Şimdi Ara

İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
212
Cevap
2
Favori
3.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olucaktı ; Hem AMD hem de INTEL için

Amd Fx 9370 4,4 Ghz kullanırken ;

Boşta 30-35 derece arası ve full yükte 30 dk prime95 testte max 65 derece görmekteydim . Anakart 990FXA-UD5 rev 3.0 dı ve anakartın kendi verdiği voltajla yani auto verdiği voltajla kullanıyordum ( 1,452V ) . işlemci soğutucu [Corsair H110]

Intel i7 4790k kullanmaktayım şuan ;

boşta 30-35 derece arası ve full yükte 5 dklik prime95 testte 86 derece gördüm ; Anakart Asus Z97 Maximus VII Hero anakart auto voltaj da full yükte 1,285V idi .
    sonra voltaj manuel aldım ve 1,185V verdim sonra prime95 testte soktuğumda yine 5dk de 80i gördüm . ve bir daha da kurcalamadım acıkcası

sormak istediklerime gelince ;
    Montajda hata yok corsair h110 da kaç kere amd de olsun intelde olsun montajını yaptım . termal macun her seferinde yeniledim ve macun ; Zalman - ZM-STG2 SUPER THERMAL MACUN

peki sizce bu sıcaklık farkları neden ?
    kullandıgım kadarıyla amd daha az ısındı ve prime testlerde daha az sıcaklıklar yakaladım .
    acaba ortada bi sorun mu var işlemcimle alakalı yada başka birşeymi var çözemedim

Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

herkese iyi Forumlar

İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 ) İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i7_4790k -- 6 Ağustos 2014; 2:54:08 >

• sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama sanırım işlemci soğutucusu intelde tam performans veremior
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkanenes

sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama sanırım işlemci soğutucusu intelde tam performans veremior

Ne alaka la Mesaj yazmak için yazmayın.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    İşlemci prime 95 test sonuçlarınıda paylaştım hocam . Konu açmak için açmadım yada msj atmak için sadece kafama takıldı amddeki sıcaklıklar daha az geldi sslere bakarsanız :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: i7_4790k

İşlemci prime 95 test sonuçlarınıda paylaştım hocam . Konu açmak için açmadım yada msj atmak için sadece kafama takıldı amddeki sıcaklıklar daha az geldi sslere bakarsanız :(

Şimdi ilk önce şunu söyleyeyim amd ile intelin tj max değeri farklı, o işlemcinin tj max değeri 85-90 dereceyken, intelin 100-105 derece bir kere ordan fark olacaktır.

Diğer konu ise intele o.c yaptınmı? Birde diğer dikkatimi çeken şey amd de hwmonitör maksimum 97 dereceye kadar çıkmış, sonra ne yaptında o sıcaklıklar 60 lara düştü?
  • İntele oc yapmadım hocam . Amdde prime test 17 dk açık tuttum pc dokunmadım ve cıkan sonuçları direk ssledim sonuçlar neden öle çıktı hiç bir bilgim yok o yüzden sormak istedim elimdeki sonuçlara baktığım zaman amdde ısılar daha düşük geldi bana . Kafamı kurcalayanda bı acaba yeni intel işlemcimde mi bi sıkıntı var değerler fazlamı yada normal mi 2 işlemciyi kıyaslayınca çözemedim
  • intel daha fazla ısılara dayanıklıdır amd nin 61 maksimumdur aslında önerilen. intelin de 85 civarıdır. elma ile armut durumu yani bu ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: i7_4790k

İntele oc yapmadım hocam . Amdde prime test 17 dk açık tuttum pc dokunmadım ve cıkan sonuçları direk ssledim sonuçlar neden öle çıktı hiç bir bilgim yok o yüzden sormak istedim elimdeki sonuçlara baktığım zaman amdde ısılar daha düşük geldi bana . Kafamı kurcalayanda bı acaba yeni intel işlemcimde mi bi sıkıntı var değerler fazlamı yada normal mi 2 işlemciyi kıyaslayınca çözemedim

Senin tahminimce voltajda sıkıntı var, anakart fazla voltaj veriyor işlemciye, zaten i7 4790k konusunda ideal voltajın 1.20 olduğunu konuşmuştuk senin kart daha yüksek voltaj vermiş haliyle ısı artmış, bak altta h100 ile i7 4790k yı teste sokmuş sıcaklıklar gayet normal. Ki 1.20 altınada çekebilirsin adam 1.16 vermiş.

Sen manuel olarak işlemciye 1.20 volt verip tekrar bir test et bakalım ne çıkacak. Sende birde h110 var dahada iyi sonuç alman gerekir.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2231361/reasonable-allowed-h100i-temperatures.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 6 Ağustos 2014; 3:07:03 >

• Şimdi gördüm voltajı düşürdüm demişsin o zaman voltaj ihtimalide eleniyor. Ama düşük voltajla h100 deki sıcaklık değerleride ortada senin durumun baya karışık.
  • Evet karışık biraz değişik bi durum tam çözemedim bende . Bir türlü mantıklı açıklama bulamadım . Herşeyi göz önüne aldığımda montaj mı sıkıntılı dicem ama imkansız ve şöyle birsey daha var asustan önce msi anakart vardı z97 gaming 7 onda 70 dereceyi geçmedi intel sistemle .
  • i7_4790k İ kullanıcısına yanıt
    montajda mi sorun bilemiyorum ama h110 kullanicisi olarak o degerler cok yuksek bizim kullanicilar kulubunde ki testlerimizi inceleyebilirsiniz, gecenlerde 25 dk test yapmistim 69 dereceleri gordum, cok vaktim olmadigindan son 4 5 dakikalik testleri paylasmistim az asagida yer al aliyor bakabilirsiniz 4790k+h110

http://forum.donanimhaber.com/m_94469183/mpage_13/tm.htm

bu arada montajdan ziyade kasanin havalandirma sistemi yetmiyor olabilir mi? 4790k cok guclu ve isiniyor bunu kabullenmek gerek ama acik ara en iyi sogutacak sistemin de sivi sogutucular olacagini dusunuyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burcoker -- 6 Ağustos 2014; 8:49:11 >
  • Kasa havalandırması amd sistemimle tıpa tıp aynı .
    Değişik bir durum çöZemedim amd 4.8 oc yapmama rağmen 1.542 v ile aldığım sıcaklıkla intelde aldığım sıcaklık 10-15 derece oynamakta ilginç ötesi
    amd nin guc ve sicaklik dengesi ile bu islemci farkli. 4790K gercekten sicaklik konusunda zorluyor saglam bir sistem lazim, amd islemcisi o kadar yuklenemiyordur :))

sakasi bi yana voltaj 1.185v civari h110 ile kullandiginda o derecelere gelmesinde bir problem var demektir. Radyatörün fanları içeri üflemiyor di mi?
  • Yok hocam montajda sıkıntı yok fanlarda sıkıntı yok ilginç hatta buyur kasa resmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkanenes

sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama sanırım işlemci soğutucusu intelde tam performans veremior

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Takip.
    o islemcinin uzerindeki macun degil di mi? :)

bu arada sivi sogutucunun uzerinde gelen kendi termal macunu baya koyu ve kaliteli tam oraninda kullanmislar, yani aklima gelen bloklar tam oturmuyor olabilir mi islemci uzerine acaba? kurulu halinin resimlerine baksak daha dogru olmaz mi?

onemli not;

yanlis gormuyorsam fanlar asagida(?), alt tarafta radyator ustunde fanlar olacak, suan o fanlar kasa icindeki sicakligi radyatore iletiyor sadece radyatorun sicakligi disari ne veriyor?

fanlari uste koyun, radyator isindikca fanlar alip kasadan atmasi lazim, dedigim gibi deneyin lutfen
  • Macun zalman macun aldım hocam kendim sürdüm resimdeki macun değil.
    1 senedir böle radyatör altında kullanmaktayım 2 sistemdede ve amd olsun intel olsun ama dediğiniz gibide montaj yaparım bakalım ne değişcek . Benim tahminimce başka bi sıkıntı var gibime geliyor . Eve geçince dediğiniz gibide denicem termal macunda yenilerim olmadıı .
    hocam olur mu hic

soyle dusunun, suan sizin kasaniniz ici islemci ve ekran karti yuzunden yaniyor ve sizin radyator altindaki fanlar iceride isinan havayi radyatore vuruyor sadece. oradaki su sogumazsa bu islemci de sogumaz ki

fanlar ustte disari ufleyecek sekilde, altına da radyator takilmali. zaten montajda farkindaysaniz uzun vidalar fanlari tutmaz fanlarin vida delikleri buyuktur, fanlar kasanin demiri ve radyator arasinda sandvic gibi kalmali, vidalari da ustten asagiya salinca radyatore monte ederek sıkıstırmalisiniz
  • Tamam hocam dediğin gibi yapıcam akşam işten eve geçince . Ama amd sistemde paylaştığım prime test sonucunda ilk msjında montajım ondada bu şekilde bana o entresan geldi biraz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.