Şimdi Ara

Jetta 1.9 TDI Yakıt Tüketimi (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
2
Favori
75.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kaya5789

quote:

Orijinalden alıntı: Quadrifoglio

Yakıt tüketimi dizel bir araç için uzun yolda normal. 1.6 atmosferik - 1.4 Tsi benzinliler de hemen hemen aynı değerleri yakalayabiliyorlar, tabi yakıtın litre fiyatında fark olduğu için cebe aynı şekilde yansımıyor.

valla 100-140 arası hızlarda benzinli arabalar 6,5-7lt yakar kanımca fazla dikkatli kullanılmazsa

Ben aceleden ilk yazan 90km'yi sabit hız, diğer yazan hızları da ara sıra çıkılan hızlar olarak anlamışım kusura bakmayın.
  • Konu başlığı "Jetta 1.9 TDI Yakıt Tüketimi" yerine "Hüseyin'in kebap tüketimi" olsaymış keşke. Özledim adam gibi kebap yemeyi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyrtocaramoorii

Önemli olan şehriçinde ne yaktığı,şehir dışında değil.Şehir dışındaki bu değeri de şaşırttı beni açıkcası,6,6.5 beklerdim o hızlarda.Gerçi tam belli değil hız ama.

Şehir dışında benzinliler bile dizele yakın yakıyor,dediğim gibi önemli olan şehiriçinde ne yaptığı.En kısa zamanda şehiriçi verilerinizi paylaşmanızı diliyorum.

şehir içinde çok sıkışık trafiğe maruz kalırsam 6-6.5 lt yi buluyor.akışkan trafikte ise gene 5-5.5 lt re yakıt tüketiyorum.genel olarak makul sayılabilir.beni esas ilgilendiren aracın verdiği keyif ve performansı.hiçbir 1.6 dizel araçtan bu performansı alabileceğimi düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quadrifoglio

Yakıt tüketimi dizel bir araç için uzun yolda normal. 1.6 atmosferik - 1.4 Tsi benzinliler de hemen hemen aynı değerleri yakalayabiliyorlar, tabi yakıtın litre fiyatında fark olduğu için cebe aynı şekilde yansımıyor.

benim tsı aracımda vardı ama hiçbir zaman 1000 km yapmayı beceremedim.şuan kullandığımız 1.8 tfsı özünde tsı sayılır onunla hayalini bile kuramıyoruz 1000 km nin.kitapçığında uzun yolda 5.5 lt yazmasına rağmen ve deposu da 65 lt olmasına rağmen dediğiniz gibi olmuyor.

bir gerçek var vergisi yüksek v.s ama jetta 1.9 tdı gerçekten ekonomik bir motormuş.bunu anlamış olduk.geriye yazılan herşey malesef hikayeden öteye geçemiyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mulligun

quote:

Önemli olan şehriçinde ne yaktığı,şehir dışında değil.Şehir dışındaki bu değeri de şaşırttı beni açıkcası,6,6.5 beklerdim o hızlarda.Gerçi tam belli değil hız ama.

Şehir dışında benzinliler bile dizele yakın yakıyor,dediğim gibi önemli olan şehiriçinde ne yaptığı.En kısa zamanda şehiriçi verilerinizi paylaşmanızı diliyorum.

şehir içinde çok sıkışık trafiğe maruz kalırsam 6-6.5 lt yi buluyor.akışkan trafikte ise gene 5-5.5 lt re yakıt tüketiyorum.genel olarak makul sayılabilir.beni esas ilgilendiren aracın verdiği keyif ve performansı.hiçbir 1.6 dizel araçtan bu performansı alabileceğimi düşünmüyorum.

İstanbul'da mı oturuyorsunuz acaba?
    Çok sıkışık trafikte 6-6.5 litre biraz zor göründü gözüme.
    Ya da aracı aşırı sakin kullanıyor olmanız lazım. Gaza basmaya korkar şekilde.
    Ben 1.3 dizel puntoyla 6-6.5 yakıyorum. Ama ekonomik kullanmaya çalıştığım söylenemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: guerlain

quote:

quote:

İstanbul'da mı oturuyorsunuz acaba?
    Çok sıkışık trafikte 6-6.5 litre biraz zor göründü gözüme.
    Ya da aracı aşırı sakin kullanıyor olmanız lazım. Gaza basmaya korkar şekilde.
    Ben 1.3 dizel puntoyla 6-6.5 yakıyorum. Ama ekonomik kullanmaya çalıştığım söylenemez.

anadolu yakasındayım çok yoğun bir trafiğe maruz kalmıyorum.bu değerler ulaşmak içinde özel bir çaba sarfetmeme gerek kalmıyor.100 tl yakıtla çok rahat 700 küsürlü km yapabiliyorum...
  • 100 tl dizel 3.05 32.8 lt demek
    bu da ortalama olarak 4.68 kısaca 4.7 demek
    4.7 yakabiliyorsa o motor helal olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: emret1907

100 tl dizel 3.05 32.8 lt demek
    bu da ortalama olarak 4.68 kısaca 4.7 demek
    4.7 yakabiliyorsa o motor helal olsun

Benim eski aracım 1.4TDİ 75hp. Seat Cordoba şehiriçi 5.7 litre,şehir dışı 4.1 litre yakıyordu.Bu araç şehirdışı 4,7 yakabilir de şehiriçini bilemiyorum,belki de yoğun trafik olmadığı için böyle olabiliyodur ama ona da şehiriçi denmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoman -- 28 Şubat 2010; 13:56:38 >
  • iş dolayısıyla 7 ay 1.9tdi kullandım
    23.000 km yaptım
    şehir içinde full depoyla 680-740 arası yaptım
    şehirler arasında ise full depoyla 1050 km yaptım. şehiler arasındayken 120-140 a çokça çıktım molalarımla ortalama hızım 100 dü.
    araçın ağırlığı biraz daha hafif olsa sanırım çok daha başarılı değerler ortaya çıkar
    birde içeri giren motor sesi azalsa:)
  • Değerli arkadaşlar burada yapılan bir yanlıştan söz etmek istiyorum.
    Araçların yakıt değerleri sadece araçların motorları ve gidilen hıza orantılı olarak yapılırsa hatalı olur.
    Mesela aracın kasasının ve yolculuk esnasındaki arac ağırlıklarınında etkisi vardır.
    Kilometrelerce katettiğimiz yolda aracın sabit-değişken ,ağırlıklı ve ağırlıksız durumları yakıt tüketiminde en önemli rolü
    oynar.
    Mesela benim aracım mondeo 4 kapı 1,6i trend 2009 benzinli-ben 2 kişi yüksüz bu aracla izmir-istanbul arasını 280 liraya gidip geliyorum.
    katedilen mesafe 1040 km/280 tl=270 kuruş gibi bir değer.
    Ancak unutmayın bu araba 2 tona yakındır.
    Aynı motora sahip bir araçla ağırlık 1 tona veya bir buçuk tona düştüğünde bu yakıt değeri daha da az çıkacaktır.
    Yorumların çoğunu okuduğumda şaşırdığım şey model belirtiyorsunuz ve motorlarla ilgili yazıyorsunuz (bazı arkadaşlar elbette herkes değil)
    ancak yanlışınız araç kasasının bunda çok büyük etmen olduğudur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

quote:

aldığımız araç 2007 model yani vergisinin düşmüş olması lazım.ayrıca ben araç alırken vergiyi değilde daha çok bana verebileceklerini düşünürüm.kullandığımız audi de 1.8 motor ama vergisi hiç aklıma gelmemişti.hatırlattığın için sağol....

iyi ama topic başlığı ile uyumsuz olmuyormu bu yorumunuz. Hem motororun ekonomik olduğunu vurguluyorsunuz hemde, 1.6 TDI bir motorla 1.9 TDI arasındaki Mtv farkı ile dolduracağınız onca deponun hesabını göz ardı edeceksiniz. O zaman ekonomiden de bahsetmek pek sahici gelmiyor aslında

hocam başlık bilgi amaçlı.uzun yol yapıldığı için ve oluşan değere şaşırdığım için paylaştım.amaç sadece ekonomi olsa 1.5 dci bir tane traktörden farkı olmaya megane alırdık sorunumuz çözülmüş olurdu.bizim amacımız hem konforu hemde ekonomiyi bir arada sunsun hemde performanslı bir araç olsundu ki doğru karar vermişiz.

teşekkürler...

Megane 1.5 dci a traktör motorlu dedikten sonra yorum yapamıyorum artık..Bence 1.5 dci megane ile 1.4 tdi ı yan yana bir çalıştırıp bakın bakalım hangisi traktör..Megane 1.5 dci(5 yıl kullandım) sınıfının en sessiz araçlarındandır..Jetta muhteşem araba kabul ettik artıkta başka arabalara olmayan şeyleri yakıştırmayın bari..
  • quote:

şurda ağız tadıyla paylaşım yapayım dedim bilgilendirme amaçlı ama konu gene vw düşmanlığına dönüştü dönüşecek.ya bırakın arkadaşlar böle kısır çekişmeleri belki foruma bir tane jetta 1.9 tdı almak isteyen biri girer ve bilgilenmek ister.sırf bu yüzden açtım bu konuyu.adam bilsin ne kadar yakıyor vs.sonra başka öğrenmek istediği şeyler olursa sorsun özel mesaj vs.

yapmayın böle tuhaflıklar gerek yok gülümseyerek yazıyorum şuan ama yazılanların çoğu gereksiz olmuş.jetta şöle jetta böle iyi diye de birşey demiyoruz.amaç sadece ve sadece bilgilendirme.

bari buna saygı duyun....

işte bende bu olaya hastayım zaten..adam 1,9 tdi jettaya binmemiş sadece katalogda görmüş, ama mahalleden duyduğu veya internette birilerinden okuduğu 2-3 sorun, yüksek tüketim değerleri yüzünden düşürmüyor ağzından "dizel vw'ler çok yakıyor, sorunlu" laflarını.

dediğin hızlarda ve mesafelerde gayet güzel bir yakıt tüketimi elde etmişsin, daha ne olacak, 100-140 arası hızlarda hemde şehir içi trafiklerine de girerek. bakma kardeş sen millete, forum da herkesin arabası 3 lt!!! yaktığı için fazla geliyor tabi onlara, veya adam 3 ayda bir aracını çıkarıp garajdan 200 km lik şehirler arası yolda 90 km cc açık gidip gelince, ve araç kullanmayı sadece o yaptığı yol olarak görünce 5.5 lt fazla geliyor ona. çünkü o kullandığı koşulları biliyor sadece, hiçbir fikri yok aracının 100-140 gibi hızlarda ne yakacagı hakkında. şimdi sorsan hemen derler "ooo benim aracım 4.5 lt yakıyor", tamam yakıyorda nerede nasıl yakıyor? adam yılda 5000 km yapıyor yapmıyor sonra gelmiş ahkam kesiyor, o çok yakıyor bu az yakıyor diye, onun yılda yaptığı km yi ben işin durumuna göre bir ayda yapıyorum yeri geliyor

heryerde caddy'nin baskı balatasında sorun olduğu yazar, kimse dilinden düşürmez...etrafımda ne kadar caddy kullanan varsa hepsiyle konuştum "ya kardeş caddy nin baskı balatası için böyle böyle diyorlar, sende sorun varmı" diye. hepsinden aldığım cevap aynı oldu, "yok". 80 binde olup değişmeyenlermi 100 binde olup değişmeyenlermi ararsın. forumdan bakınca 3 ayda bir baskı balata değiştiren araç sokaktaki vatandaşa sorunca 100 bin gidiyor aynı baskı balatayla. ilginç. ama en doğru yorumu geçen gün sanayideki bir abim yaptı, kendiside caddy sahibi 80 binden beri tık dememiş baskı balatası, adam diyorki "kardeş adam baso yarım debriyaj, ara gaz kullansın sonra baskı balata gidince vay anam caddy'nin baskı balatası kötü"..verecek cevap bulamadım.

şimdi burada da aynı sorun mevcut, adam gibi çıkmışsın "aracım bu, yaptığım yol bu, hızım şu, tüketimim bu" demişsin, hemen gelir yorumlar "ooo çok yakmış" diye. diyenlere sor bakalım bahsettiğin mesafelerde şartlarda kaç kere dizel motorlu araç kullanmışlar..tık yok.

ha tartışılacak şey dizel jetta ile benzinli jettanın arasındaki fiyat farkının dizel jetta alımı için ne kadar makul olduğudur, tamam anlarım, ama bazen sadece boş eleştiri yapmak için yapılıyor. yalvarıyorum bazen "binmediğiniz sürmediğiniz araçlar hakkında yorum yapmayın" diye, ama yok illa yapılacak

sonuç olarak boşver kardeş, aracın gerçekten güzel ve tüketim değerleri de gayet iyi, tadını çıkarmaya bak
  • traktor 1.5 dci mi !!
    arkadasım kesinlikle o TDİ fazla ses cıkarıyor
    kendi arabanı iyi gostermek icin laf atma dci ye
    2 tanıdıgımda da var bahsedilen araclar TDI ciddi sesli
    ama iyi deger yakalamıssın arabanı ve seni tebrik ederim
  • quote:

hocam başlık bilgi amaçlı.uzun yol yapıldığı için ve oluşan değere şaşırdığım için paylaştım.amaç sadece ekonomi olsa 1.5 dci bir tane traktörden farkı olmaya megane alırdık sorunumuz çözülmüş olurdu.bizim amacımız hem konforu hemde ekonomiyi bir arada sunsun hemde performanslı bir araç olsundu ki doğru karar vermişiz.

teşekkürler...

Birim-pompa enjektörlü bir TDI kullanıcısından common-rail Dci hakkında böyle bir yorum duymak komik...
  • jetta yı bir seneye yakın kullandım aynı zamanlarda megane da bindim ama jetta da ki ses hiç birinde yoktu:)
    biraz ayaklar yere bassın:)
  • Arkadaslar,bende bilgi paylasımında bulunmak istiyorum kıyaslama acısından fikir olur size de
    2006 VW JETTA 1.6 FSI Sahibiyim. Ankara da şehir içinde 2010 Mart ayı itibariyle 300.000 yakıyor benım aracım benzinli jetta. benım merak ettigim 1.6 dizel jetta lar nasıl yakıyor ? o konuda bilgisi olan varsa paylassın lütfen.
  • Güzel değerler. Ben 5.3 değerini 80-90la giderken civicle görebiliyorum dizel 120-140la giderken görüyor. Ama dci motora traktör demek uygun olmamış hüseyin abi. TDI motordan çok daha sessizdir. Kaldı ki passat 2.0tdi bile içine motor sesi alıyor.
  • hocam başlık bilgi amaçlı.uzun yol yapıldığı için ve oluşan değere şaşırdığım için paylaştım.amaç sadece ekonomi olsa 1.5 dci bir tane traktörden farkı olmaya megane alırdık sorunumuz çözülmüş olurdu.bizim amacımız hem konforu hemde ekonomiyi bir arada sunsun hemde performanslı bir araç olsundu ki doğru karar vermişiz.

teşekkürler...

MERHABA,

anladığım kadarıyla bilgilendirme amacı bir mesaj yazmışsın ama klasik burdaki çoğu forum gibi araba sahibi dahi olmayan insanların yorumuyla boku çıkmış durumda
    sanırım sizde bunun sonucu olarak biraz gaza gelip yanlış bir karşılaştırma yapmışsınız
    Mevcut durumda hem jetta 1,9 tdi hem de megane 1,5 dci sahibi olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim
    Benim jetta 75.000 km oldu ve senin de paylaştığın gibi yakıt ekonomisi açısından son derece başarılı bir araç ki bunda dsg şanzımanında payı büyük
    hatta benim kullanım süratlerim sizin yazdığınızdan daha sert zaman içinde yakıt tüketimin daha da düşecek
    ama ne yazık ki arabanın en olumsuz yanı gerçekten traktör gibi sesli çalışıyor olması bu durumda 1,5 dci motorlu megane çok daha başarılı
    performansa gelince 1,9 tdi ın megane'a üstünlüğü 120 km üstü süratlerde bariz şekilde belli olmaya başlıyor bir diğer iyi yanı ise alt devirlerinin çok güçlü olması ama üst devirlere gelince araba resmen ölüyor
    1,9 tdi ile gerçek anlamda yapılacak tek eleştiri bu motorun 105 bg üretmesidir...
    düşündüğünde gerçekten kapasitesinin altında bir değer
    ben bu drumu chip tuning ile aştım
    ww aracı tork limitörü ile çok kısıtlamış durumda 3000 devir üzerinde arabanın güç üretmesine izin vermiyor
    ben bu işlemi yaptırdıktan sonra aracın performansı inanılmaz arttı ve inanılır gibi değil ama motor sesi bariz azaldı yani jetta traktör olmaktan kurtuldu :)
    yakıt tüketiminde ise çok anlamlı bir artış olmadı
    neyse işin özeti megane'ın traktör olmadığı gibi jetta'da tüketimi çok olan bir dizel değil kesinlikle hatta içinde çok büyük güç saklı:)
    hayırlı olsun iyi günlerde kullan
  • quote:

geçen hafta yeni aldığımız jetta ile istanbul dan ankara ya, sonra ankara şehir için de yaklaşık 150 km yol yaptıktan sonra adana ya adana şehir içinde gene yaklaşık 150 km yol yaptıktan sonra önce antalya sonra fethiye izmir ve oradan da istanbul a kadar olan yolculuğumuz da tam 3000 km yol katedmişiz.

bu 3000 km yolu enteresan bir şekilde tam 3 depo yakıt ile tamamladık.ortalama her depo da 1000 km gidebilmeyi başaran tdi motor üstelik 90 km gibi illet bir hıza mahkum kalmadan ortalama 100-140 km yol durumuna göre hızlarla 1000 km yi bir depo ile katedebilmeyi başarmıştır.

burada aracı ilk aldığımız zaman az gider çok yakar yorumları olmuştu. bizzat deneyerek bu yorumun tam tersi bir durumun oluştuğunu gördük.

jetta alarak ne kadar doğru bir tercihte bulunduğumuzu anladık.neden başka bir marka alamıyoruz diye kendime sorduğum cevabın yanıtını bu yolculukta almış oldum.

taner abi adana ya kadar geldik.işlerimizin yoğunluğundan seni arayamadım.lütfen kusurumuza bakma.yalnız adana ya en kısa zaman da tekrar geleceğim.elem de yediğim kebap ın tadı hala damağımda.hayatımda yediğim en lezzetli humus u yedim.adana da yaşadığın için şanslısın tadını çıkar...

bende bu aracın 2. el otomatiğini 2009 model aldım. iyi mi ettim , kötü mü ettim bilmiyorum.
  • Ve çeksin elini diyen arkadaşlara sadece gülüyorum

TDi ve dizelin yayılmasını sağlayan bir firma 1994 argesi TDi motorlar 1.9 özellikle 8v 105 ve 16V 130hp likleri ile efsane motorlardır...yıldızmeme pompa ve turbo eklentisi ile dede turbo dizel olsalarda...araç kullanmasını bilmeyen türk milletine özellikle turbo aracı nasıl kullanacağım sorusunu dahi sormadan araç kullanan türk kullanıcısı bu araçların sık sık turbo arızası vererek kötü olduğunu düşünmesi ve çok yakması gibi verimsizlik üzerine yorumlarına maruz kalmıştır...

elbette güncel common motorlar gibi değiller ancak 1.9 Tdi kullanan arkadaşlar güzel araç kullanıyorlar sadece turbosuna mükayet olun ve araca paraya kıyıp bir turbo timer alın yağlayın kuzucuğu iyi bakın aksi taktirde 100bine gelmeden bir sürü sorun demek....
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.