Şimdi Ara

İstanbul'da asgari ücret alan bekar biri nasıl geçiniyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, kişisel nedenlerden dolayı İstanbul'a yerleşme kararı aldım. Memurum ve aylık gelirim 3500tl civarı. Tayinimi İstanbul iline isteyeceğim ancak gözüm de korkmuyor değil. Malum hayat son derece pahalı. Kirası, yolu, suyu vs.. ben tüm bu hayat pahalılığını ve zorlu şartları göze alarak kararımı verdim. Merak ettiğim ise asgari ücret alan biri İstanbul'da nasıl geçiniyor ne yiyor ne içiyor vs..?

• Duvarları kemiriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ailesinin yanında değilse geçinemez. Bence İstanbula tayin istemeyin, gezilecek bir şehir ama yaşanacak bir şehir değil. Gidin Akdeniz Ege sahillerine

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Varsayım.
    Cumartesi iş yok. Düz hesap 20 iş günü desek.
    *Sabah 1.75'e EN EN iyi ihtimal simit ayran kapadın diyelim. Hadi diğer öğünlerde simit ayran yap paran gitmesin. 3*1,75
    *Yol Servisin var dedim en iyi ihtimal.
    *Su içmen gerek. Her gün en iyi ihtimal bir şişe su alsan 50 kuruşa.
    *Bu varsaydıklarım komedi tabiki minimize ediyoruz her şeyi öyle diyolarya efendilerimiz :D

Aylık 115 tl giderin var. 1300 tl cebine kalıyor hala beğenmiyorsun
  • Borcun yoksa yasarsin , asgari ucret normal bir hayat icin yeterli.Ama extra seyler yapamazsin , pek fazla disari cikamazsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mianfei

Varsayım.
    Cumartesi iş yok. Düz hesap 20 iş günü desek.
    *Sabah 1.75'e EN EN iyi ihtimal simit ayran kapadın diyelim. Hadi diğer öğünlerde simit ayran yap paran gitmesin. 3*1,75
    *Yol Servisin var dedim en iyi ihtimal.
    *Su içmen gerek. Her gün en iyi ihtimal bir şişe su alsan 50 kuruşa.
    *Bu varsaydıklarım komedi tabiki minimize ediyoruz her şeyi öyle diyolarya efendilerimiz :D

Aylık 115 tl giderin var. 1300 tl cebine kalıyor hala beğenmiyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Richa

Borcun yoksa yasarsin , asgari ucret normal bir hayat icin yeterli.Ama extra seyler yapamazsin , pek fazla disari cikamazsin.

Hocam normal hayat tanımı ne senin için

En iyi durumda yazıyorum şuan . 3+1 eve 2 ev arkadaşı ile yaşayacak kira 350 TL

Faturalar da yeme içme de payı 300 diyelim .

Ulaşım 80 TL.

720 tl gitti geriye 680 TL kaldı. Artık bunlada gezme tozma üstüne birşey alma diyelim .

Asgari ücretle İstanbul'da tek başına yaşama gibi bir durum mümkün değil en kötü köpeğin yaşanmayacağı ev 700 lira falan.

• quote:

Orijinalden alıntı: SpellCaster

quote:

Orijinalden alıntı: Richa

Borcun yoksa yasarsin , asgari ucret normal bir hayat icin yeterli.Ama extra seyler yapamazsin , pek fazla disari cikamazsin.

Hocam normal hayat tanımı ne senin için

En iyi durumda yazıyorum şuan . 3+1 eve 2 ev arkadaşı ile yaşayacak kira 350 TL

Faturalar da yeme içme de payı 300 diyelim .

Ulaşım 80 TL.

720 tl gitti geriye 680 TL kaldı. Artık bunlada gezme tozma üstüne birşey alma diyelim .

Asgari ücretle İstanbul'da tek başına yaşama gibi bir durum mümkün değil en kötü köpeğin yaşanmayacağı ev 700 lira falan.

Harcamalarindan arta kalan 680 lira yeterli olmazmi diyorsun 1 ay ?

Gunluk 20 lira diyelim , zaten calisiyorsun 20 gun surekli istesin , aksam eve gelip yemek yiyip 1-2 saat takilip yatiyorsun.

Hadi hafta icide 2 gun disari cik.Nasil bir hayat yasiyorsunuz siz bilmiyorum ama bence gayet yeterli.Tabiki ilk mesajimdada dedigim gibi extra seyler yapamaz , fazla disari cikamazsin.

• Ot gibi yaşayacaksan tabi ki yaşarsın.Hatta yaşayamayabilirsin bile.
    Yaşamaktan kastın haftasonu çıkıp bi çay içip döneyim dersen ne ala.
    Ama arkadaş çevren varken lisedeki gibi bir çay içip akşama kadar aynı yerde takılamazsın.
    Ayrıca yol parası minimum 120-150 tl oda tek vasıtayla evden gidip gelme olursa.
    elektrik su doğalgaz ev gideri felan 500tl
    700 800 e ev bulman çok çok zor. 1000 tl de onada.
    Ev arkadaşın yoksa bittin.
  • Kariyer yapıcaksan kendini geliştiriceksen yada biraz birikim yapıyım fersen önce 2 3 yıl oda arkadaşı arayanların yanında kal hem ortam edinirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1+1 dairelerin kiraları neredeyse asgari ücrete eşit,gerisini sen düşün
  • istanbul memur için sürgün şehridir. bunu hiç duymadın sanırım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir memur 3500 nasıl alabiliyor

• aile ile birlikte kalmayacaksan zor. burada aile dediğim yani baba kardeş sen çalışıyorsun anca öyle geçiniliyor.
    istanbulda sı...mak bile parayla.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.