Yarbay
19 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
23 üye
Görüntülenme
Toplam: 100 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Selamlar, ilk aracını alacak biri olarak hem çevreme sorular sorup hem de foruma "200 250 bin Tl Arası Başlangıç Arabası Önerisi" başlığı açarak tavsiyeler almaya başladım. Buradan özelden yazanlar falan da oldu, herkese teşekkürler öncelikle. Ancak maalesef ne zaman bi araba beğensek "o araba alınmaz çünkü xxx" diyerekten karşı çıkanlar oluyor, haklı da sebeplerle  Hemen kendi case'imden örnek vereyim;

1. Önce Opel Corsa Ultimate bakıyordum (0 ları 235 bin lira civarı) - Kronik sorunları var (sağa çekme, ince boya vs) denip Polo önerildi o segment için
  2. Polo'ya geçtik (Highline, 250 bin civarı) - O paralar B sınıfı bi arabaya verilmez, ayrıca donanım eksiklikleri var, 2.el çok temiz leon var bak onun yerine denildi
  3. Leon'a baktık (FR, 2019 1.5 benzin 250 bin civarı) - O kadar para veriyon takır tukur araba, aynı segmentte Golf var o fiyatlara daha konforlu ona bak madem denildi
  4. Golf'e geçtik (2018 highline, 1.0 motorlu versiyon aşağı yukarı 250 260 bin), 3 yaşındaki golf'ün dsg şanzımanı mutlaka sorun olur riske girilmez denildi

En son bir arkadaş madem ilk araban küçük olsun corsa da gayet dolu ona bak dedi, hop başa döndük  Sadece burdaki döngü değil potansiyel gördüğüm diğer arabalar için de mevcut bu durum;

• Clio 5 - Yan hava yastıkları yok, malzeme kalitesi düşük kalite algısı az
  • Puma Style - Güzel araba ama kronik sorunları var, ayrıca style paket donanım fakiri
  • Astra K - Makyajlanacak, yüzü eskidi ayrıca

Napak ölek mi  Yada tavsiyeleri genel bir aldıktan sonra gönle yatan aracı gidip direkt almak mı lazım, alamayacağız yoksa bu gidişle

Merhabalar, çok uzun zamandır araba almak istiyordum ancak fırsat olmamıştı, fiyatlar arttı bekleyeyim diye diye artık fiyatların düşmeyeceğini anladım o yüzden bir şekilde almayı kafaya koydum.

Bütçem başlıktaki gibi 200 250 bin arası olacak, yarısı kredi ancak mevcut gelirim rahat rahat karşılayabilcek durumda bunu o konuda bir sıkıntı yok

Almayıp yatırım yapayım diyorum ama dışarı çıktığımda taksi kullanmaktan taksicilerin triplerinden her bindiğimde bakalım ne olacak demekten bıktım usandım

Aslında istediğim araç sahibindende 250 bin civarına satılan 2018 2019 model comfortline yada highline golf'ler. Birkaç kere binme şansım olmuştu gerçekten iç mekan olarak en çok hoşuma giden araba bu. Tabi fiyat skalamdaki modellerde 1.0 motorlu araçlar oluyor, ancak bunu dert etmiyorum piste çıkmayacağım, turbo benzinli TSI'ların da beni üzmeyecek bir aşamada olduğunu biliyorum. Gene 2017 2018 Astra K da düşünüyordum ama Golf'ün iç mekani beni daha çok cezbetti.

Yeni leon style dsg'ye de çok yükselmiştim, evet iç mekanı o kadar kaliteli değildi belki ama hem sıfır hem genel hatlarıyla güzel bir makinaydı bütçeme de tam uyuyordu ancak onun da fiyatı arşa çıktı

Ancak bir diğer görüş de ilk araba olacağı için 2.eldense 0 B segmentine yönelmem yönünde. Aslında 208 GT'yi çok beğeniyordum kafamda o da vardı ancak fiyatı aştı gitti onun ihtimali kalmadı. Ordaki seçenekler şu an yeni Open Corsa Ultimate, yeni polo highline, araştırdığım kadarıyla bütçem dahilinde bulunabiliyor, bayide olmasa da sahibinden'de bu şekilde al satçıların sattığı araçlar var. f

Aracı 2 sene kadar kullanıp (krediyi 24 ay çekmeyi düşünüyorum), bir yandan da bir miktar daha para biriktirip deneyim de kazanmış olacağım için daha lüks sayılabilcek modellere geçmeyi düşünüyorum.

Kriterlerimi yazmamışım, aslında ilk kısımda belirttiğim gibi iç mekan kalitesi, ses yalıtımı, konforlu bir araba olması ve tabiki otomatik vites olması en önemli kriterim. 2.0 atmosferik gibi yakmadığı sürece bir miktar çok yakması vs dert değil, bir de ilk arabam olacağı için yokuş kalkış desteği, park sensörleri gibi işe yarar özelliklerin olması güzel olur. Bu kriterleri bu bütçeyle sağlayamazsın da diyebilirsiniz tabi, ama maalesef beklemek istemiyorum artık bu piyasada, artık olduğu kadar

Selamlar, yakın zamanda iPad Pro 11 inc siparişi verdim, şimdi klavyeli bir kılıf bakıyorum

Normalde yazma hissi için en iyi klavye bu sanırım

https://www.apple.com/tr/shop/product/MXQT2TQ/A/ipad-air-4-nesil-ve-11-inç-ipad-pro-2-nesil-için-magic-keyboard-türkçe-q-klavye?fnode=17e2908e82993e404d331cac9850a3c6ed5b8f88bb2bb7478c20b60b6409399a5c4d2b15f57a7792c255ec0a71f5c0ace39482d9811f9385584435526334dfc6eef2a7a210bfe78faba2cd30fa0fa97e9ab0ceb249daac7a95737e536ba9614df6479ef9dd8d951a66857fa87f3d867d

Ancak şöyle bir durum var, sürekli klavyeyi kullanmayacağım yani aslında normal kullanımda kılıfı arkaya kapatıp cihazı elimde de kullanabilmeliyim. iPhone'da bir videosunda bunun magic keyboard kılıfı için mümkün olmadığını göstermişti, o yüzden bu seçeneği eleedim gibi.

Apple'da diğer seçenek ise Smart Keyboard folio

https://www.apple.com/tr/shop/product/MXNK2TQ/A/ipad-air-4-nesil-ve-11-inç-ipad-pro-2-nesil-için-smart-keyboard-folio-türkçe-q-klavye?fnode=17e2908e82993e404d331cac9850a3c6ed5b8f88bb2bb7478c20b60b6409399a5c4d2b15f57a7792c255ec0a71f5c0ace39482d9811f9385584435526334dfc6eef2a7a210bfe78faba2cd30fa0fa97e9ab0ceb249daac7a95737e536ba9614df6479ef9dd8d951a66857fa87f3d867d

Bu klavyeli kılıfı bahsettiğim gibi klavyesine ihtiyacım olmadığında arkasına katlayarak iPad'i düz bir şekilde kullanabilir miyim ? Yoksa tuşlar vs sorun oluyor mu ?

Yada ihtiyacımı görecek diğer markalardan kılıflar varsa önerebilir misiniz ? Parası sorun değil işimi görmesi kafi.

Teşekkürler şimdiden.

Merhaba arkadaslar, 65 inc tv bakiyorum. OLED dusunuyordum ancak fiyatlar cok pahali, bu 2 tv yi gozume kestirdim

Daha önceden Sony’nin 49 inc XF8096 modelini kullaniyordum memnundum da ancak samsung’un QLED teknolojisi kafami karistirdi hem de daha ucuza. Sony LED sanirim sadece, samsung’un QLED tv’si sony’den daha iyi mi görüntü verir ? Teknoloji marketlerinde OLED e butce yetmiyorsa QLED e bakabilirsin diyorlar hep

Uydu alicisi hizi, kanal gecisleri, ses kalitesi falan kesinlikle onemli degil. Apple tv 4K ve guzel bir lg soundbar ile kullanacagim tv’yi. Kendi arayuzunu ve sesini acmam bile muhtemelen

Önerilerinize acigim, tesekkurler

Bahsi gecen tv’ler;
Samsung:https://www.n11.com/urun/samsung-qe65q60r-65-4k-ultra-hd-smart-qled-tv-ithalatci-garantili-1264711

Sony:https://www.hepsiburada.com/sony-65xf9005baep-65-164-ekran-uydu-alicili-4k-ultra-hd-smart-led-tv-p-HBV00000BIXNP?magaza=Teknolojika
Merhabalar,daha önce ilgi alanıma girmediği için tv'ler konusunda oldukça cahilim. Evde özellikle netflix veya youtube gibi online servisleri izlemek için tv bakıyorum ancak karar veremedim. Uydu alıcısı bağlamayacağım yani aslında benim anladığınım benim ihtiyacım olan oldukça iri bir monitör
https://www.hepsiburada.com/vestel-westwood-wes43296uhd17-43-109-ekran-4k-ultra-hd-smart-led-tv-p-HBV00000ADHBK

Şu televizyonu buldum ancak bir yorum bulamadım. Benim ihtiyaçlarımı görür gibi duruyor ama 4k olup 1500 tl olunca bir işkillendim. İçerisinde dahili uydu alıcısı olmadığı için mi bu kadar ucuz acaba ? Eğer öyleyse şükela olur zira dediğim gibi ihtiyacım yok

Sizin önerebileceğiniz 1500 lira bandında nacizane tv'ler varsa onları da düşünebilirim

Şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar, normalde Witcher 3 ün standart versiyonunda sorunsuz şekilde 35 levele kadar oynamış biriyim. Şubat indirimlerinden faydalanarak Witcher 3 için Wine and Blood eklentisini aldım. Ancak eklenti hikayesi gereği toussaint isimli yere yolculuk edince grafiksel bir glitch oluşuyor ve yeryüzü gökyüzünü yansıtmaya başlıyor. Ekran görüntüsü şu şekilde,

Farklı bir hesapta 0'dan da başladım eklentiye ancak durumda bir şey değişmiyor. Oyunun standart versiyonunun hikayesinde bu tür bir bug ile hiç karşılaşmamıştım.

Normalde oyunu indirdikten sonra iade olmuyor diye biliyorum ama burada apaçık oyunu oynamamı engelleyen bir sorun mevcut ve açıkca benden de kaynaklı bir durum değil. İade işlemi yapılabilir mi sizce ? Ayrıca başına daha önceden böyle bir şey gelen var mı ?
Merhabalar, eve cikacagiz mecidiyeköy metroya çok uzak olmamasi önemli. Mecidiyeköy mahallesi ve gülbag'a baktik acikcasi çok hosuma gitmedi, apaçi tipler vardi sokak aralarinda hep. Sonradan Fulya gözümüze carpti fiyatlar bariz daha yüksek ama gülbag'a göre falan daha yasanilabilir gibi

Yakin zamanlarda buralardan eve falan cikan var mi tavsiyeniz surda bak burda bak vb :) Ögrenciyiz (hala:)), ama 3 kisi olacagimiz için 2000 e kadar yolu var
Merhaba arkadaslar, 1 2 ay kadar önce iOS yazilim dilini ögrenmeye basladim belli bir teorik ders videolarindan sonra bir proje yaparak kendimi gelistirmeye karar verdim

Okudugum okulun dönem baslarinda ders secimleri oluyor, ilgili dönemde acilan dersler bu linkte ilan ediliyor. Bircok bölüm ve sayisiz ders secme imkani oldugundan hangi gün saatte hangi dersleri sececegimizi kagit kalemle ayarlamak oldukca zor oluyor. Seneler önce bir arkadas İTÜ Programcı diye Windows üzerinden calisan bir program yazmis ve saolsun ders secimimizde kendimize göre program hazirlamamizi oldukca kolaylastirmisti. Bende bunu biraz daha mobil hale getirmeyi amacladim ve ITU Programci Mobil'i yazmaya basladim, birkaç hafta önce de markette yerini aldi zaten.

Ilk etapta programda ders kayitli gelmiyor, güncelleme butonuyla ortalama 1300 1400 adet dersi 2 3 dk içinde internetten çekiyor. Ardindan ders plani yapmaya baslayabiliyorsunuz. Bir kere güncelleyince tüm dersleri kalici hafizaya kaydediyor, her program acildiginda güncellemeye gerek yok yani:)

Tabiki hedef kitlesi belli oldugu için kimseden indirip bakmasini beklemiyorum, ama ben programi gelistirdikçe buradan ilerlemeyi kaydetmeye çalisacagim, siz de fikirlerinizi paylasirsaniz memnun olurum.

Örnegin su anki program versiyonu (1.3.1) tasarim olarak rezil durumda, tasarim konusunda güzel fikirler çok isime yarar:)

Uygulama linki:https://itunes.apple.com/us/app/itu-programc/id1031022539?l=tr&ls=1&mt=8

Su anki güncel sürüm : 1.3.1

Güncel Sürümdeki özellikler;

- ITU SIS'ten 1000'i asan dersi basariyla çekip kodlarina göre kategorilendiriyor, kalici hafizaya kaydediyor
- Hem ders kodu ekraninda hem de koda ait dersler kisiminda arama fonksiyonu (1.3.1 ile eklendi)
- Haftalik plandaki saat kutularina dokununca action-sheet aciliyor, oradan ilgili dersin bilgilerini görebiliyor ve planinizdan kaldirabiliyorsunuz
- ITU Sis'te dönem basinda ders secerken istenen tüm dersleri ayni anda almayi saglayacak Javascript kodunu üretip panoya kopyalayabiliyor

Sonraki sürümde düzelmesi gereken eksiklikler;

- Ana menü UI'inin komple degismesi lazim, bu sekilde çok amatör görünüyor **öncelikli
- Ayrintili ders bilgilerinin de tasarimi degismeli, gene çok amatör:)
- Haftalik planin ekran görüntüsünü telefona kaydedebilmeli
- Ders bilgileri kismindaki bilgiler daha doyurucu olmali, örnegin toplam kontenjan / mevcut kontenjan gibi..
- Mümkünse olusturdugu Javascript kodunu istenen mail'e gönderebilmeli
- Kalici hafizaya kaydetme islemlerinde NSUserdefaults kullandim, oldukça verimsiz oldu, bunu gelistirmem lazim:)

Su anki sürümün ekran görüntüleri;

Arkadaslar uygulamamihttps://itunesconnect.apple.com üzerinden new ios app'e tiklayarak bilgileri girip Confirm dedigimde sürekli su hatayi veriyor;

Bilgileri 100 kere kontrol ettim, isimde sorun yok olusturulan Bundle ID'de sorun yok Bundle ID Suffix dogru. Zaten bunlardan birinde hata olsa uyariyi "Su bilgi yanlis" seklinde veridi, bu sekilde sadece hata yazmazdi diye dusunuyorum.

Sorun ne olabilir ?

Edit: Cözüldü
Su an iphone 4 kullaniyorum 3 4 senedir de kimsenin dedigini umursamadan severek kullandim ama artik FAZLA yavasladi.

Normalde arastirip 2.el alirim telefonumu ancak bir arkadasim Amerika'da ve amazon.com'da Zenfone 2 nin 1.8 Ghz islemcili 2GB RAM'li modeli 200 dolar, yani 530 TL. Bunu alip baska bir arkadasimin pasaportuna kaydettirebiliyorum totalde bana 650 TL'ye mal olacak ne dersiniz o fiyata parasinin hakkini tamamen verir mi ?

Garanti umurumda degil, kamerasi da önemli degil dslr ile çekim yapiyorum(gerçi ona da lens alinacak daha) zaten G4 kamerasi dahi olsa tatmin etmez Benim için önemli olan pürüzsüz ve sikintisiz bir arayüz deneyimi sunsun, whatsapp ve tarayicida internet kullaniminda sarji üzmesin yeter.

Tek sorunu fazla büyük gibi geldi, aslinda z3 compact falan tam ideal boyutta da onun da 2.eli bile 900 den asagi yok. Büyüklügü problem oluyor mu bu tarz telefonlarin?

Edit: Amazonda nerdeyse ayni fiyata LG G2 de var, eskimis olsa da güclü islemcisi ve boyutlarinin Zen2 ye göre daha kibar olmasiyla düsündürüyor beni
Hakkında
Hakkımda:
hi there
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
sistem
Mobil cihaz
iPhone4S
Operatör
Vodafone
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 4 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 12.378
İkinci El Bölümü Mesajları: 181
Konularının görüntülenme sayısı: 702.856 (Bu ay: 1.058)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 710 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.