Şimdi Ara

İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU] (112. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.263
Cevap
20
Favori
100.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sogutma durumu ve işlemci sıcaklıgı nedir yazmamıssınız ama su gorunen hali ile super oyun işlemcisi olmus. Oyun icin daha ust seviye işlemciye hic gerek yok gibi duruyor. Tekil cekirdek puanına hic girmiyorum bile. Bu hali ile uzerine bir tane 3080 takıp 1080p performansına bakmak lazım.

• xdeliruzgar kullanıcısına yanıt

Yorumun için teşekkür ediyorum.

Hız aşırtma yaptığım aynı gün AIDA 64 stres 10 dakika çalıştırdım, Cinebench test çalıştırdım, arkasından AIDA 64 tüm karşılaştırmalı testlerinden sonra çıkan sıcaklık durumu en yüksek ve en düşük olarak aşağıdaki gibi çıktı.

Oda sıcaklığı 20 derecelerde idi.

Soğutma Asus Rog rujın II 240 sıvı soğutma.

3080 ler çok oahalı, ben 3070 orta sınıf düşünüyorum, şu an üzerinde GTX 680 gibi eski bir grafik kart var, yakın zamanda değiştireceğim.

İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU]

Burada da aynı gün yaptığım Cinebench testinin görüntüsü mevcut.

Cinebench r23 sonuçlarınızı paylaşalım | DonanımHaber Forum » Sayfa 14 (donanimhaber.com)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patriot34 -- 11 Mart 2022; 13:35:54 >
  • ben bu testin eskisine nazaran işlemci gücü hakkında fikir verdiğine artık inanmıyorum.10600kf ile 11700k'yı aynı sistemde denedim oyunlarda değişen bir şey yoktu halbuki bu teste bakacak olsak deli fark olması lazımdı.zamanında i7'lerin oc'li fxler ile kapıştıklarında bir mantığı vardı diyordu ki fx8'e oc yaparsan böyle yapmazsan böyle hani var ya peşin satan veresiye satan resmi onun gibi.şimdi ise boş sayılardan ibaret geliyor bana.aynı sistemde değişik zamanlarda performansınız düşmüş mü çıkmış mı göstermesi açısından ya da başka birindeki aynı model işlemci ile karşılaştırma yapmak için kullanılabilir.yani öldürecez biz bu programın benchini diye uğraşsalar bu kadar olamazdı.

• Ekran kartını beslemesi ile alakalı hala ilk baktıgım yer burası oluyor ustad. Su bir gercek, artık işlemcilerde, ekran kartlarıda cok guclu. Fakat aradaki dengeyi bulmak adına buradaki testler hala ortalama bir referans veriyor. Kafa karısıklıgına neden olan kriterler cogaldı diyebiliriz. Mesela oyun testi yaparken eskiden sadece cozunurluk soruyorduk ama simdi oyle degil. Cozunurluk klasik soru hali gelsede, dlss varmı,rt acıkmı ayarlar ne durumda gibi bir suru soru soruyoruz. Yukarıdaki arkadasa 3080 ve 1080p ornegini o yuzden verdim. 800 kusur tekil cekirdek puanı alan işlemci 3080 ile oyunda ne kadar fark olusturuyor sorusunun cevabını almıs olurduk.

Senin deneme yaptıgın sistem icin sunu onerebilirim; 10600kf ve 11700k işlemcileri kullandıgın ekran kartını her turlu surebilecek işlemciler oldugu icin aralarında fark olmaması normal. İşlemcinin iyi olması ekran kartının var olan performansını yukseltmeyecegine gore ne varsa onu kullanmıs. Yani oyun oynayacak birinin gidipte ust seviye bir işlemci almasına gerek yok. Aynı mantıkla bakarsak yukarıdaki arkadasın kullandıgı işlemci oyun makinasındaki max işlemci seviyesini gostermiş. Bundan sonrası kullanıcının butcesi ile alakalı olarak takacagı ekran kartını max seviyede kullanması demek oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdeliruzgar -- 13 Mart 2022; 5:55:11 >

hocam bu dedikleriniz yanlış demiyorum ama günümüz için geçerli değil.2700x 3700x veya 3300x 3700x karşılaştırmaları yapan biriyim ve hakkaten bu tip testlere bakıyorduk bu işlemci bu karta yeter mi diye ama 5 kasım 2020'de o iş bitti ryzen 5000 serisi çıktı.ilk başlarda 5600x alınır mı x6 fakir misiniz 5900x alın edebiyatı yapıldı ama şimdi hb gibi yerlerde son yorumlara bakın 5800x 5900x modellerine yapılan adamlar diyor ki oyun için 5600x yeter bunlara gerek yok.peki neden?çünkü piyasada rtx3000 serisinden daha hızlı bir seri yok.nasıl olur 3090 tanrı hükmünde.işte biz alamadığımız için öyle geliyor halbuki bu kart 1080p'de bile gpu limitine giren bir karttır.bu durumda ha x6 az ısınan 5600x ile girmişsin ha daha çok ısınan güç çeken 5800x 5900x'le girmişsin bir anlamı var mı?anca 1080p medium falan yapacaksın ki 5000 serisinde bir fark göreceksin.5600x şu an oyun niyeti ile alınan hala en çok satan işlemcilerden biridir öyle ki 5800x fiyatına dayandı bir ara.ben bu tip ip gibi dizilme işini en başta gördüm bu yüzden 5600x alın propagandası yaptım daha pahalısını almayın diye ama tabi insan kullanmayınca inanmıyor ve derli toplu bakın buz gibi diye gösterememiştim çünkü adamların işine gelmiyor gerçeği göstermek çünkü para alıyorlar.görelim yeni oyunlarla yapılan tek incelemede:

İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU]techspot
    Ryzen 5 5600X vs. Ryzen 7 5800X vs. Ryzen 9 5900X vs. 5950X: GPU Scaling Benchmark
    https://www.techspot.com/review/2197-zen-3-cpu-gpu-scaling-benchmark

intele gelecek olursak ryzen 5000 serisi sonrası her ne kadar core mimarisini değiştirmese bile 11. seride aslında mimari değişiklik var fclk geldi mesela ryzendeki ve tek çekirdek gücü arttı.amd nasıl ki 3300x diye deneme model basıyor 5000 öncesi, intel de 12 13 14 15 diye gidecek seriler öncesi denemek için 11. seriyi çıkarmıştır ama e cores koymamıştır.mesela neden 10. seride 10 çekirdek varken 11'de 8'e düşmüştür çünkü 12... serilerde de böyle olacaktı.yani kısaca 11. serinin üst modelleri de bu rtx3000 serisi denen arkadaşın altından kalkar.12. seride ise bir şekilde 5.3 ghz yapabildiğin her model di mi 12400 fsb ile oluyor ve 12900k gibi oluyor 12 hayli hayli kalkar bu durumda bunun gibi benchmarklar anca eski modellerde para eder nedir 2700x'e 3080 alacam ben söyleyeyim yetmez ama testle ikna etmek için yaparsın.bir de artık bütün olay tek çekirdek gücüne bindi.12400 12600k o kadar mimari ama 5.3 ghz yapınca içindeki şeytan ortaya çıkıyor yani diyorsun ki bu modelin tek sıkıntısı ghz miymiş ondan mı yavaşmış?eski modellere soran olursa yol gösterme amaçlı kullanırsınız ama forumun geldiği nokta da artık belli.kimse gelip 8700k'ya 2600'e ekran kartı sormuyor bu kartları alabilen insanlar zaten güncel işlemci de alıyor e onlarda da durum bu.bir benchmarka vs ihtiyaç duymuyorum ben ne neye yeter diye.rtx4000 serisi çıkar gpu limite girmeden 5000 serisi ya da ocli 12. seride kim kimin bileğini büküyormuş görürüz 5800x para ediyor mu harbiden 5600x'e göre vs diye ya da 12400 hala mı 12900k'dan iyi diye?

• R3 2200G 3.9Ghz Stok Soğutucu ile

İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU]valid.x86.fr
    AMD Ryzen 3 2200G @ 3897.69 MHz - CPU-Z VALIDATOR
    https://valid.x86.fr/sp3ha3
  • En son 3800x ile skorumu paylaşmışım.

Bu da 5900x ile skorum. PBO kapalı. Overclock yok.

AMD Ryzen 9 5900X @ 4373.98 MHz - CPU-Z VALIDATOR (x86.fr)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orodruin -- 16 Mart 2022; 22:56:15 >

Merhaba

Asus ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti OC ekran kartı aldım ve bu testleri yaptım,CPU-z puanı hemen hemen aynı çıktı, çoklu çekirdekte çok az bir düşme var gibi.

Eski test puanları

(8028.8) çoklu çekirdek puanı

(822.8) tekli çekirdek puanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patriot34 -- 19 Mart 2022; 17:43:28 >
  • patriot34 P kullanıcısına yanıt

Merhaba.

Test kosulları degiştikce skorda degişiklik olması normaldir. Masaustu uygulamaları bile testi etkiler. O yuzden oradaki dusus cok kafaya takılacak bir durum degil. Kartınız hayırlı olsun. Gorunuse gore 3070ti bu işlemci icin hafif siklet kalmıs. Ekran kartı 1080p icin zaten fazlası ile yeterli bir kart. Gule gule kullanın.

• E5200 4.5GHz
    http://valid.x86.fr/server_error.php?err=404
    2 threadde en iyi 2.işlemci :D
    Elimde oc potansiyeli yüksek bi anakart varken bana bedavaya gelen işlemciyi denemek istedim.

X5460 4.4GHz
    https://valid.x86.fr/9nwkbl

Bu işlemciyi günlük olarak 4.1 kullanıyorum. Bu haliyle stocka göre CS:GO'da FPS neredeyse 2 katına çıkıyor.
    https://valid.x86.fr/p7qvpd

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konuda bir adet x3d sonucu bulunsun arşiv.gördüğünüz gibi tek çekirdeği diğer 5000 serisi modellere göre daha düşük.-30 x8 curve uygulanmıştır programla.

İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU]valid.x86.fr
    AMD Ryzen 7 5800X3D @ 4448.96 MHz - CPU-Z VALIDATOR
    https://valid.x86.fr/i9hp9q

• patriot34 P kullanıcısına yanıt

5.3 GHZ'de minimum sıcaklık 18-19 derece nasıl oluyor hocam? Kışın dışarda balkonda falanmı yaptınız testleri :)

• tek çekirdek de 800 den aşşa alan yok. Bizimki fakir kaldı.

https://www.hizliresim.com/bquzjtw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi martax32 -- 25 Haziran 2022; 17:17:39 >
  • Yetim şeyi gibi kaldık benim single thread niye düşük acep İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU] 

• Gözümde canlanır koskoca mazi. Yıllar ne çabuk geçmiş. Yakın zamana kadar kullanıyordum 4790K'yı, ekmeğini bu kadar yediğim bir bileşen daha olmadı. Hâlâ da gideri vardı. Bu işlemciyi de Intel yeni bir mimariye ha geçti ha geçecek diye beklerken idareten almıştım. Bu gidişle daha çok bekleyeceğim gibi duruyor.

• -dehşet- kullanıcısına yanıt

13. nesile bakacagız artık hocam.

• İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 2 Ağustos 2022; 15:45:48 >
  • Eklemeyi unutmuşum hocam İşlemcilerin CPU-Z Benchmark Sıralamaları [ANA KONU] 

https://valid.x86.fr/6dn1av

@Wilson Fisk

• LEON-X kullanıcısına yanıt

skor cok cok kotu. max cıktığın voltajı yazın buraya. profilimden ımzama bakınız. eskı ıslemcıme. neyse gerek yok ben verdim.

Intel Core i9 10850K @ 5101.22 MHz - CPU-Z VALIDATOR (x86.fr)

Intel Core i9 10850K @ 4897.6 MHz - CPU-Z VALIDATOR (x86.fr)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 3 Ağustos 2022; 0:14:44 >
  • Ufak bir hız farkı var onunla alakalı olabilir, o.c ayarlarını detaylı kurcalamadım, en min. voltaj ile (1.19v) bu hıza çıkıp bırakmıştım, 7237 karşın, 7421 almış benzer hızlarda senin işlemcin, çarpan 49 bende 48.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 3 Ağustos 2022; 0:14:18 >
  • 
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.