- 7 Mart 2019; 1:11:36 >
  • Yine de yazdıklarının tam tersi de gayet mümkün. Teist olup bağdaşırcı olmak, ateist olup liberteryen özgür iradeyi savunmak. Zaten ters mi yazdı acaba diye düşünmüştüm ilk okuduğumda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EmreDFace

Mesela Ömer Hayyam diyor ki ;

beni özene bezene yaratan kim? sen!
    ne yapacağımı da yazmışın önceden.
    demek günah işleten de sensin bana:
    öyleyse nedir o cennet cehennem?

Bana çok saçma bir yaklaşım olarak geliyor,Aklıma çok büyük insalık suçu işleyen insanlar geldi.Mesela Adolf Hitler ;

Adam milyonlarca insanın ölmesine sebep oldu.Bunu Allah ın daha önceden kaderine yazdığını ben düşünmüyorum.Yani bu günahı işleten yaratan olamaz.Belkide dünyanın ilerleyişini 100 yıl geriye götürdü.Yapmış olduğumuz tercihler olduğu gibi bunun sonucunda iyi yada kötü oluşacak sonuçlarda olacaktır.Ve iyi ve kötü varsa cennette var cehennemde , günahta var sevapta.
    zaten o mısraları yazan dinden hiçbir şey anlamamış

günah işleten sen ,diyerek aklınca kendini aklama peşinde
    yaratıcı bunlardan uzak durun dedikten sonra ,o kişiye günah işletir mi ?

yaratıcının önceden biliyor olması ,o kişiye günah işletmesi mi demek ?
    daha önce söylediğim gibi işine gelmeyenler ,konuları istediği gibi çarpıtıp akıllarda karışıklık oluşturmaya çalışıyor
    üstelik bunu yapanlarda genelde çok zeki gibi görünenler oluyor ama ne hikmetse kader gibi çok basit bir konuyu bile anlayamıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

zaten o mısraları yazan dinden hiçbir şey anlamamış

günah işleten sen ,diyerek aklınca kendini aklama peşinde
    yaratıcı bunlardan uzak durun dedikten sonra ,o kişiye günah işletir mi ?

yaratıcının önceden biliyor olması ,o kişiye günah işletmesi mi demek ?
    daha önce söylediğim gibi işine gelmeyenler ,konuları istediği gibi çarpıtıp akıllarda karışıklık oluşturmaya çalışıyor
    üstelik bunu yapanlarda genelde çok zeki gibi görünenler oluyor ama ne hikmetse kader gibi çok basit bir konuyu bile anlayamıyor

Alıntıları Göster
    Aynen hayyami severim cok guzel siirleri var hayat felsefesi de bazi noktalarda cok guzel ama din konusunda asiri saçmalıyor tutarlılik 0

Tutarli bir felsefeyle inancla vs Müslüman olmayan kisilere saygim sonsuz ama bu tarz sacma seyler ister istemez gülünç geliyor icten ice eziyorum o insani

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: DeStorm

Ben bu tarz konuları çok uzun zamandır açıyorum birçoğu kapandı gerçi ancak bu Müslümanlar hala mantıklı bir yanıt veremedi.

Şimdi diyorlar ki tercihler sana bırakılmış, bir adamı öldürmek veya öldürmemek, cezaevine girmek veya girmemek senin elinde. Peki onlara bir sorum; Allah her şeyi biliyor değil mi? Yani insanın doğumundan ölümüne kadar yaşayacağı her şeyi biliyor. Eğer bilmeseydi bu her şeye gücü yeten Allah çelişkili durumda olurdu. Madem her şeyi biliyor demek ki bizim bir adamı öldüreceğimizi ve cezaevine gideceğimizi de biliyor. Yani daha doğmadan önce bize "kader" denilen bir senaryo bahşetmiş. Bu kaderin dışına çıkamıyoruz. Yani bir adamı öldürmemek istesek bile sırf doğmadan önce yazılan kaderde olduğu için öldürmek zorunda kalıyoruz. Şimdi şöyle bir durum var Allah diyor ki kaderimizde; bu adam birisini öldürecek. Peki öldürmesek kadere karşı gelmiş olmuyor muyuz? Yani Allah burada haksız bir noktaya düşüyor.

Özgür irade denilen bir şey yoktur, saçmalıktır. Özgür irade dediğimiz kararları Allah biz doğmadan önce bile biliyor. Hatta direkt onun emirleriyle (yazdığı kaderle) yapıyoruz bunları. O zaman "özgür" irade denilen şey tamamen palavradır safsatadır.
    bin defa cevap verdik ama işine gelmeyen birisine ,bir bin defa daha anlatsak ,yine anlamadım diyeceği için bir şey fark etmiyor
    bir önce ki mesajımda bile anlattım sen gelmişsin kimse cevap veremedi diyorsun (ki daha önceleri de anlattım)
    okumuyorsunuz deyince de kızıyorsunuz ama işte okumamışsınız biz ne yapalım ?

sana kader yazmıyor ,senin gelecekte yaptıklarını yazıyor ve bunun adına kader deniyor
    bu söz çok tuhaf gelebilir ama yaratıcı bir insan değil ve insanmış gibi düşünürsen sürekli hataya düşmen de normal olur

hadi desen ki madem biliyor o zaman niye engellemiyor ,o zaman mantıklı bir soru olur
    lakin onun cevabı da kitapta verilmiş

yani her şeyi yapan sensin ,yani tamamen senin iraden

bu adam birini öldürecek demesiyle ,o adamın birini iradesiyle öldürmesi aynı şey
    öldür demiyor ,öldürecek diyor

bu tür konuları anlayabilmek için öncelikle yaratıcıyı tam tanımaya çalışmak gerekiyor (tabi bir insan ne kadar algılaya bilirse o kadar)

birde kader mahkumu denilen saçma bir söz var (birileri uydurmuş) ,sanki tüm kötülükleri yaptıran yaratıcıymış gibi kendini aklamaya çalışmak ne dine ,nede insanlığa yakışır

iyi bir şey yapmışsan onu sen yapmışsındır (mükafatını göreceksin) ,kötü bir şey yapmışsan (cezasını göreceksin)
    bazı mükafatlar ve cezaların bir kısmı bu dünyada ,diğer kısmı ahirette verilecek
    tabi birde af mekanizması var (tövbe edip durumunu düzeltenler için) ama her tövbenin affedileceği gibi bir durumda yok

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Yaratıcı =
    tüm evreni yaratan güç. tek hücreliyi, tohumu yaratır. canını istediği zaman alır. kimin ne yapacağını bilir. vs. vs.

Behey mübarek =

her şeyi tüm evreni yaratıyorsun, iyiliği ve kötülüğü yaratıyorsun.
    kötülükleri neden engellemiyorsun. ?

senin için kötülükleri engellemek çok basit bir şey.

ensardaki çocuk tecavüzcülerini neden engellemiyorsun?
    Tecavüz edilen sübyanın günahı ne ? O sübyana ömür boyu ızdırap çektiriyorsun.

yüce tanrı denen yüce zat = Tüm bunları engellemek senin kapasiten dahilinde iken engellemiyorsan. sen kötününde daha kötüsüsün.

senin gibi yaratıcı= olmaz olsun.
  • quote:

bin defa cevap verdik ama işine gelmeyen birisine ,bir bin defa daha anlatsak ,yine anlamadım diyeceği için bir şey fark etmiyor
    bir önce ki mesajımda bile anlattım sen gelmişsin kimse cevap veremedi diyorsun (ki daha önceleri de anlattım)
    okumuyorsunuz deyince de kızıyorsunuz ama işte okumamışsınız biz ne yapalım ?

sana kader yazmıyor ,senin gelecekte yaptıklarını yazıyor ve bunun adına kader deniyor
    bu söz çok tuhaf gelebilir ama yaratıcı bir insan değil ve insanmış gibi düşünürsen sürekli hataya düşmen de normal olur

hadi desen ki madem biliyor o zaman niye engellemiyor ,o zaman mantıklı bir soru olur
    lakin onun cevabı da kitapta verilmiş

yani her şeyi yapan sensin ,yani tamamen senin iraden

bu adam birini öldürecek demesiyle ,o adamın birini iradesiyle öldürmesi aynı şey
    öldür demiyor ,öldürecek diyor

bu tür konuları anlayabilmek için öncelikle yaratıcıyı tam tanımaya çalışmak gerekiyor (tabi bir insan ne kadar algılaya bilirse o kadar)

birde kader mahkumu denilen saçma bir söz var (birileri uydurmuş) ,sanki tüm kötülükleri yaptıran yaratıcıymış gibi kendini aklamaya çalışmak ne dine ,nede insanlığa yakışır

iyi bir şey yapmışsan onu sen yapmışsındır (mükafatını göreceksin) ,kötü bir şey yapmışsan (cezasını göreceksin)
    bazı mükafatlar ve cezaların bir kısmı bu dünyada ,diğer kısmı ahirette verilecek
    tabi birde af mekanizması var (tövbe edip durumunu düzeltenler için) ama her tövbenin affedileceği gibi bir durumda yok

Alıntıları Göster
    Uzun uzun yazmışsın ama çok boş yapmışsın. Benim ne demek istediğimi anlayamamışsın. Veya anladın ama işine gelmedi olayı farklı bir yere çektin.

Diyorum ki benim 1 sene sonra ne yapacağımı Allah biliyor mu bilmiyor mu? Gelecekte yapacağım en ufak şeyi bile Allah daha önceden biliyor (öyle deniliyor). Ve bunu değiştiremeyiz. Yani 2 sene sonra trafik kazası geçireceğimiz kaderde yazıyor ve bunu da Allah biliyorsa "özgür" irade denilen bir şey yoktur aslında. Çünkü 2 yıl sonra araba kullanırken veya yaya olarak yürürken trafik kazası olacak demektir ve bunu değiştiremeyiz. Son Durak filmini izledin mi bilmiyorum. Adam rüyasında gördüklerini birebir gerçek hayatta yaşıyor. Rüyasında felaketlerin olduğunu biliyor ve gerçek hayatta bunu değiştirmek için çabalıyor. Ama yine de arkadaşları ölüyor ve elinden bir şey gelmiyor. Bu film serisini izlersen kader kısmında şüphelerin olacaktır.

Allah bazı insanları kötü olarak dünyaya getirmiş. Kuran'da yazar. Biz onların kalplerini mühürledik diye. Yani bazı insanların cehenneme gideceği kal-u bela denilen yerde belli olmuş. Ve bu adamlar ne yaparsa yapsın cennete gidemezler çünkü kalpleri mühürlenmiştir. Pişmanlık duyamaz, tövbe edemez çünkü kalpleri mühürlenmiştir. Allah bunlara 2. bir şansı vermemiştir. Bana kalırsa Allah burada çifte standart yapmıştır.

Sen yine şimdi saçma sapan uzun şeyler yazarak haklı olduğunu çıkarmaya çalışacaksın. Ama aslında sen de biliyorsun ki bu durumda mantık yok. Çelişkiler ve paradoks var. Ne Müslümanlar ne de Ateistler bu kavramı yüzde yüz kanıtlayamaz ve bilemez. Eğer bilseydi zaten bu tartışmalar yıllar önce bitmiş olurdu.

• DeStorm kullanıcısına yanıt
    Hocam boşver bırak cevap yazmayı dediklerinin aynısını 30 kere yazdım hep aynı cevaplar. adamlar kendi dedikleriyle çelişiyor farkında değiller diyorlar ki kader var ve allah herşeyi önceden biliyor ama yapacaklarını sen belirliyorsun özgür iradenle mantığa bak arkadaş bunlara laf mı anlatılır
    Yani 2 sene sonra trafik kazası geçireceğimiz kaderde yazıyor ve bunu da Allah biliyorsa "özgür" irade denilen bir şey yoktur aslında.

bir film karesinde 1 saat sonra öleceksin diyelim. şimdi film karesinde olduğun için kaderin bu ve her zaman diliminde geçerli. ancak hayat denen şey eğer ki film karesi ise bu kaderden dolayı değil öncesinde çekilmiş filmin tekrarından ötürüdür.

yani bu film çekildiğinden bilinen şey kader değildir. öncesinde kader değildin ancak film karesine kaydedildin ve artık kader oldun.

...................................
  • kainatın banttan yayın olduğu biliniyor. bu çekilmiş bir filmin tekrarı olmak durumunda bırakıyor bizi. bu açıdan kader denen şey hayat filmi olarak daha önceden yaşadığın şeyin bu zaman ve mekandaki uyarlaması olduğu kadar 'sen' denen öznenin de açıklaması var.

kader denen şeye şaşıran senin bedenin ancak bunun doğru olduğunu, daha önce yaşandığını bilen bir zerren var. bedenin o kadar çok ses çıkarıyor ki bu zerrenin sesini duyamıyorsun kardeşim.

....................

iç sesinizi öyle bir bastırmışsınız ki adamın ne dediğini anlamak için duymak lazım ya siz bırak anlamayı duyma bile duymuyorsunuz aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 8 Mart 2019; 18:19:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reavero

Yaratıcı =
    tüm evreni yaratan güç. tek hücreliyi, tohumu yaratır. canını istediği zaman alır. kimin ne yapacağını bilir. vs. vs.

Behey mübarek =

her şeyi tüm evreni yaratıyorsun, iyiliği ve kötülüğü yaratıyorsun.
    kötülükleri neden engellemiyorsun. ?

senin için kötülükleri engellemek çok basit bir şey.

ensardaki çocuk tecavüzcülerini neden engellemiyorsun?
    Tecavüz edilen sübyanın günahı ne ? O sübyana ömür boyu ızdırap çektiriyorsun.

yüce tanrı denen yüce zat = Tüm bunları engellemek senin kapasiten dahilinde iken engellemiyorsan. sen kötününde daha kötüsüsün.

senin gibi yaratıcı= olmaz olsun.
    engellemediğini nereden biliyorsun.

sen sadece Allah a iftira ediyorsun.

Onlara kendilerinden öncekilerin; Nûh, Âd ve Semûd kavimlerinin; İbrahim'in kavminin; Medyen halkının ve yerle bir olan şehirlerin haberleri ulaşmadı mı? Peygamberleri onlara apaçık mucizeler getirmişti. (Ama inanmadılar Allah da onları cezalandırdı.) Demek ki Allah onlara zulmediyor değildi, ama onlar kendilerine zulmediyorlardı.
    Tevbe : 70

Biz onlardan önce, mal-mülk ve görünümü daha güzel olan nice nesilleri helak ettik.
    Meryem : 74

Âd ve Semûd kavimlerini, Ress halkını ve bunların arasında pek çok nesilleri de helak ettik.
    Furkân : 38

zaten başta dedim işine gelmeyeceğini ,o nedenle bin defa daha anlatsak fark etmeyeceğini ?
    sen anlayamıyorsan biz ne yapalım ?

bak bu defa kısa yazdım ,gerçi sen sanki kısa yazmışsın da bana söylüyorsun ?

sadece "kimse cevap veremedi" gibi havalı şekilde yazdığın için cevap verme gereği duydum ,yoksa söyleyeceklerini zaten ezbere biliyordum
    bak bu bile kadere bir örnek olabilir (ne söyleyeceğini biliyorum ama yine de anlatmaya çalışıyorum)

tabi hiç Kuran okudun mu diye sormuyorum ,gelecek ay 20 yaşına giriyorsun galiba ,bu yaşta alimler olmasına çok sevindim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 8 Mart 2019; 22:51:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: e92v8

Hocam boşver bırak cevap yazmayı dediklerinin aynısını 30 kere yazdım hep aynı cevaplar. adamlar kendi dedikleriyle çelişiyor farkında değiller diyorlar ki kader var ve allah herşeyi önceden biliyor ama yapacaklarını sen belirliyorsun özgür iradenle mantığa bak arkadaş bunlara laf mı anlatılır
    kendi anlamadığın bir konuyu başkasına nasıl anlatıyorsun o zaman ?

her zaman ki gibi yaratıcıya hakaret ,aşağılama için açılan konulardan birisi senin açtığın konu
    peki bundan ne zevk alıyorsun ,inanmıyorsan inanma ama sana ne milletin anladıklarından ,inandıklarından ?
    madem hava atacaksın biraz bekle ölünce yaratıcıya atarsın havanı ,burada foruma yazmıyor kendileri ,oraya gelsinler orada anlatacağım diyor

• quote:

zaten başta dedim işine gelmeyeceğini ,o nedenle bin defa daha anlatsak fark etmeyeceğini ?
    sen anlayamıyorsan biz ne yapalım ?

bak bu defa kısa yazdım ,gerçi sen sanki kısa yazmışsın da bana söylüyorsun ?

sadece "kimse cevap veremedi" gibi havalı şekilde yazdığın için cevap verme gereği duydum ,yoksa söyleyeceklerini zaten ezbere biliyordum
    bak bu bile kadere bir örnek olabilir (ne söyleyeceğini biliyorum ama yine de anlatmaya çalışıyorum)

tabi hiç Kuran okudun mu diye sormuyorum ,gelecek ay 20 yaşına giriyorsun galiba ,bu yaşta alimler olmasına çok sevindim
    Senin işine gelmemiş asıl, çünkü yazdığımla paralel bir cevap vermişsin. Yazdığım yazıya cevap niteliği taşımıyor. Ayrıca kimse cevap veremedi yazmadım. "Mantıklı cevap" veremedi yazdım. Sen de cevap vermişsin ama mantıklı bir cevap değil. Önceki mesajda da dediğim gibi Kader konusu yüzyıllardır tartışılan, felsefik düşüncelere, öğretilere konu olmuş, hâlâ doğruluğu, yanlışlığı kanıtlanamamış bir olay zaten. Biz sadece fikirlerimizi söylüyoruz, iddia atıyoruz. Bu çerçevede yazdığımız argümanlara hâlâ mantıklı cevaplar verilebilmiş değil. Ancak mantıklı cevaplar verilemedi diye benim gibi düşünenler kesin haklıdır demiyorum. Bu şüpheli bir kavramdır. Lakin Müslümanlar'ın sunduğu argümanlar mantığa yatmayan, tartışmanın sonunda Allah bilir biz bilemeyiz deyip işin içinden rahatlıkla çıkılabilecek cümleler. Müslümanlarla ne zaman tartışmaya girsem sonunda bu oluyor.

• Reavero kullanıcısına yanıt
    seni daha önce blokladığım için şimdi cevap verme gereği duymuyorum (büyük ihtimal yine yaratıcıya hakaret ,aşağılama yapmış olmalısın)
    sende bana göre mantıklı cevap veremiyorsun ,ee ne olacak şimdi ?
    benim yazdığımda ne mantığı aradığına bağlı
    yaratıcı bir insan değil diyorum ,sen insan gibi davranmasını istiyorsun ve bekliyorsun diyorum ,geleceği bilip yazması demek onları sana yaptıranın o olduğu anlamına gelmiyor diyorum

daha ne diyelim bundan öte ne diyelim peki ,gidip yaratıcıyı karşına getirip (haşa) hadi birde sen anlat mı diyelim ?

yaratıcının olacakları önceden bilmesi yazması durumuna kader deniyor
    ama onları yaptıran yaratıcı değil ,insan özgür iradesi ile yapıyor

ama niye öyle yapıyor diyeceğine kötülük yapma işte ,sana ve bana ne onun önceden biliyor olmasından ?
    mantık derken yaratıcıya mantık mı öğreteceksiniz yani ?

biz bilemeyiz dediğimiz yerler tabi ki olacak ,bizim bilgimiz ne kadar da her şeyi bilelim ?
    her şeyi bilsek zaten o zaman biz ilah oluruz

yani sadece yaratıcı beğenmemek de değil sizin durumunuz ,benim gibi cevap verenleri de beğenmiyorsunuz
    yazdığım mesajı bile kendi istediğin gibi olsun istiyorsan ,zaten o zaman size ne anlatacağız ,her şeyi bizden daha iyi biliyorsanız ?
    kimse açıklayamadı diyorsun ,açıklıyoruz beğenmiyorsun ,yaratıcıyı beğenmiyorsun

o zaman sen kendinden başka hiç kimseyi beğenmiyorsun ve herkesten iyi biliyorsun
    lakin aynı zamanda kader denilen çok basit bir kavramı nasıl bilmiyorsun ,onu da hiç anlamadım ?

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.