Şimdi Ara

İTÜ düşünenlere yardımcı olabilirim. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
360
Cevap
11
Favori
15.807
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Henry Moseley

quote:

Orijinalden alıntı: teoska

quote:

Orijinalden alıntı: Henry Moseley

*itü türkçe endüstri mi yoksa odtü endüstri mi?
    istanbul'da oturuyorum.
    *itü endüstri türkçe için en az yüzde 30 ingilizce diyorlar, biz istersek yüzde 100 ingilizce ders alabiliyor muyuz? Eğer öyle bir şey varsa neden ingilizce bölümü var ve daha yüksek?

İTÜ de, ODTÜ de hem genel olarak hem de Endüstri Mühendisliği Bölümü açısından Türkiye'nin ligde üst sıraları oynayan iki üniversitesi. Net bir şey söylemek zor olur. Fakat İstanbul Ankara'ya göre avantajlı bir şehir, sen de zaten İstanbul'da oturuyormuşsun. Ben olsam İTÜ'yü tercih ederim.

İTÜ'de "Türkçe program" diye bir şey zaten yok. ÖSYM'nin kılavuzunda "İngilizce" ibaresinin yer almadığı tüm programlarda %30 İngilizce eğitim mevcut. Yani lisans derslerinin en az %30'u İngilizce alınıyor. Bu oran, daha fazla İngilizce ders alırsanız arttırılabilir.

%100 İngilizce programdan mezun olanların diplomalarında "İngilizce" ibaresi mevcut, diğerlerinde yok. Aralarındaki en belirgin fark da bu sanırım.

%30 İngilizce okuyan birinin bütün dersleri İngilizce alabileceğinin garantisini veremeyiz. Çünkü bir bölümde her İngilizce ders, bölümün %30 İngilizce programına açılmayabilir. Böyle olunca o dersin Türkçesini alınıyor mecbur. Bu nedenle öyle bir program ayrımı var.

Bunu kafaya çok fazla takmayın derim. Bu %100 İngilizce programlar 2010'da açıldı; fakat her bölümde rayına oturmayınca 1-2 yıl önce bazı bölümlerin %100 İngilizce programları kapatıldı. Makine Mühendisliği ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği buna dahil mesela. :)

hocam pm attım size dönüş yaparsanız çok memnun olurum

Valla PM kutusu o kadar dolu ki şu an. Dönüş yapacağım hepsine, söz.

• Matematik mühendisliği hakkında neler biliyorsunuz egitim süreci dedikleri kadar zor mudur?Ve is imkanları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yolbulucu

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yolbulucu

@teoska

eyvallah hocam çok güzel açıklamışsın. bilgisiyar mühendisliği ayazağa kampüsünde di mi ? bir de biz ilk kykya mı itüye mi başvurcaz ?
    yani itü çıkcak mı bilmiyoruz sonuçta. itü başvurduk çıkmadı kyk tarihi geçio mu veya ikisine aynı anda başvursak ikisi de çıksa sıkıntı olmaz mı neyse anladın sen hocam.

Evet, Ayazağa Kampüsü'nde.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 2010'da Elektrik-Elektronik Fakültesinden ayrılıp, "Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi" adlı ayrı bir fakülte bünyesine girdi, Bilişim Sistemleri Mühendisliği ile beraber. Fakültenin kendi binasının yapılacağı her yıl söylenir; ama arada çok proje iptali oldu. 2011'de Dekan bize 2013'te binanın hazır olacağını söylemişti. Biz göremeyeceğiz; ama siz görürsünüz belki. Elektrik-Elektronik Fakültesi binası (EEB) içinde yer alıyoruz.

Tabii bütün dersleri burada görmeyeceksiniz. Hazırlık sınıfına kalırsanız, zaten Maçka'ya gideceksiniz. Lisansta da Bilgisayar Mühendisliği bölüm dersleri dışında, başka fakültelere gitmek durumunda kalacağınız havuz dersleri (Matematik, Fizik, Genel Kimya, Akademik İngilizce, Türkçe vb.) olacak.

KYK başvuruları İTÜ'den önce oluyor.

hocam itüye başvurup burslu yurt çıkacak mı çıkmayacak mı ona göre kykya gidip gitmemeye karar verme şansımız yok yani

"Burslu yurt" diye bir şey yok yahu. İTÜ yurtları da paralı, ödemek zorundasın durumun ne olursa olsun.

Senin önceki sorunu "yurt ve burs" diye anladım. "Yurt parasının bursu", yani "burslu yurt" diye soruyorsan, öyle bir şey yok.

Ekleme: İTÜ'nün belli derecelere giren öğrencilere ödülleri var, ücretsiz yurt da bunlara dahil. Ama onlar da ilk 100 müydü neydi, öyle dereceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Haziran 2014; 20:37:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mdream

mf4te sıralamam 3200 küsür itüde çoğu bölüm tutuyor..bölüme tam olarak karar vermiş değilim ama bi bayana hangi mühendisliği önerirsiniz?

Açıkçası cinsiyete yönelik bölüm tercihi taraftarı değilim. Başarı sıralaman gayet iyi, ilgi alanına ve Türkiye şartlarına göre bir bölüme öncelik vermeni öneririm.

Ama bir kadının daha rahat edebileceği meslekler var tabii. O başarı sırası için Endüstri Mühendisliği, Mimarlık ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerini önerebilirim bu açıdan, eğer sadece cinsiyet odaklı tercih yapacaksak.

Hemcins arkadaş açısından da sıkıntı olmaz. Bilgisayar Mühendisliği kız-erkek oranı açısından Makine, İnşaat, Maden, Denizcilik gibi fakülte/bölümlere göre biraz daha homojen. Ama bir Kimya, Endüstri, Gıda, Mimarlık değil tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Haziran 2014; 20:44:06 >

• İTÜ inşaat hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bitirince iş durumu ne olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimar*ugur

dostum ekonomi için ne düşünüyorsun açılalı çok az oldu ondan biraz şüpheliyim. bu bölümden arkadaşın filan var mı okuyan birinden yorum almam lazım

Selamlar,
    Daha ilk senesinden bölüm derslerini yardırmışlar birazcık. Açıkçası zorluyormuş arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla. Ama öyle ve böyle geçebiliyorsun 1. sınıfı yinede.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaZooM

Gelmeyin lan gelmeyin anamizi aglatiyorlar haaa bunu goze alirim diyorsaniz ITU ye hosgeldiniz

Şşşt, korkutma gençleri.
  • Çocukları İTÜ'den soğutacan o nalet erasmus sayfası sayesinde :d

Bu bölümde 2. sınıfa geçmiş çiçeği burnunda bir öğrenci olaraktan diyebileceğim şudur ki ilk sene biz hiç bir teknik anlamda ders almadık elektroniğe dair. Üstelik, benim bildiğim kadarıyla bir çok bölümde ilk seneden alabileceğin bir çok bölüm dersi mevcut. O bakımdan biraz dezavantajı var.

Eğer ilk seneden okula başlayıp erasmusa gitmek istiyorsan orada bir dur diyorlar resmen, çünkü bizim okulda erasmus puanına göre bir sıralama yapıyorlar. Erasmus puanın ise not ortalamanın 100 üzerinden çevrilmesinden sonra yarısının alınmasıyla, sene başı veya sonrası girdiğin prof sınavının 8'de 3'ünün alınmasıyla ve de o sözde seni direk eleyecekleri sözlü mülakat var. Dediğim gibi, eğer 1. sınıf regular öğrenci isen hiç bir teknik ders görmediğin için (halbuki bu onların sorunudur) senin sözlü mülakatına 0 basıyorlar direkt ve de yaz okulu falan hiç dinlemiyorlar. Şahsen bunun yüzünden ben de madurum bir çok kişi gibi ve de erasmusu kazanamadım. O yüzden şimdi exchange ile uğraşacağım fakat bunun için de TOEFL istiyorlarmış yanılmıyorsam ve de istedikleri skor aslında bayağı okkalı.

Bir de son olarak bahsetmem gereken şey ise ABET akreditasyonu, eskiden elektronik ve telekommunikasyon mühendisliği birbirinden 2 ayrı bölüm iken şimdi sadece birleştirildiği için ABET Akreditasyonu yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Secxdx

Kontrol nasıl hocam bir bilginiz var mı az buz araştırdım biraz makinaya yakın gibi.Ne düşünüyorsunuz

Makine Mühendisliği çok daha geniş bir alan. Kontrol Mühendisliği programını Makine Mühendisliğine benzetmek de ne kadar doğrudur, bilmiyorum. "Mekatronik Mühendisliği" denilen disiplinler arası bir mühendislik programı var, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (yeni adı) de buna benziyor aslında. Yani daha çok elektronik eksene kayıyor. Bunu bölüm derslerine bakarak da görebiliriz.

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/KOM/201410.html

Robotiğe ve kontrol sistemlerine (kumandalar vb.) yönelik bir program.

Güzel bölümdür; ama bu alanda ilgili olursan daha çok başarılı olursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: dontgetdown

Çocukları İTÜ'den soğutacan o nalet erasmus sayfası sayesinde :d

Bu bölümde 2. sınıfa geçmiş çiçeği burnunda bir öğrenci olaraktan diyebileceğim şudur ki ilk sene biz hiç bir teknik anlamda ders almadık elektroniğe dair. Üstelik, benim bildiğim kadarıyla bir çok bölümde ilk seneden alabileceğin bir çok bölüm dersi mevcut. O bakımdan biraz dezavantajı var.

Eğer ilk seneden okula başlayıp erasmusa gitmek istiyorsan orada bir dur diyorlar resmen, çünkü bizim okulda erasmus puanına göre bir sıralama yapıyorlar. Erasmus puanın ise not ortalamanın 100 üzerinden çevrilmesinden sonra yarısının alınmasıyla, sene başı veya sonrası girdiğin prof sınavının 8'de 3'ünün alınmasıyla ve de o sözde seni direk eleyecekleri sözlü mülakat var. Dediğim gibi, eğer 1. sınıf regular öğrenci isen hiç bir teknik ders görmediğin için (halbuki bu onların sorunudur) senin sözlü mülakatına 0 basıyorlar direkt ve de yaz okulu falan hiç dinlemiyorlar. Şahsen bunun yüzünden ben de madurum bir çok kişi gibi ve de erasmusu kazanamadım. O yüzden şimdi exchange ile uğraşacağım fakat bunun için de TOEFL istiyorlarmış yanılmıyorsam ve de istedikleri skor aslında bayağı okkalı.

Bir de son olarak bahsetmem gereken şey ise ABET akreditasyonu, eskiden elektronik ve telekommunikasyon mühendisliği birbirinden 2 ayrı bölüm iken şimdi sadece birleştirildiği için ABET Akreditasyonu yok.

Nasıl ya? Emin misiniz? 2013 girişli, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği'nde okuyan, hazırlığı atlamış regular bir tanıdığım gelecek dönem erasmusa gidiyor 1 yıllığına.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: dontgetdown

Çocukları İTÜ'den soğutacan o nalet erasmus sayfası sayesinde :d

O ABET Akreditasyonu denilen şeyin......... Neyse. Zamanında iyi reklam yaptı İTÜ bu olayla; ama işin öteki yüzünün böyle olacağını bilmiyorduk. O ABET yüzünden derslere abuk sabuk geçme barajları geldi. Yok finale girmek için dönem içi ortalama şöyle olacak, yok ödevlerden en az şu kadar alınacak, yok proje ortalamaları en az şu kadar olacak... ISO9001 belgesi gibi bir şey. MIT'de bile bizden daha az varsa, bir b.kluğu vardır bu işin zaten.

• 2000 gibi bi sıralamaylar itü uçağa gitsem sizce yazık mı etmiş olurum puana hedefim itü uçaktı ama işsiz kalırım gibi bi korku var içimde
  • İTÜ Maden Müh/İTÜ Cevher Hazırlama Müh için yorumlarınız nedir? Yurtdışı olanakları nasıldır bu bölümlerin?
    Sizce bu bölümlerden biri mi yoksa YTÜ Metalurji ve Malzeme mi daha iyidir?
    Çok teşekkürler.
  • endüstri mühendisliğine geliyorum beyler gelecek olanlar atsın mesaj sıralamam 5k okul 1.siyim ingilizcesini zorlarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: wade96

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wade96

Uzay mühendisliği mantıklı mı sizce yoksa başka üniversitelerde ee , bilgisayar yazmak mı?

Havacılık sektörü üzerine ilerlemek istiyorsan öneririm. Zaten Uçak Mühendisliği ile paralel bir bölüm. Ama alakasız bir tercih olacaksa, hiç yazma, daha iyi.

Hedefim aslında itü uçak ya da odtü havacılık uzay mühendisliği idi. Ancak sonucum hedeften biraz uzak gelince ( 16600 ) başka bölümler düşünmeye başladım.
    Uçak mühendisliği ile paralel dediniz. Yani tai , tei , thy gibi havacılıkla ilgili kurumlarda çalışmam mümkün mü ? Uzay müh. mezun olduğumda iş bulma sıkıntısı çeker miyim bu sektörde?

Diğer alternatiflerim : tobb makina , bilgisayar
    bahçeşehir endüstri makina bilgisayar
    hacettepe ee

ytü yü gidip gördükten sonra karar vereceğim. Sizce bu seçeneklerden hangisi daha mantıklı ?

Mümkün.

Şimdi çok farklı bölümler sıralamışsın çok; ama ben olsaydım TOBB ve Hacettepe Üniversitesine öncelik verirdim sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeen

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bilgikutusu

Itu uolp biyomuhendislik nasildir? Ogrenci gorusleri nasildir bu konuda on yargi var mi uolplara karsi?

Biyomühendislik Bölümü hakkında maalesef ayrıntılı bilgim yok.

UOLP öğrencilerine karşı belirgin bir önyargı mevcut değil. Zaten sen söylemedikçe kimse UOLP öğrencisi olduğunu bilmez.

Yaşım küçük benim daha
    UOLP nedir
    Neden ön yargılı yaklaşılır?

"Yaşım küçük"

UOLP, "Uluslararası Ortak Lisans Programı" adlı programın kısaltması. Bu ad her şeyi özetliyor aslında. Lisans eğitiminin 2 yılını İTÜ'de, 2 yılını yurt dışında anlaşmalı olan üniversitede okuyorsun. Elinde iki üniversiteden diploma oluyor.

Neden ön yargılı yaklaşıldığından açıkçası ben de emin değilim; ama ücretli program olmasından olsa gerek. (İTÜ'de burslu UOLP var mı, hatırlamıyorum. Ama, mesela, Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü [UOLP] burssuz.)

• quote:

Orijinalden alıntı: soul of a lion

Hocam şöyle bir durum var. 3181. oldum ve geçen seneye göre Itudeki bütün bölümlere girebiliyorum. Benim içinse en önemli olan master'ı yurtdışında yapabilmek. Sizce bu konuda beni en çok rahatlatacak bölüm hangisi? Sınav döneminde Endustri ve Makinadan başka tercihim yoktu. Açıkçası Bogazicine girersem yurtdışına cikmanin cok daha kolay olacağını düşünüyordum. Maalesef sıralamam baya bir geriledi. Sizce yurtdışı için Itu yanlış bir seçim mi olur? Yani kolaylık sağlayacağını bilerek hic dusunmedigim Insaat Muhendisligini Bogazicinde okumak daha mı mantıklı?

Biraz karışık oldu, uzgunum. Ilk sordugum soru en önemli olan.

Yurt dışı için İTÜ yanlış bir seçim olmaz. Buradan da çıkıp yurt dışındaki ortalamanın üstünde üniversitelerde yüksek lisans için giden çok sayıda öğrenci var. İTÜ; referans, etiket ve destek açısından avantajlı üniversitelerden biri.

Ama bu işler sana da bağlı. Üniversite tek başına seni yurt dışına gönderecek bir unsur değil. Öyle her isteyen de gidemiyor zaten. Çalışman, gereken çabayı göstermen lazım. Yani Boğaziçi Üniversitesine gitmiş olsan da durum bu, orada da BOÜN herkesi elini kolunu sallaya sallaya yurt dışında yüksek lisansa yollamıyor.

Hatta benim de yurt dışında yüksek lisans planım yok değil de, öyle Şampiyonlar Ligi'nin 1. torba takımları misali üniversitelere çapım yetmez. İşin ekonomik yönü de var zaten. Bakalım, hayırlısı...

• quote:

Orijinalden alıntı: Nancy Ajram

quote:

Orijinalden alıntı: g@riban

Hazırlığı kolay mı ingilizcem biraz kötü de

orta zorlukta, düzenli çalışırsan geçersin.
    şu yaz adam akıllı ingilizce çalış, D kurunu salla en azından C kurundan başla

Kurlar eylüldeki sınavda mı belli oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exxample

Hocam İtü - Mimarlık bölümü nasil ? Bir sorum daha var.Anlaşmalı olduğu ülkeler hangileri acaba ?

Okuyan arkadaşlarımdan oldukça yorucu bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. Daha ilk yıldan projelere dalıyorlar ve hepsi de uzayabilen projeler. Fakülte binası ve konumu iyi ama. MSGSÜ'nün aksine, teknik yönüne kayıyormuş bir de eğitim.

"Anlaşmalı olduğu ülkeler" soruları geliyor. Bu sorudan kastınız Erasmus mu?

www.eucentre.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=10707 sayfasından bakabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: deadmoney62

Peki bu sınavlara falan nasıl çalışıyorsunuz ? Mesela piyasada çeşitli kitaplar var(belki görmüşsünüzdür).Onları mı kullanıyorsunuz yoksa onlar iş hayatına atıldığınızda işinizle ilgili özel kitaplar mı ?

Bizim bölüm dersleri için konuşayım. Çoğu ders slaytlardan işleniyor. Aslında bazı hocalar hazır slaytlar bulup, o slaytları okuyup geçerek ders işleyince bu "slayttan işleme" metodunun suyunu çıkartıyor da, neyse... Bu slaytlar "Ninova" adlı,www.ninova.itu.edu.tr adresinde yer alan ders portalımızda paylaşılır. Slaytlardan çalışıyoruz öncelikle. Ama her derste bu slaytlar yeterli olmayabiliyor. Bazı hocaların slaytları (özellikle Feza Buzluca) neredeyse kitap özeti gibidir, okuyunca bilgiye doyarsınız; ama bazı hocaların slaytları da anlam bütünlüğünden uzak birkaç sözcüğün yan yana gelmesinden ibarettir, önce okuyup sonra ne dediğini anlamaya çalışmanız lazım dekoder gibi. Bu tip slaytlar konu özeti niteliği taşıyor aslında. Yetersiz kaldıkları durumlarda dersin kitabına, Google'a ve çözümlü sorulara başvuruyoruz.

Bir de dersin içeriğine göre değişir bu. Yazılım dersleri zaten slayt okuyarak hâlledilmez. Slaytlara şöyle konunun temelini öğrenmek için bakarsınız; ama sizin kendinizi geliştirmeniz lazım. Bu da ancak bol bol pratik ile olur.

BIL105E kodlu C/C++ programlama dili dersi, Veri Yapıları ve Object Oriented Programming dersleri için genel bir kitap var mesela: Deitel. Meşhurdur bu.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.