Şimdi Ara

İsrail'in emekli ettiği M60 Magach 7 vs Türk M60'ı.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İsrail'in 2005 yılında tamamen hizmetten çıkardığı M60 Magach 7 tankı;
    Türkiye'nin 2025 yılına kadar kullanmayı planladığı baldırı çıplak M60A3 tankı;

Güçlü ordu, güçlü Türkiye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feint-TR -- 28 Ağustos 2016; 14:29:45 >

• 2025 ne ya hemen atılması gerekiyor bu hurdaların çöpe sabra falan kullanılacaksa iyi ama patton tamamen hurda
  • Kucumsedinmi yani anlamadim ? Teknik ozelliklerine gore degerlendirmek lazim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yav nerde bu altaylar leoparmıydı bide onlar nerde? Roket savunma sistemleri nerde? 10senedir ne kadar övündükleri şey varsa iş başa düştümü piyasada olmuyor. Bu tankların zırhı falan fasa fiso diyordu bugün bi yerde okudum,kaldı ki bugünkü üzücü olayda bunu gösteriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tank ölü yatırım, ben askeriyeye tank yığılmasını başından beri hiç anlamıyorum. Bir kaç bin dolarlık tow o kocaman yatırımı hurdaya çeviriyor.

Çeşitli ölçülerde çoklu ve sürekli atış yapabilecek roket-füze yatırımını yapan ülkeler 3. dünya savaşından aslan payını alacak.

Bence 2025 değil 2100'e kadar plan yapsınlar. Savaş teknolojileri bu kadar gelişmişken tanka yatırım yapmasınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ø -- 28 Ağustos 2016; 1:52:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tkblack

Kucumsedinmi yani anlamadim ? Teknik ozelliklerine gore degerlendirmek lazim.

Küçümsedin mi derken ironi falan yaptın heralde Aynı tank bunlar. adamlar modernize etmiş, güçlendirmiş, zırhları yenilemiş, ortaya bambaşka yepyeni tank çıkmış ama yinede bizden 20 yıl önce emekli etmiş. Tabi küçümsedim :) Tüm Dünya'ya şu hurdaların fotoları servis ediliyor, yabancılar bi tarafıyla gülüyor haklı olarak. Utanç kaynağı.
  • Bize agir bombardiman ucaklari lazim ac130 gibi b52 gibi ucaklarimiz olsa onlari oraya gomeriz

• quote:

Orijinalden alıntı: ø

Tank ölü yatırım, ben askeriyeye tank yığılmasını başından beri hiç anlamıyorum. Bir kaç bin dolarlık tow o kocaman yatırımı hurdaya çeviriyor.

Çeşitli ölçülerde çoklu ve sürekli atış yapabilecek roket-füze yatırımını yapan ülkeler 3. dünya savaşından aslan payını alacak.

Bence 2025 değil 2100'e kadar plan yapsınlar. Savaş teknolojileri bu kadar gelişmişken tanka yatırım yapmasınlar.

Tanklar aslında en güçsüz askeri araçlardır. Önünde onları koruyacak kuvvet lazım anti tank mühimmatlarını bulacak özel kuvvetler, mayınları yok edecek istihkamcılar yukarda sürekli teftiş edecek iha lar koruyacak helikopterler
  • zaten israil'in modernize ettiği 100+ Sabra dışında doğru düzgün tankımız yok
  • ressi1 kullanıcısına yanıt
    Neden güçsüz? Tanksavar roketi atmak için belli bir mesafeye girmeleri gerekiyordur. Onun yer tespitini yapacak araç dizayn edersen sorunu çşözmüş olursun. Ağır metal zırhlı araçlar piyadelerin vurulmadan ilerlemesine olanak sağlar (siper) ve hareketli topçulardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilyAK84

Neden güçsüz? Tanksavar roketi atmak için belli bir mesafeye girmeleri gerekiyordur. Onun yer tespitini yapacak araç dizayn edersen sorunu çşözmüş olursun. Ağır metal zırhlı araçlar piyadelerin vurulmadan ilerlemesine olanak sağlar (siper) ve hareketli topçulardır.

alıntıladığınız mesajımda cevaplamışım hocam. Dediğim gibi pek çok şeye ihiyaç duyuyor, dediğiniz gibi piyadeleri korur ayrıca moral verir
  • Herkes bilgi sahibi herkes bir şeyler söylüyor. Roketatar sonucu tanktaki asker şehit oluyorsa öyle tankın ben ...

• ressi1 kullanıcısına yanıt
    Lider ülkelerin tanksız savaşma stratejileri var mı? Ordularını bu yönde mi modernize ediyorlar? var mı bir bilginiz merak ettim. Çünkü tank savaşın vazgeçilmez unsurudur diye düşünürdüm hep.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

quote:

Tank ölü yatırım, ben askeriyeye tank yığılmasını başından beri hiç anlamıyorum. Bir kaç bin dolarlık tow o kocaman yatırımı hurdaya çeviriyor.

Tanklar aslında en güçsüz askeri araçlardır. Önünde onları koruyacak kuvvet lazım anti tank mühimmatlarını bulacak özel kuvvetler, mayınları yok edecek istihkamcılar yukarda sürekli teftiş edecek iha lar koruyacak helikopterler

Tankı korumak ve kullanmak için harcanacak personel ve enerji çok daha iyi değerlendirilebilir.

Tank Fiyatı: 5.000.000$-10.000.000$
    Gereksinim: 5-10 adet tam teşekküllü eğitilmiş mürettebat.

Tanksavar Fiyatı: 1.000$-5.000$
    Gereksinim: Eli ayağı tutan ve 2 ayağı yere basan bir insan.

Tank yatırımını abartmanın gereği yok, mevcut tanklar iyi bakılırsa çooook uzun yıllar yeter bence.
  • quote:

Lider ülkelerin tanksız savaşma stratejileri var mı? Ordularını bu yönde mi modernize ediyorlar? var mı bir bilginiz merak ettim. Çünkü tank savaşın vazgeçilmez unsurudur diye düşünürdüm hep.

Tanksız ve piyadesiz savaş olmaz. Bu en büyük kaidedir. Savaş teknolojileri alanında her gün inovasyon yapılırken yatırımı tanka gömmek işin yanlış olan kısmı. Mevcut tanklar yeterli ve milyonlarca lirayı tank yenilemek için harcamanın hiç bir anlamı yok.

Gelişmiş ülkelerin en çok korktuğu ve muhtemelen hiç çözüm üretemeyeceği tehdit "çoklu ve sürekli patlayıcı saldırısı"dır.

Bir tanktan yada uçaktan korunmanın bir sürü yolu vardır ama aynı anda yüzlerce bomba-roket-füze üzerinize geldiğinde son duanızı edecek zamanınız bile kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ø -- 28 Ağustos 2016; 2:54:52 >
  • Bir takım güçler(kim olduğunu biliyor herkes) askerin güçlü olmadını istemiyor çok belli.

Kusura bakmayın ama bu ülkenin acilen tayyibin ve avanelerin elinden çıkması ve gerçek vatanseverlere teslim edilmesi gerekli.

Bir sıcak savaşa çok yakın olan ülke ve onun berbat tankları,berbat ihaları,berbat istihbaratı,berbat donanması vs vs hiç bir halta yaramaz.

• Aslında Altay'da geç kalınmışlik değil de inatlasma var. Yoksa saha testleri yanlış bilmiyorsam yapıldı(defalarca) ama otokara yar edilmek istenmiyor sanki

• Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Umarım artık yatırımlar mantıklı yapılır, süper güç bir ordu kurulacak sermaye ve enerji dengesiz ve verimsiz harcandı. Savaş gümbür gümbür geliyorum derken bu coğrafyanın şartları daha fazla hata kabul etmez.
  • Teknik Özellikleri at buraya. Dışı heralde benzer

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _RevO_

quote:

quote:

Tanksız ve piyadesiz savaş olmaz. Bu en büyük kaidedir. Savaş teknolojileri alanında her gün inovasyon yapılırken yatırımı tanka gömmek işin yanlış olan kısmı. Mevcut tanklar yeterli ve milyonlarca lirayı tank yenilemek için harcamanın hiç bir anlamı yok.

Gelişmiş ülkelerin en çok korktuğu ve muhtemelen hiç çözüm üretemeyeceği tehdit "çoklu ve sürekli patlayıcı saldırısı"dır.

Bir tanktan yada uçaktan korunmanın bir sürü yolu vardır ama aynı anda yüzlerce bomba-roket-füze üzerinize geldiğinde son duanızı edecek zamanınız bile kalmaz.

Eh...

1. Stryker'lardaki gibi aktif savunma sistemi takarsan, o tankan RPG, ne PF, ne de TOW isler.
    2. Tanklardan meskun mahalde cacik olmaz, dogru. O yuzden dusman zirhli birliklerini, acikta imha etmek esastir.
    3. Lakin, karsi tarafin elinde S400'lerden, Armata'lardan olusan orduyu buldugun zaman, ne fuze ne ucak kaldirirsin bunlari indirmek icin. O zaman karadan "brute force" a ihtiyac olacakki, bunu da tanklar olmadan yapmak imkansiz.
    4. Coklu fuze tehdidine karsi Israil'in demir kubbesi var. Sistemi nasil daha buyutup, ayni anda onlarca fuzeyi nasil bertaraf ederiz bunun uzerinde calisiyorlar su an. Olur da basariya ulasirlarsa, doktrinleri yine degistirmek gerekecek.

Tas kagit makas duzeni calismiyor artik.

Orduyu tek bir guc uzerinde degil dengeli bir sistem uzerine oturtmak lazim.

Hafif araclara TOW takip dusman uzerine saldigin zaman;

1. Savas helikopterleri
    2. Fuze sistemleri
    3. Karsi TOW'lar
    4. Tanklar
    5. Bataryalar
    6. Piyadeler

ile ugrasmak zorunda kalirsin. LWV'leri desteklemek icin de yine helikoptere, diger sistemlere ihtiyacin olacak ki, 1 tank (adam gibi bir tank) ayni anda hem piyadeye, hem TOW'a, hem helikoptere hem dusman bataryasina karsi cok da etkili savunma ve taaruz yapabilir. Turkiye'nin yanlis yaptigi nokta, hicbir nokta.

Altay projesi cok gec kaldi,
    M60'lar rezil halde, Leopard'lar guneydogu'da degil hicbir zaman isgal etmeyecek yunanistan icin sinirda bekliyor.
    Yuksek irtifa savunma sistemi yok,
    orta irtifa savunma sistemi yok,
    alcak irtifada isimiz stinger monteli range rover'lara, m113'lere kalmis.
    TSK'nin elinde ucabilir Kobra yok, toplasan 10 tane var, 4du yedek parca icin bekliyor kalan 6'si ne halta yariyor belli degil,
    Uzun menzilli topcu sistemleri yok,
    katyusa bozmasi sistemlerle kisa menzilde sabit hedef vurmaya calisiyoruz.
    Terore karsi savasiyoruz, adam gibi nakliye helikopteri yok, adam gibi cas ucagi yok, ac130 yok.

TSK icin onlarca laf soylenebilir ama NATO'nun en dengesiz silahli gucudur, onlarca yil F16'dan baska bir halt alinmamis, onlarin da niye alindigini cok iyi biliyoruz. TSK'dan F16'lari cikardigin zaman geriye Afrika veya klasik bir ortadogu ulkesi ordusu kaliyor.

Cok baslikli fuzeler konusunda hemfikiriz.

Maalesef dediğiniz gibi en dengesiz silahlı gücü.

Herhangi bir tehlike duymadan yatırım yapmayı reddediyorlar gibime geliyor. İnönü Kıbrıs ta savaş tehlikesi doğduğunda "gerekirse takalarla çıkarız" demişti ama verdiği doğru emirler sayesinde alınan/yapılan lct,lcu lar, f100 super sabre ler, alınan c130 lar, kurulan amfibi tugayı ve su altı grup komutanlığı. Bunları cumhuriyet 10 yılda topladı.

Şimdi merak ediyorum ordu ne tür yatırımlar yapcak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.