Şimdi Ara

Iyi lastik, kötü lastik yok, hepsi aldatmaca.... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
181
Cevap
9
Favori
85.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullandığım lastikler pirelli p7 , dunlop sp300, turnaza er 300, Ceat spider , kumho ku 31 her lastiği en az 10 000 km kullanma fırsatı yakaladım sonuç olarak başlığa büyük ölçüde katılıyorum , 20 000 km dir kumho ku 31 kullanıyorum 205 60 15 ebatım turanzaya 880 micheline 900 küsür çektiler fiyat olarak ben kumho ları 550 lira 5 taksit aldım çokta memnunum yağmurda kayar falan hepsi yalan taş gibi lastik konforlu ve özellikle ısındığı zaman yol tutuşu harika ama her kumho değil ku 31 modeli için konuşuyorum , taksiciler en çok lastik değiştirenlerdir onlar için 100 000 km deviren lastik ii lastiktir o kadar km yapsam bende en iyisini almaya çalışırdım ama 5 senede yapıcağım 40 000 km için o kadar para bayılmaya gerek yok zaten 5 sene sonra hepsi özelliğini kaybediyor .....
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

Alın bunu, alın bunu, alın bunu...

Tabi arkadaşım iyi lastik kötü lastik yok

Ama beni de para dürtüyordu biliyor musun gittim 4 tane Bridgestone Turanza Er300'e 520 TL verdim, daha da dürtse aslında Michelin Energy Saver almak istiyordum.

• bence cok fark ediyor aracımda kumho lastikler vardı. arka tarafı biraz yüksekte kalsa hemen patinaj cekiyordu. şimdi michelin spor lastikleri var arabayı zorluyorum patinaj cekicek mi diye lastik sanki yola tutunuyor. michelinden cok memnunum
  • Yanlis yaklasiyorsunuz testlere ve degerlendirmelere.
    Tek bir lastik markasinin butun testlerde birinci gelmesi zaten mumkun degil ancak siz markaya odaklanmisken o markanin en dusuk kaliteden en yuksek
    kaliteye urun yelpazesini pas geciyorsunuz.

Ayni marka lastigin ucuz modelini 100 liraya alabilirken, ust modeline 200-250 lira istiyorlar. Sizce bu lastikler ayni midir?
    Pahalisini alan salak o zaman.

En basit olarak lastik fabrikalarinda bu degisik modellerin uretim bantlari da ayridir, kullanilan hammaddeler de.
    Paraniza gore en iyi lastige kendiniz karar verin ama kalilteli marka modele de camur atmayin.
  • yinede çin malı kullanmak tehlikeli
  • benim lastikte fiyat harici ilk baktığım kıstas ıslak/kuru yol tutuşu olur. sonrada konforuna bakarım. bu alanda bir çok lastik kullanmış birisi olarak f/p olarak en iyisi michelin. konforu çok çok iyi. ıslak duruşu da gayet tatminkar. ıslak tutuşta en kötüsü lassa ve continental idi. ayrıca kumho ve hankook'lar çok sert ve konforsuz lastiklerdi.
  • olmaz olur mu ya, 2 sene once aracin lastiklrini degistirdik ve markasini bile bilmedigim gayet ucuz lastikler aldik. bir araba 10 -20 km\h hizda frene asilinca kayar mi ya :) virajlara ise cok hafif ser girince arac onden drift atarak giriyor :)))

ayrica araci, islak zeminde patide birakmadan kaldirabilene askolsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALAK_ -- 11 Ekim 2011; 16:09:25 >
  • Arkadaşlar zaten 14 15 jantlarda problem pek yok michelin , goodyer , bridgestone , continental piyasada 2. kalite diye geçen lastiklerle arasında zaten dişe dokunur bir fark yok , aklın yolu bir 100 lira daa verirm en iyisini alırım diyor insan fakat arkadaşımda Alfa mito var ona lastik alcağımızı düşünelim ebat 215 45 17 şimdi

michelin pilot sport 340 lira

kumho ku 31 180 lira

buyrun burdan yakın parası bol olana hiç dert değilde bizim gibi aylıkçılar için düşündürcü bir soru , yani olay fiyat performansta bitiyor ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serty23 -- 11 Ekim 2011; 17:03:00 >
  • Takipteyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: serty23

Kullandığım lastikler pirelli p7 , dunlop sp300, turnaza er 300, Ceat spider , kumho ku 31 her lastiği en az 10 000 km kullanma fırsatı yakaladım sonuç olarak başlığa büyük ölçüde katılıyorum , 20 000 km dir kumho ku 31 kullanıyorum 205 60 15 ebatım turanzaya 880 micheline 900 küsür çektiler fiyat olarak ben kumho ları 550 lira 5 taksit aldım çokta memnunum yağmurda kayar falan hepsi yalan taş gibi lastik konforlu ve özellikle ısındığı zaman yol tutuşu harika ama her kumho değil ku 31 modeli için konuşuyorum , taksiciler en çok lastik değiştirenlerdir onlar için 100 000 km deviren lastik ii lastiktir o kadar km yapsam bende en iyisini almaya çalışırdım ama 5 senede yapıcağım 40 000 km için o kadar para bayılmaya gerek yok zaten 5 sene sonra hepsi özelliğini kaybediyor .....

Iste bilincli kullanici.

Kumho KU31'i Pirelli P7 ve Bridgestone er300 le karsilastirabilirmisin tecrubelerine dayanarak? cok geride kaldigi bir alan var mi ? Dunlop ve Ceat den iyi olduguna eminim zatende premium markalara karsi cok fark var mi kullanicisindan duymak isterim

• quote:

Orijinalden alıntı: kerten

quote:

Orijinalden alıntı: serty23

Kullandığım lastikler pirelli p7 , dunlop sp300, turnaza er 300, Ceat spider , kumho ku 31 her lastiği en az 10 000 km kullanma fırsatı yakaladım sonuç olarak başlığa büyük ölçüde katılıyorum , 20 000 km dir kumho ku 31 kullanıyorum 205 60 15 ebatım turanzaya 880 micheline 900 küsür çektiler fiyat olarak ben kumho ları 550 lira 5 taksit aldım çokta memnunum yağmurda kayar falan hepsi yalan taş gibi lastik konforlu ve özellikle ısındığı zaman yol tutuşu harika ama her kumho değil ku 31 modeli için konuşuyorum , taksiciler en çok lastik değiştirenlerdir onlar için 100 000 km deviren lastik ii lastiktir o kadar km yapsam bende en iyisini almaya çalışırdım ama 5 senede yapıcağım 40 000 km için o kadar para bayılmaya gerek yok zaten 5 sene sonra hepsi özelliğini kaybediyor .....

Iste bilincli kullanici.

Kumho KU31'i Pirelli P7 ve Bridgestone er300 le karsilastirabilirmisin tecrubelerine dayanarak? cok geride kaldigi bir alan var mi ? Dunlop ve Ceat den iyi olduguna eminim zatende premium markalara karsi cok fark var mi kullanicisindan duymak isterim

Aralarında en güven veren lastik tartışmasız turanza er 300 ama ku 31 kesinlikle vasat bir lastik değil bedava lastik taksa bir yer sıralamam turanza -ku31-P7-dunlop-ceat şeklinde olur , özellikle kuru performansı çok başarılı kumho ku 31 in 20 000 km geçmesine rağmen ıslaktada beni hiç tedirgin etmedi ayrıca yol sesi olarak tüm kullandığım lastiklerden daha iyi ama kullanım ömrü olarak turanza er300 yada P7 kadar iyi olacak mı onu zaman gösterecek , ortalama kullanıcı için ku 31 fiyat performans olarak çok başarılı bir lastik

• Türkiye'de Dunlop ile Michelin arasında ciddibir fiyat farkı var... Michelin 2 katından da pahalı... ama Dunlop Michelin'den o kadar mı kötü?!?!?! Yani bana Michelin'in F/P oranından bahsetmeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 11 Ekim 2011; 17:35:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerten

quote:

Orijinalden alıntı: Bethesta

Bende Yokohama A-Drive ve C-Drive kullandım, daha önce kullandığım Bridgestone Turanza'dan çok daha iyiydi... ama Bridgestone'dan çok daha ucuz diye almıştım... Dunlop aldım, ama Bridgestone'dan kötüydü... Nankang lastik aldım, hepsinden iyiydi ve hatta 2. el olarak da sattım lastikleri, çünkü hiç aşınma yoktu... yani demek istediğim herkeste farklı etki yapıyor, kullanıma, araca, kullanılan yola vs.vs. göre değişiyor...

Aslinda demek istediginiz cok iyi anlarken demek istediginizi yanlis ifade ettiginizi dusunuyorum. Lutfen yanlis anlamayin beni.

Bence burada iki sorun var. Birincisi lastiklere model bazinda degil marka bazinda bakiyor olmamiz.

Ikinci sorun sizinde dediginiz gibi aracinizin kendisi, kullandiginiz iklim ve yol sartlari iyi bir lastigi kotu performans gostermeye zorlarken, siradan kalitedeki bir lastigi cok iyi bulmaniza sebep olabilir

Yukarida listelediginiz lastik testlerini bende yakindan takip ederim ama burada sadece ilk 10'a bakarak yanilmak cok kolay. Cunku bu testlerin sonucundaki listeler lastigin genel performansini(kuru/islak yol tutus ve frenleme, konfor, asinma hizi, yakit tuketimi) belli yuzdelerle hesaba katip skor olusturularak hazirlanir. Bilincli kullanicilarda kendileri icin neyin onemli olduguna karar verip o kategoride iyi olani secmelidirler

Ornekler verelim bu sorunlarlar ilgili:
    - Micelin energy saver ile Brisgestone ER300 ayni sinifin lastikleri degilken ayni boyutta uretim yaptiklari icin ayni araca takilabiliyorlar. Michelin Turkiyede daha pahaliyken aslinda bridgestone daha iyi bir lastik eger testlere bakarsak. Ama testleri irdelerseniz Michelin Energy saver'in puan kaybettigi alanlar genelde islak yol tutus ve fren performansi. Buna karsilik Michelin energy saver yakit tuketimi ve konfor konusunda bridgestone dan onde. Simdi ben Antalyada sehir merkezinde yasayan ve aracinin sinirlarini zorlamayan ve ekonomiye onem veren bir vatandas olarak Michelin alarak dogru secimi yapmisken, Karadenizde hergun aracini yagmur altinda kullanan ve biraz da hizli kullanan diger vatandas icin bridgestone daha mantikli bir secimdir.

- Gelelim ucuz denilen markalara. Hankook, Kumho, Falken, Fulda,Uniroyal gibi markalar orta seviye markalardir ve Cin mali(nankang, sunny, triangle, wanli, vs)abuk subuk markalarla bir tutulmamalidirlar. Bu orta seviye markalarin cok kaliteli ve uygun fiyatli lastikleri vardir(Kumho ecsta sport, Hankook S1, Falken F452 gibi ). Tabii bu markalarin ekonomik giris seviyesi modelleri de vardir ve premium markalarin giris seviyelerine gore daha dusuk performans sergilerler.

Ve Turk tuketicisinin genel aliskanligi eger premium bir marka degilse aldigi urunun en ucuz modeli almak oldugundan. Kumho, hankook kotu lastik olurken Michelin energy saver en iyi lastik olabilir bir anda.

Kendimden ornek vereyim. Kendi toyota yaris aracima aralarinda sadece 5 euro fark varken Michelin energy saver yerine Uniroyal Rainexpert lastik aldim. Michelinden daha gurultulu, daha cok yakit tuketmeme sahip olacak bu lastikler yilin 9 ayi yagmurlu olan yasadigim yerde benim icin onemli olan islak yol tutus ve frenleme konusunda Michelin Energy saverdan cok daha iyi bir urundur. Istanbulda olsaydim uniroyalin yuzune bakmazdim ve Michelin alirdim ayni araca.

Premium markalar ile orta seviye markalarin arasinda iyi modellerini alirsaniz normal kullanici acisindan fark yoktur bencede. Ama hangi modeli hangi markayi alacaginizi iyi arastirmaniz lazim. Yani Kumho KU31'in performansina bakip kumho KH-15 alirsaniz pisman oursunuz

AYNEN katılıyorum

lastiğin hangi özelliklerinin önde olduğunu neler amaçlanarak üretim yapıldığını bilmek gerekiyor.

şimdi babama telefon lazım gidip iphone mu alsam yoksa 150 tl nokianın basit bir modelini alsam mantıklı karar vermiş olurum. iphone tabiki çok daha iyi bir telefon .ama babam fazladan vereceği 1500 tl ile son derece mantıksız bir tercih yapmış olur amacının sadece telefon görüşmesi yaspmak olduğunu düşünürsek.

sıralarsak en önemli kriterler

yılda yapılacak km hangi hızlarda hangi yolarda ?120
    lastik sesi yuvarlanma direnci ıslak kuru performansı vs liste epey uzuyor.

• bildim bileli michelin primacy alıyorum

bugün önlere aldım 2 tane
    205 55 16 tanesi 190TL

205 ten sonra fiyatlar uçuyor
  • Şikayet var sitesinde en çok şikayet edilen lastik markası Michelin... Almanya'da en çok şikayet edilen lastik markası Michelin... tamam kabul, her markanın lastiğinde sorunlar olabilir, üretim veya kullanıcı hatası olabilir... ama en çok satılan Michelin değil, ama en çok şikayet edilen...

örnekler:
    knkbn yazdı
    MİCHELİN LASTİKLERİ Lastikler Yarıldı!
    Michelinden 4 Lastik aldım 2,5 yıl oldu, lastikler doğru düzgün yıpranmadı ama bir hafta arayla 4 lastikte de aynı hata oluştu. Su akar yerlerinden yarılmalar oldu. Benim için büyük hayal kırıklığı. Alay konusu oldum.

Aynı dönemde arkadaşımla lastik aldık o 250.00 TL daha az para ödedi ama hala kullanıyor, üstelik daha fazla km yaptı. Hiç kimse ilgilenmiyor.

-----------

m.sari07 yazdı
    MİCHELİN LASTİKLERİ 10 Ayda Yarılan Lastik Garanti Kapsamına Alınmadı!
    10 ay kadar önce Manavgat Cambazoğulları Michelin lastik bayinden aracımız tranporter cityvana 4 adet yeni lastik aldım. 2 ay önce Bursa yolunda otobanda 80-90 km hızla giderken arka lastik yarıldı. Manavgat'a geldik bayiye. Bu sizin hatanızdan ümitlenmeyin boşuna garanti kapsamına sokamayız ama gene de deneyelim dediler. Hala bir haber yok. Ben en iyisi en pahalısı diye bu markayı tercih ettim bu mu yani.Her şey satış yapıncaya kadar mı? 10 ayda lastik yarılıyor.

--------

kemalozkol yazdı
    MİCHELİN LASTİKLERİ Lastik 15 Günde Balonladı!
    Binek arabama Michelin'den 4 adet lastik aldım 15 gün sonra biri balonladı.
    Yetkililer inceledikten sonra lastiğin çukura vurulduğundan dolayı ezildiğine karar vermişler.

Aldığım bayi 125.00 TL olan lastiğin 60.00 TL'sini iade etti. İtiraz ediyorum.

Bundan önceki, Çin malı, ucuz, markası bile belli olmayan lastiklerimi, çukur bayır demeden 3-4 yıl kullandım sorun olmadı da iyisini, markalısını alınca 15 günde sorun oldu öyle mi?

------------

şikayetçibay yazdı
    MICHELIN LASTİKLERİ Lastiklerimizin Dişlerinde Tiftiklenme Oluyor!
    Yazlık Michelin lastiklerimizin yan taraf dişlerinde tiftiklenme oluyor. Kaliteli diye güvendiğimiz bir marka olan Michelin bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu sorun sadece bizim aldığımız lastik serisinde mi var yoksa üretilen bütün lastikler bu kadar kalitesiz mi? Firma yetkililerinden konuyla ilgilenmelerini rica ediyorum.

---------

ernte yazdı
    MICHELIN LASTİKLERİ 9 Ayda Lastikler Açılma Yaptı!
    Temmuz 2010’da 4 adet Michelin Energy lastik aldım. 04 Şubat 20112de sağ arka lastik yanaktan açılma yaptı. Ancak daha 9000’deki lastik travma yok jantta eğilme yok. Yetkili bayi ''abi boşuna uğraşma kullanıcı hatası derler '' diyor.

Merak ettiğim konu acaba bunlarda garanti kapsamında değilse garanti kapsamında ne olabilir. bu lastiği garajda tutmuyoruz, sonuçta kullanıyoruz kullanırken bile eğer böyle kaliteli olduğu iddia edilen lastik 9 ayda kullanımdan dolayı eğer açılma oluyorsa demek ki bu lastiği bir daha almayacağız. Bu konudaki şikayetim giderilmezse tüketici haklarına müracaat edeceğim.

• Premium markalar: Bridgestone, Michelin, Pirelli, Continental, Goodyear. Bunlar kendini kanıtlamış ama genelde pahalı lastiklerdir.
    Orta sınıf: Hankook, kumho, toyo, falken, lassa nispeten ucuz ama kaliteli lastikler
    dandikler: Çinişi bütün lastikler, nankang, çan çin çon, goodday, vs ismi bilinmeyen diğerleri, bunları kesinlikle almayın çok sakatlar.
  • yarılan lastikten garanti beklemek hele ki alındıktan 10 ay sonra fazla iyimser olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: portalkal

valla hankooku kesinlikle tavsiye etmem 30binde gidiyor bozuk arazide,yokohama tek geçerim oda testlerde yok galiba

Rezalet bir lastik. O kadar sert ki... 2007 model araca 2006 üretimi Hankook Ventus Prime K105 takmışlar. 70.200km'de değiştirdik hala 3mm cıvarı dişi vardı ve TÜV'den sorunsuz geçmişti. Ama ilk yıllarda (2008-2009) yumuşaktı güzeldi. Fren mesafesi vasattı. Suyu görünce sapıtıyordu.
  • 205/60/16 ebat lastiklerin geneli çok pahalı olduğu için tanıdığım birinin tavsiyesi ile + olarak ucuz olduğu için starmaxx (petlas) aldım. Şuandan itibaren yeni lasik alacam olsa pahalı olsa bile yine alırım.
    Hem yol tutuş hem konfor tam istediğim gibi. (maşallah)
  • konuyu favoriler arasına aldım. Gelecek cevapları merakla bekliyorum.
    Çünkü yılbaşında Focus 2 aracımızın lastikleri değişecek...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.