Şimdi Ara

İşlemci sabit ghz sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
36.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ÇÖZÜLDÜ: Arkadaşlar olayın windows ortamıyla alakası yok. Biostan gerekli ayarları yapınca işlemci voltaj ve hız düşürüyor ve windowsun güç seçeneklerinde ''en düşük işlemci durumu'' ile ''en yüksek işlemci durumu'' seçenekleride çıkıyor. Anakartın gelişmiş özellikleri son bios update ile ''oc genie'' denen tuşa tıklamadan açılmıyor anladığım kadarıyla. Normalde ''simple/advanced'' gibi ayarlarda speedstep gözüksede aktif etseniz dahi işe yaramıyor. Ancak ''oc genie'' aktif ederseniz, gelişmiş ayarlardan speedstep ve c7state gibi ayarları etkinleştirdiğinizde oc dahi yapsanız işlemci yüke göre hız ve voltaj düşürüyor. Eğer voltajı el ile girerseniz de verdiğiniz voltajın üstüne çıkmıyor. Yardımcı olan, olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, g3258 + msi z97 gaming 3 sistem, format atacağım zaman alışkanlık bios default moda alırım. normalde de zaten hep defaulttur sadece fan ayarı yaparım başka hiçbirşey ellemem (bios update dışında).

Son zamanlarda farkettiğim birşey var işlemci sürekli 3.2ghz hızında çalışıyor boşta dahi olsa, bu durum ne zaman oluştu tam olarak bilmiyorum ama normalde işlemci HİÇBİR AYAR YAPMADAN otomatik voltaj ve hız düşürürdü.

Windows'un güç seçeneklerinde en düşük ve en yüksek işlemci kullanımı yüzdesini kendimiz seçebiliyorduk. (bir üstteki cümleden bağımsız). Fakat son zamanlarda (bu durum ne zaman başladı bilmiyorum) o seçenekler yok, o bölümde sadece ''Sistem Soğutma İlkesi'' seçeneği mevcut. Konu açmadan önce biraz araştırdım fakat tam olarak çözemedim. Bazı regedit dosyaları paylaşanlar var güç seçeneklere bu özellikleri ekleyebilmek için fakat işe yaramamakta

Olması gereken;

Şu an;

Bu da boştaki işlemci durumu;

Windows 10 kullanıyorum resmi media creation tool uygulaması ile daha dün redstone iso indirip formatladım sistemi (tüm sürücüleri sıkıntısız kurdum her zaman olduğu gibi).
    (Tabi format atmamın sorunumla alakası yok sırf güncel kalabilmek adına ve ''format at düzelirci'' cevaplar almamak için not düşüyorum bu durumu.)

Acaba sorunum sizce ne olabilir ? Biosla alakalı olabilirmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 5 Ağustos 2016; 8:02:42 >

• windows 10 mu kullanıyorsun bende benzer bir sorun vardı çözdüm sayılır.

en alttaki yorumunu yeni gördüm eve gidince yardımcı olacam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 4 Ağustos 2016; 10:05:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

windows 10 mu kullanıyorsun bende benzer bir sorun vardı çözdüm sayılır.

en alttaki yorumunu yeni gördüm eve gidince yardımcı olacam.

evet windows 10
  • güncel beyler, varsa bilen arkadaşların yardımını rica ediyorum.
  • Orijinalden alıntı: tersol

güncel beyler, varsa bilen arkadaşların yardımını rica ediyorum.

şunu bir dene ben yaptım düzeldi umarım sende düzeltirsin

https://forum.donanimhaber.com/m_119233269/tm.htm

• Orijinalden alıntı: MogoLKhan

Orijinalden alıntı: tersol

Kardeşim Türkçe eğitimini nerde aldın bilmiyorum ama ciddi iletişim sorunların olabilir. tamam yardım etmeye çalışmışsın belki sağol, teşekkür ederim niyetin gerçekten öyleyse ilk yazdıklarım benim mallığım. Fakat ''kasma'' ile ilgili tek kelime yazmışmıyım yukarıda ? ya da performans sorunu ile ilgili ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanat Günesi

Orijinalden alıntı: tersol

Kardeşim Türkçe eğitimini nerde aldın bilmiyorum ama ciddi iletişim sorunların olabilir. tamam yardım etmeye çalışmışsın belki sağol, teşekkür ederim niyetin gerçekten öyleyse ilk yazdıklarım benim mallığım. Fakat ''kasma'' ile ilgili tek kelime yazmışmıyım yukarıda ? ya da performans sorunu ile ilgili ?

Alıntıları Göster
    bence sorun senden kaynaklı o videoyu benım yaşadığım sorunu yaşayan varsa diye çekip paylaştım senle alakası yok senin gibilere yardım etmeye çalışanda kabahat en iyisi al pc ni çöpe at :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 5 Ağustos 2016; 3:11:49 >

• quote:

bence sorun senden kaynaklı o videoyu benım yaşadığım sorunu yaşayan varsa diye çekip paylaştım senle alakası yok senin gibilere yardım etmeye çalışanda kabahat en iyisi al pc ni çöpe at :)

senin videon ile benim sorunumun alakası ? videonu başka bir konu açıp paylaşabilirsin. yardımcı olmaya çalıştıysan ne ala, demek ki benim içim fesatmış özür dilerim.
  • düne kadar işlemci son hızda çalışıyordu hep, benzer konu anlatabildim umarım.

• quote:

düne kadar işlemci son hızda çalışıyordu hep, benzer konu anlatabildim umarım.

neyse uzamasın fakat video ile bahsettiğim konunun uzaktan yakından alakası yok dostum. işlemci yüke giripte kasma-donma yapmıyor bende. sadece boşta hız ve voltaj düşümesi gerekirken bunu yapmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 5 Ağustos 2016; 4:06:07 >
  • G3258'de var mı bilmiyorum ama Bios'tan C7 State modunu açıksa kapatmayı, kapalıysa açmayı deneyebilir misin?

Bir de muhtemelen denemişsindir ama yine de sorayım Step Speed ayarı açık di'mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caughter

G3258'de var mı bilmiyorum ama Bios'tan C7 State modunu açıksa kapatmayı, kapalıysa açmayı deneyebilir misin?

Bir de muhtemelen denemişsindir ama yine de sorayım Step Speed ayarı açık di'mi?

Evet kardeşim intel biosların yabancısıydım. Birkaç ayar (speedstep) açıp kapamıştım işe yaramamıştı. Sonrasında oc genuie denen bölüme tıkladım ondan sonra ekstra ayarlar açıldı orayı kurcaladım biraz ve düzeldi sabit hız sorunum. Hatta üstüne güzel bir oc çektim 1.125v / 4.00ghz serin ve sıkıntısız. c7state özelliği ilk anakartı aldığım zamanlar biosu kontrol ettiğimde vardı sen dedikten sonra baktım yoktu. Sonrasında yukarıda bahsettiğim olaylar gelişti zaten. Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanat Günesi

quote:

Orijinalden alıntı: Caughter

G3258'de var mı bilmiyorum ama Bios'tan C7 State modunu açıksa kapatmayı, kapalıysa açmayı deneyebilir misin?

Evet kardeşim intel biosların yabancısıydım. Birkaç ayar (speedstep) açıp kapamıştım işe yaramamıştı. Sonrasında oc genuie denen bölüme tıkladım ondan sonra ekstra ayarlar açıldı orayı kurcaladım biraz ve düzeldi sabit hız sorunum. Hatta üstüne güzel bir oc çektim 1.125v / 4.00ghz serin ve sıkıntısız. c7state özelliği ilk anakartı aldığım zamanlar biosu kontrol ettiğimde vardı sen dedikten sonra baktım yoktu. Sonrasında yukarıda bahsettiğim olaylar gelişti zaten. Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster

Konuyu hortlatmak gibi oluyor ama benzer sorunlar laptopumun pili bittikten sonra 0.79da cpu sabitlenme bende de başladı.Konu ile alakalı laptopum lenovo z510 biosa nasıl girilir neler yapılmalı orada bilmiyorum? aıda64te de bios güncellemesi 2014 aralık gözüküyor biosa win10 nasıl girilir bilmiyorum?

• ya beyleer kendii sorunumu nasıl yazabilrim sadece mesaj yaz yeri var kendi sorunu mu nerden yazarım

• Merhaba arkadaşlar
    Benim laptobumda 1.20GHz ve 1.19 GHz işlemci var bunların toplamını mi alıyoruz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.