Şimdi Ara

İstanbul'u bilen yazılımcılar bilgi verebilir misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
6
Favori
3.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, ben yeni mezun bilgisayar mühendisiyim, şu an istanbul'u hiç-sıfır- bilmiyorum. Eşim(kamu) istanbul'a atanacağı için, hem de iş olanakları fazla olduğu için istanbul'da çalışmak istiyorum. Ancak iş bulamadım henüz, ama eşimin tercih de yapması lazım 10 gün içinde. O yüzden benim tahmini olarak bilgisayar mühendislerinin iş imkanı bulma ihtimallerinin yüksek olduğu yerleri öğrenmem ve ona göre tercih yapmamız lazım eşimle. Java teknolojileri konusunda kendimi geliştirmek istiyorum, henüz iş bulamadım. Tahmini olarak hangi bölgeleri önerirsiniz?

Avrupa mı asya mı olduğuna da karar veremedim, çünkü dediğim gibi istanbul'u hiç bilmiyorum, iş imkanı ne tarafta fazladır, çünkü 1 milyar fazla almaktansa kendimi geliştirebileceğim bir şirket olmasını evime yakın olmasını tercih ederim. Bir işten çıkarsam yakın bölgedeki başka bir işe girebilmem kolay olsun istiyorum. Buna uygun olarak bana önerilerinizi, bilgilerinizi aktarabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loves_oi -- 9 Haziran 2015; 20:09:43 >

• hocam selam,

yeni mezun olarak yazılım alanında iş bulmanız biraz zor olabilir.
    bulsanız dahi aalcağınız rakam 1500 un çokta uzerinde olmaz. ama tabi bu işler hep kısmettir.
    bir firmaya denk gelirsiniz, acil ihtiyacı vardır 2500 tl verir hemen basla der vs.
    sonucta çok fazla iş görüşmesi yapmanız şart. istanbulda avrupa yakasında levent, maslak bölgesinde iş yogunlugu fazla ama x bir bölgede de ufak tefek firmalar serpilmiş durumda.
    bence gelirken eşinizin maaşı ile bir süre idare edebileceğiniz şekilde planlarınızı yapın.
  • Teknolojik.Net kullanıcısına yanıt
    selam 3sorum daha var hocam o zaman :))

aslında benim içimden ümraniye'yi yazmak geliyor , sanki anadolu'da her bölgeye yakınmış ve de anadolu'da iş bulursam ümraniye'ye mutlaka yakın olur diye düşünüyorum sizce doğru mu düşünüyorum :)

bi kaç şirket ile görüştüm merkezleri kartal'da, ataşehir'de ve pendik'teydi, üçü de büyük şirketlerdi üçünün de arge binalarının anadolu yakasında olması bi rastlantı mıydı , çünkü dışarıdan duyduklarıma göre şirketlerin büyük çoğunluğu avrupada.

Avrupaya göre daha sakin olduğu için sanki anadolu'da eşim ümraniye'de olsa ben de anadolu'da bir yerde olsam ulaşım daha kolay olur gibime geliyor, bunun aksine avrupa yakası beni biraz korkutuyor açıkçası, yani avrupa'da uzak bi yere düşersem ulaşım büyük sıkıntı olabilir diye endişeleniyorum. Tabi bunları istanbul'u hiç bilmeyen sadece kulaktan dolma bilgilerle bilen birisi olarak söylüyorum. Siz ne dersiniz bu dediklerim hakkında?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loves_oi -- 9 Haziran 2015; 23:49:11 >

• loves_oi L kullanıcısına yanıt
    hocam siz neden kpss düşünmüyorsunuz .
  • quote:

Orijinalden alıntı: senatorts

bu sene geçti artık gelecek sene için belki olur kpss :) kpss konusunda tam emin değilim, kendimi geliştirebilir miyim devlette falan gibi endişelerim var, istediğim şeye göre tercih yapabilr miyim , mesela ben java üzerinde kendimi geliştirmek istiyorum, devlete girerken buna uygun olarak tercih yapma şansım var mı falan bu konuyla ilgilli farklı bi başlık açarım sonra gene :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loves_oi -- 10 Haziran 2015; 0:04:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: loves_oi

quote:

Orijinalden alıntı: senatorts

bu sene geçti artık gelecek sene için belki olur kpss :) kpss konusunda tam emin değilim, kendimi geliştirebilir miyim devlette falan gibi endişelerim var, istediğim şeye göre tercih yapabilr miyim , mesela ben java üzerinde kendimi geliştirmek istiyorum, devlete girerken buna uygun olarak tercih yapma şansım var mı falan bu konuyla ilgilli farklı bi başlık açarım sonra gene :)

bende bu sene mezun oldumda nabız yokluyorum (son stajı yapmadım gerçi )

Bakalım hayırlısı olur İnşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senatorts -- 10 Haziran 2015; 0:07:07 >

• senatorts kullanıcısına yanıt
    hadi ya valla işimiz çok zor hocam ya istanbul'da mı çalışmak istiyorsunuz siz de?
  • quote:

Orijinalden alıntı: loves_oi

hadi ya valla işimiz çok zor hocam ya istanbul'da mı çalışmak istiyorsunuz siz de?

memlekette iş yok malesef . hani neresı olursa giderim kafasındayım sonucta yenı mezun adamız . Bi şekilde geliştirmek lazım iş deneyimi kazanmak lazımda işte yenı mezun nasip işi iş bulmak konusunda ... kasım gibi askere gidip gelip 2 ay falan çalışıp kpss girmeyide düşünüyourum çok şey düşünüyorum açıkçası
  • loves_oi L kullanıcısına yanıt
    Merhaba,İstanbulda Anadolu yakası bil. müh leri için daha avantajlı hem kiralar daha uygun hemde çoğu şirket kurtköy,gebze tarafındaki teknokentlere kampüsler kuruyor.Maaş konusuna gelirsek 3 büyük şehirdeki devlet üniversitelerinden mezunsan (ben de yakın zamanda Dokuz Eylül den mezun oldum) net başlangıç maaşı minimum 3000 net.Ek olarak 300-400 civarı yol parası + 300-400 civarı sodexo ticket veriyolar.Ben bu rakamların biraz daha üstünde başlamıştım ama benden 400-500 tl daha yüksek maaşla başlayanlar da vardı.

Yakın zamanda bi kaç yeni mezun bil. müh. arkadaş bu forumdan araştırma yapmaya kalkmışlar.Piyasadan haberi olmayan belki de yaşları 18 den küçük üyeler sırf muhabbet olsun diye yok asgari ücret bile alamazsın yok iş bulmak imkansız vs diye morallerini bozmuş.Özelden mesaj atıp mülakata gitmeden önce şu şirket ne kadar maaş veriyor vs diye yardım istediler.Gerçek maaşları söyleyince inanmakta zorluk çektiler aradan 10 gün geçince pek çoğu tekrardan mesaj atıp tşk ettiler.Boş yere çocukların moralini bozmayın arkadaşlar.

1-Bilgisayar mühendisleri (3 büyük şehir mezunları) asla işsiz kalmaz şehir efsaneleriyle milleti kandırmayın.

2-Yazılım / IT sektöründe gerçekten çok iyi maaşlar verilir.Yıllardır yok doktorlar 6000 tl maaş alıyor adamlar paraya para demiyor vs diye goy goy yapılıyor.
    Zaten yeni mezun bil. müh. leri bile yaklaşık 4000 tl civarı maaş alıyor.Doktorların 2 sene fazla okuduğunu düşünürsek 2 seneye zaten minimum 5000- 6000 tl maaşa ulaşıyorsun daha önce Kariyer.netten de örneklerini paylaşmıştım.

Ek olarak Thy,ericsson,Accenture,Obss,Yapı kredi,Garanti teknoloji,Ziraat Teknoloji,Vestel ... ne kadar başlangıç maaşı veriyor çalışanlara sorun öğrenin.

• quote:

Orijinalden alıntı: cengiz.ceng

Merhaba,İstanbulda Anadolu yakası bil. müh leri için daha avantajlı hem kiralar daha uygun hemde çoğu şirket kurtköy,gebze tarafındaki teknokentlere kampüsler kuruyor.Maaş konusuna gelirsek 3 büyük şehirdeki devlet üniversitelerinden mezunsan (ben de yakın zamanda Dokuz Eylül den mezun oldum) net başlangıç maaşı minimum 3000 net.Ek olarak 300-400 civarı yol parası + 300-400 civarı sodexo ticket veriyolar.Ben bu rakamların biraz daha üstünde başlamıştım ama benden 400-500 tl daha yüksek maaşla başlayanlar da vardı.

Yakın zamanda bi kaç yeni mezun bil. müh. arkadaş bu forumdan araştırma yapmaya kalkmışlar.Piyasadan haberi olmayan belki de yaşları 18 den küçük üyeler sırf muhabbet olsun diye yok asgari ücret bile alamazsın yok iş bulmak imkansız vs diye morallerini bozmuş.Özelden mesaj atıp mülakata gitmeden önce şu şirket ne kadar maaş veriyor vs diye yardım istediler.Gerçek maaşları söyleyince inanmakta zorluk çektiler aradan 10 gün geçince pek çoğu tekrardan mesaj atıp tşk ettiler.Boş yere çocukların moralini bozmayın arkadaşlar.

1-Bilgisayar mühendisleri (3 büyük şehir mezunları) asla işsiz kalmaz şehir efsaneleriyle milleti kandırmayın.

2-Yazılım / IT sektöründe gerçekten çok iyi maaşlar verilir.Yıllardır yok doktorlar 6000 tl maaş alıyor adamlar paraya para demiyor vs diye goy goy yapılıyor.
    Zaten yeni mezun bil. müh. leri bile yaklaşık 4000 tl civarı maaş alıyor.Doktorların 2 sene fazla okuduğunu düşünürsek 2 seneye zaten minimum 5000- 6000 tl maaşa ulaşıyorsun daha önce Kariyer.netten de örneklerini paylaşmıştım.

Ek olarak Thy,ericsson,Accenture,Obss,Yapı kredi,Garanti teknoloji,Ziraat Teknoloji,Vestel ... ne kadar başlangıç maaşı veriyor çalışanlara sorun öğrenin.

Agzinizdan bal damliyor cidden

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: cengiz.ceng

Nedense bu mesajiniza inanasim gelmiyor. Karamsar miyim ne

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bunun üniversiteyle, şehirle pek alakası yok aslında. Istersen odtüden mezun ol ama eğer kendini geliştirmemişsen işsizsin.

Üniversitedeyken kendini geliştir, oku, araştır, notları yüksek tut. Büyük şirketler daha 3.sınıfta kapıyorlar.

Konu sahibine bol şans, inşallah iş bulur bir an önce.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avrupa yakasinda Maslak ve Levent taraflarinda bolca firma bulabilirsin. Buyuklu kucuklu.
    Anadolu yakasinda Kadikoy, Kucukyali, Maltepe ve Kartal taraflarinda da yine hayli teknokent ve is imkani var.
    Gebze taraflarinda da ayni sekilde. Baslangic maaslari da ustteki arkadasin abarttigi gibi 4000 gibi olmasa da, tatmin edicidir. IT kotu maas almaz.
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Dostum abartmak derken ne kastediyosun anlamadım :D kendi çalıştığım işten ve onlarca iş arkadaşımla dönem arkadaşlarımdan bahsediyorum.Eğer gün gelir bu şirketlerde işe girebilirsen ne demek istediğimi anlarsın.Öyle kayınçomun çocuğu bil. müh. oldu internet kafede format atıyo falan diyenlere inanmayın.Şansa falan da bakmıyor bu işler 2 ortalamayla bitiren arkadaşlarım bile çatır çatır paralarını alıyolar.Ha inanmak istemiyondur sindiremiyosundur o ayrı ancak verdiğim örnekler %100 gerçektir.(3 büyük şehrin devlet üniversiteleri için tabi.Hakkaride okuyupta niye 4000 tl alamadım demeyin)
  • cengiz.ceng C kullanıcısına yanıt
    Ben de bahsettigin sirketlerden birinde calisiyorum zaten, ona ragmen yeni baslayan birinin ortalama olarak 4000 almadigini biliyorum. 3000 arti-eksi 1000 bandinda seyreder, CV ye gore. Dedigimi sen yanlis soyluyorsun gibi algilama, sadece ortalama 4000 lira maas demek iddiali bir soylem yeni baslayan birisi icin. Alan insanlarin olmasi yine ortalamayi 4000 e cekmiyor. Format atan muhendis in 1500 liraya calismasi da benzer sekilde. Ortalama 3000 gibidir yeni mezun maasi ki dedigim gibi bu Turkiye standartinda iyidir, cabuk da yukselir.
  • 3 büyük şehrin unisi ile alakası yok bu durum . Kendini geliştirmenle alakası var . Ortalama ilede alakası yok bu durumun okul 1. si olup 2satır kod yazamayan adamda var . Siz bilirsiniz de sonucta iş hayatına siz atıldınız bilginiz tecrubenız benden fazladır velakin yenı mezuna orta-iyi bir şirket Türkiyede 4k para verılıyorsa bu sevındırıcı bir haber
  • Diplomayi gectim. Is tecruben yok ise issizsin :)
    Eski sirketimde ilan aciyoruz. Basvuru sayisi 150.
    Sadece universite mezunlarini goster diyoruz 100 e dusuyor.
    Sonra bilgisayar muh. Elektrik muh. Matematik muh. Gibi bolumleri seciyoruz. Basvuru sayisi 50 ye dusuyor. 50 cv bile incelemek icin cok zor.
    2 sene ve daha tecrubelileri goster diyoruz 20 ye dusuyor. 20 de cok.
    Askerligini yapmis olanlar diyince 10 kisi kaliyor.
    Tamam aradigimiz adam bu 10 kisinin icinde.

Bu ozelliklere sahip degilseniz buyuk sirketlerde calismak zor. Kapasiteniz olmadigi icin degil, belki cok iyi muhendissiniz ama cv nize bakilamiyor bile malesef.

Bu yuzden zaten askerlik yapmamissaniz universite mezunu degilseniz, cvniz is tanimi ozelliklerini tam karsilamiyorsa ve is tecrubeniz de yoksa buyuk sirketlerde is bulabilmeniz zor.ancak basvursa basvursa 10 15 kisinin basvurmus olabilecegi sirketlere basvurup 2 3 yil disinizi sikmaniz gerekebilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Dikkatli okuduysan bende net 3000 tl ve yol+ yemek paralarıyla beraber yaklaşık 4000 oluyor dedim.Net 3000 tl nin altında alan 1 arkadaşım bile yok(İstanbulda).Bununla beraber biraz şansla beraber net 3700 - 3900 - 4500 üstüne yol + yemek alan arkadaşlarda oldu (ama bunlar azınlık tabi).Mesela ben Garanti Teknolojideyim 3300 tl net + her ay yaklaşık 1000 tl fazla mesai +yol + yemek + doğuş grubundan çok güzel araba ve kredi olanakları imkanlarımız var.5 arkadaş beraber başladık burada Yapı Kredide bizim kadar fazla mesai ücreti yok ama Ziraat Teknoloji bizimle nerdeyse aynı parayı alıyor.Hangi şirkette çalışıyorsun?Benim dediklerimin hepsinde bu civarda maaşlar.
  • cengiz.ceng C kullanıcısına yanıt
    Yan haklari isin icine katarsak o halde 4000 i de gecer. Bunun saglik sigortasi var, indirimli alisveris, laptop - cep telefonu hatti , yemek , ulasim vs vs var. Ben Turkiye ortalamasi olarak senin sosyal hayatinda harcayabilecegin parayi baz alarak soyledim. Ustelik her bilgisayar muhendisi developer olmuyor. Testi var, analizi var, DB admini var, operasyoncusu var vs vs. Hepsini ortalarsan bence 4000 yapmaz, 3000 civari bir sonuc cikar.
    Ilk isim Turkcell Teknoloji idi, simdi master tezim sebebiyle de akbank ta calisiyorum. Garanti Teknoloji ile de gorustum mezun oldugumda, oradaki maas skalasi Turkcell e gore biraz daha kotuydu, ya da bana onerilen daha kotu idi bilemeyecegim.
    Garanti teknolojide maaş biraz daha düşük gibi gözükebilir çünkü yılda 12 değil 15 maaş veriyolar.Cumartesi 1.5 Pazar günü 2 kat mesai parası ödüyolar.Hepsinin toplamı baya iyi yapıyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.