Şimdi Ara

Isınamyorum!! Öneri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
156
Cevap
4
Favori
80.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aodabas

quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Sn aodabas, evinizin ısı kaybı alt ve üst kat toplam 17 kW. kombiniz yeterli fakat radyatör boylarını artırmanız lazım.
    Radyatör boylarını 17(kW) / 1.5(kw/m) = 11.5 m ~12m yani sizin ilk başta ön gördüğünüz boya getirmelisiniz.
    İleride Yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorsanız, 17 (kW) / 1.1 (kW/m) : 15 m radyatör koymalısınız.

salona 2*200 , mutfağa 140,
    üst katta yatak odanıza 120, çalışma odanıza 120, oturma odanıza 200 + 160 radyatör takabilirsiniz.

radyatör yerlerinin müsaitlik durumuna göre bu 6'şar metre radyatörü pay edebilirsiniz.

uygun yerlerde 60cm'lik yerine 80cm'lik radyatör kullanarak bu boyları % 20 azaltabilirsiniz.

Bu radyatör boyları kombiniz için sorun teşkil etmez. tesisatınız zeminden döşendiği için, fazla dirsek olmadığı için bu konuda avantajlıdır.

teşekkürler önerinizi dikkate alacağım sonuçlarını bildiririm radyatörleri taktırırken arkalarına levhalardan koydurmamın bir faydası olurmu?

O radyatör arkası levhaların iki ayrı faydası vardır.
    Birisi yansıtıcı yüzeyinden dolayı radyatörün verimini artırması, radyatörün eve geçirebildiği ısı enerjisi miktarının artması. Bu konudaki faydası % 23 lere varabilmektedir.
    Diğer faydası evin radyatör arkasından dışarıya olan ısı kaybını azaltması şeklindedir ve bu binanın halihazırdaki yalıtım kalitesine göre % 5 ile % 10 arasında olabilmektedir.

Makine mühendisleri odasının dergisinde yayınladığı test sonuçlarına göre;
    Koyulan o yansıtıcı yüzeyli plakaların ev içerisinde radyatör verimini artırdığı gibi, evin dışına olan ısı kaçağını da azalttığı bir gerçektir.

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/d8499fcb5419c59_ek.pdf?dergi=941

Şurada termal kamerayla çekilmiş bir fotoğrafta evin radyatöründen dışarıya olan ısı kaçağı görünüyor.

http://www.radio101.de/thermography/pictures.htm

uygulamada dikkat edilmesi gereken, radyatör ve konulan levha arasında boşluk bırakılmasıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: nenadkrstic12

uzun süreli oturup oturmama konusunda şu anda net birşey söylemem mümkün değil ancak bu ısınma sorunu yılın 6 ayı sıkıntı yaratacak bir süreç gibi.
    ev sahibi baştan doğalgaz sobasının kurulumuna olumlu cevap vermeyecektir diye düşünüyorum...

şu aşamada amacım bu kışı rahat bir şekilde geçirmek.
    içten yalıtım olarak neleri önerirsiniz? maliyeti yaklaşık ne kadara gelir? maliyet anlamında ev sahibi paylaşıma gider mi çok emin değilim ama soracağım... olmadı kendim birşeyler yapacağım....

terasta yapabileceğimiz herhangi bir yalıtım olabilir mi?

teras için birşey yapmanız zor, evinizin tavanına yalıtım levhaları döşeyebilirsiniz. 3 cmlik eps veya xps levhalardan alıp, tavana kendiniz döşeyebilirsiniz. metrekaresi 5 TL civarına mal olur.

• teşekkür ederim...

üst tarafın teras olduğunu ve ne kadar izolasyon yapıldığını bilmediğimden şu soruyu da sormak isterim.

olası bir nem durumunda bu yalıtım levhaları bozulur mu? dökülür mü?

bir de radyatör arkasına takılan yansıtıcı yüzeylerle ilgili makalenin sonuç bölümünde şöyle bir ifade var: "Sonuç olarak bu çalışmada, radyatör arkasındaki
    enerji kayıplarını azaltmak için çeşitli kurum ve firmalarca önerilen, ısı iletim katsayısı düşük yansıtıcıyüzeyli ısı yalıtım levhalarının radyatör yüzeyindeki
    toplam ısı transferini azalttığı gösterilmiştir. Bundandolayı radyatör arkası yalıtımı için, mevcut yalıtımplakalarının yansıtıcı yüzeyler yerine, neşretme katsayıları yüksek siyah cisim özelliklerine yakınyüzeyler ile kaplanması gerektiği ortaya konmuştur."

burada belirtilen siyhan cisim özelliklerine yakın yüzeylerden kasıt tam olarak nedir?

• quote:

teras için birşey yapmanız zor, evinizin tavanına yalıtım levhaları döşeyebilirsiniz. 3 cmlik eps veya xps levhalardan alıp, tavana kendiniz döşeyebilirsiniz. metrekaresi 5 TL civarına mal olur.

Yukarda buna benzer bi soru sormuştum ama görmediniz sanırım.. izocam'ın tavan için dekoratif yüzeyli levhaları var. Buna benzer şekilde bir yüzeyi dekoratif olan ve evin iç duvarlarına döşenebilecek bildiğiniz bir malzeme varmıdır acaba?
  • sn semihus,
    cam yünü üzerinde yüründükçe ezilip, dağılabiliyor, etkinliği azalabiliyor. fakat mutlaka hala faydası vardır. çok pahalı bir malzeme değil ve eğer şüphe duyuyorsanız yenilerini serebilirsiniz.

dairenize içeriden yalıtım yaptırabilirsiniz. elinizden teknik işler geliyorsa kendiniz de yapabilirsiniz. kendi yapıştırma harçları var, duvarlarınızı açık, boşluk kalmayacak şekilde, tavanda ve dairenin dış duvarlara bitişik iç duvarlarında 1 metre kadar içeriye uzanacak şekilde kaplıyorsunuz. üzerine özel şiltesini koyup ince bir sıva tabakası uyguluyorsunuz. o kadar.

nasıl yapıldığıyla ilgili videolar, üretici firmaların sitelerinde var. malzemeleri aldığınız yerler de yardımcı olurlar. çok uzun sürecek bir işlem değil o nedenle daha önce yapmış eli uzlaşmış bir ustadan yardım da alabilirsiniz.

içeriden uygulamada en önemli şey, aralarda boşluk kalmaması, yalıtımsız yer bırakılmaması.. eğer böyle boşluklar kalırsa, evin sıcak havası o boşluklarda duvarın soğuğuyla karşılaşıp üzerindeki nemi oraya bırakıyor. bu hem sağlıksız ortam oluşturuyor hem de beton ve yalıtıma zarar veriyor.

iç duvarlar için dekoratif tip kolay uygulanır malzemeler satılıyor fakat, 2-3cm kalınlıktan aşağı olan ürünler amacınıza hizmet etmez. o tip ürünler genelde 0.5 cm - 1 cm kalınlıklarda.

• quote:

cam yünü su değdiğinde ölür şeklindeki açıklama yanlıştır, cam yünü cam liflerinden yapılır, sudan kalıcı zarar görmez, sadece ıslakken yalıtım değeri düşer. öyle suyu çok seven,emen, kurumayan bir malzeme değildir. üretici sitesine bakarsanız ürün özelliklerinde bunlar yazar.
    tabiki hiçbir çatının su akıtması istenmez. (taş yününden hiç bahsetmedim. çatı arası için uygun da değildir. )

sn aktuz dostum bu sayfadaki bundan önceki mesajımda kafama takılan konular var demiştim. bu cam yününün ıslanma durumda onlardan birisiydi. (taş yünü konusundada sizin bahsinizi yazmadım zaten. ıslanmadan bahsettim bende diğer topiklerden birinde kurumasının 20 yıl zaman alması durumuna değinilmişti. çatı konusunda bende uygun demedim.)

benim daha evvelden kafama takılan ıslanma konusunda muğlaklık ifade eden bir yazı okuduğum site vardı resmi bir site gibi. ama hatırlayamıyorum bir ara onu bulunca buraya işliyim sizde değerli görüşlerinizi açıklarsınız. sonuçta bende sizin gibi mühendis arkadaşlardan daha temiz bilgiler almak istiyorum. bazen yazıyorum ben kendimden başkasını dinlemem diyorum ama bu durum tabiki bilimin doğruları inkar etmek gibi değil. amacım ufak pratiklerle doğru bilgileri birleştirip daha ekonomik yöne yürümek mümkün olduğunca sonuçta türk milletinin geliri genel olarak malumdur. selamlarıma.

• çatısı su akıtan bir yer için, su izolasyonunu olmayan bir ev için, ısı izalasyonundan bahsetmek doğru değil zaten.
  • quote:

çatısı su akıtan bir yer için, su izolasyonunu olmayan bir ev için, ısı izalasyonundan bahsetmek doğru değil zaten.

süper. hocam malesef genelde çatıda ve en alt katta oturanı adam yerine bile koymuyorlar. 2 binaya birden yalvarıyorum binalar dipten gidiyor su giriyor. adamalar diyorki en kalttaki adam bizemi sorduda aldı. bindikleri gemiyi su almak için deliyorlar işte. bu zihniyet çatı yalıtımı için nasıl razı olsun. kiremit tamirine yanaşmıyorlar lanet osun töeveb yarabbim. bir ara o muğlak ifadenin olduğu siteyi bulunca yazarım teşekkürler.
  • viesmann vitopend 100 kombiye bu siemens RDE 10.1 i nasıl monte ediyoruz.. bunla ilgili bir şematik verebilecek arkadaşımız varmı.. (kombideki bağlantı yeri vs.. ) Birde bu kombinin kontrol ünite si kapağını nasıl açıyoruz..
    şimdiden teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enemy34 -- 9 Aralık 2011; 17:45:24 >
  • Kışın sıcak, Yazın serin bir yaşamınız olsun.
    Yaşam Kalitesini (Konforu) görün.

Kışın yakıt, yazın Klima giderleriniz ciddi oranda düşsün.

Supertherm harika bir ısı yalıtım malzemesidir.

Supertherm multiseramik Nano Teknoloji (Yüksek Teknoloji) bir üründür %20 ile %70 arasında bir yalıtım özelliği vardır.

Örneğin; 220m2 kullanım alanı olan bir villanın çatısının 65m2'lik bölümünde ve 40m2'lik duvarda kullanıldı.

Villa sahibi ifadesinde göre 2010 yılının Kasım ayında günde 15-20m3'lük bir kullanım sözkonusu iken,
    2011 yılının Kasım ayında (aynı dönemde) 9m3'e düştüğünü belirtmiştir.

2011 Mart ayında İnşaat şantiyesindeki Konteynır'da uzun süre Elektrikli ısıtıcı kullandılar,
    Yazın serinlemek maksadıyla konteynır'ı Supertherm ile kaplattılar ve yaz dönemini serin olarak geçirdiler,

2011 Kasım ayında ziyaret maksadıyla aynı şantiyeye tekrar uğradım, dışarısı oldukça soğuktu, içeriye girdim içerideki kişiler sohbet sırasında, ısıtıcının çok seyrek devreye girdiğini, çok iyi ısındıkları gibi elektrik sarfiyatlarının'da çok az olduğunu, buna kendilerinin'de şaşırdıklarını beyan ettiler.

Soğutma konusunda'da bir örnek vereyim;

Yazın Alanya'da günde, 9 saat çalışan Klima bu ürünün uygulanmasından sonra günde 3 saat çalışmaya başladı.

Buna benzer bir çok örnekler vardır.

Nano Teknoloji harikası olan bu ürünün 0,5mm'lik kalınlıkta kaplanmasıyla meydana gelen yalıtım, 15cm kalınlıkta Strafor'a eşdeğer bir kaplama ile ancak sağlanabilir.

Ürün aynı zamanda su yalıtımı ve ses yalıtımı özelliğine sahiptir.
    Nefes alma kabiliyeti vardır.

Yüzeyde Soğuk ve sıcak karşılaşmadığı için, Nemlenme olmadığı gibi, rutubet kokusu'da oluşmamaktadır.

Petrol türevi ürün olmaması nedeniyle sağlığa hiçbir zararı yoktur.
    Güneş'in zararlı ışınlarını ve radyasyonu engelleyen özelliğe sahiptir.

Uygulamadan sonra metrekare'ye binen yük 0,5Kg'ın altındadır, buda deprem güvenliği için büyük önem arzetmektedir.

Amerika'da bu ürünün kullanım oranı çok yüksektir, Avrupada'da hızla yayılmaktadır.

Ürünün ne denli süper bir ürün olduğunu görmek için,
    Google'a "supertherm" diye girin yabancı siteleri tercüme edin bilgi ve yorumları lütfen okuyun,

Mutlaka hak vereceksiniz.

Herkese selam ve saygılar!!!

• merhaba benimde evimde ısınma sorunu var son kattayın evimin sıcaklığı kazanın yanmasına göre değişiyor ortalama 20-24 derece arası seyretmektedir evimde toplamda 10 metre petek vardır evin müteahiti evin tavanını alçıpan yapmış ve çatı kiremit değil etermettir alçıpanın üstünde strafor var banada izocamı tavsiye ettiler kesin faydası olur dediler çatı arasına köpüklerin üzerine izocam çek izocamın üstünede laylon çek dediler evimin odalarını ölçttüm toplamda 92,10 metrekare tuttu acaba ne yapmamı önerirsiniz
  • arkadaşlar öncelikle ısı ve ikinci olarak da su yalıtımı amacıyla çatı arası için poliüretan sprey düşünüyorum.bu konuda bilgisi olan var mı?ne kadar fayda sağlar sizce?
  • quote:

yazın çatı altı katların aşırı sıcak olma sorununu da azaltır.

yazın tam tersi sıcak havayı içerde tuttuğu için daha sıcak yapmaz mı?

şöyle bir yazı okumuştum :

Çatı şiltesi yük taşımayan düşük yoğunlukta bir malzemedir. Bu bakımdan çatı arasına çıkıldığı durumlarda kesinlikle üzerinde yürünmemeli, üzerine ağırlık konarak ezilmemelidir. Çatı arasında istenilen noktalara ulaşım, ahşap kadronlar üzerine çakılmış kalaslarla yürüme yolu yapılarak sağlanabilir.

Kışın yoğuşma riskinin ortadan kaldırılması, yazın da güneş tarafından çatı arasına aşırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

• quote:

çatısı su akıtan bir yer için, su izolasyonunu olmayan bir ev için, ısı izalasyonundan bahsetmek doğru değil zaten.

en üst katta oturanlara hem ısı hem su izolasyonu için sprey poliüretan ne kadar isabetli olur?
    siz ne tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: snomask

quote:

Çatı şiltesi yük taşımayan düşük yoğunlukta bir malzemedir. Bu bakımdan çatı arasına çıkıldığı durumlarda kesinlikle üzerinde yürünmemeli, üzerine ağırlık konarak ezilmemelidir. Çatı arasında istenilen noktalara ulaşım, ahşap kadronlar üzerine çakılmış kalaslarla yürüme yolu yapılarak sağlanabilir.

Kışın yoğuşma riskinin ortadan kaldırılması, yazın da güneş tarafından çatı arasına aşırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Çatı altı kat denilen en üstteki daire. Çatı arası değil. Serilen izocamın kışın sağladığı ısı yalıtımının yazları da dairenin, akşama kadar güneşe maruz kalan çatıdan dolayı aşırı ısınmasını önleyeceğini anlatmak istiyordum.

Alıntı yaptığınız yazı doğrudur. İzocamın üstünün nem geçirmeyen malzemelerle örtülmemesi gerektiği anlatılmış.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: snomask

quote:

Çatı altı kat denilen en üstteki daire. Çatı arası değil. Serilen izocamın kışın sağladığı ısı yalıtımının yazları da dairenin, akşama kadar güneşe maruz kalan çatıdan dolayı aşırı ısınmasını önleyeceğini anlatmak istiyordum.

Alıntı yaptığınız yazı doğrudur. İzocamın üstünün nem geçirmeyen malzemelerle örtülmemesi gerektiği anlatılmış.

sayın aktuz sprey poliüretan konusundaki düşünce ve tecrübelerinizi merak etmekteyim...

• quote:

Orijinalden alıntı: uk.bjk

quote:

en üst katta oturanlara hem ısı hem su izolasyonu için sprey poliüretan ne kadar isabetli olur?

Eğer dairenin üzerinde çatı var ise, olası en iyi çözüm, çatının su almayacak şekilde onarımı ve ısı yalıtımı için de izocam serilmesidir.
    Bu şekilde daire için hem ısı yalıtımı yapılmış hem de hava alması engellenmemiş olur.

Polyurethan köpük uygulamasında su yalıtımını sağlasanız bile ısı yalıtımının ciddi miktarlara ulaşması için 5-6 cm üzerinde uygulama gerekir. Buda maliyeti artırdığı gibi evinizi iyice havasız bırakır.

İşyerleri, depolar gibi yerlerde kullanımı daha doğrudur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: uk.bjk

quote:

Eğer dairenin üzerinde çatı var ise, olası en iyi çözüm, çatının su almayacak şekilde onarımı ve ısı yalıtımı için de izocam serilmesidir.
    Bu şekilde daire için hem ısı yalıtımı yapılmış hem de hava alması engellenmemiş olur.

Polyurethan köpük uygulamasında su yalıtımını sağlasanız bile ısı yalıtımının ciddi miktarlara ulaşması için 5-6 cm üzerinde uygulama gerekir. Buda maliyeti artırdığı gibi evinizi iyice havasız bırakır.

İşyerleri, depolar gibi yerlerde kullanımı daha doğrudur.

teşekkür ederim.

• quote:

konunun izocamla bağlantılı olduğunu göstermek için üstteki paragrafı da eklemiştim. ama asıl sorum aşağıdaki paragraf.
    yazın da güneş tarafından çatı arasına aşırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

çünkü geçen yaz tavan arasına çıkmak istediğimde içerideki sıcak havadan neredeyse nefes alamayacaktım. o kadar bunaltıcı ve sıcaktı ki. bunun nedeni de büyük ihtimalle çatıya serdiğimiz izocam olduğunu düşünüyordum. sizin yazınızı okuyunca da kafam karıştı. siz aşırı ısınmayı önler demişsiniz. ama üstteki paragrafda da izocamdan dolayı aşırı ısınan çatı arasının havalandırılması gerekir demiş.

henüz dairede oturamadım. o yüzden yaz aylarında izocamın evi ne kadar sıcak yada serin tuttuğunu bilemiyorum.

edit : ayrıca sprey poliüretan ile kışın aynı derecede ısı kazancı sağlayabilir miyim bilmiyorum. poliüretan ile yazın çatının daha serin olacağını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snomask -- 14 Mayıs 2012; 15:25:08 >

• Herkese merhaba. Evimiz 5. Kat ara katta 155 m2 ve salonunda Fransız cam mevcut. Dış cephe izolasyonu yok. Geçen yıl 500 tl yi bulan doğal gaz faturalarımız oldu. Bu yıl ısı fitil yaptırmayı düşünüyoruz. Yorumlarınız ve başka öneriniz olur mu şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.