Şimdi Ara

İş Arıyorum ... ( İnşaat Mühendisi ) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
3
Favori
18.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: .:ER_JaNN:.

quote:

Orjinalden alıntı: ozalyilmaz

3) Yunus Özçelikörs Porf.Dr ( Yapı statiği1-2 veriyor )

Yunus Hoca Osmangazi'de mukavemet 1-2 veriyor.Anadolu'ya da mı geliyo.

Bana dd verdi bu sene

size mukavemet veriyor bize yapı 1-2 veriyor
  • Bu ülkede mühendis olmak zor, Allah yardımcınız olsun ne diyelim.

Çok mühendis arkadaşım var okurken çekitikleri sıkıntılara bire bir şahidim. Bu çekilen skıntılar mezun olunca bitecek diyorlar ki asıl sıkıntı mezun olduktan sonra başlıyor.

Bazen okuduğum bölüme bakıp ne kadar şanslıymışım yahu diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :HAKAN: -- 11 Eylül 2008; 3:25:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

quote:

Orjinalden alıntı: cok_yasa_kamil

hocam kusura bakma ama, nasihat istemiyorum demişsin. askerlik yapmanı salık vermek nasihat değil, maalesef bir gerçek..
    quote:

Babam oyak betonda marmara bölge müdürü,bi soriyim dedim yardımcı olmak açısından,fakat askerliği yapmamışsa istediğini okusun genede işe alamayız dedi.bence askerlik şart,askerliği bitir sonra istediğini yapabilirsin bence

çünkü, işe alan sana yatırım yapacak/yapıyor. 3 gün sonra askere gideceksin, döneceğin kesin değil ki...

Bak o konuda haklısın. Askere giderken tazminatını ödemek zorunda şirket iş kanununa göre ve dönmeyen pek çok kişi oluyor. Ama şu var: Bir şirketin çalışanına yatırım yapması ve onun bu yatırımlardan sonra kaçmasından korkmasını anlıyorum. Ne var ki, askere gitsin ya da gitmesin, kişi başka bir şirkete transfer olabilir. Buna hakkı var onu bağlayamazsın.

Dolayısı ile, ben adama yatırım yaptım benden kaçacak diye duyulan korku ve bu korku doğrultusunda yapılan tercihler bana saçma geliyor. Bu ya IK'daki elemanların kendi kendini kandırması ve içine su serpmek için uydurduğu bir bahane, yahut mülakata gelen adayı ucuza bağlamak için bir hile.

Personeli tutmak istiyorsa, mesleki tatmin(kariyer geliştirme) ve yeterli ücret verecek bir şirket. Yoksa askerliğini yapmış adamı da bağlayamaz. Bunlar traş.

quote:

Orjinalden alıntı: emredici

amma velakin türkiyedeki kötü durum dolayısıyla işverenler düşük maaşlı teklifler yapıyorlar anadolu üniversitelerinden mezun olanlara. çünkü çok mühendis var ve bunları bir şekilde eleyebilmek için işine yaramayan özellikleri bile şart koşuyor.
    tanıdığım iki tane 2007 itü inşaat mezunu var. biri dubai biri rusyaya gitti. 1500-2000 usd maaşla
    ne yapmak gerek bilmiyorum, okul adı bu kadar etkili olmamalı maaş konusunda.

hocam kusura bakma ama gurbet elde 1500-2000 usd çok az para. Türkiye'de olsa eyvallah fena para değil.

katılıyorum gerçek amacı beni kaybetme korkusu ise o zaman 650-900 teklif etmesin, ben asker dönüşü bana o fiatı veren adama küfür ederim, cidden kaybetmek istemiyorsa adam akıll imkanlar sunar ;)

çok çarpıcı bir örnek verecem :

abimin bir arkadaşı nijeryada çalışıyor elektrik elektronik müh. olarak,çalıştı şirket çocuğa ev+araba+3500$+yemek+ulaşım veriyor ülke içinde , gecenin 4üydü çocukla msnde konuşuyorduk, çocuk cam açtı,yanında bir zenci ve sakso çekiyor ve bana ''bunuda şirket ayarlardı,her türlü rahatını düşünüyorlar'' dedi. hangi türk şirketi bunları karşılar ? konu elbetteki cinsellik değil ama işin içinde biz varsak , nasıl ucuza kapatabilirim,nasıl en azla en çok verimi sağlayabilirimi düşünüyoruz, hal bu olunca bu şekilde yetiştirilen insanlar olunca büyüyünce mevkii sahibi olunca bizde büyüklerimiz gibi davranıyoruz bu acı bir gerçek...elin adamı 3-5 fazla vermekten kaçınmıyor,paranın hesabını yapmıyor

• @ ozalyilmaz bir konuda PM gönderdim .
  • Ben olsam 900 lirayı alırdım maksat iş tecrübesi olsun özellikle şantiyede çalış.Maaşı beğenmeyebilirsin gelde muhasebe alanındaki maaşları gör arkadaş bana bir iş buldu haftada 3 gün gidecem ayda 300 lira alıcam yapacağımız iş firmaların olmayan sermayelerini var gibi gösterip bankalardan kredi almalarını sağlamak yani pis işlerine alet olucaz.Arkadaşım 300 liraya çalışıyor asgari ücret bile değil tecrübe kazanmak için.Muhasebe alanı komple ölmüş patronlar 10-15 milyar kazanırken çalışanını bedavaya çalıştırmak istiyor.Öss sonuçlarına göre 2 yıllık inşaata veya sağlıktan bir yere girmeyi düşünüyorum belki ileride 4 yıllığa bile geçebilirim akrabamın inşaat firması var iş bulma sıkıntım yok karasız kaldım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

hocam kusura bakma ama gurbet elde 1500-2000 usd çok az para. Türkiye'de olsa eyvallah fena para değil.

bence gurbette kazanılan para daha kalıcı olur. harcama yok denecek kadar az. tüm gün şantiyedesin.
    yemeğin şirketten. bekarsın, doyurmakla mükellef olduğun kimse de yok.
    aileden uzak kalmak tek sorun, e bu da inşaat mühendisliğinin kuralı. aile 2. planda kalmaya mahkum bu meslekte.
    700-900 ytl lerin konuşulduğu bir ortamda, kepini henüz fırlatmış yeni mezuna 2000usd gayet iyi bence mekan yurtdışı olsa bile.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Ben olsam 900 lirayı alırdım maksat iş tecrübesi olsun özellikle şantiyede çalış.Maaşı beğenmeyebilirsin gelde muhasebe alanındaki maaşları gör arkadaş bana bir iş buldu haftada 3 gün gidecem ayda 300 lira alıcam yapacağımız iş firmaların olmayan sermayelerini var gibi gösterip bankalardan kredi almalarını sağlamak yani pis işlerine alet olucaz.Arkadaşım 300 liraya çalışıyor asgari ücret bile değil tecrübe kazanmak için.Muhasebe alanı komple ölmüş patronlar 10-15 milyar kazanırken çalışanını bedavaya çalıştırmak istiyor.Öss sonuçlarına göre 2 yıllık inşaata veya sağlıktan bir yere girmeyi düşünüyorum belki ileride 4 yıllığa bile geçebilirim akrabamın inşaat firması var iş bulma sıkıntım yok karasız kaldım.

akrabanın inşaat firması varsa yardımcı olmayı neden düşünmüyorsun da kendi reklamını yapıyorsun ? biz buyuz işte yardımınız lazım eyip konu açıyorum, 1-2 hariç herkes ahkam kesiyor kendini anlatıyor özelliklerini sayıyor...neyse sinirlenmnin alemi yok

• yukarı
  • gerçekci olmak lazım durum birazda bulunduğun şehirden kaynaklanıyor istanbulda ve yurtdışında daha iyi ücretler var ama anadolu nun geneli böyle.
  • ben ankarada ikamet ediyorum arkadaşım, sadece okulu eskişehirde okudum
  • quote:

ben ankarada ikamet ediyorum arkadaşım, sadece okulu eskişehirde okudum

farkındaysan istanbul ve yurtdışı dedim, başkent olması ankaranın ekonomisini canlı maaşları iyi yapmıyor.
  • ozayyilmaz kardeşim bende senin gibi yeni mezun bir inşaat mühendisiyim bu konuyu başından sonuna kadar okudum ve içim karardı.Gerçekten neredeyse yarın gidip askerlik için başvuracam.Ben hem biraz deneyim kazanmak hemde parasal olarak aileme yardım etmek durumunda kaldığım için askere hemen gitmemeye karar verdim.Mezun olalı 2 hafta oldu 2500 dolara bahreyn işini yine ne yazıkki ailevi nedenlerden geri çevirmek zorunda kaldım ve şimdide başvurduğum firmalardan henüz yanıt alamadım ve en fazla 800 veriyorlar,okurken nasıl zorlandığımızı sen daha iyi anlarsın,ne yazıkki inşaat mühendisliğinde pratik herşeyden önce geliyor ayrıca zaten herkes askerlik sorun diyor,ama bu şekilde düşük bir maaş verilmeside insanı üzüyor,bende staj yaptım ama senin kadar deneyimli değilim,şu anda kafam çok karıştı,1 hafta öncesine kadar askerliği 2 yıl tecil ettirip bir firmaya girip deneyim kazanacam düşüncesi hakimdi ama şimdi maddi durumum berbat olsada biran önce askere gidip aradan çıkarmayı düşünüyorum şimdi bile karışığım sen en az 1500 tl diyorsun belki sen deneyimli olduğun için bulma imkanın olabilir ama anlaşılan ben o fiyatı deneyimsiz zor bulacağım o yüzden 800 e deneyim kazanana kadar eğer iş iyiyse razı olmayı düşünüyorum cünkü herkes deneyim diyor enazından 1 yıl dişimi sıkıp deneyim kazanırım ve sonra cok daha yüksek maaşlı yerlere kendime güven geldiğinden korkusuzca başvurabilirim,yazılarım biraz karışık oduysa kusura bakmayın diyorumya oldukça karışık kafam.

• quote:

Orjinalden alıntı: thron

quote:

ben ankarada ikamet ediyorum arkadaşım, sadece okulu eskişehirde okudum

farkındaysan istanbul ve yurtdışı dedim, başkent olması ankaranın ekonomisini canlı maaşları iyi yapmıyor.

doğrudur , o konuda bişey demiyorum
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Ben olsam 900 lirayı alırdım maksat iş tecrübesi olsun özellikle şantiyede çalış.Maaşı beğenmeyebilirsin gelde muhasebe alanındaki maaşları gör arkadaş bana bir iş buldu haftada 3 gün gidecem ayda 300 lira alıcam yapacağımız iş firmaların olmayan sermayelerini var gibi gösterip bankalardan kredi almalarını sağlamak yani pis işlerine alet olucaz.Arkadaşım 300 liraya çalışıyor asgari ücret bile değil tecrübe kazanmak için.Muhasebe alanı komple ölmüş patronlar 10-15 milyar kazanırken çalışanını bedavaya çalıştırmak istiyor.Öss sonuçlarına göre 2 yıllık inşaata veya sağlıktan bir yere girmeyi düşünüyorum belki ileride 4 yıllığa bile geçebilirim akrabamın inşaat firması var iş bulma sıkıntım yok karasız kaldım.

akrabanın inşaat firması varsa yardımcı olmayı neden düşünmüyorsun da kendi reklamını yapıyorsun ? biz buyuz işte yardımınız lazım eyip konu açıyorum, 1-2 hariç herkes ahkam kesiyor kendini anlatıyor özelliklerini sayıyor...neyse sinirlenmnin alemi yok

Benim pek samimiyetim yok 1-2 kere görmüşlüğüm var.Torpil olayı babamın yapacağı bir iş ben istesem de yapamam.

• ve evet 12 eylül cumartesi eskişehire geldim bir iştekli için ve yine aynı teklif 850-1000 arası , yine kabul etmedim , bide bana şirketlerinin vergide ilk 10 a girdiklerini söylediler, vergide ilk 10 a giren büyük şirket mühendisine vereceğine 500 ytl fazla parayla (1500) mi batacak ? özel sektör çok beleşçi , z,hn,yet kötü
  • Haziran 2008'de Odtu Insaat'tan mezun oldum ve ayagimin tozuyla yurtdisina gittim, maas olarak verdikleri rakam 2000 Euro idi. Bunun yaninda kalacak ev, ulasim, servis, sigorta, 3 ogun yemek ve cep telefonu + kontorune kadar veriliyordu. Ama sirketin hic de stabil olmamasindan dolayi param gunu gunune yatmasina ragmen 4 ay sonra istifa ettim (bu sure icerisinde 1 kere daha ettim ama kabul edilmedi :) cok israr edince ikinciye bagladik isi :) ) Simdi asagi yukari ayni ucretle daha sicak bir ulkeye gidecegim. O yuzden tavsiyem sudur: hersey para demek degil! meslek hayatimizin ilk yillarinda paraya degil, pozisyona ve nitelikli insanlarla calismaya bakmaliyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 5 Mart 2018; 17:50:14 >
  • Alintidir: "Elbetteki her üniversiteden üniversiteye fark vardır ama unutulmamalıdır ki diplomadan diplomaya fark yoktur , odtü deki de aytnı dersi görüyor bende , ona prof. giriyor bana doç veya yar.doç , ikimizde aynı bilgiyi alıyoruz , o veya ben aldığımız bilgiyi farklı şekilde kullanım öne geçebiliriz, her odtü mezunu insan süper bilgili diye birşey yok , benim sınıf arkadaşımın kendi üzerine noter tasdikli 7 projesi var ve türkiye porje 1.ciliğini aldı , sıralamada odtü llü de yoktu ! yine sınıfımdan mezun olupta 5000 dolar alan arkadaşımda var dubaide çalışıyor, yani herkes eşit koşullarda değil" demissiniz.

Kendi adima konusuyorum, mufredatiniza baktim, ve sizde olmayan cok sayida ders almisim. Ayni dersleri goruyoruz demissin, senin 59 toplayarak belkide BB ustu not getirdigin dersten Odtulu adam sorularin daha da zor olmasina ragmen FD getiriyor! kaldigin bi ders ertesi donem verilmiyor ve 1 yil bekliyorsun, 2. sinifin basinda Statikten kalirsan okulun tami tamamina 1 yil uzuyor (2 donem) (irregular kurali) Her odtulu super diye birsey yok demissin (katiliyorum 2008'te 316 kisiden sadece 72'si mezun oldu ve mezunlarin 3'te 1'i gercekten muhendisken digerleri 7 yilda ancak mezun olup lanet olsun muhendislik yapmayacagim diyenlerden olusuyor! Laboratuvar dersleriniz extra kredi sayilirken Odtu'de laboratuvarlar, projeler, arazi dersleri extra sayilmiyor dolayisiyla 3 kredilik ders haftada 3 saat olmasi gerekirken tam 7 saat oluyor (Bkz. Surveying CE202) sabah 8.00'da basladiginiz egitim aksam 22.00 gibi bazen biyior ! (ogrenciden ogrenciye ve aldigi derslerden derslere degisir, benim icin boyleydi). 1 gunde 3 finaliniz ustuste gelir ve derslerin 1'i onemli digerleri uydurukta degildir (CE560 GEOTECHNICAL INVESTIGATIONS SINAV 3 SAAT, CE468 GEOTECHNICAL DESIGN SINAV 3.5 SAAT, CE372 HYDROMECHANICS SINAV 2.5 SAAT) bu finallerin mutlaka 1'inden kotu alip kalirsiniz ve ertesi donem hem o dersi hem de bagladigi dersleri alamazsiniz. Ders sureleri kaynamasin diye sinavlar genelde cumartesi ve pazar gunleri olur. Ve mutlaka ayni gune en az 2 sinav konur! secmeli derslerle birlikte ortalama 56 ders alarak mezun olursunuz ki donem basina 7 derse denk gelir! aralarinda baska universitelerde olmayan cok spesific dersler vardir ki onlari alirsaniz ve iyi ogrenirseniz onunuze atilan bir SPT YA DA CPT sondaj logundan bir yapinin komple zemin etudunu cikartip, her yonuyle tasarimini yapabilirsiniz, karmasik bir ongermeli, ya da art germeli koprunun tasarimini yapabilirsiniz, orta capta bir sehrin tum altyapi kanalizasyon sebekesinin tasarimini yapabilirsiniz, ki iddia edildigi gibi yalnizca tasarimi degil uygulamasi da derslerde ogretilir, hoca direk anlatmaz ama siz istediginiz zaman extra ders koyar ve anlatir, gerekirse araziye cikip uygulama inceliklerini gosterir (Bkz: Orhan Erol, Bahattin Coskun, Tugrul Tankut, Cem Topkaya, Melih Yanmaz vs...) bolumun 100% ingilizce olmasi ingilizcenin super olmasini saglamaz, oyleki mezun olduktan sonra 1-2 yil yurtdisinda calisip ne kadar ingilizce bildigine o zaman karar verebilirsin ki ingilizceden kastim yazip, okumak degil, toplantilarda iki taraf arasi simultane tercume yapmaktir ve Amerikan ya da Ingiliz isverenlerle calisirken yanlis anlamalara imkan vermeyecek sekilde iletisim kurmaktir!, okuyup yazarak sadece kendi islerinizi biraz yurutebilirsiniz! kisaca Odtu'de olsa, baska okulda olsa Ingilizce olayi kisinin kendiyle alakali birsey. Fakat genelde Odtu Insaat mezunlari zorluk cekmiyor ki bu aslinda Ingilizce egitimden degil muhendislik egitiminin cok kaliteli olmasindan ve karsidaki adamin ne demeye calistigini, bizden ne yapmamizi istedigini muhnedissel bi bakis acisiyla anlamamizdan kaynaklanir. Sinif arkadasin 7 projesini notere tastik ettirmek yerine uygulamaya koydurmakla ugrasmaliydi, noterlerin sahte diplomalari bile onayladigini gordum! bu yuzden askerlik islerinde diplomanin noter onayini degil gercegini istiyorlar, ustelik insaat projelerinden noter ne anlar, getirsin Yapisal statik bi projeyse Insaat muhnedisleri odasi ya da direk Tugrul Tankut baksin. Ustelik her muhendisin yaptigi proje kendine ait olur zaten! altina imzasini atar, bu bir bilimsel bulus degildir, patent gerektirmez, Dubai'deki is olayina gelince gercekci olalim yeni mezun bir kisinin Dubai'de Turk firmasinda baslamasi 2000 dolarla 3500 dolar arasi degisir (ki 3500 tek tuk firmalarin iyi referanslarla, iyi ingilizceyle ki kastim yine simultane ceviridir, ve kendisinde isik gordugu kisileri kacirmamak icin verebilecegi bir paradir! 5000 dolar olayi KBR tarafindan 4-5 yillik tecrubeli Turk muhendise verilen bir paradir! Arkadaslar arasinda mezuniyet sonrasi iletisim kopuklugu yasandigindan anlasilan ucretler genelde hafizalara yanlis girer! bir onceki isimde butce ve finansal ilerleme islerini de ek is olarak yuruttugumden asagi yukari kim kac para aliyor hangi sirket ne veriyor bilirim). Firmalar adamin yaptigi ise degil adamin yaptigi isin firmaya kac para kazandirdigina gore maas verirler!!! Yuksel proje Odtu Insaati 10.lukla bitiren arkadasima (ki proje konusunda bence 1.dir) 900 lira teklif ederek ayibini yapmistir, sonra arkadas 1500 liraya baska yere girmistir ayni zamninda master'ini da yapiyor. Yani Turkiye'de iyi olup olmamaniz onemli degil o isten firma ne kazanacak ne kadar dagitacak o onemlidir. Bu yuzden santiye isleri daha cok kar getirdiginden santiye de calisan yeni mezun odtulu arkadaslarim 1800 ile 2100 arasi calismaktadirlar tabii cogunun gozu masterlarinin bitmesinden sonra yurt disindadir. Yurtdisinda bu paralarin yaklasik 2 kati veriliyor (tabii yeni mezun olarak, daha tecrubeliyseniz maaslar aman aman farketmiyor fakat is bulmaniz kolaylasiyor).

Kisaca bir kisi bolumun en zor derslerinden 59 topladigi icin kaliyorsa ya da 5 dakika gec verdigi icin raporu teslim alinmiyorsa ya da staj tarihleri ile cekilen fotograf tarihleri uyusmadigindan staji yeniden yapilana kadar mezun edilmiyorsa, her dersten gecmek icin en az 1 proje yapmasi gerekiyorsa ki insaat derslerini kastediyorum (ben mezun olana kadar 11 kapsamli proje yaptim, ornegin, sakarya viadukleri kazikli temel ve pier tasarimi, dikmen 3 etap 23m istinat duvari tasarimi, 5 katli celik ve betonarme kompozit ucuk mimari bi tarzi olan konferans binasi tasarimi, Kemal Onder Cetin hocam tarafindan literature kazandirilan ve Tokimatsu-Yoshimu methoduyla desteklenen ve Kocaeli depreminde binalarin 60%'inin yikilma sebebi olan Liquefaction riskinin hesaplanip zeminin guvenli hale getirilmesi gibi) ki bunlar TSE'de bulunan ozleliklerle yapilamiyordu, kendim cikartmak zorunda kalmistim yani hicbiri normal turden projeler degildi) o kisiye odtuculuk yapiyor diye hakaret edilmesi terbiyesizliktir derim!!!!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 12 Şubat 2009; 12:31:09 >

• Bu arada Turkiye ici epey bi firmanin is ilanini gordum, kariyer.net'te. Onlara bi bakmani oneririm. Suraya da bir bak:www.yapirehberi.net kariyer firsatlari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 4 Şubat 2009; 15:19:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bookworm

ODTÜ inşaat da okuyan birisi olarak ODTÜ nün ne artısı olduğunu söylebilirim.Eğer sahada çalışacaksan hiç bir artısı yok.Ama ben akademisyen olacam özellikle amerikada master doktora yapacam dersen sana bazı şeyler sağlayabilir

hocam doğru söylüyor odtülüler araziyi pek sevmez, masa başı lazım onlara, gördüklerimden yola çıkarak söylüyorum bunu.

ve bu piyasada adını cevreni yapasıya kadar bi şekilde çalışmak zorundasın, sistem bu noktaya getirdi, herkese geçmiş olsun
    sen ister diren ister direnme isterse 1 sezon mezun olanların hepsi dirensin piyasada nasıl olsa bi kaç donemlik muhendis ve onlarca donemlik isletmeci ve iktisatcı var
  • arkadaş devlete girmiş
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.