Şimdi Ara

italyaya araç ile gitmek (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
274
Cevap
8
Favori
34.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: burakozk

Cleanton hocam bu konuda ombudsmandir, yillardir burda sabirla yardimci oluyor tesekkurler.
    Sirrealsq kac gun surdu toplam bu tur? 80 gunde devrialem yapmissin
    Denizkent 2016da gittim demistin sanirim, o zaman kontrol oluyor olabilirmi? Simdide duydugum kadariyla covid dolayisiyla kontrol baslamis. Gerci ben 2014te isvicre italya arasi 3 farkli gunde gecis yaptim kontrol yoktu.
    Bugun yunanistanda bizim aşıları kabul etti, italya da kabul ederse ben eylulde gidiyorum. Artik yeter kac senedir plan yapiyorum ama malum euronun durumundan dolayi turun bir kisminda kamp yapacam. Igoumenitsa>birindisi dusunuyorum. Yesil pasaport var en azindan vizeyle ugrasmicam. Tepeye port bagaji koyup depolayabildigim kadar su depolayip yola vuracam kendimi :)

3 Hafta sürdü. Toplamda 12 bin km geçti. SUV Yerine inanın düzgün bir sedan olsa kesinlikle daha fazla yer gezerdik. Uzun yol için suv almayın aldırmayın :)

Toplamda 3 kez Avrupa turu yaptım.

Macar üstünden de gittim. Açıkçası en keyiflisi İtalya üstü geldi bize.

Bizde arabaya 6 koli 0.5lik SU 1 koli Büyük 2lt su almıştık ^^ O bile yetmedi.

Biz semaver bile aldık. Dağlara karşı iyi oluyor

• SirrealsQ kullanıcısına yanıt
    Suv'un ne dezavantaji var? Bagaji koltuklari genis. Bende 2014 crv var, arka koltuklarin yarisini yatirip yatak yapacam, ben surerken hanim cocuk uyur. Ufak arabayla gecen sene bodruma gittik pert oldular.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • cleanton kullanıcısına yanıt

Hocam, 2 Madde yanlış derken pasaport kontrolü olmadan mümkün değil demek istedim. aynı şekilde 3. Madde de indiğin zaman yine pasaport kontrolü yapıldı. hadi İtalya'da bi şeklide bakılmadı (bana denk gelmedi) ama İgomanitsa'dan çıkarken pasaportsuz bir şekilde binebileceğini düşünmüyorum.

Şu da saçma zaten Pasaport olmadan zaten bizim ülkeden çıkıp Yunanistan'a giremezsin.

https://yunanistandannotlar.com/2019/10/06/yunanistandan-gemiyle-italyaya-seyahat// şurada da ayrı bir yazı var. bunun gibi bir çok yazıda da mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: denizkent

Hocam, 2 Madde yanlış derken pasaport kontrolü olmadan mümkün değil demek istedim. aynı şekilde 3. Madde de indiğin zaman yine pasaport kontrolü yapıldı. hadi İtalya'da bi şeklide bakılmadı (bana denk gelmedi) ama İgomanitsa'dan çıkarken pasaportsuz bir şekilde binebileceğini düşünmüyorum.

Şu da saçma zaten Pasaport olmadan zaten bizim ülkeden çıkıp Yunanistan'a giremezsin.

https://yunanistandannotlar.com/2019/10/06/yunanistandan-gemiyle-italyaya-seyahat// şurada da ayrı bir yazı var. bunun gibi bir çok yazıda da mevcut.

İgoumenitsa'da ve İtalya'da feribottan inince yapılan yapılan pasaport kontrolü tamamen kimlik kontoludür. Sınır polisi değillerdir. Gümrük işlemi yoktur. Sınır işlemi yoktur.

Yurt dışında yabancılara sadece pasaport ile kimlik kontolü yapılır. Ülkenin kimlik kartı ile kimlik kontrolü yapılmaz. Ehliyet bile dikkate alınmaz. Ehliyete sadece trafik polisi bakar.

İgoumenitsa'da bilet alırken kimlik gerektiği için pasaportu isterler.

İtalya'da da feribottan inerken eğer polis isterse kimlik kontrolü için pasaportunu ister. Giriş damgaların tam mıdır değil midir bakabilir. Feribottan inerken İtalyan vatandaşlarının dahi pasaportlarının kontrol edildiğine şahit oldum.

Kimlik kontrolü ile sınırdaki gümrük polisinin pasaporta bakması farklı işlemlerdir. Sen ikisini karıştırıyorsun. Yani Yunanistan'dan İtalya'ya geçerken pasaportuna kimse damga vurmaz. Sadece kimlik kontrolu için bakılır. O da polis bakmak isterse, defalarca pasaportuma bakılmadan İtalya'ya girdim.

Örnek: Türkiye'de bir otele giriş yaparken senden TC kimlik kartını isterler ve yeterlidir, İtalya'da otele giriş yaparken sadece pasaportunu isterler TC kimlik kartın geçerli değildir.

Bu farklı anlıyor musun bilmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 1 Haziran 2021; 9:7:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: burakozk

Suv'un ne dezavantaji var? Bagaji koltuklari genis. Bende 2014 crv var, arka koltuklarin yarisini yatirip yatak yapacam, ben surerken hanim cocuk uyur. Ufak arabayla gecen sene bodruma gittik pert oldular.

genelde hız ortalamam 140-150 oluyor. SUV süspansiyon ve rüzgar direnci olduğu için yoruyor. Ben günlük 1000km araç kullanıp akşam yatıp gene yarın 1000km civarı kullandığım için taksi gibisi yok. Ondan önce Skoda Superb ve Kia ceed araçları ile gittim. Superb gibisi yoktu.

• Benim plan iptal arkadaslar, bu kurlarla multeci gibi gezecegime otururum evimde, rezalet ya eylule 11tlyi gece euro

• Merhaba arkdaslar eşimle beraber kafamiz esti bi italya yapalim dedik edirnede oturuyoruz. Sıfırdan anlatayım koronadan once tabi bunlar once pasaport Schengen olayini çözdük yunanistandan feribot ile italya gidicegiz araba 3008 burdan konserve makarna su ne varsa doldurduk arabaya 5 konserve kurufasulye aldim düşünün nese girdik yunandan tabi unutmadan tomtom ile gidiyoz full surum internetsiz çalışıyor bizim parali yollardan gittik ignosa yanlış yazabilirim giderken her dakka basi gideler para kesiyo biz komsu diyip kalimera diyoz kadin para ustunu elime yapistirdi dedim yok size kalimera artik gunaydin iyi akşamlar 😁 nese yolda gidiyoz geldigimizde ogrendim tomtom parasiz yoldanda goturyormus tomtom full surum anladiniz tele indiriliyor 😉 nese parali yoldan ignosaya gittik feribot dolu biri gitsin biri var liman guvenli vur kafayi araba ivinde yat sabah git ortalik bizim karaanbar komyoncular derneği turk dolu nese uygunundan biz bilet aldik nette pahali burda uygundu yanlış hatirlamiyorsam nette 120 limandan 80 aldik tabi ekomimiz daha sağlanmıştı bu gün bli gibi nese feribota bindik binmeden netten okuduk koltuk almadim oyle ayakta gidicez iceri herkes bi yer kapiyo dolmuş gibi gittim bi köşe kaptin eşimde geldi feribotun ustune ciktik uni gencler masa kurmuş ortam fena dolu millet asagida herkes bi yere uzanmış yatiyor boyle bi ortam ama lacka civik degil adamlar bi kilima açmış biz turkolar dururmuyuz bavuldan şak iki tulum cikardim yilan gibi hanimla uzakdik yatiyoz köşedeki kolduk rahat vermedi ben kendimi yere attim millet ustumden atliyo ortam da herkes bi kosede bayılmış bi italyan çift geldi acidik bizim koltugu verdim biz yerde yattik ama tulum var yerde hali adamlar yabaha kadar yatmadi yemek yedi italyan çift 😁 nese bitti ignosadan bariye geldiik indik bizim net hazir turktelekom yol buluruz nete bi girdim cekmiyo boku yedik sagmi solmu baride actim tomtomu yazdim Venedik internet yok ama deli para vermisiz telekoma 😁 tomtom ile venedige vardik tek nefes bu italya yollari pahali ucretsiz yollardan gidin venedikte günlüğü 5 euro sehir dışında otopark bulduk arabayi koyduk venedikteki otelimize dogru yola ciktik otobuse bindim kimse para vermiyo deniz otubusune alttan gizli biniyolar bende gerekeni yaptim 😁 boyle gezdik tozduk çok değişik bi yolculuktu . Ondan sonra tekrar ayni yolu geldik bu sefer italyayi didik didik gezdik tirafige kapali yer var oraya arabayi sokmayin segir disinda cekin metro otobüs bedava para vermeyin Vatikan gittik otubuse rahibeler bindi onlar bile para vermiyo 😁 bi ara bi kirandan kiralci orta asyali biri tiket falan yapti otubuste şoför sormuyo keslan tikit dedim 😁rahibe vermiyo ben mi vericem nese hayallerini ertelemeyin gezin yasayin arkdaslar sorusu olan sorabilir . Yazim yanlısı noktalama yok kusura bakmayin kurallari yikin yasayin 😁

• Herkese merhaba öncelikle. Beyler peki yurtdışında telefon ve internet olayını nasıl çözüyorsunuz? Navigasyon çok lazım olacak.

• Navigasyon için internete ihtiyaç yok, maps.me sadece gps ile çalışıyor. Ayrıca Google Map de haritaları önceden indirirseniz (offline haritalar) internetsiz çalışıyor.

• cleanton kullanıcısına yanıt
    Şu maps.me ye bir bakayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C2560DDFD

Şu maps.me ye bir bakayım.

maps.de'de de önceden gidilecek bölgenin haritasını indirmek gerekiyor.

• merhaba karayoluyla italyaya gitmemiz gerekiyor ancak feribot Ancona ya kamaralı 667euro diyor.. ve Ancona dan da torinoya gececeğimiz için feribotun bize faydası sadece 300km.. bu yüzden karayoluyla gitmeyi planlıyoruz.. ancak bilenlerden bu seyahati yapmış olanlardan yardım istiyorum.. sınır geçişi yapmadan tamamen eu ülkelerinden gitmek yolu uzatmak pahasına olsa da mümkün mü? Bulgaristan Romanya Macaristan vs üzerinden gibi.. 

• quote:

Orijinalden alıntı: sagazade

merhaba karayoluyla italyaya gitmemiz gerekiyor ancak feribot Ancona ya kamaralı 667euro diyor.. ve Ancona dan da torinoya gececeğimiz için feribotun bize faydası sadece 300km.. bu yüzden karayoluyla gitmeyi planlıyoruz.. ancak bilenlerden bu seyahati yapmış olanlardan yardım istiyorum.. sınır geçişi yapmadan tamamen eu ülkelerinden gitmek yolu uzatmak pahasına olsa da mümkün mü? Bulgaristan Romanya Macaristan vs üzerinden gibi.. 

Neden yolu o kadar uzatmak istiyorsunuz? Romanya'nın yollarının iyi olup olmadığını araştırın. Geçişin ne kadarı otoban? Şehir aralarından gitmek kabus olur. Teorik olarak gidebilirsiniz ama pratik olarak değer mi bilemedim?

Bulgaristan: Schengen vizesi ile geçiliyor.

Sırbistan: Türkler vizesiz girebiliyor.

Hırvatistan: Schengen vizesi ile geçiliyor (Sanırım Hırvatistan itibaren Schengen bölgesine giriliyor, sonrasında pasaport kontrolu olmaması lazım)

Slovenya: Schengen vizesi ile geçiliyor. (Slovenya da Schengen bölgesi)

Sonra İtalya

Ama İtalya'ya ne zaman gideceksiniz? İtalya'ya girme izniniz var mı? Salgından dolayı Schengen anlaşması askıya alındı ülkeler arasında geçişte kontroller yapılıyor. Yani Bulgaristan'dan Romanya'ya girerken kimlik kontrolu ve neden geldin nereye gidiyorsun gibi sorulara maruz kalacaksınız.

Ayrıca Ancona'ya feribotla giderken kamara almak zorunda değilsiniz. Air Seats dedikleri geniş koltuklar var onlardan alıp arkasını yatırıp uyuyabilirsiniz. Eğer yazın gidecekseniz Air Seats bile almanıza gerek yok çünkü o salon çok sıcak oluyor ve güvertede oturmak zorunda kalıyorlar. Güverte bileti alabilirsiniz.

Ya da Bari'ye gidebilirsiniz. Bari feribotla 9 saat sürüyor. 9 saat güvertede oturmak mümkün(Yada içerde koltuklarda oturulabilir). Tabi Bari'den karayolu daha uzun ama sonuçta Ancona'ya gitmekle süre olarak çok yakın. Tecrübe ettim biliyorum. Otoban paraları ve ekstra benzin almanız gerekiyor.

İgoumenitsa - Ancona: 16 saat

İgoumenitsa - Bari: 9 saat

Bari - Ancona arası otobandan 460 km idi galiba.

Gideceğiniz tarihe göre (kalabalık olmayan bir tarihte gidiyorsanız), güverte bileti alıp, feribota bindikten sonra kabin bileti satın alabilirsiniz. O zaman daha ucuza geliyor ve pazarlık ediyorlar. Ama tabi kabin kalmama riski de var çünkü Tır şöförlerinin biletleri kabin dahil biletler oluyor.

En son 1,5 sene önce (salgın öncesi) Bari'den feribotla dönerken güverte bileti almıştım, feribotta içeri girince resepsiyona gidip bir de kabin aldım. Şu an tam fiyatını hatırlamıyorum ama internetteki fiyatının yarısına gelmişti gibi hatırlıyorum.

Feribotun faydası 300 km demişsiniz ama feribotta uyumak gibi bir avantajınız var. Uyumak insanı dinlendiriyor. Sabah dipdiri kalkıyorsunuz. Feribottan inince çok rahat araba kullanıyorsunuz. Üst yoldan gitseniz 1/2 gece otelde kalmanız gerekecek. Otel odasına para ödeyeceksiniz.

Her yolun kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Bunları değerlendirerek yönünüzü seçmeniz lazım. İlk bakışta kamaraya 667 euro vermek yüksek gibi gelebilir ama diğer yolun da otel maliyetini hesaba katmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 8 Temmuz 2021; 21:37:23 >

• teşekkürler yanıtınız için.. planımız 10 max 15 gün içinde gitmek... uzatma sebebim ise eu yoluna girip sınırda filan durdurulmamak gümrük vs ile uğraşmamak içindi.. ancak dediğiniz gibi ise yani pandemi dolayısıyla gene de durduruluyorsak haklısınız Sırbistan üzerinden gitmek daha mantıklı eğer karayoluyla gidersek..ancak Sırbistan da bazı kotalar varmış okuduğum kadarıyla 2 paket sigara gibi.. gerçekten bütün arabayı indirip açıyorlar mı bilmiyorum elbet.. feribot biliyorum deck olayını sardunya ya giderken kullandık ancak haşat olmuştuk kalabalık olunca feribot nuhum gemisi gibi oluyor güverte üstelik gece de daha zor geçiyor.. yaşlarımız genç değil malum azıcık da olsa biraz konfor arıyor yerde yatmak yerine.. varış yerimiz Torino o yüzden Ancona düşündük.. ama güverte alırsak bari yi tercih ederim.. son 1 ayda karayoluyla geçmiş birini aradım bu dönemde ki uygulamalar sınır geçişleri vs diye ama bişey bulamadım.. ilk defa gideceğiz karayoluyla..

• sagazade S kullanıcısına yanıt

Sigara kotası her ülkede var. AB'ye girerken de var. Araçları bazen ararlar bazen aramazlar. Aranma riski feribotla giderken de var.

Mesela Yunanistan'a araç ile girerken her zaman sigara var mı diye sorar. Ben sigara içmediğim için sigara içmiyorum sigaram yok derim geçerim.

10/15 gün içinde gidecekseniz feribotla gitmeyin derim. Bu dönemde feribotlar çok kalabalık oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 11 Temmuz 2021; 16:50:24 >
  • teşekkürler şu anda ki plan bi değişiklik olmazsa 19 temmuz pazartesi sabah 4 veya 5 gibi yola düşmek.. yaşananları burada aktarmaya çalışırım..

Ben henuz gitmedim ama 2 yildir planlama yapiyorum. Bende ilk baslarda karayolu dusunuyordum ama sonrasinda baktim sinir kontrolleri kuyruk beklemeler, kaybedilen gunler ayrica o yolda gecen gunlerde yapilacak tuketimler konaklamalar ve alinan fazladan risk. Butun bunlari dusunup feribotu daha mantikli bulmustum. Bu arada biontec asi olmayani almiyorlar sanirim. Gezi donusunu bekliyoruz hayirli yolculuklar

Son durum nedir acaba?

• konuyu canlandıralım;

bu yaz arabayla avrupa turu yapmayı düşünüyorum, ilk yunanistan turu yapmayı düşünüyordum, sonra biraz daha genişleteyim dedim, rotayı italyaya çevirdim, yunaistandan feribotla italyaya geçmek için 4 kişi(2 çocuk) ve araç için şimdiki fiyatla 570 euro çıkıyor, yaz ayında da aynı fiyat olur mu bilemem, şimdiki kurla hesaplarsak sadece feribota 10 bin tl vermek çok geldi açıkcası, karayolu ile gitsem yine aynı masraf çıkar mı acaba?

bir de giden arkadaşlar tavsiyelerde bulunursa sevinirim, nerelerde kalınır, nereler gezilir, nerde ne yenir?

• Karayolu derken Bulgaristan yönünden demek istiyorsunuz sanırım. İster feribotla gidin ister Bulgaristan üstünden gidin maliyet çok yakın çıkıyor.

Bununla beraber maliyet İtalya'da hangi bölgeye gideceğinize göre de değişebilir.

Güney İtalya'ya gidecekseniz Feribot daha uygun olur (Bari'ye gidip güneye devam etmek gibi). Orta ve Kuzey İtalya'ya gidecekseniz Bulgaristan yönü daha uygun olabilir.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.