Şimdi Ara

İş Arıyorum ... ( İnşaat Mühendisi ) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
3
Favori
18.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de Elektronik Mühendisiyim, ayrıca yüksek lisans MBA de yaptım. Ama tecilim 1 sene olduğu için, iş verenlere yetmiyor. O yüzden askere gideceğim Nisan ayında. Eğitime iyi deseler bile mutlaka bir şeyler çıkartıyorlar. Zaten piyasa kötü ve bir sürü insan işsiz. İşveren de doğal olarak, en aza çalıştırabileceğini seçiyor. Askerde de 1 yıl kaybediyorsun (büyük ihtimalle yedek subay olsan mühendis olduğun için) yaş geldi 28-29-30 her neyse işte. Zaten Türkiye'den pek umudum da yok işsizlik kat kat artıyor. Askerden sonra en azından büyük bir engel kalkacak önümden diye düşünüyorum. O zaman tecrübeli ya da tecrübesiz olarak ,tanıdıkların yardımlarıyla falan bir yere girebilirim diye tasarlıyorum , bakacaz artık. Bu işlerde kısmet ve çevre faktörleri çok önemli

• quote:

Orjinalden alıntı: uzunoglan

Gazi - İnşaat Mühendisliğine başlayacağım Allah kısmet ederse bu sene
    Bayağı kişiye sordum tercih öncesi. Aslında en çok istediğim meslek Bilgisayar Mühendisliğiydi. Ancak okul puanımın çok az olması sebebiyle hayal bile edemedim O halde hangisinin olduğu fark etmezdi..
    Makine ve İnşaat Mühendisliklerini düşündüm. Gerçekten çok tecrübeli, güvenilir ve tanınan insanlarla görüştüm. Benim Makine Mühendisliğini ön planda tutmama rağmen hepsi beni İnşaat Mühendisliğine yöneltti..
    Umarım güzel bir seçim yapmışımdır..

Bir tanıdığımın Prof. yok, çok kötü diyerek Anadolu - İnşaat Mühendisliğini bıraktığını biliyorum. Bunun dışında Anadolu Üniversitesini iş bulma konusunda kolaylık sağlayan üniversiteler arasında olduğunu duyuyordum.
    Durumunuza göre 900 YTL işe başlamak adına güzel bir miktar. Ancak daha öncesinde banada askerliğinizi yaptıktan sonra devam etmeniz daha mantıklı geldi. Yani çevremdeki insanlar genelde öyle yapıyorlar..

bunlar benim kendi hocalarım dır !

1) Ahmet Tuncan Porf.Dr. ( Temel inşaat dersini zemin mekaniği 2 dersini veriyor ayrıca bölüm başkanı )

2) Mustafa Tuncan Prof.Dr. ( Zemin mekaniği dersini veriyor ,ahmet tuncan ile kardeş )

3) Yunus Özçelikörs Porf.Dr ( Yapı statiği1-2 veriyor )

ayrıca 4 adet Do.Dr öğretim görevlimiz var bölümümüzde , bölüm başkan yardımcımız eskieşhir inşaat mühendisi odası yönetim kurulu üyesi , isteyen öğrencilerine iş buluyor.

Prof yok değil bizde var , hocalarımız büyük bir bölümü odtüden mezun yurtdışı master ve doktora'lı. Ha üniversitemiz çok mu iyi ? bence çok iyi değil orası ayrı.Mesleğine ve sektöre gelince, inşaat elektriktende iyi bilgisayardanda ne açıdan ? ilerde kazanabileceğin maddiyat açısından,sürekli gezip tozma açısından vs. kötü bi yanı var , çok asosyal bir bölüm. Öncelikle tebrik ederim arkadaşım, mesleğini en iyi şekilde icraa etmen dileğiyle

• @ozalyılmaz

kimsenin seni küçümsediği yok.aksine saygı duyuyoruz.emek vermişsin para harcamıssın.bunların karşılığını alman elbetteki senin en doğal hakkın.ama hiç iş tercüben yok stajları iş tecrübesi sınıfına sokma.yaşın daha 24 bu senin henüz ham olduğunu gösterir.tecrübe çalışarak kazanılır.31 yaşındayım elektrik teknikeriyim.proje çizerim hesaplarım ama gel görki şantiyeye gitsem bocalarım çünkü bu konuda fazla deneyiyimi olmadı.şantiyede tesisat döşerken bana 1500 ytl ver desem bana gülerler.ama eml mezunu adam bu paranın falasını alıyor çünkü yılların verdiği tecrübe var.yani okmakla bu işler olmuyor.bilgi+tecrübesen dokuzyüzden başla kendini geliştirdikçe kazanımlarını daha fazla olacağını görürsün.şuan nerye gitsen 1500 ytl isitiyorum desen iş bulamazsın yurt dışı hariç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atlas06 -- 11 Eylül 2008; 0:46:45 >

• Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Saltuk

Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?

Torpil lazım ki seni biri alıcak yetiştirecek...
  • quote:

Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?

saltuk'cum canım , maleef öyle, geçen cuma ankara inşaat mühendislieri odasına gittim kaydolmak için, o esnada bir telefon geldi , bir şirket inşaat mühendisi arıyor , özelliklere uygun mühendis varsa bize yönlendirin diyor,tam o sırada telefona bakan meslektaşım ahizeyi açtı , iş verenin söylediklerini aynen nakşediyorum

odtü,itü boğaziçi mezunu , ingilizce almanca ve rusça bilen, takriben arapça ve farsça bilen , hesap hakediş ve metraj hazırlayabilen , üstyapı ve altyapıda en az 5 sene deneyimli , 10 sene şantiye deneyimine sahip , autocad sap200 ... programlarını bilen , ehliyeti ve pasaportu olan 40 yaşını geçmemiş yüksek inşaat mühendisi arıyorum .... telefona bakan arkadaş ''bu saydığınız özelliklerde biri yok beyefendi iyi günler'' dedi ve kapattı , bana döndü ''mesleğimizin düştüğü hale bakarmısın'' dedi '' bu istediği özelliklere sahip birini bulamaz,velevki buldu , tüm özellikleri kullandıracak bir iş durumuda yok, çoğu özellikleri kullanamayacak ama yinede istiyor'' dedi ve karşılıklı güldük...

sanırım bu yüzsüzlüğümüzün en bariz göstergesi

• quote:

Orjinalden alıntı: ozalyilmaz

saltuk'cum canım , maleef öyle, geçen cuma ankara inşaat mühendislieri odasına gittim kaydolmak için, o esnada bir telefon geldi , bir şirket inşaat mühendisi arıyor , özelliklere uygun mühendis varsa bize yönlendirin diyor,tam o sırada telefona bakan meslektaşım ahizeyi açtı , iş verenin söylediklerini aynen nakşediyorum

odtü,itü boğaziçi mezunu , ingilizce almanca ve rusça bilen, takriben arapça ve farsça bilen , hesap hakediş ve metraj hazırlayabilen , üstyapı ve altyapıda en az 5 sene deneyimli , 10 sene şantiye deneyimine sahip , autocad sap200 ... programlarını bilen , ehliyeti ve pasaportu olan 40 yaşını geçmemiş yüksek inşaat mühendisi arıyorum .... telefona bakan arkadaş ''bu saydığınız özelliklerde biri yok beyefendi iyi günler'' dedi ve kapattı , bana döndü ''mesleğimizin düştüğü hale bakarmısın'' dedi '' bu istediği özelliklere sahip birini bulamaz,velevki buldu , tüm özellikleri kullandıracak bir iş durumuda yok, çoğu özellikleri kullanamayacak ama yinede istiyor'' dedi ve karşılıklı güldük...

Haklısın hocam ne diyeyim. Biz daha iş hayatına başlamadan bu olayın sıkıntısı altına girdik. Biliyorsun ben çevredeyim, bir arkadaşıma sizin bölümden anadal bana da yandal çıktı. Hangi dersleri alacağız napacağız diye danışmak için Ahmet Tuncan'ın yanına gittik, ikimiz de yediğimiz laflarla yerin dibine girdik.
    Ben anlamıyorum ki piyasa bu haldeyken daha okulda okuyorken bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama neye elimizi atsak boşa gidiyor.

• quote:

Valla ben bölümümde sağlam bir üniversitede okuyorum.Mezun olunca Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum.Göz gezdirmek için iş ilanlarına baktım.Herkes en az 5 sene deneyim istiyor.Kendi kendime "işsiz kaldın" dedim.Aynı iş ilanlarını ararken de garip garip mesleklerle tanıştım.Örnek:

İnşaat firması.Ekonomik işlerle uğraşacak eleman arıyorlar.Aradıkları elemandaki kriterler:

-5 senelik deneyim
    -Askerlik bitmiş olacak(Burasını normal karşılıyorum)
    -Yabancı dil
    -İnşaat bilmemnesi hakkında bilmemne bilgisine sahip olma

Ulæn iktisat mezunu ne bilsin inşaat hakkında bilgi.Aslında aradıkları adam şöyle birisi:

İnşaat mühendisi olarak mezun olmuş.Üstüne iktisat masterı yapmış.Üstüne Süper yabancı dil biliyor.Cart biliyor, curt biliyor....Hatta ışınlanabiliyor.Ve bu adam başlangıç olarak cüzzi bir miktar maaş verecek.

Tabi diğer yandan işveren de haklı.Piyasada mühendis çok.Bana göre iki türlü önlem alınabilir:

-Mezun olacak mühendis sayısına kota koymak: İş dünyasının ihtiyacına orantılı hareket etmek.Bu sayede mühendislerin başka iş alanlarında sorun yaratmasını engellemek.
    -Bu esnada hazır olarak işsiz olan mühendislerin istihdam sağlamaları için şirketlere teşvik vermek ve AR-GE çalışmalarını arttırmalarını sağlamak.

• hocam kusura bakma ama, nasihat istemiyorum demişsin. askerlik yapmanı salık vermek nasihat değil, maalesef bir gerçek..
    quote:

Babam oyak betonda marmara bölge müdürü,bi soriyim dedim yardımcı olmak açısından,fakat askerliği yapmamışsa istediğini okusun genede işe alamayız dedi.bence askerlik şart,askerliği bitir sonra istediğini yapabilirsin bence

çünkü, işe alan sana yatırım yapacak/yapıyor. 3 gün sonra askere gideceksin, döneceğin kesin değil ki...
  • quote:

quote:

Haklısın hocam ne diyeyim. Biz daha iş hayatına başlamadan bu olayın sıkıntısı altına girdik. Biliyorsun ben çevredeyim, bir arkadaşıma sizin bölümden anadal bana da yandal çıktı. Hangi dersleri alacağız napacağız diye danışmak için Ahmet Tuncan'ın yanına gittik, ikimiz de yediğimiz laflarla yerin dibine girdik.
    Ben anlamıyorum ki piyasa bu haldeyken daha okulda okuyorken bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama neye elimizi atsak boşa gidiyor.

bizim ahmet öyledir ya (: gününüe denk gelmediysen fırçalar rezil eder (: çevre derken hangi ünv. ? anadolu ? osmangazi ? bu arada esk. buluşmasında fazla kalamadım ya sizleri tekrar görmek isterim, işte kısmetse eskişehir iş imkanı olursa iyi olacak (: tekrar bir buluşma ayarlıarz, olmaadı kişisel bir buluşma ayarlarız (:

• ben de bu sene össye girdim ve itü inşaat, odtü inşaat, itü makina müh, çapa diş tercihlerinin arasından itü inşaatı seçtim hepsine yetecek puanım vardı tercihime bakıyordu anlayacağınız. bu yüzden 1e yazdım itü inşaatı.

Neden inşaat diyecek olursak, babam 1973 itü inşaat mezunu. kendi şirketi(2 ortak) var, durumlar iyi olmasa da kurulu bir düzen var en azından. ben de bu varlığı değerlendirmek için inşaat mühendisliğini seçtim.
    inşaat gerçekten muazzam büyüklükte bir sektör hakkaten. çevrenizde görüp görebileceğiniz her şeyde inşaat mühendislerinin izi var.
    oturduğun binada, musluğu açtığında akan suda, sifonu çektiğinde giden suda, üzerinden geçtiğin köprüde... vesairede..

amma velakin türkiyedeki kötü durum dolayısıyla işverenler düşük maaşlı teklifler yapıyorlar anadolu üniversitelerinden mezun olanlara. çünkü çok mühendis var ve bunları bir şekilde eleyebilmek için işine yaramayan özellikleri bile şart koşuyor.
    tanıdığım iki tane 2007 itü inşaat mezunu var. biri dubai biri rusyaya gitti. 1500-2000 usd maaşla
    ne yapmak gerek bilmiyorum, okul adı bu kadar etkili olmamalı maaş konusunda.

şimdi önümde koca bir 4 sene var, bu 4 sende mühendis sayısı daha da artacak, kriterler iyice şahlanacak;
    "itü odtü boğaziçi mezunu, ingilizce almanca rusça arapça farsça fransızca(opsiyonlu) bilen, autoCAD, sap, m.office, spider solitere, call of duty4, pes8 bilen, 10 yıl tecrübeli 25 yaşını geçmemiş askerliğini yapmış mühendis arıyoruz.." gibi

• quote:

Orjinalden alıntı: Ata

quote:

Valla ben bölümümde sağlam bir üniversitede okuyorum.Mezun olunca Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum.Göz gezdirmek için iş ilanlarına baktım.Herkes en az 5 sene deneyim istiyor.Kendi kendime "işsiz kaldın" dedim.Aynı iş ilanlarını ararken de garip garip mesleklerle tanıştım.Örnek:

İnşaat firması.Ekonomik işlerle uğraşacak eleman arıyorlar.Aradıkları elemandaki kriterler:

-5 senelik deneyim
    -Askerlik bitmiş olacak(Burasını normal karşılıyorum)
    -Yabancı dil
    -İnşaat bilmemnesi hakkında bilmemne bilgisine sahip olma

Ulæn iktisat mezunu ne bilsin inşaat hakkında bilgi.Aslında aradıkları adam şöyle birisi:

İnşaat mühendisi olarak mezun olmuş.Üstüne iktisat masterı yapmış.Üstüne Süper yabancı dil biliyor.Cart biliyor, curt biliyor....Hatta ışınlanabiliyor.Ve bu adam başlangıç olarak cüzzi bir miktar maaş verecek.

Tabi diğer yandan işveren de haklı.Piyasada mühendis çok.Bana göre iki türlü önlem alınabilir:

-Mezun olacak mühendis sayısına kota koymak: İş dünyasının ihtiyacına orantılı hareket etmek.Bu sayede mühendislerin başka iş alanlarında sorun yaratmasını engellemek.
    -Bu esnada hazır olarak işsiz olan mühendislerin istihdam sağlamaları için şirketlere teşvik vermek ve AR-GE çalışmalarını arttırmalarını sağlamak.

önlemi alınabilir ? vakti zamanında hersene 40 kişi alan ünv. şuan ki sene 100 kişi alırsa , gerekli gereksiz her insanı ünv. sokmaya çalışılırnırsa olacağı bu...burda kimseyi küçük görüyor değilim, mezun olananlara iş imkanı sağlayacağı potansiyeli olmamasına rağmen , sınav zorluluğunu düşürüp kontejyanı açıp yetmezmiş gibi yeni yeni ünv. açıp öğrenciye oraya doldurmanın anlamı nedir hala idrak etmiş değilim... her mezun olan kişiye, ilgili oda veya önde gelenler toplanıp bir konferans verse kaça çalışıp kaça çalışmayacağını söylese, hangi imkanlarda çalışması gerektiğini güzel bir dille anlatsa ve mezunlarında hepsi bu kritere uysa sorun olmayacak ama bazı sabırsız kişilerin ucuz hesapları yüzünden ; misal

ulan 2 aydr işsizim şimdi 1000 den iş teklifini kabul etseydim 2 aylık işsizlik = 2 milyar kaybım var,hemen farkı kapatmam lazım

düşüncesi özellikle ağır bastığı için gidip asgari ücreti kabul ediyorlar, bunu kabul ettiğini gören şirket , tüm iş ilanlarına asgari ücreti şart koşarsa diğer mezunların önünü tıkamış olurlar

• @ozalyilmaz

Bizde teknisyenler, mühendisler kadar maaş almaya başlamış.Sebebi yukarıda da belirttiğim gibi mühendis sayısının fazla olması.Yukarıda da belirttiğim gibi sektörün ihtiyacına göre mezun vermek şart.Mesela doktor açığı var.3-4 sene öncesine kadar Yozgat'ta 1 tane uzman nörolog vardı...Mühendislik puanları arttırılıp, tıbbın puanları düşürülebilir.

Yani önlem ve çözüm çok ...
  • Askerliğini yap gerisi gelecektir.Maaşlar tecrübe ve kıdem ile orantılı şekilde artış gösterir.İş hayatına yeni başlıyorsan 900 ytl lüks bir maaş.
  • okuyan bi inşaat mühendisi olarak 900 başlangıçta istediğim maaş miktarı değil açıkçası..
  • quote:

3) Yunus Özçelikörs Porf.Dr ( Yapı statiği1-2 veriyor )

Yunus Hoca Osmangazi'de mukavemet 1-2 veriyor.Anadolu'ya da mı geliyo.

Bana dd verdi bu sene
  • Türkiyedeki ve dünyadaki en kaliteli müh eğitimi veren üniv itü dür sanırım sende odtücülük var ben diğer insanlarla odtüde okuyan odtücükleri ikiye ayırıyorum hayat gerçekten çok zor iş imkanı çok az odtülüler o kadar zeki olsa ülke kalkınırdı mesela görüyoruz bilkent üniv bilgisayar müh paso çhat yapıyorlar şimdi diyeceksinizki ne yapsınlar eğer bi adam odtü yada bilkent üniv mezunuysa be bunla övünüyorsa istediği kızıda diploma sayesinde satın alabiliyorsa benim internetim çok hızlı binalarım çok sağlam olmalı gerçekten inanılmaz müh var yaf ülkede 3.5 şiddetindeki depremde yıkılıyoruz üniv dede öyle yada böyle puan almışsınız diyiyorsunuz üniv kazanan bi insan bilgili olur kültürlü olmaz odtüye düşman değilim asla ben ama odtü gibi bi üniv olmasa bence daha çok gelişirdik ülke olarak hepsi paso kasıntı adamlar türkçeyi konuşmayı bile bilmiyor bilkent üniv mezunu arkadaşım var ayda 900 ytl alıyor kız yılda 30 milyar üniv verdi mezun oldu 900 ytl alıyor o zman buda çok ilginç bi olay tamam kabul ediyorum odtü mezunuyum diyince iş yerinin sahibi daha farklı ilgi gösterir sana bu bi gerçek ama dediğim ibi odtülüler o kadar zeki olsa ülkeyi gleiştirirlerdi eğer odtülüyüm diye bağrışıp duruyorlarsa bu ülkeyide gleiştirmek zorundalar hayat çok kötü gerçekten horword oku gel alacağın en fazla maaş bu ülkede 1 milyar olur size bi örnek vereyim benim Dayım doktor Fırat üniv mezunu ve diğer doktor arkadaşlarıyla bi klinik açtı ortak olduğu kişilerden biri Ege üniv tıp diğeri Çapa tıp mezunu benim Dayımda Fırat üniv mezunu Fırat üniv köy gibi kalıyor bu iki üniv yanında ama nedense aynı maaşı alıyorlar önemli olan üniv bitirmek 4 yıl öyle yada böyle ikincisi kendine olan inanılmaz güven üçüncüsü efendilik dik başlı olmamak lazım ama bunu tekrarlıyorum odtü mezunu olunca isteidğini satın alıyorsun bu ülkede bu acı bi gerçek hepimizin ağıt yakması lazım.

• okumadım hepsini yamzıs olabilirsin de hangi uniden mezunsun?
  • eskişehir anadolu ünv.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cok_yasa_kamil

hocam kusura bakma ama, nasihat istemiyorum demişsin. askerlik yapmanı salık vermek nasihat değil, maalesef bir gerçek..
    quote:

Babam oyak betonda marmara bölge müdürü,bi soriyim dedim yardımcı olmak açısından,fakat askerliği yapmamışsa istediğini okusun genede işe alamayız dedi.bence askerlik şart,askerliği bitir sonra istediğini yapabilirsin bence

çünkü, işe alan sana yatırım yapacak/yapıyor. 3 gün sonra askere gideceksin, döneceğin kesin değil ki...

Bak o konuda haklısın. Askere giderken tazminatını ödemek zorunda şirket iş kanununa göre ve dönmeyen pek çok kişi oluyor. Ama şu var: Bir şirketin çalışanına yatırım yapması ve onun bu yatırımlardan sonra kaçmasından korkmasını anlıyorum. Ne var ki, askere gitsin ya da gitmesin, kişi başka bir şirkete transfer olabilir. Buna hakkı var onu bağlayamazsın.

Dolayısı ile, ben adama yatırım yaptım benden kaçacak diye duyulan korku ve bu korku doğrultusunda yapılan tercihler bana saçma geliyor. Bu ya IK'daki elemanların kendi kendini kandırması ve içine su serpmek için uydurduğu bir bahane, yahut mülakata gelen adayı ucuza bağlamak için bir hile.

Personeli tutmak istiyorsa, mesleki tatmin(kariyer geliştirme) ve yeterli ücret verecek bir şirket. Yoksa askerliğini yapmış adamı da bağlayamaz. Bunlar traş.

quote:

Orjinalden alıntı: emredici

amma velakin türkiyedeki kötü durum dolayısıyla işverenler düşük maaşlı teklifler yapıyorlar anadolu üniversitelerinden mezun olanlara. çünkü çok mühendis var ve bunları bir şekilde eleyebilmek için işine yaramayan özellikleri bile şart koşuyor.
    tanıdığım iki tane 2007 itü inşaat mezunu var. biri dubai biri rusyaya gitti. 1500-2000 usd maaşla
    ne yapmak gerek bilmiyorum, okul adı bu kadar etkili olmamalı maaş konusunda.

hocam kusura bakma ama gurbet elde 1500-2000 usd çok az para. Türkiye'de olsa eyvallah fena para değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 11 Eylül 2008; 3:23:24 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.