Şimdi Ara

Kaç Wattlık PSU'ya ihtiyacınız var? Hesaplama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Belki daha evvel verilmiştir. Ama ihtiyacınız olan PSU'nun kaç Watt'lık olması gerektiğini burdan hesaplayabilirsiniz. Ekran kartı ve işlemci listesi oldukça ayrıntılı(Daha evvel bulduklarım zayıftı). Yanlız 'Capacitor Aging' ve 'Surge Compensation' değerlerine dikkat edin.

http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

• kardeş bu link benim makinayı kitliyor bi bakıver istersen
  • quote:

Orjinalden alıntı: ÖNCE GÜVEN

kardeş bu link benim makinayı kitliyor bi bakıver istersen

Bende bir sorun yok direk açılıyor. İlginç bir durum. Çünkü herhangi bir program veya benzeri birşey değil. Donanım satan sitelerin Pc hesaplama sistemleri gibi çalışıyor. Parçayı seçiyorsunuz kaç watt kullandığını sisteme ilave ediyor o kadar. Tabi bu değerler tahmini değerler.
  • Dostum site açılıyor fakat bu site daha önce bi kaç kez daha werilmişti biraz araştırma yapsaydı verildiğini görürdün..
    quote:

Orjinalden alıntı: burc

quote:

Orjinalden alıntı: ÖNCE GÜVEN

kardeş bu link benim makinayı kitliyor bi bakıver istersen

Bende bir sorun yok direk açılıyor. İlginç bir durum. Çünkü herhangi bir program veya benzeri birşey değil. Donanım satan sitelerin Pc hesaplama sistemleri gibi çalışıyor. Parçayı seçiyorsunuz kaç watt kullandığını sisteme ilave ediyor o kadar. Tabi bu değerler tahmini değerler.

• +1

Link sağlam.
  • bende de bir sorun yaşanmadı. ancak imzamdaki sisteme 210 w ihtiyacı olduğunu söylüyor.bu ilginç..
  • Veriler bana da sağlam gelmedi.

İmzamdaki sisteme 350 W yetiyormuş
  • ACABA NEYE GÖRE TOPLAMA YAPIYOR. SADECE WİNDOVWS ÇALIŞIRKEN VE SİSTEM BİLEŞENLERİ DEFALTS ÇALIŞIRKEN Mİ ANLAYAMADIM..
  • veriler sağlam kardeş, power supply olayı peak(zirve) güç ile alakalı değildir, peak sadece bir kısıtlı sürede verebileceği maksimum güçtür ve çoğu psuda bu değer verilir bu yüzden Codegen bile 400W diye iddia eder güç kaynakları için. Zirve gücü 400W olan bir PSU, continuous (sürekli) olarak 300W bile veremeyebilir. Öte yandan yeni Shuttle SLI sistemlerde bulunan 350W güç kaynağı ile çift çekirdek işlemci ve 2 adet 7800GTX çalıştırmak mümkün. 210Watt diyen arkadaş, o 210W gerçek anlamda sürekli 210W güç gerektirdiği anlamındadır sonuçta bir anakart 40W, ortalama işlemci 80W, güç girişi olmayan bir ekran kartı pci-e ise 20-50W civarında güç çekiyor. Sizin düşünceleriniz piyasadaki rezil PSU'lardan kaynaklanıyor, üzerinde 400W yazdığı halde sürekli 200W bile veremeyen ve voltaj dalgalanmalarına muzdarip oem psular insanı 400W bile yetmez düşüncesine sürüklüyor ki gerçekten continuous 400W güç veren ve +12V rail yüksek amper sağlayan bir psuyu dize getirmek için bayağı yüklü sistem gerekir.

• quote:

Orjinalden alıntı: ufster

veriler sağlam kardeş, power supply olayı peak(zirve) güç ile alakalı değildir, peak sadece bir kısıtlı sürede verebileceği maksimum güçtür ve çoğu psuda bu değer verilir bu yüzden Codegen bile 400W diye iddia eder güç kaynakları için. Zirve gücü 400W olan bir PSU, continuous (sürekli) olarak 300W bile veremeyebilir. Öte yandan yeni Shuttle SLI sistemlerde bulunan 350W güç kaynağı ile çift çekirdek işlemci ve 2 adet 7800GTX çalıştırmak mümkün. 210Watt diyen arkadaş, o 210W gerçek anlamda sürekli 210W güç gerektirdiği anlamındadır sonuçta bir anakart 40W, ortalama işlemci 80W, güç girişi olmayan bir ekran kartı pci-e ise 20-50W civarında güç çekiyor. Sizin düşünceleriniz piyasadaki rezil PSU'lardan kaynaklanıyor, üzerinde 400W yazdığı halde sürekli 200W bile veremeyen ve voltaj dalgalanmalarına muzdarip oem psular insanı 400W bile yetmez düşüncesine sürüklüyor ki gerçekten continuous 400W güç veren ve +12V rail yüksek amper sağlayan bir psuyu dize getirmek için bayağı yüklü sistem gerekir.

Konuyu ilk açtığımda da yazmıştım orda 'Capacitor Aging' ve 'Surge Compensation' değerlerine dikkat edin.
    Capacitor Aging kapasitörlerin yaşlanması ve veriminin düşmesi. Bir yıl boyunca 7/24 çalışan bir bilgisayar için %30 vermniz gerekiyor. Ben kendi bilgisayarım için %20 verdim.(Tahmini oran). Surge Compensation ise açılış sırasındaki tepe akım miktarı ve PSU'nun bunu karşılayabilmesi. Site %15-%25 arası tavisye etmiş. Şimdi tekrar hesaplatırsanız çok farklı çıkacak. Ufster arkadaşında dediği gibi adı geçen güç değerleri PSU'nun bir an için ulaşabileceği tepe değeridir. Bu işte hoparlörlere döndü. Onlarada pazarlama taktiği olarak 500W-1500W falan yazarlara ama o değer bir an için ulaşabileceği tepe değerdir. Nominal gücüne baktığınızda 15W-50W benzeri değerlerdir.

Ben kendi makinam için 350W buldum (söylediğim değerleri girince-özellikle 'Surge Compensation) ve PSU karşılamıyor. Çünkü amper değerleri düşük.2. Psu bağladım biri sadece anakarta bağlı diğeri kalan cihazları (Cd-rom,HDD,Floppy vb)besliyor.

• İlginç;
    Benim sistem için 524W dedi site.
    Fakat bende çokta iyi olmayan bir 500W PSU var.
    Aspire 500W 12v. Siverstone'lara göre 2. sınıf ama
    genede kaldırıyor. Ömrü ne kadar olur o ayrı
  • quote:

Orjinalden alıntı: effsane_61

bende de bir sorun yaşanmadı. ancak imzamdaki sisteme 210 w ihtiyacı olduğunu söylüyor.bu ilginç..

kaç olmasını bekliyordun
  • quote:

Orjinalden alıntı: mediart

İlginç;

senin sistemindeki bütün komponentler en son ne zaman hepsi bir arada %100 yük altında çalıştılar. İşlemci-Ekran Kartı-Bellek-4adet HDD-2optik sürücü vs... birden %100 kastıran program icat edilmiş mi acaba? Aynı anda oyun oynayıp, hdd'lerden birbirine veri aktarıp bir yandan da dvd kopyalasan ve bu arada ses kartına abanan bir dolby surround ses dosyası çalıştırırsan ve bunu bir kaç saat boyunca tekrarlasan belki daha doğru bir test olur güç kaynağının kapasitesi açısından. 500W Aspire continuous olarak 440W bile verse normal uygulamalarda o güç kaynağının zorlanmasını beklemem, belirleyici olan tüm komponentlere %100 yük bindiği zaman voltajları ne kadar sabit tutabildiğidir. Bu arada senin sistem de muhteşem yani neden o güç kaynağına eyvallah diyorsun akıllara şenlik, sakın iyi bir enermax alacak param yok deme asla inanmam.

• quote:

Orjinalden alıntı: ufster

quote:

Orjinalden alıntı: mediart

İlginç;

senin sistemindeki bütün komponentler en son ne zaman hepsi bir arada %100 yük altında çalıştılar. İşlemci-Ekran Kartı-Bellek-4adet HDD-2optik sürücü vs... birden %100 kastıran program icat edilmiş mi acaba? Aynı anda oyun oynayıp, hdd'lerden birbirine veri aktarıp bir yandan da dvd kopyalasan ve bu arada ses kartına abanan bir dolby surround ses dosyası çalıştırırsan ve bunu bir kaç saat boyunca tekrarlasan belki daha doğru bir test olur güç kaynağının kapasitesi açısından. 500W Aspire continuous olarak 440W bile verse normal uygulamalarda o güç kaynağının zorlanmasını beklemem, belirleyici olan tüm komponentlere %100 yük bindiği zaman voltajları ne kadar sabit tutabildiğidir. Bu arada senin sistem de muhteşem yani neden o güç kaynağına eyvallah diyorsun akıllara şenlik, sakın iyi bir enermax alacak param yok deme asla inanmam.

Hepsine biranda zaten yüklenmenin imkanı yok. Aspire eyvallah demek arkadaş kazığı.
    Sharp kasada mavi led'li ışıklar vardı. Bendeki Aspire seffaf kasalı fanlarında mavi ledlari olan plastik aksamı fosfor sarısı olan. Onu almam için baskı yaptı bende uydum açıkcası
    Silverstone PSU ile ilgileniyorum fakat 109-119 Euro. Öyle pat diye geçemem. Ben bilgisayarımı da pat diye almadım. Karar verdim yaptığım işlerden bir kısım paralar ayırdım ve 6 ay sonra hadi dedim ve aldım.

• bende link yok?? gözükmüyo
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.