Şimdi Ara

İşlemciyi 90 Derecede Uzun Süreli Tutmak Zararlı Mı? (Ultrabook)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçen sene başında i5-8250U işlemcili Acer Swift 3 ultrabook aldım. İşlemci 3.4 GHz'ta çalışıyor, pek hızlı ama iş yüke gelince değişiyor. Gözlemlerime göre işlemci 70 dereceyi geçince bilgisayar onu kısıtlıyor, bu nedenle 1.9 GHz'a düşüyor. Çaresini Throttlestop'ta buldum, sıcaklık limitini 70 dereceden 90 dereceye çektim. Watt değerini de değiştirdim. İşlemci uzun boost'ta 15W, kısa boost'ta 29W çekiyor. Kısa boost'u değiştirmedim, uzun boost'u 25 yaptım. Artık bilgisayar düzenli 2.9 GHz'ta çalışıyor ama tahmin edeceğiniz üzere şimdiki sıkıntı sıcaklık. Sürekli 85-90 derecelerde çalışıyor.

LinusTechTips forumunda bununla ilgili soru sordum, bana UncleWebb (Throttlestop'un yapımcısı) cevap verdi. Bilgisayarım bir ultrabook olmasına rağmen "Intel işlemcilerine 100 dereceye kadar "güvenli" sıcaklıkta çalıştığını boşuna söylememiş" diyor. Bu yüzden merak etmeye gerek yok, 90 derecede sabit (reliable) olması koşuluyla uzun işlemlerde de telaşlanmanıza ihtiyaç yok diyor. 

Ben hala kuşkulu buluyorum. Bilgisayarın altına soğutucu koydum. Buna rağmen 90 derecede 10+ dakika çalıştığında klavyenin F8'den üstünden sağ sona kadar sıcak, elle 5 saniye dokunamıyorsunuz. İşlemcinin 90 derecede uzun süreli çalışması (örnek olarak gece boyu video sıkıştırma yapılsa) bilgisayarın ömrü kısalmaz mı? Veya sizce kaç derece maksimum ayarlamak mantıklı bir seçenek olur?

Teşekkürler.

• o ultrabook içerisinde bozulmayacak tek parça var o da işlemci. hani intel işlemciler 100 dereceye kadar güvenli çalışır diyen arkadaş niye sadece işlemciyi düşünerek cevap vermiş bilmiyorum. o incecik ultrabook içinde işlemcinin ürettiği ısıyı atamadığın için anakart üstündeki diğer bileşenlere zarar verir uzun vadede. hatta normal kasadaki gibi sökülüp takılan türde değil de lehim ile anakarta bağlı işlemcilerde sıcaklık büyük dert bence. masaüstü sistemde işlemci çok ısınınca en kötü ihtimal bilgisayar kapanır ama lehimle anakarta bağlı işlemciler lehim eriyipte sorun çıkarınca 1000 liralık oluyosun ve cihazında baştan sona sökülmüş ve doğru düzgün toplanmamış oluyor. yerinde olsam işlemciyi normal frekansında kullanıp ısınınca frekansını kısmasına izin verirdim.

eğer anlamsız şekilde fazla ısınıyorsa içini açıp temizle güzelce elinden gelmiyorsa temizlettir.

son olarak laptop altına koyulan soğutucular teknik olarak hiç işe yaramıyor. sadece para tuzağı bunu da bilmeni isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: KayaMk

o ultrabook içerisinde bozulmayacak tek parça var o da işlemci. hani intel işlemciler 100 dereceye kadar güvenli çalışır diyen arkadaş niye sadece işlemciyi düşünerek cevap vermiş bilmiyorum. o incecik ultrabook içinde işlemcinin ürettiği ısıyı atamadığın için anakart üstündeki diğer bileşenlere zarar verir uzun vadede. hatta normal kasadaki gibi sökülüp takılan türde değil de lehim ile anakarta bağlı işlemcilerde sıcaklık büyük dert bence. masaüstü sistemde işlemci çok ısınınca en kötü ihtimal bilgisayar kapanır ama lehimle anakarta bağlı işlemciler lehim eriyipte sorun çıkarınca 1000 liralık oluyosun ve cihazında baştan sona sökülmüş ve doğru düzgün toplanmamış oluyor. yerinde olsam işlemciyi normal frekansında kullanıp ısınınca frekansını kısmasına izin verirdim.

eğer anlamsız şekilde fazla ısınıyorsa içini açıp temizle güzelce elinden gelmiyorsa temizlettir.

son olarak laptop altına koyulan soğutucular teknik olarak hiç işe yaramıyor. sadece para tuzağı bunu da bilmeni isterim.

Evet, tam da dediğiniz gibi düşünüyorum. Arkadaş sadece işlemciyi düşünüyor, çevre bileşenleri düşünmüyor. Ondan endişeleniyordum. 90 derecede uzun süre tutmak tabii ki işlemcide sorun yaratmaz ama bilgisayarın ömrünü nasıl kısaltmaz?

2 ay önce RAM takmak üzere bilgisayarın içini açmıştım, henüz 1 yıllık bilgisayardı. İçinde toz yoktu.

Laptop soğutucusuna gelirsek, bilgisayarın kasası alüminyumdan olduğu için bir de sanırım tasarım kaynaklı, işlemci ısındığında tabanın en az yarısı sıcak. Kasayı pasif soğutucu gibi kullanıyor, ısıyı geniş alana yayıp azaltıyor. O yüzden öncesi sonrası test amaçlı 3DMark'ta test yaptım. Testlerin farklı sonuçlanmaması için üst üste yaptım, tüm koşullar aynı, sadece 1. test masada, 2. test soğutucuda.

İlk test 3200 puan alıyor ve 3DMark grafiğinde işlemci frekansında 15-20 kez gibi düşüş gördüm. Ama soğutucu koyduğumda 3300 küsür puan aldı ve grafikte sadece 2-3 kez düşüş yaşandı. Çok etkili değil ama hiç faydası yok da değil.

Sonuca gelecek olursam, normal kullanımda normal frekansla çalışayım (maksimum 70 derecede çalışıyor). Oyun ve ağır programlarda (ama birkaç saate sınırlı şekilde) işlemcinin maksimum 80 derecede çalışması için ayar yapayım.

• vardığın sonuç kulağa çok mantıklı geliyor ve bana iyi ki masaüstü sistem kullanıyorum dedirtiyor :) böyle dertler yok kafa rahat :)

• KayaMk kullanıcısına yanıt

İşte maalesef İşlemciyi 90 Derecede Uzun Süreli Tutmak Zararlı Mı? (Ultrabook) . Masaüstünde ısı yönetimi daha kolay ve seçenekler çok. En basitinden masaüstünde her şeyi değiştirebiliyorsunuz (CPU, GPU, PSU, RAM, SSD, monitör, klavye fare, var da var) ama dizüstünde SSD ve RAM ile sınırlı kalıyorsunuz (o da şansınız iyiyse, bazılarında hepsi sisteme lehimleniyor).

Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bob The Sponge -- 5 Mayıs 2021; 18:11:32 >
  • Uzun süre o sıcaklıkta çalışırsa bir süre sonra çip arızası oluşacaktır ve reballing yolu gözükecektir bu işlemde çok masraflı ve garantisi olan bir işlem değil.
  • UncleWebb reyiz galiba her yerde. Notebookreview.com, Techpowerup ve demek ki LinusTechTips'de de bulunuyor :)

Sizin başlık da bu galiba:
    https://linustechtips.com/topic/1334104-tweaking-my-cpu-should-it-be-wattage-or-temp-throttled

Acer Swift için değil genel olarak söylemek gerekirse pasif soğutma kullanan veya ince kasa ile aktif fan soğutması kullanan ancak kasa darlığı nedeniyle devamlı throttle yapan cihazlarda stres iyi birşey değil, üretim amacı da bu değil. Ancak işlemci TDP sıcaklığı 100 ise dediği gibi yine de bundan önce kapanmadan stabil çalışması lazım düşük frekansta bile. Tercih edilen güvenli sıcaklık 70-75 (max 80 olsun) Celcius bana göre zira cihazın kasası zaten ince. ThrottleStop ile komut seti belirleyerek bu limiti üst tarafa çekmeniz dediğim gibi stabiliteye kısa vadede zarar vermez ancak uzun vadede cihazın ve işlemciye komşu olan bileşenlerin ömründen yer diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 6 Mayıs 2021; 0:29:13 >

• programmer_onur kullanıcısına yanıt

Evet, o benim başlığımdı. Ben genele soruyorum, sürekli UncleWebb cevap veriyor. Reddit'te de ona denk gelmiştim.

Açıklamanız detaylıydı, çok teşekkür ederim. 70-80 dereceyi güvenli sıcaklık olarak görmeyi ben de kabul ediyorum.

Laptop alırken Acer Swift ultrabook olduğu için soğutmada biraz zorlanacağını tahmin etmiştim ama deneyimim olmadığı ve o zamanki seçeneklerde göze güzel geldiği için almıştım. Harika bir laptop ama işte bu konuda biraz sıkıntılı. Örneğin Acer Nitro'da biraz daha büyük kasa ve fanlar olduğu için daha iyi soğutması olduğunu okumuştum, bu doğru mu? Ağır yükte 50-60 derecede çalıştığını okuduğumu hatırlıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bob The Sponge

Evet, o benim başlığımdı. Ben genele soruyorum, sürekli UncleWebb cevap veriyor. Reddit'te de ona denk gelmiştim.

Açıklamanız detaylıydı, çok teşekkür ederim. 70-80 dereceyi güvenli sıcaklık olarak görmeyi ben de kabul ediyorum.

Laptop alırken Acer Swift ultrabook olduğu için soğutmada biraz zorlanacağını tahmin etmiştim ama deneyimim olmadığı ve o zamanki seçeneklerde göze güzel geldiği için almıştım. Harika bir laptop ama işte bu konuda biraz sıkıntılı. Örneğin Acer Nitro'da biraz daha büyük kasa ve fanlar olduğu için daha iyi soğutması olduğunu okumuştum, bu doğru mu? Ağır yükte 50-60 derecede çalıştığını okuduğumu hatırlıyorum.

Selam, Nitro 5 bir oyun laptopu olduğu için çift fanlı yapısı ve kasa kalınlığı açısından elbet farklı şekilde soğutması iyidir ama barındırdığı işlemci de ona göre oluyor. Düşük tüketimli Intel U serisi işlemci göremezsiniz örneğin. 50-60 derece light usage denilen düşük işlem gücü anındaki sıcaklık değeridir. Stress testinde 90 dereceyi pek ala görebiliyor onlarda ama normal gaming esnasında 80 civarı geziyor diye izlemiştim testlerde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.