Şimdi Ara

İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 ) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
212
Cevap
2
Favori
3.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Konuda adım geçmiş. 4.8ghz da 79-80 derece yakaladım ben. Stok olarak denemedim.
  • sıcaklıkları tartışmanız aşırı saçma olmuş.birebir aynı işlemci ve aynı voltaj olsa bile birçok yönden farklı çıkabilir.Anakart-kasa-kasa içi fan dizaynı-kasanın içindeki ekran kartları ve diğer parçalar-işlemci soğutucusu ve kullanılan macun-kasanın masa altı üstünde olması - odada klima olup olmaması - oda sıcaklığı - .....vb.
  • kimse sıcaklık tartısmadıki hocam .
    bende sıcaklık sorunu vardı saolsun arkadaslar yardımcı oldu .
  • Aslinda intel cok yanlis yapiyor amd gibi (9370/9590) yaninda stok sogutucu vermemesi gerekli millet gidip ona gore sogutucu almali zaten bu islemciyi alan sogutucusunuda alir ama bence h110i falan alinmamalo soyle essek gibi bir hava sogutucu almak lazim nocuta nin falan :) yada zalmanin var cnps12x mi ne yanlis hatirlamiyosam 280liraydi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2000'li yıllardaki AMD / intel sıcaklıkları ile şimdiki sıcaklıklar farklı. 2001-2002 yıllarında AMD'nın gerçek bir sıcaklık problemi varken şimdikilerde o kadar yok.

Günümüzde İntel'in AMD'den daha yüksek sıcaklıklarda çalışması normal çünkü İntel'in dayanabildiği sıcaklıklar da daha fazla. Ancak 80 derece H110 ile biraz fazla. yükte 65 -75 derece arası olmalı.

Yanlış anlamayın ancak bence sorun sürülen macun miktarında gibi görünüyor. TD03 ile aynı sorunu yaşamıştım. Aradım, taradım çözüm bulamadım ancak sonra macun miktarını kaçırdığımı anladım. H110 ile 5 dakkada o sıcaklıklara çıkması normal değil işlemcinin. Radyatörün sıcaklığını da ölçme imkanınız olursa net sonuç alabilirsiniz. Lazer sıcaklık ölçme cihazlarından bulabilirseniz aşağı yukarı netleştirirsiniz durumu. Resimden anladığım kadarıyla bence macunu fazla sürüyorsunuz gibi geldi.

(Mesajların tamamını okuyamadım, 4 sayfa biraz fazla geldi) :))

İntel'de tehlikeli sıcaklık 100 derece, AMD'de 62 derece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quarysma -- 20 Aralık 2014; 13:38:28 >

• sistemim imzamdaki gibi, su sogutmali ,radyatörün fanlarini söktüm daha sessiz diye msi bios da baktim 60 derece sonra cod wa oynadim 65 derece oldu pervanesiz neresi isiniyor bu 4790K nin anlamadim sonra isimi saglama aliyim diye radyatörün üstüne kasa fani taktim 7 voltda sabit dönuyor ve masa üstü oyun degismiyor 60 derece lakin takarken macunu güzel dösemistim cpu nun üstüne

İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kreuger -- 20 Aralık 2014; 14:14:06 >

• i7_4790k İ kullanıcısına yanıt
    hocam sıcaklık sorunu sadece işlemciden veya soğutmadan olmaz anakarta da bağlı bir durum ama yeni çıkan deep cool z5 macunu kullanmanı öneririm bu macunu kasa fanı bile olmayan bir kasaya takılı i7 3770 gibi işlemciye sürdüm işlemci 70- 80 derecelere çıkarken sürdükten sonra 40-45 arası bir sıcaklığa düştü yükte iken oldukça serin çalışmaya başladı ama karar size ait
  • Eğer montaj adına herşey normalse ve imkanınız varsa aynı sistemi farklı bir anakartta deneyebilirsiniz. Anakart ısı sensöründe kalibrasyon hatası gibi birşey olabilir. (Böyle birşey varmı emin değilim). Sondan bir önceki çare olarak bu olabilir.

Zamanında P8H67-mlx anakartı p8z68-vlx'e çevirmiştim ve sizinle aynı sorunu yaşadım. Sistemde sadece anakartı değiştirmiştim, başka bir değişim olmamıştı ve sıcaklıklar 40-45 dereceden 60-65 derece civarına çıkmıştı boşta, kafayı yeme noktasına getirmişti beni.

Son çare ise IHS sökme olabilir. Başka bir durum gelmedi aklıma benim de...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quarysma -- 20 Aralık 2014; 23:31:07 >
  • Arkadaş işlemci bölümü değil avcılar atıcılar klüp toplantısı gibi bilen bilmeyen sallamış ne kadar konusunda uzman arkadaş varsa bir o kadarda sallamayı seven adam var yaa
  • xmxksk kullanıcısına yanıt
    +1
  • i7 4790k larda overheating problemi var. stok fanla 100 dereceyi gorenler var. islemciye mumkun oldugu kadar az voltaj vermek gerekiyor. benim su anda yanilmiyorsan 1.16 volt. Turbo Boost Power Max 88 , Turbo Boost Short Power Max 110 yapin. yuk altinda 75-77 derecelerde benimki. BF4 de 60-65 arasi. stok fanla hic denemedim. akasa venom 1900 rpm de donuyor surekli. ayni sogutucuyla daha once 80-85 derecelerde geziyordu yuk altinda. intelin kullandigi uyduruk macundan kaynaklandigini soyluyorlar.

yok boyle birsey diyenler varsa intelin forumlarini baksinlar.https://communities.intel.com/thread/54032?start=0&tstart=0

islemcinin tavsiye edilen maximum sicaklik degeri 72 idi daha sonra 75 e cekti inteldekiler :) biri farketmis google cache den ilk halinide koymus intelin forumlarinda vardi biryerde.

onun disinda inteldeki muhendis arkadaslarda cokta kabul etmeselerde islemcinin asiri isindigini memnun degilseniz iade edin demeye getirmisler ama intelin test programindan cpu testte pass ediyorsa bu seferde degistirmiyorlarmis. biraz zorlamak gerekiyor iade sureci icin.

stok fanla kullanmayi dusunen varsa unutsun.

yapilmasi gereken ayarlarda burada. gene bu inteldeki muhendis arkadaslarin tavsiyesi.https://communities.intel.com/docs/DOC-23517

Turbo Boost Power Max 88
    Turbo Boost Short Power Max 110( bazi anakartlarda daha fazla olmasi gerekiyor)
    Processor Current limit 105A ( bende 256A 105A yapinca throttling de dalgalanma oluyor)
    Core Voltaje 1.108 / Adaptive mode (bende 1.16 Adaptive modu kullanmiyorum daha fazla isi yaratiyor)

İşlemci Sıcaklık Hakkında ( İ7-4790K/ Fx 9370 )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halix -- 21 Aralık 2014; 10:35:07 >

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.