Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

İyi olmak(İyiye dönmek) neden zor?

14
Cevap
0
Favori
244
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> İyi olmak(İyiye dönmek) neden zor?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    391 Mesaj
    Gece gece aklıma gelen soru. İyi olmak basit, arındırılmıştır. Kötülük daha komplike. Ama neden bizler, doğadan aciz insanlar, acziyeti kabul etmeyip, iyi olmak basitken(doğa gibi) zoru seçip neden kötü oluyoruz? Ve bir daha iyiye dönmek zor oluyor?
    Dante'nin İlahi Komedya adlı eserindeki 7 ölümcül günahtan(kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, öfke, tembellik) neden kurtulamıyoruz?

|
    |
    Çünkü hepimiz thirty-one cıyız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: FlowMotion

Çünkü hepimiz thirty-one cıyız

Sana akıl fikir diliyorum.
    |
    |
    Toplumun çoğu kötü sıkıysa iyiye dön bak nasıl eziyorlar.

Şu tembellik illetini yensem sadece bu bile bana baya iyi gelecek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Yurtdışında medeni ülkelerde öyle değil. En ırkçı denilen Fransa da kamu dairesine gittim, İstisnasız Herkes bonjour diyerek gülümsüyor. Ülkenin kötü ikliminde yetişen büyüyen bir gençliğin bunu dünya meselesi gibi görmesini anlıyorum. Sadece bizde ve Araplarda bu durum var.

Medeni ülkeler halen çok güzel mutlu umutlu ve neşeli

İnsanların ön yargılarından asla arınamayacağına inanıyorum.

Hayatın acı gerçeklerle dolu olduğunu, tutku diye bir şeyin varolmadığını ve hayatın acı ve ızdırap içerisinde sürmesindense hızlıca sona ermesi gerektiğini düşünüyorum.

Beni böylesine karamsar düşüncelere itenler ise şanssız yaşantım ve bitmek bilmeyen hüsranlar.Beklentiler dışında yaşanan olaylar.Güçlünün gücünü mazlumları korumak yerine ezmek için kullanması...

|
    |
    Azimli olmadığım doğru ama azimli olmayanların da yaşayabilecekleri bir yer olmalıydı, mevcut yerlerden daha iyi bir yeri kastediyorum. Sabahın altı buçuğunda bir çalar saat sesiyle uyanıp yataktan fırlayan, giyinip zorla bir şeyler atıştıran, sı*ıp, işeyip, dişini fırçalayan, saçını tarayan, başka birine büyük paralar kazandırdığı bir yere ulaşmak için trafikle boğuşan ve tüm bunlara sahip olma fırsatı bulduğu için müteşekkir olması istenen biri hayattan nasıl keyif alabilir?
  • Çavuş
    56 Mesaj

Tüm imkanları elde edebilen insanın artık elde edebileceği ya da hayal edebileceği bir hedefi kalmadığında insan yine boşluğa düşecek.Mutlu,umutlu ve neşeli olarak gördüğünüz insanlar iç dünyalarında yine sorunlarla yaşıyor fakat buna rağmen gülmeyi başarabiliyorlar.

Belki de onların şansı doğdukları toprakların daha kültürlü, daha medeni,daha gelişmiş olmalarıdır.

Fakat medeni olarak nitelendirdiğimiz Fransa'nın geçmişte sokaklardaki insan dışkılarına basmamak amacıyla topuklu ayakkabıyı icat eden insanlar olması biraz ironik kalıyor sanki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tyler Durden- -- 18 Mart 2018; 3:47:17 >
    |
    |
    Baratonian kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Azimli olmadığım doğru ama azimli olmayanların da yaşayabilecekleri bir yer olmalıydı, mevcut yerlerden daha iyi bir yeri kastediyorum. Sabahın altı buçuğunda bir çalar saat sesiyle uyanıp yataktan fırlayan, giyinip zorla bir şeyler atıştıran, sı*ıp, işeyip, dişini fırçalayan, saçını tarayan, başka birine büyük paralar kazandırdığı bir yere ulaşmak için trafikle boğuşan ve tüm bunlara sahip olma fırsatı bulduğu için müteşekkir olması istenen biri hayattan nasıl keyif alabilir?
  • Yüzbaşı
    391 Mesaj

Çoğunluğa uymayalım. :)
    İyinin gücünü, her ne kadar azınlık olsa da azımsamayalım. Azınlıklar her şeyi değiştirebilir.
    |
    |
    hamza5806 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bunun basit ve karmaşık olmak ile bir alakası yok ve doğanın kendisi iyi veya kötü değildir. Kötülüğü seçme sebebimiz daha kolay ve iyi hissettirici olması, iyilik ise daha çok fedakarlık gerektiriyor. Doğal yapımızdan dolayı hedonistik sayılırız, vücudumuz fazla enerji harcamayı sevmez ilkel hayatta kalma yapımızdan dolayı.

Mesela bir örnek vereyim, herhangi bir hayvansal besin (et, süt) tüketiyor musunuz? Bu tamamen gereksiz ve kötü bir davranıştır fakat insanlar zevk aldıkları için kabullenmezler. Hatta eleştirenlere agresif bir şekilde karşı çıkarlar.

|
    |

Yok insan dışkısına basmasın diye topuklu ayakkabı üretmiş, yok kötü kokmasın diye parfüm üretmiş. Hurafelerle boşver.

Yıl 2018 ülkede boka ayakkabı ile basıp, parfümün olduğu dünyada leş gibi kokmak mesele.

|
    |
    Tyler Durden- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Türkiye'de artık iyi şeyler garipsenir oldu. Şüpheci bir toplum haline geldik. Neden? Bizi şüpheci, paranoyak, kötü yapmaya zorladılar, zorluyorlar. Farkına varıp bir şeyleri değiştirmemiz gerek. Geç değil.
    |
    |
    Baratonian kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Saat baya geç olmuş. Herkese iyi geceler. Yarın fikirlerinizi merakla okuyacağım.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Tyler Durden-

Tüm imkanları elde edebilen insanın artık elde edebileceği ya da hayal edebileceği bir hedefi kalmadığında insan yine boşluğa düşecek.Mutlu,umutlu ve neşeli olarak gördüğünüz insanlar iç dünyalarında yine sorunlarla yaşıyor fakat buna rağmen gülmeyi başarabiliyorlar.

Belki de onların şansı doğdukları toprakların daha kültürlü, daha medeni,daha gelişmiş olmalarıdır.

Fakat medeni olarak nitelendirdiğimiz Fransa'nın geçmişte sokaklardaki insan dışkılarına basmamak amacıyla topuklu ayakkabıyı icat eden insanlar olması biraz ironik kalıyor sanki.

Adamların kovayla sokağa bok atmasıyla tebessüm etmeyi bağdaştırdığın ya sana helal olsun.

Arkadaş haklı sosyal olaylar ekonomik sorunlar vb. nedenler hepimizin psikolojisi bozuk.
    |
    |

• Binbaşı
    1335 Mesaj
    O zaman "cerca trova"

|
    |
    Çünkü iyi ve kötü tamamen insan icadı, birinin iyi dediği şey insanın doğasına ters olabiliyor. Onun dışında bir kez yaşadığımız gerçeği var, bu gerçekle gözün kör olup sınırı bir kez geçsen sonrakiler daha rahat.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.