Şimdi Ara

İX35 LPG hakkın da... (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
368
Cevap
15
Favori
141.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün; 12:35:50 Paylaş Değiştir Cevap Alıntı Sil PM
    Dün bahsettiğim LPG'ci arkadaşım aradı, İpragaz GDİ motorlar için bir sistem geliştirmiş tamamen sıvı LPG ile çalışıyormuş ve aracın kendi enjektörlerini kullanıyormuş, fiyatı 5200 tl, tasarruf oranı %55 imiş daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz Hakan Sapmaz'ı arayıp benim adımı verin İX35 sevdalıları gurubundan aradığınızı söyleyin...

https://www.facebook.com/groups/ix35sevdalilari/

0216 549 01 38 Hakan Sapmaz kendisi firmanın sahibidir...

http://www.ikitelliorg.com/detay.asp?firma=14280

• quote:

Orijinalden alıntı: Coşkun Uçar

Bugün; 12:35:50 Paylaş Değiştir Cevap Alıntı Sil PM
    Dün bahsettiğim LPG'ci arkadaşım aradı, İpragaz GDİ motorlar için bir sistem geliştirmiş tamamen sıvı LPG ile çalışıyormuş ve aracın kendi enjektörlerini kullanıyormuş, fiyatı 5200 tl, tasarruf oranı %55 imiş daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz Hakan Sapmaz'ı arayıp benim adımı verin İX35 sevdalıları gurubundan aradığınızı söyleyin...

Coşkun abi lpg olayına karşıydınız ne olduda fikriniz değişti sıvı lpg nin araca zararı yok mu şu anda bizim araçlarda lpg artı benzin kullanan kitler var sıvı sistemle aralarında tasarruf farkından başka ne tür farklılıklar var acaba

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: burhan47

quote:

Coşkun abi lpg olayına karşıydınız ne olduda fikriniz değişti sıvı lpg nin araca zararı yok mu şu anda bizim araçlarda lpg artı benzin kullanan kitler var sıvı sistemle aralarında tasarruf farkından başka ne tür farklılıklar var acaba

Hala fikrimi değiştirmiş değilim nerden çıkardın'ki fikrimi değiştirdiğimi hocam bilgi olsun diye yazdım gidin taktırın demedim'ki, dikkat edersen mış'lı muş'lu yazdım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Coşkun Uçar -- 14 Mayıs 2013; 11:53:05 >

• Burhan Bey ben biraz arastirdim. Kimsenin fikri yok emin olun ki...Biraz beklemek lazim bence... Coskun Bey in de iyi niyetli oldugunu dusunuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Hala fikrimi değiştirmiş değilim nerden çıkardın'ki fikrimi değiştirdiğimi hocam bilgi olsun diye yazdım gidin taktırın demedim'ki, dikkat edersen mış'lı muş'lu yazdım...

Arkadaşlar,
    Çoşkun Bey de sanırım benim gibi LPG'den ağzı yananlardan onun için "mışlı" ve "muşlu" yazıyor. Ben ise LPG'ye uygun araç üretilmediği sürece tamamen karşı olanlardanım.

• quote:

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Arkadaşlar,
    Çoşkun Bey de sanırım benim gibi LPG'den ağzı yananlardan onun için "mışlı" ve "muşlu" yazıyor. Ben ise LPG'ye uygun araç üretilmediği sürece tamamen karşı olanlardanım.

Ağzımın yanmasından daha önemlisi herhangi bir Hyundai yetkilisinden "taktırabilirsiniz" onayı almadığım içindir ağzımın yanması konusu evet canım Mercedes'imi sattırdı bana...
  • Landirenzo taktırabilirsiniz. Sorunsuz çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: gorkem49

Landirenzo taktırabilirsiniz. Sorunsuz çalışıyor

Hayir hicbirsey taktirmayin bende landirenzo var ve cok sorunlu kim demis sorunsuz diye

• En iyisi hiç taktırmamak zaten. Fakat lpg de en ideali hyundailer için landirenzodur. Servislerin tavsiye ettiği markada bu
  • Valla hocam ben taktırdım pişman oldum tavsiye etmiyorum düşmanıma bile hiç bulaşmasın kimse

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla benim şahsi görüşüm ben tüplü arabaya binmem ama gel gör ki günümüz şartları abicim ne yapacaksın? Sizin dert ettiğiniz sorun nedir?
  • quote:

En iyisi hiç taktırmamak zaten. Fakat lpg de en ideali hyundailer için landirenzodur. Servislerin tavsiye ettiği markada bu

Servislerin İX35 için LPg önermeleri etik değil sırf araç satmak yada kendilerine menfaat sağlamak için öneriyorlar ha başka otomobiller için okey ama İX35'e LPG takılması için Hyundai ASSAN onay vermedi henüz servis'in neyine İX35'e LPG tavsiye etmek, varmıymış elinde onay belgesi...
  • Zaten taktırmadan yana değil ki kimse nedeni de sıkıntı olduğunda insanların servise gelmesi ve kimse başının ağırmasını istemez ama taktırmak isteyene de tavsiye edilen landirenzodur.
  • quote:

quote:

En iyisi hiç taktırmamak zaten. Fakat lpg de en ideali hyundailer için landirenzodur. Servislerin tavsiye ettiği markada bu

Servislerin İX35 için LPg önermeleri etik değil sırf araç satmak yada kendilerine menfaat sağlamak için öneriyorlar ha başka otomobiller için okey ama İX35'e LPG takılması için Hyundai ASSAN onay vermedi henüz servis'in neyine İX35'e LPG tavsiye etmek, varmıymış elinde onay belgesi...

Arkadaşlar;
    Şimdi hatırladım, Çoşkun Bey'le LPG ve zararları konusunda yazışmıştık. Ben de kullandığım iki ayrı Honda CRV için birşeyler yazmıştım. LPG kiti taktırmak isteyen arkadaşlar; onlara bir göz atarasanız işinize yarayabilir. Araçlarda ve özellikle yeni modellerde elektronik kontrollu parça (sensörler ve buna bağlı yakıt, enjeksiyon, oksijen, ateşleme vs vs) sayısı arttıkça LPG'de de sıkıntı artması kaçınılmazdır. Çünkü araçlar benzine göre imal ediliyor (ısı, oktan, nem vs) ve bunun yanı sıra hafif olması nedeniyle motor kapakları vs duralüminyum (ve hatta seramik ağırlıklı olanlar var bildiğim kadarıyla) ve buna bağlı bir sıkıntı da; LPG'nin bu malzemelerde yüksek ısı nedeniyle sebep olduğu deformasyon. Pistonlar, motor bloğu vs 'de bundan nasibini alıyor. Çeşitli markalar sıvı sisteme geçeiyor vs daha bunlar denemedi bile. Bence arabanızı (özellikle yeni model sıfır) ekonomi yapacağım diye rezil etmeyin. Bunu ancak zaman içerisinde kendim görmek istiyorum diyorsanız o da sizlerin bileceği bir iş. Takdir sizindir. Daha önce de yazdığım gibi, yediğimiz kazıklar bize tecrübe olarak geri dönüyor.

• BİLGİNİZE......

araci dyno testine soktular testte araba lpgde101 hp benzinde 111 hp cikti nedenini sorunca bana lpg icin manifoltlar deliniyor ondan olabilir dusuk cikmasi dediler

Burdan herkese tavsiyem allayip pulladiklari lpg arti benzin kullanan sirali sistemi kimse taktirmasin arabasina hem tasarruf orani cok dusuk oyle vaat ettikleri %30 degil hemde dynoda ortaya cikti performansi 25-35 hp arasi performansini dusuruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Coşkun Uçar -- 20 Mayıs 2013; 17:31:19 >
  • quote:

Valla hocam ben taktırdım pişman oldum tavsiye etmiyorum düşmanıma bile hiç bulaşmasın kimse

başından itibaren bu konuyu okudum. siz ilk baştan memnudunuz lpg'den. şu an ise iş tamamen değişmiş gibi duruyor. Fikriniz gerçekten tasarruf sağlamadığı için mi değişti? yoksa lpg sisteminden kaynaklanan başka sorunlar mı yaşadınız acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eranyumm -- 26 Mayıs 2013; 3:10:39 >
  • %20-25 tasarruf için bir araca lpg takmaya değer mi? diye düşünüp şöyle bir hesap yaptım. şu an klasik sıralı sistem 1000 TL. takılıyor ve ortalama 6000 km.de parasını amorti ediyor.

gdi-tsi motorlar için ise internetten araştırdığım kadarıyla en ucuz lovato gdi var ve 2200 nakit fiyat yazmışlar. belki pazarlıkla 2000'e falan inebilir. bu sistemin %25 tasarruf sağladığını hesap ederek, ort. 9lt. benzin tüketen bir ix35'in 10000 km.de benzin masrafı 4300 TL tutuyor. LPG ile %25 tasarrufla bu miktar 3200 TL. 'ye iniyor. yani ortalama 10bin km.de 1000tl. tasarruf ediliyor. sistemi 2000-2500 civarına taktırırsanız 20bin veya 25bin km.de amorti ediyor. bu değer klasik sıralı sistemin amorti değerini 4'e katlasa da ix35 gibi lüks bir araç için kabul edilebilir bir değer bence. söz konusu araç bir otomobil olsaydı o zaman lpg taktırmak mantıklı olmazdı.

aslında fiyattan ziyade şu ara aklımı kurcalayan asıl soru, ara-sıra benzin püskürtülerek bu sistemde motorun soğutulması sağlanıyormuş. acaba bu sistemin motora uzun vadede verdiği bir zarar söz konusu mudur? yani normalde 400bin km. yapacak motorun ömrünü 200bin km.ye veya daha altına düşürebilir mi? yani bu gdi-lpg sisteminin uzun vadede motora olumsuz etkileri var mıdır?

ayrıca likit sistem denilen sistemin de montajına başlanmış sanırı. benim lpg taktırdığım firmanın web sayfasına baktım listede Prins 4990 tl görünüyor.
    4 SİLİNDİR SIRALI SİSTEM SİLVER ................. 1.990 TL
    4 SİLİNDİR SIRALI SİSTEM VSI 2 ................... 2.290 TL
    4 SİLİNDİR SIRALI SİSTEM (FSI-TSI) .............. 3.390 TL
    4 SİLİNDİR GDI LİKİT SİSTEM .........................4990 TL

ama 5000 tl.ye dönüşüm yaptırmak pek mantıklı değil diye düşünüyorum. tasarruf oranını tam bilmiyorum ama %40 tasarruf sağlarsa şu anki benzin ve lpg fiyatlarına göre ortalama 30bin km.de parasını amorti edebilir. tabi gerçekten %40 tasarruf oranı varsa.
    bu noktada en mantıklısı likit sistemin fiyatının oturmasını beklemek olabilir. 3500'e taktırdığınızı varsayarsanız 20 bin km.de amorti eder parasını...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eranyumm -- 26 Mayıs 2013; 3:34:11 >

• Merhabalar, Burhan Bey nasil olumsuzluklar yasadiginizi yazarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: eranyumm

aslında fiyattan ziyade şu ara aklımı kurcalayan asıl soru, ara-sıra benzin püskürtülerek bu sistemde motorun soğutulması sağlanıyormuş. acaba bu sistemin motora uzun vadede verdiği bir zarar söz konusu mudur? yani normalde 400bin km. yapacak motorun ömrünü 200bin km.ye veya daha altına düşürebilir mi? yani bu gdi-lpg sisteminin uzun vadede motora olumsuz etkileri var mıdır?

Enjektörlerin eskimesini hızlandırabilir ömrünü düşürebilir. Soğutmaya çalıştıkları şey enjektörler, ara sıra benzin atmakla ne kadar soğur bilmem GDI motor benzinle çalışmak için tasarlanmış.
  • Bende Golf TSİ var "burhan47" rumuzlu arakadaşım bilgileri cesaretlendirdi Şubat ayında bende taktırdım. BRC SDi tercih ettim, kullanıclar tavsiye ettiği 3marka tespit ettim BRC SDİ, Prins VSİ-Dİ, Landirenzo Dİ. Şunları söyleyebilirim;

1*Tasarruf:6.000km de 13 Defa hesap yaptım.Ortalama %32Net tassarrufum var.Ortalama 37kuruş benzin yerine, 25kuruş benzin+LPg tüketiyorum. %25-44arası tasarruf sağlayabiliyor. Yaz geldi daha da az yakmaya başladım tasarruf oranım artacak gibi.

2*Arıza: henüz erken ama 40.000km kullananları duydum daha azına şahit oldum. 6000km deyim arıza lambası veya LPG kaynaklı sıkıntı yaşamadım. Sadece LPG ye alıştığımdan benzin lambası yanık bir kaç defa gezdim sabah bazen çalışırken bir kaç defa stop eder gibi oldu. Şimdi dikkat ediyorum inşallah sorun yaşamam

3* Sıvı LPG ile tasarruf oranı farkı bence %7den fazla değil

4*%80LPG %20 benzin hesabı özellikle BRC de ve bence hepsinde hatalı.

1.Durum Çok kısa mesafeler: 2km yol gidiyorsun araç çalışıyor, yağ sıcaklığı 10 derece!!!! Araç 35derece de aynen sıralı gibi gaza geçecek. 1km sini yüksek tüketimli benzinde ilerleyecek, 1km sinde nispeten düşük tüketimli LPG kullanacak. Sonuçta 2km sonun da %50den fazla benzin, %50den az LPG çıkar!!!

2.Durum: sıcak motorla şehir dışı:
    Araç çalışır 5sn sonra LPG de. 120km/h ortalama hız ile 300km yol. LPG tüketimi %99dan fazla Benzin tüketim %1 bile değil. BRC rolantiye düşünce 5sn benzin püskürtür uzun yolda sıkıştırmadıkça benzine baş vurmaz! 17-19kuruş tüketimim,birazda şehir içi kullandım %44tasarruf sağladığım oldu :)

3.Durum şehir içi: Bol trafikli 5-6km yol,sabah bu havalarda 500m, serin havalarda 1km, çok soğuksa 2km benzin kullanır. Her rolantide 5 sn. benzin püskürtür ve tekrar LG ye döner.
    Sıcak havada %20ye yakın benzin %80LPG tüketimi ancak böyle olabilir yine de hava sıcaklığına göre değişkendir.

HESAP İÇİNDEN ÇIKILACAK GİBİ DEĞİL. Yapabileceğiniz en sağlıklı hesap. Yol bilgisayarınız aylık tüketim verisi ile ayda aldığınız LPG+BENZİN miktarı aksi sizi hep yanıltır.Geçen ay 326TL LPG, 100TL benzin ile 1634KM yol yaptım.
    *1.Durum genel sürüş tarzı olanlar sıvı LPG haricine bulaşmamalı. Bu tarz kullanımı olanlar yıllık 10.000km altında iseler benzinden şaşmamalı.
    *Benim gibi 3durum da da araç kullananlar Dİ LPG sistemini tercih edebilir. 10.000km de 1200TL kazanç sağlıyor. ix-35 için 1500TL olacaktır. Satış fiyatına 1500TL ekleyeceğimizi düşünürsek. LPG sistemi takıldıktan sonra 10.000km de amorti ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 06onur -- 26 Mayıs 2013; 17:44:27 >

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.