Yüzbaşı
05 Temmuz 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 81 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Teknoloji, bilgisayar hakkında teknik destek almak veya sohbet etmek için genellikle hangi forumu kullanıyorsunuz?

Merhabalar,

Oyun oynanmayacak ama gündelik işlemlerde tatmin edici hız sunacak bir Samsung telefon önerebilir misiniz? Kamerası da iyi ise daha güzel olur. Bütçe 4 bin TL. Bunun yanında Ağustos'ta sanırım Unpacked etkinliği olacak, bu etkinlikte bu bütçeye uygun bir telefon piyasaya sürülür mü sizce?

Bir de eğer Samsung dışında bir markadan telefon önerecek olursanız, genel olarak nedenini belirtebilir misiniz? Ailem şimdiye dek sadece Samsung kullandı, Oppo/Huawei/Xiaomi hakkında pek bir bilgim yok.

Teşekkür ederim.

Dostlar, 10. sınıfı bitirmiş bir öğrenciyim ve bir üniversitenin 2020'de 300k sıralaması olan bir bölümü hedefliyorum (yaşadığım ilde, başka bir ile gitmeyi de düşünmüyorum). İlk 300k içinde olmak zor mu? Deneyimlerinizi ve fikirlerini paylaşırsanız çok sevinirim.

Bilgisayarımda MX150 harici ekran kartı ve M.2 SSD (muhtemelen SATA) bileşenlere sahip. Windows 11'de Direct Storage'in geleceği açıklanmış. Bilgisayarım Direct Storage'i destekler mi?

Teşekkürler.

AYT 2021 değerlendirme anketim sonuçlandı:

1.5 saatte 94 katılımcı. Ankete katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

---

Merhaba arkadaşlar,

Dün bildiğiniz üzere TYT 2021 değerlendirme anketini yapmıştım ve 246 kişi ankete katılmıştı. Sonuçları aynı gün içerisinde paylaştım.

Malum AYT bitti, şimdi ise AYT 2021 değerlendirme anketini başlatıyorum. Bu anketin sonucunda direk Google Forms anket sonuçlarını görebileceksiniz (dünkü anketin "hemen sonuçları gör" seçeneği kapalıydı, bugünkü açık).

Anket linki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPZdShFBPvAy4GZQYvxLV6lHw6y663WqRIJJjoSv7kUnMAmA/closedform

Zaman geçtikçe anket sonuçlarını görseller halinde buraya atacağım.

Şu anda küçük çaplı bir anket düzenliyorum. TYT 2021'e katılan herkesi bu ankete davet ediyorum. Basitçe, hangi derslerin zor, hangi derslerin kolay geçtiğini cevaplayacaksınız. Şimdiye dek 30 katılımcıya ulaştık, zamanla bu sayıyı güncelleyeceğim.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3suJDt8JTEkoRDUutsuUgnvV1MNoA7N2semy0hmYgSCTyWw/closedform

Güncelleme: TYT 2021 değerlendirme anketi sonuçlandı. Tam 246 kişi katıldı, katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Sonuçlara bu videodan ulaşabilirsiniz, grafikler halinde açıkladım.

Merhabalar,

Youtube kanalımda bir çekiliş düzenlemekteyim. Çekilişe katılımlar bu sabah (6 Haziran) başladı ve 18 Haziran 23.59'da sona eriyor. 20 Haziran'da yapılacak ve aynı gün sonuçları açıklayacağım çekilişten 1 kazanan ve 2 yedek talihli seçeceğim. Kazanan talihliye Steam'den sürpriz bir oyun hediye edeceğim. 

Oyun hakkında ipuç vermemi isterseniz; IGN bu oyunu Editor's Choice seçmiş ve 10 puan üzerinden 9.5 puan vermiş. Steam'de ise bu oyunun 301 bin değerlendirmesi var ve "Overwhelmingly Positive" (%97 memnuniyet) olarak nitelendirilmiş. Kanalım için küçük bir bütçe ayırdım, bu yüzden öyle böyle bir oyun beklemeyin ama bu oyunu küçük büyük herkesin seveceğini düşünüyorum.

Çekilişe bu Google Forms linkine gidip katılabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_m5NnS4gmr0Ys476g7v9zV-okCrMZfuQXBBucxm25Fbeojg/viewform?usp=send_form

Herkese hayırlı günler diliyorum.

Youtube kanalımda bir çekiliş yapmayı düşünüyorum. Hedef kitlem 8. sınıflar, ücretsiz olacak olan çekilişte ödül olarak Steam'den bir oyun hediye edeceğim. Bazı yerde ise çekiliş şartnamesine "sadece 18 yaş ve üzeri olanlar katılabilir" yazmalısınız diye okudum. Bu gerçek mi? Eğer koyarsam, hedef kitlem için bir çekiliş yapamayacağım. Ama bu kadar küçük çaplı bir çekiliş için bu yaş sınırı şart mı?

Kararsız kaldım, düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba,

Geçen sene başında i5-8250U işlemcili Acer Swift 3 ultrabook aldım. İşlemci 3.4 GHz'ta çalışıyor, pek hızlı ama iş yüke gelince değişiyor. Gözlemlerime göre işlemci 70 dereceyi geçince bilgisayar onu kısıtlıyor, bu nedenle 1.9 GHz'a düşüyor. Çaresini Throttlestop'ta buldum, sıcaklık limitini 70 dereceden 90 dereceye çektim. Watt değerini de değiştirdim. İşlemci uzun boost'ta 15W, kısa boost'ta 29W çekiyor. Kısa boost'u değiştirmedim, uzun boost'u 25 yaptım. Artık bilgisayar düzenli 2.9 GHz'ta çalışıyor ama tahmin edeceğiniz üzere şimdiki sıkıntı sıcaklık. Sürekli 85-90 derecelerde çalışıyor.

LinusTechTips forumunda bununla ilgili soru sordum, bana UncleWebb (Throttlestop'un yapımcısı) cevap verdi. Bilgisayarım bir ultrabook olmasına rağmen "Intel işlemcilerine 100 dereceye kadar "güvenli" sıcaklıkta çalıştığını boşuna söylememiş" diyor. Bu yüzden merak etmeye gerek yok, 90 derecede sabit (reliable) olması koşuluyla uzun işlemlerde de telaşlanmanıza ihtiyaç yok diyor. 

Ben hala kuşkulu buluyorum. Bilgisayarın altına soğutucu koydum. Buna rağmen 90 derecede 10+ dakika çalıştığında klavyenin F8'den üstünden sağ sona kadar sıcak, elle 5 saniye dokunamıyorsunuz. İşlemcinin 90 derecede uzun süreli çalışması (örnek olarak gece boyu video sıkıştırma yapılsa) bilgisayarın ömrü kısalmaz mı? Veya sizce kaç derece maksimum ayarlamak mantıklı bir seçenek olur?

Teşekkürler.

Merhaba,

Dün 1 TB'lik arşiv harici HDD'm bilgisayara bağlı şekilde, Windows'un Storage Spaces adlı ayarında geziniyordum. İnsan beşer, kuldur şaşardan hareketle, büyük pişmanlıkla o "create" seçeneğine bastım. Devamında seçeneklerin geleceğini biliyordum, ama o düğmeye basar basmaz HDD'm formatlandı. Sanırım quick formattı, 5 saniyeyi geçmedi. HDD'm artık pool içerisinde dedi, ben hemen oradan çıkardım (yine saniyeler içerisinde halloldu) ve artık HDD sürücüsü tekrar görünüyor ama bomboştu.

İlk başta Recuva tarzı şeylerle taratır, dosyaları tekrar alabilirim diye düşündüm. Tarama yaptım ama sadece sistem (System Volume Info vb.) dosyaları çıktı (advanced scan de denedim). Farklı bir forumda bununla ilgili soru sordum, benim hemen durmamı, HDD'nin imaj dosyasını çıkarmamı ve o imaj üzerinden Testdisk ile taramam için yönlendirdiler. Olay dün gerçekleşti, başka bir HDD bul boşalt falan derken şu anda GetDataBack programı üzerinden imaj dosyasını başka bir HDD üzerine çıkarıyorum.

HDD formatlandıktan sonra hiç veri yazmadım, sürekli işlemlerimden önce sürücünün doğru olup olmadığını kontrol ettim ve ara ara Task Manager üzerinden bunu doğrulamak üzere veri yazmanın olmadığını gözlemledim. Verilerin hala orada olduğunu düşünüyorum.

Hala HDD'den verilerime tekrar kavuşabilmek için ümidimi saklamalı mıyım? Tavsiye edebileceğiniz başka bir şey var mı? İçerisinde birkaç yıllık fotoğraf arşivim bulunuyor.

Backup yapayım derken orijinalinden oldum  

Hakkında
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Video düzenleme, okul, fotoğrafçılık, seyahat
Forum İkinci El İmzası:
Saygılarımla,
-Muhlis Gürsoy-
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
intel
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 343
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 1.009)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 124 (Bu hafta: 4)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.