Şimdi Ara

italyaya araç ile gitmek (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
274
Cevap
8
Favori
34.844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: burakozk

Peki yesil pasaportla sinir gecislerimiz daha kolay olmazmi?
    Yeşil pasaport vizesiz giriş sağlıyor. Sınıra geldiniz önünüzde 20 araba var, yeşil pasaport var diye kimse sizi öne almıyor bekliyorsunuz. Bir ülkeden çıkıp öteki ülkeye giriyorsunuz. Bir ülkenin çıkış işlemi öteki ülkenin giriş işleminde ayrı ayrı bekleniyor. Hem çıkarken hem de girerken bekliyorsunuz. Her arabanın işi 2 dakika sürse 40 dakika bekleyeceksiniz. İyimser tahminler yapıyorum. Sınır geçişlerindeki yoğunluklar günün saatine ve haftanın gününe göre değişiyor. Bazen de önünüzde iki araç oluyor zırt diye geçiyorsunuz. İpsala sınırında Türkiyeden çıkıp Yunanistan'a 20 dakikada girdiğim zaman var, 40 dakikada girdiğim zaman var, 2 saatte girdiğim zaman var. Bu kuyrukları önceden kestirmek imkansız.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsan geçiş ülkelerinden biri yeşil sigortayı kabul etmiyor girerken kendisi için ayrı bir sigorta daha yapılmasını istiyor.

• quote:

Bazen de kıl kuyruk bir gümrük memuruna denk geliyosun arabayı sağa çek eşyaları indir kontrol yapacam diyor. Eşyaları indirmen tekrar yerleştirmen 2 saat.

Çünkü hem pasaport polisinden hem de gümrük memurundan ayrı ayrı geçiliyor. Kara sınırlarının geçişleri havalimanlarındaki sınır geçişleri gibi hızlı olmuyor.
  • quote:

Ayrıca şu da var: Belgrad yönünde gittiğinde geçtiğin ülkelerdeki trafik polisleri zırt pırt seni durdurup ceza kesmeye kalkacak. Hepsi Türk plakasının görünce para tırtıklamak için her numarayı yapıyor. Sinirleriniz bozulacak.
  • Araçla 4 kişi havalı koltuk seçeneği ile haziran ayına gidiş dönüş toplam 127 euro diyor. Gerçekten çok uygun. Destinasyon Bari tabi.
    Mayıs ayı sonuna Estonya planladım. Belki Eylüle araçla İtalya yapabilirim. Bu şartlarla çok iyi duruyor.

Hatta araçla kuzey avrupa planı için de bu rota çok mantıklı. Sürekli ab ülkeleri arasında seyahat etmiş oluyoruz. Bak planlarım yeşerdi mutlu oldum şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extra34 -- 2 Ocak 2020; 0:48:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: extra34

Araçla 4 kişi havalı koltuk seçeneği ile haziran ayına gidiş dönüş toplam 127 euro diyor. Gerçekten çok uygun. Destinasyon Bari tabi.
    Mayıs ayı sonuna Estonya planladım. Belki Eylüle araçla İtalya yapabilirim. Bu şartlarla çok iyi duruyor.

Hatta araçla kuzey avrupa planı için de bu rota çok mantıklı. Sürekli ab ülkeleri arasında seyahat etmiş oluyoruz. Bak planlarım yeşerdi mutlu oldum şimdi.
    Nerden baktınız bilmiyorum ama anek.gr de 4 kişi 127 Euro olmaz yeniden bakın. Arabanız varsa arabayı da ekleyin. Benim bugüne kadar tek başıma aldığım en düşük fiyat araç dahil 180 Euro'dan az olmadı. Ki bu fiyat bir takım indirimlerden sonra oluşan fiyat. Daha önceki puanlarımı düşerek elde edilmiş bir tutar.

Kuzeye gidecekseniz Bari'ye gitmeyin Ancona'ya gidin. Bari-Ancona arası otobandan 500 km, benzin ve otoban paralarını ekleyince Ancona'ya gitmek daha avantajlı oluyor. Ayrıca otobanda bakım sebebiyle yolları daraltıyorlar ve hızınız düşüyor hatta zaman zaman durmak zorunda kalıyorsunuz. Mecbur değilseniz Bari yönünü kullanmayın.

• Bende hesapladim anek ten ama oyle bir fiyat goremedim, eylulu hesaplamistim
  • cleanton kullanıcısına yanıt
    Aslinda baska bir fikir geldi aklima, ben mersinden cikacam bu yolculuga, bodrum atina igoumenitsa bari daha iyi olmazmi
    Anek.gr üzerinden baktım. Hatta şaşırdım fiyatı görünce. Özellikle arabayı ve 4 yolcuyu seçtim tek tek. Fiyata inanamadım. Artık o an öyle mi denk geldi bilemiyorum. Şimdi ofisteyim detaylıca bakamıyorum da keşke ekran görüntüsü alsaydım. Fiyatı bir yana bıraktım bu tarz şeyleri öğrenmek gerçekten keyifli. Planlarımı buna göre yapacağım artık.
  • quote:

Anek.gr üzerinden baktım. Hatta şaşırdım fiyatı görünce. Özellikle arabayı ve 4 yolcuyu seçtim tek tek. Fiyata inanamadım. Artık o an öyle mi denk geldi bilemiyorum. Şimdi ofisteyim detaylıca bakamıyorum da keşke ekran görüntüsü alsaydım. Fiyatı bir yana bıraktım bu tarz şeyleri öğrenmek gerçekten keyifli. Planlarımı buna göre yapacağım artık.
    Kredi kartı ile satın alma noktasına kadar ilerlemek gerekir o zaman doğru fiyatı görürsünüz. Ondan önceki aşamalarda hatalı fiyatlar çıkıyor.
  • quote:

Aslinda baska bir fikir geldi aklima, ben mersinden cikacam bu yolculuga, bodrum atina igoumenitsa bari daha iyi olmazmi
    Bodrum'dan Atina'ya feribotla geçebilecekseniz daha iyi olur. Çünkü Atina'ya varınca artık Igoumenitsa'ya gitmeye gerek yok, Patras limanından aynı feribotlara binebilirsiniz. Zaten Igoumenitsa'dan hareket eden feribotların ilk kalkış limanı Patras. İlk olarak Patras limanından araç ve yolcu alıp kalkıyor Igoumenitsa'ya geliyor. Igoumenitsa'dan araç ve yolcu alıp devam ediyor. Sizin için daha az yorucu ve daha az maliyetli olur. Ama İzmir veya Bodrum'dan Atina'ya feribot olduğuna şüphem var yada nasıl geçersiniz fikrim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 2 Ocak 2020; 19:50:27 >
  • quote:

Özellikle İtalya'nın güneyi yani Bari ve onun altı çok popüler bir yaz destinasyonu. Oralara Puglia bölgesi deniyor. Bölgenin turizm web sitesi www.weareinpuglia.it . Hem fiyatlar makul, hem yeme içme çok güzel hem de insanlar çok sıcakmış. Mış diyorum çünkü ben o tarafa gitmedim ama her giden çok memnun kalıyor. Bunları İtalyanlardan duydum. Sadece güneye gidildikçe hırsızlık biraz artıyor arabayı park ederken dikkatli olmak gerekir ve cüzdana sahip çıkmak gerekir. Bazı Türklerden duyduğuma göre de fiyatlar Türkiye'den daha aşağıdaymış. Tabi alınan hizmete göre...

Bari üstünden araba ile oralara gitmek çok kolay. Bir sabah İstanbul'dan çıkın ertesi akşam üstü otelinizdesiniz. Gideceğiniz yere göre 1.200 km civarında araba kullanırsınız. Çok değil.

Bu yaz dönerken Bari'de bir gece kalmak zorunda kaldım. O kadar memnun kaldım ki keşke birkaç gece daha kalsaydım diye düşünmüştüm ama yaz olduğu için feribot biletimi değiştiremedim çünkü hepsi ful doluydu. Bu kadar zevkli bir yeme içme kültürü hiçbir yerde görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 2 Ocak 2020; 19:35:13 >

Benim için araba kullanmak hiç sorun değil. Binlerce km kullanabilirim hiç sorun etmem. Bu yaşımıza kadar adam gibi gezemedik bundan sonra bağlasalar durmam inşallah.
    Mayısa tallin-helsinki-stockholm-riga yapacağım. Belki eylülde de 1 hafta italya yapabilirim araçla. Hatta belki de 10 gün bilemiyorum artık.
  • Cleanton peki aracimizin icinde uyuyabilmek gibi bir imkanimiz olabiliyormu feribotta?
  • quote:

Cleanton peki aracimizin icinde uyuyabilmek gibi bir imkanimiz olabiliyormu feribotta?
    Hayır araçta uyumak mümkün değil. Araçlar garaja bırakılıyor, ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza alıp aracı kilitliyorsunuz, üst güverteye çıkıyorsunuz. Varış limanına kadar garajlar kilitleniyor girmeniz mümkün değil. Zaten havasız yerler saatlerce orada vakit geçirmek imkansız.
  • Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama belki işine yarayan olur. bende tecrübemi paylaşayım.

ben de 2016 yılında gemi ile igoumanitsadan feribot ile geçtim. öncelikle baştan başlayayım. sabah 5 gibi karasu'dan çıkıp önce Thassos adasına gittim. 3 gün kaldım. ilk yurt çıkışım olduğu için plan yapmış ama gidebilirmiyim gidemezmiyim diye tereddüte düşmüş öncelikle şansımı bu adada deneme fırsatı bulmuştum. hiç yabancı dilim olmamama rağmen çatpat anlaşabildiğim için gitmeye karar verdim. sabah saatlerinde thassos adasından çıkıp önce kavala sonra selanik gezisi yaptım akşam saatlerinde igoumenitsaya vardım. hava henüz kararmamıştı saat 9 gibiydi. yakıtı igoumenitsadan aldım. amacım 1 gece igoumenitsada kalmak sonra italyaya nasıl geçebileceğimi araştırmaktı.

bende hemen hemen herkesten internetten bilet alınmalı diye okuduğum için amacım internetten alıp geçmekti. benzin alırken çat pat yunanlı bana nereye gideceğimi sordu bende itilia dedim. feribot dedim bana sahilde feribot biletlerinin satıldığını ve satanların türkçe bildiğini söyledi.

sonra sahil kısmına geçtim zaten igoumenitsa sahil kasabası gibi bir yer. ben rastgele bir feribot bilet satan yere girdim meğer zaten o güzergah hep bilet satan dükkanlar varmış 5-6 tane gördüm. neyse benim girdiğim yerde Türkçe bilen var mı diye sordum evet ben biliyorum dedi. meğer satan kişi de Türkmüş. :) ama yunanlı da biliyordu. italyaya nasıl geçebileceğimi sordum. daha doğrusu önce italyaya geçmeyi biliyormuş gibi 22 de kalkan gemiyi sordum. :)

bana hangi firmanın olduğunu sordu internetten baktığımı firmanın aklımda olmadığını söyledim. bana saat 12 de bir gemi olduğunu söyledi. fiyatı sordum bir şeyler de yapabilirmisin diye sordum. o telefonla bilgi almaya çalıştı felan ben internetten fiyatlara bakmıştım zaten 160 euro civarında fiyat çıkarmıştı

bana 160 euro olduğunu ekstradan kamara ayarladığını ondan para almayacağını söyledi. tamam dedim aldım biletleri normalde 1 gün kalmayı düşünüyordum ama fırsat bu fırsat geçelim dedik iyiki geçmişiz o gece darbe girişimi olmuş meğer. biz brindisine bilet aldık çünkü planda Lecce, Porto ceserio, Gallipoli vardı. dolayısı ile sabah saatlerinde italyada olduk. gece 12 sabah 7 de Brindisinde indik. hem kamarada dinlendik enerji depoladık. bir kaç yazıda feribotun çok kalabalık olduğu felan yazısını okumuştum ama bana denk gelmedi iyiki de denk gelmedi, Lecceden başlayıp o bölgeyi gezdim sonra Matera, Salerno, Amalfi, Napoli, Roma, Siena, San gimignano, Pisa, Floransa, Bologna ve venediğe gittim. gittiğim her yerde kamp alanlarında kaldım. yaklaşık 8 gün sürdü. dönüşü balkanlardan yaptım. harika bir tecrübe oldu.

burada konuşulan konulara ek olarak:

1- yeni ehliyet ve araç sizin ise vize veya yeşil pasaportunuz var ise sadece yeşil sigorta yaptırarak yurt dışına çıkabilirsiniz. her ülke girişinde pasaport ile birlikte yeşil sigorta soruluyor. kaybederseniz yenisini yaptırmak zorundasınız.

2- Evet otoban ücretleri çok pahalı ama pahalı kavramı bizim paramıza göre pahalı unutmayın bunu adamlara göre 30-40 lira.

3- kamp yerlerinin en büyük özelliği aracınızı güvenle park edebileceğiniz bir yer. romada bile kampta kaldık.

4- araç ile gezmek çok güzel ama yorucu o yüzden plan yaparken günlük plan yaparken 100-200 km arsında yol yapın fazla yapmamaya özen gösterin. şunu kesinlikle yapmayın günde 500 km gidip akşam kalıp ertesi gün yine 500 km yapmayın hem siz hem araçtakiler pert olur.

3-4 gün arada 1 gün tamamen dinlenin çünkü örenğin romayı geziyorsun günde 30 bin adım atıyorsun. her gezdiğin şehirde de aynı. dolayısı ile dinlene dinlene gezin.

5- araç otoparkları çok pahalı olduğu için araçları kampta bırakıp metro otobüs vb şeyle kullanın küçük yerlerde ise carreforur gibi büyük süper marketlerin park alanlarına park edin. :)

bu seyehatımı 2016 yılında yaptım. 2017 yılında da sadece yunanistanı araç ile gezdim. onda rotam kavala - selanik- meteora - ionia- parga- preveze- lefkada- patras- corinth- atina- volos- katerini- selanik ve kavalaydı.

bu yıl pandemi biter ise yine italya ama bu sefer scilya tarafına geçmeyi düşünüyorum. ya da bulgaristan üzerinden niş- belgrad- novisad- budapeşte - krakow- prag- nurnberg- rothenburg- münih- salzburg- halsstat- graz- zagreb-split- mostar- dubrovnik- kotor- budva- ohrid- tiran- selanik üzerinden tekrar giriş yapmayı düşünüyorum.

• denizkent D kullanıcısına yanıt
    Detayli anlatim icin tesekkurler. Kamara olayi cok iyi denk gelmis. Bu sene bende dusunuyorum ama isimi sansa birakamam, cunku yanimda esim ve cocugum olacak, internetten almam gerekiyor.
  • Bu sene italyaya gidebilirmiyiz acaba? Biz çin aşısı olduk, sanirim bu asiyi kabul etmiyorlar. 14 gun karantinada kalma durumumuzda olamicana gore?
  • Cleanton hocam selamlar bu arada 😊
  • quote:

Orijinalden alıntı: SirrealsQ

Öncelikle kusura bakmayın geç cevaplıyorum bu yazı sayesinde çok rahat bir yolculuk geçirdim tek sorun Yunanistan dan Bari ye gittim ordan, napoli Roma yakın diye.

İtalya da toplam otoban parası 83Euro ödedim onun haricinde herşey çok güzeldi.

Teşekkür ediyorum elinize sağlık
    Araç izin belgeleri pasaport işleri nasıl oluyor? Yunanistan a girilen belgelerle İtalyaya da girilebiliyor mu?
    İtalya ya uçakla gitsek oradan araç kiralasak daha ucuza gelmez mi?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.